Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1421 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 18:36

Import własny, albo znajomych ludzi zajmujących się chemią poprosić odpowiednio wcześniej,  to sprowadzą

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 01:48
  •  

#1422 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 18:41

Soja z 10.VI

odmiana Anushka

DSCF4560.JPG

Siew 160kg/ha co 12,5 cm, + nitragina

DSCF4566.JPG

Siew 150 kg/ha co 25 cm, Vitavax+nitragina

DSCF4570.JPG

Siew 150kg/ha co 25 cm, Kwalifikat+Vitavax+nitragina

DSCF4569.JPG

Siew 150kg/ha co 25 cm, Kwalifikat+Vitavax+nitragina

#1423 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 19:07

Ulman

Dzięki za wyjaśnienie, ale nie wyobrażam sobie ze ktoś mi będzie na 30 ha przywoził środki

01_Spider

Soja jak na Anushke to bardzo ładna tylko niestety wymaga gęstego siewu

A nasiona jak na ta odmianę są za drogie gdyby były tańsze to na pewno więcej osób by ja siało

Chodzi mi o cenę nasion na 1ha trzeba jej dużo wysiewać wiec drogo wychodzi

TAK U MNIE WYGLĄDAJĄ BRODAWKI

Merlin już na każdym polu ma brodawki

A u Amandine nie znalazłem choć wygląda lepiej niż Merlin to brak jej brodawek

Amandine brak brodawek

Merlin ma dużo Brodawek

Edytowany przez pstaszek, 13 czerwiec 2015 - 21:33.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1424 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 10 czerwiec 2015 - 21:07

Wyskoczył mi w soi rzepak i to sporo, mocno konkuruje, rozkłada się a soja stoi bo strasznie sucho znów się zrobiło. Czym go unicestwić i czy wogóle się to opłaci? Może soja go minie jakby popadało? Bo chmury się kręcą.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1425 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 21:50

ja mam sprawdzone że Lontrel 300SL 0,3l/ha plus olej pryskane wieczorem i soja żyje.

PSTASZEK

skoro zastosowałeś 8g to był Lontrel 72WG

i ile zastosowałeś tego Lontrel bo dla rzepaku jest 0,14kg/ha czyli 140g a ty tylko 8g chyba 80g

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#1426 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 06:31

master20002

Raczej soja rzepakowi nie da rady

Jak byś umiał załatwić Harmony 75 WG lub REFINE 75 WG

Basagran rzepaku nie bierze wiec specjalnego wyboru nie masz

Grzenio

Nie nie pomyliłem się zastosowałem 1cm w strzykawce, co po zważeniu dało dokładnie 1,1g Lontrel 300SL dałem to do 10l wody

Jedyna pomyłka to nie 10g na 1ha tylko 20g na 1ha, bo na 1ha daje 200l wody a nie 100l

Czyli mała poprawka nie 10g a 20 g na 1ha ta sama pomyłka w stosunku do Titusa nie 20g na1ha tylko 40g na1ha, czyli na 10 l wody poszło 2g titusa + 1g lontrel może to titus bardziej zadziałał

Dlatego dzisiaj jesz jedna próba z samym Lontrel 300SL według ciebie 0,3l na 1ha nie spali soi to ciekawe

Ja dam 1/3 tego, co ty zobaczę, co z tego wyjdzie, czyli 100ml, czyli nieco ponad 100g na 1ha

Czyli zastosuje 5ml na 10l wody, co daje 6g na 10l wody mam już odważone, co daje nam w 200l wody 100ml, czyli 120g na 1ha

Tera pomyłki nie będzie

Ale to był 1dzień może soja się wyprostuje zobaczę za kilka dni

Edytowany przez pstaszek, 11 czerwiec 2015 - 06:43.

#1427 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 08:53

Witam wszystkich mam dwa pytanie dotyczące soji a mianowicie mam zasiane soje 2 h na różnych polach i dziś właśnie byłem zobaczyć a na jednym polu soja jest cała żółta sie robi tylko nie wiem dlaczego jak może być przyczyna tego ???a na innym soja była siana 1 maja i do tego czasu jest bardzo mała może około 5cm i martwi mnie to czemu tak powoli rośnie ??? 

#1428 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 09:11

soja w poniedziałek pryskana mieszanina basagram 1l/ha +butaxone 1l/ha

SUC54223.JPG SUC54222.JPG SUC54221.JPG SUC54220.JPG SUC54219.JPG

jak widac raczej ta mieszanina odpada... a i groszek po tym troszke choruje ale nic mu nie będzie, bo o wiele lepiej wyglada niz soja

SUC54217.JPG SUC54218.JPG

Edytowany przez Pajej, 11 czerwiec 2015 - 09:13.

Rolnik z powołania :-)

#1429 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 11 czerwiec 2015 - 09:26

Ma ktoś do sprzedania Harmony 75 WG lub REFINE 75 WG?

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1430 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 11:32

refine jest dostępne w czechach ale teraz jest w nowej formulacji i nazywa sie Refine 50 SX

kupiłem i popryskałem w dawce 9g + trend samosiewy rzepaku bieże rewelacyjnie (mozna zmniejszyć dawkę) 
zostawiłem pasek kontrolny  jak bede miał czas wstawie fotki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1431 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 14:40

Grzenio

Nie wiem jak to możliwe, że u ciebie 0,3l Lontrel nie spalił soi

Bo ja dzisiaj powtórzyłem samym lontrelem 0,1l na 1ha i teraz zrobiłem zdjęcia i soja już poskręcana

Zobaczymy za kilka dni, ale raczej niema żadnej nadziei na stosowanie lontrelu w soi

Raczej ściemniasz, że u ciebie nic soi nie było

Poniżej zdjęcia z dzisiejszego oprysku 100ml na 1ha, czyli 0,1l na 1ha

machony

Przyczyny mogą być różne od braku azotu(sprawdź czy są brodawki na korzeniach soi)

Może działanie środka albo jak masz suszę tak jak u innych to z powodu suszy itd., Czyli nie da się określić po tym, że napisałeś, że soja żółknie, co tak naprawdę jej jest

To samo odnosi się do twojego drugiego pytania nikt z nas nie jest jasnowidzem i niema możliwości stwierdzenia, co jej jest

Więc albo zrób zdjęcia albo jak ci się nie chce robić zdjęć nie zadawaj takich pytań

Pajej

Myślę, że 0,4l butoxone można by było sprawdzić z Basagranem1,25l, ale nie wiem czy te 0,4l coś pomoże

Pandanus

Wstaw fotki

A jak masz możliwość sprowadzenia większych ilości to daj znać na pewno znajdą się chętni

I NA KONIEC OPRYSK TITUSEM

Titus 30g na 1ha w fazie 1 pary liści trójpalczastych

Na razie soja ma tylko plamki po Titusie a chwasty już poskręcało miedzy innymi komosa i rumianek inne mają przebarwienia najmłodszych liści zdjęcia poniżej

Edytowany przez pstaszek, 13 czerwiec 2015 - 21:35.

#1432 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 17:18

o czyli jest nadzieja z titusem, jakby titus z basagramem spróbować? kolego ptaszek wielki plus dla Ciebie za checi i czas poswiecony na doswiadczenia

Rolnik z powołania :-)

#1433 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 11 czerwiec 2015 - 17:20

jutro postaram zrobić zdjęcia tej soji bo sam jestem ciekaw co to może być 

#1434 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 03:39

To na razie tylko próby wiec nie należy tego traktować jak coś pewnego, ale jest nadzieja

Dodatkowo zrobiłem doświadczenie wczoraj z Titusem w dawce 20g na 1ha jestem ciekaw czy przy tej dawce jest wstanie niszczyć jakieś chwasty

Jak widać na zdjęciach chwasty są duże, więc na pewno ich nie zniszczy, ale w przyszłym roku zastosuje w wcześniejszej fazie rozwojowej 20g o ile będzie jakiś efekt chwastobójczy w tym roku na tak dużych chwastach

Ponieważ ważne jest, aby wcześniej niszczyć chwasty a nie czekać aż soja będzie miała, co najmniej 1 parę liści trójpalczastych bo chwasty w tym czasie są już duże i trudniej je zwalczyć

Jeśli soja wytrzyma te 30g i niezbyt wyhamuje jej wzrost to zrobie próbę Titus + Basagran

1l Basagranu + 20g Titusa gdyby efekt był pozytywny to można by było zejść z kosztami do nie całych 200 zł na 1ha

Możliwe, że w wczesnej fazie rozwojowej chwastów będzie można zejść do niższych dawek Titusa i Basagranu, co by było jeszcze bardziej korzystne

Ale nie uprzedzajmy tego, co jeszcze nie jest do końca sprawdzone

Mam jedynie prośbę do tych, którzy siali soje później i nie jest jeszcze taka duża żeby przetestowali u siebie dawkę Titusa w ilości 20g na 1ha na małych powierzchniach, czyli około 1m kwadratowym

Jak taka mniejsza soja będzie reagować i jakie chwasty zdoła zniszczyć Titus w tej dawce

Koszt 20g Titusa to około 70zł

Możecie też przetestować z Basagranem

I może się komuś przyda strona Czeska z możliwością kupna REFINE 50 SX

http://www.agromanua....cz/refine-90g/

Cena na Polskie złotówki około 503zł z 90g

Czyli można nim opryskać około 12ha soi, co daje nam koszt na 1ha około 42zł

Czyli warto kupić korony i zamówić sobie ten środek

Edytowany przez pstaszek, 12 czerwiec 2015 - 05:13.

#1435 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 07:19

Wczoraj jeszcze zrobiłem zdjęcia soji która żółknie na polu                                                                                           Zdjęcie0028.jpg                                                                                                                                    Zdjęcie0031.jpg                                                                                                                                  Zdjęcie0029.jpg                                                                                                                                                                 następne zdjęcia przedstawiają soje która powoli bardzo rośnie                                                                                 Zdjęcie0032.jpg                                                                                                                                           Zdjęcie0034.jpg Zdjęcie0033.jpg

Edytowany przez machony, 12 czerwiec 2015 - 07:22.

#1436 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 09:46

Dla mnie te objawy raczej wskazują na reakcję na herbicydy

Widać pasowe żółknięcie a nie placami, co by wskazywało na herbicydy

Albo pozostałość po stosowanych w przedplonie, ( czym pryskałeś w przedplonie, jakimi środkami)

I co stosowałeś do ochrony soi przed siewnie i czy coś po wschodowo stosowałeś soja jest bardzo wrażliwa na opryski i zbytnie przesadzanie z mieszankami może się źle skończyć

Widać, że jest sucho wiec soja nie może się pozbierać jak by przyszedł deszcz to na pewno by ruszyła

Co do soi wolno rosnącej to niewiele powiem, ponieważ soja wygląda zdrowo i nic jej nie dolega wiec trudno powiedzieć, co się tam dzieje

Sprawdzałeś czy ma brodawki?

Kiedy u ciebie ostatnio padał deszcz?

Nie zrobiłeś ogólnego zdjęcia tej słabo rosnącej, ale roślinki, które pokazujesz są blade, czyli jasno zielone może to brak azotu albo ogólnie za sucho, jaka klasa gleby?

U mnie tam gdzie jak pisałem dałem 1000kg agrofoski na 1ha, czyli na kawałku 0,77ha gdzie jest posiana Amandine soja jest największa i najbardziej intensywnie zielona chodź soja niema wcale brodawek a na innych polach Merlin ma a też nie jest taki duży ani tak ciemno zielony jak Amandine

Więc może za mało potasu, jakie nawożenie dałeś pod korzeń

Jak widzisz powodów może być wiele, ale jeśli dawno u ciebie nie padało to to może być główna przyczyna niestety bez wody nic nie urośnie

Zrób ogólne zdjęcie, czyli całości pola lub jej większej części

#1437 Share piotrek8311

piotrek8311

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 10:36

Czy Refine spali taki duży rzepak i czy po Refine występują jakieś uszkodzenia soi?

Edytowany przez piotrek8311, 12 czerwiec 2015 - 10:38.

#1438 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 11:07

Niestety nie stosowałem Refine wiec nie wiem jak skuteczny jest na rzepak i czy w tej fazie go zwalczy, ale ktoś z forumowiczów stosował Ulman wspominał ze go stosował i ze miedzy innymi rzepak bierze wystarczająco, ale nie wiem, jaki ten rzepak był duży to może Ulman by się wypowiedział na ten temat

#1439 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 18:17

Dawałem 8g Harmony 75 więc jeśli dasz Refine 50 to powinno być 12g. Tak czy inaczej 6g/ha czystego tifensulfuronu musisz dać. W mniejszej fazie soja specjalnie tego  nie odczuła a co będzie w tej fazie nie wiem ale ze zdjęcia wynika że chyba nie masz wyjścia.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1440 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 12 czerwiec 2015 - 21:34

jutro postaram sie wstawic fotki u mnie rzepak był mniejszy ale jest bardzo wrazliwy na ta substancje 

podczas oprysku soja miala rozwiniety pierwszy trójlistek i po oprysku nie widać zadnych różnic pomiedzy pryskaną a kontrolą ale z tego co wyczytałem na wegierskich stronach i co dotyczy też kukurydzy to w przypadku dużej wilgotności i temperatur możliwe są objawy fitotoksyczności na soji jezeli dobrze zrozumiałem z translatora to bez wpływu na plon