Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1361 Share slawek45

slawek45

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 08:56

Witam wszystkich! Jestem tu nowy i mam pytanie. Czy ktoś z Was sprzedawał może soję do agroyoumis ? Ja sprzedałem juz miesiąc temu miała być kasa i nadal cisza mimo codziennych telefonów. Czy ktoś tak miał ? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 01:31
  •  

#1362 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 10:59

czy ktoś w polsce uprawial już soję pstaszek titus owszem jest bardzo dobrym srodkiem nalistnym od lat pryskam nim w qq , jest on tez dosc drastyczny w qq a co dopiero soi , przy dawce 60g nieraz lubi pokrecic  kukurydze powyzej 5-6 liscia

#1363 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 11:34

slawek45

Niestety ja nie sprzedawałem

Miałeś na kontraktację?

Bo z tego, co wiem to jak się nie miało zakontraktowanej to nie brali

mf25

Wiem wiem że jest agresywny, ale w publikacjach zachodnich ta substancja rimsulfuron jest stosowana w soi tylko nie wiem, w jakiej fazie soi i w jakiej dawce trzeba ja stosować, dlatego sprawdzam

Wczoraj pryskałem w dawce 30g a dzisiaj jak jeździłem i robiłem zdjęcia to widziałem ze chwasty już lekko pochyliło a soja stała i nic jej nie było a jak dałem 50g na 1ha to od razu soja i chwasty przywiędły

Myślę, że soja musi mieć, co najmniej 2 liście trójpalczaste, aby dała radę, ale na razie za wcześnie żeby to oceniać jak skończę to powiem czy warto go stosować i w jakiej dawce i w jakiej fazie soi

Ale to jeszcze potrwa a decyzję o jego stosowaniu podejmę dopiero w przyszłym roku jak zastosuję taką dawkę, jaką uznam w tym roku za możliwa do stosowani i efekt chwastobójczy będzie zadawalający to zastosuje ja, na co najmniej 1ha żeby wiedzieć jak działa w oprysku z opryskiwacza polowego, bo zręcznym to różnie to bywa jak za szybko rękom pociągniesz to efektu nie widać a jak za wolno to wszystko spali, dlatego dopiero próba opryskiwaczem polowym będzie wiarygodna, ale to już nie w tym roku niestety

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1364 Share mtz55

mtz55

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 11:35

Witam wszystkich! Jestem tu nowy i mam pytanie. Czy ktoś z Was sprzedawał może soję do agroyoumis ? Ja sprzedałem juz miesiąc temu miała być kasa i nadal cisza mimo codziennych telefonów. Czy ktoś tak miał ? 

AY to problemy z płatnością  tak z 6-8 miesięcy. Jeśli jakiś kolega podpisał umowę z nimi to niech nie szykuje się na szybką zapłatę. U mnie za 20 ton. Płatność przeciągali od 1 grudnia gdzie był termin płatności, aż do 15 maja ( ostatni przelew na konto). Płacić to  płacili w 7 ratach, kwoty zależne od ich humoru. Kupa nerwów...., ale ja to mam za sobą. Życzę powodzenia w odzyskaniu pieniążków.

Edytowany przez mtz55, 03 czerwiec 2015 - 11:38.

#1365 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 12:47

Czyli AY nie rozczarowuje wciąż opinie negatywne dla mnie nic nowego

To przestroga dla wszystkich pamiętajcie ze są inne firmy i nie jesteście zmuszeni współpracować z AY

A teraz z innej beczki tak wygląda soja posiana STRIP.TILL.ITALIA wygląda świetnie

https://www.facebook...?type=1

A tak wygląda Strip Hawk 8 rzędów, co 45 cm gotowy na dostawę do Polski.

https://www.facebook...?type=1

Może jeszcze cos na temat tych objawów, które widzieliśmy na zdjęciach powyżej znalazłem wypowiedź panów, z którymi pisałem z STRIP.TILL.POLSKA.

Ja im pisałem, że to chyba uszkodzenia po środkach a oni mi odpisali właśnie to

Soja ma tę wspaniałą właściwość, że szybko się regeneruje po ustąpieniu czynników patogenicznych. Teren się osuszył i grzyb przestał się rozwijać. O grzybie świadczy wygląd zaatakowanych liści, fakt, że choroba postępuje od dołu, szybkość postępowania i ogniskowe występowanie. Poparzenie środkami chemicznymi widać pasowo. Jeśli wrócą sprzyjające warunki, grzyb może znowu się pojawić. My dzisiaj wykonamy oprysk na chwasty szerokolistne używając Bentazone e Tifensulfuron metile i za 10 dni oprysk na wąskolistne. W ten sposób ograniczymy szkodliwy wpływ tych środków na soję. Będzie trochę uszkodzona a potem szybko się zregeneruje mamy nadzieję. Pozdrawiamy!

Na szczególną uwagę zasługuje ta treść

O grzybie świadczy wygląd zaatakowanych liści, fakt, że choroba postępuje od dołu, szybkość postępowania i ogniskowe występowanie. Poparzenie środkami chemicznymi widać pasowo. Jeśli wrócą sprzyjające warunki, grzyb może znowu się pojawić.

Więc jak widzicie to, co się dzieje z waszą soja to wcale nie musi być chemia

Dobrze przeczytajcie to, co napisali specjaliści a zrozumiecie, dlaczego te objawy na waszej soi nie wskazują na uszkodzenia po chemii szczególnie ważna informacja jest to ze jak liście dolne najpierw usychają to nie jest to wina środków to ważna wskazówka

Popatrzcie sobie na zdjęcia, które ja wstawiłem po Titusie widać na nich dokładnie ze w pierwszej kolejności zasychają najmłodsze liście te najbardziej wrażliwe, czyli roślina zamiera od góry a w chorobie jest odwrotnie postępuje od dołu a nigdy od góry

Edytowany przez pstaszek, 03 czerwiec 2015 - 13:19.

#1366 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 18:31

Skoro włosi stosują mechaniczną uprawę na chwasty, to chyba trzeba z nich brac przykład :D

#1367 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 20:19

Co do tego nie mam wątpliwości ze tak trzeba robić tylko najpierw trzeba sprzęt kupić a to już nie jest takie proste jak się nie wie czy warto to robić, bo na razie niema pewności czy będę soje uprawiał, ale jak podejmę ostateczna decyzję to na pewno kupie sprzęcik

#1368 Share adam0o0

adam0o0

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 20:32

Witam wszystkich,

Mam do Was pytanie odnośnie soi, kiedy najlepiej ją opryskać molibdenem oraz cynkiem i w jakich dawkach?

#1369 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 21:01

Osobiście nigdy ani Molibdenu ani Cynku nie stosowałem, ale molibden z tego, co wiem jest potrzebny soi do symbiozy z bakteriami brodawkowymi, więc na pewno powinien być dany jak najwcześniej a co do cynku to na pewno w trakcie wegetacji, ale dokładnie, kiedy to niestety nie jestem ci w stanie powiedzieć, bo nigdy się tym specjalnie nie interesowałem wiem ze stosuje się też Kobalt

Ale tak z ciekawości skoro po raz pierwszy uprawiasz soję to, po co od razu chcesz stosować te wszystkie preparaty nie lepiej sprawdzić, jaki plon da soja bez tych dodatków a później je zastosować i będziesz miał porównanie i pewność czy warto je stosować na twoich polach

Może wcale niema takiej potrzeby, bo w glebie masz te mikroelementy

Tu taki artykuł może ci się przyda

http://fnagro.pl/soj...kopienica-2011/

#1370 Share adam0o0

adam0o0

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 07:14

Może zostawię kawałek soi w której nie wykonam zabiegu tymi preparatami. A co z siarczanem magnezu? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1371 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 08:28

Dokładnie tak powinieneś podejść do tej sprawy zrób sobie doświadczenie, czyli część pola zastosuj wszystkie preparaty a drugą część bez wtedy będziesz miał pewność czy w ogóle jest sens to stosować

Tylko jak zastosujesz wszystkie na jednym kawałku to nie będziesz wiedział, którego rośliny soi najbardziej potrzebowały i dzięki niemu była zwyżka plonu

Wiec żeby się o tym przekonać to powinieneś wykonać kilka zabiegów z różnymi preparatami na osobnych poletkach żeby się o tym przekonać

Ale wtedy jest podejrzenie ze na różnych polach może być brak różnych składników wiec to nie jest miarodajna próba

Moim zdaniem za dużo kombinowania lepiej wykonać analizę gleby i zastosować doglebowo to, co w analizie wykazało ze jest brak czy zbyt mało to najtańszy sposób

Co do siarki i magnezu to jak wszystkie rośliny tak i soja je potrzebuje, ale jeśli w glebie jest ich pod dostatkiem to efekt oprysku będzie mizerny i kosztowniejszy niż stosowanie tych składników przed siewnie do glebowo a i istnieje możliwość poparzenia roślin siarczanem amonu

Jak czytałeś to forum to wiesz ze dopiero się uczymy uprawy soi, dlatego wszystkie doświadczenia, które wykonujemy w własnych gospodarstwach są bardzo przydatne, aby ustalić, co dokładnie trzeba robić, aby soja dawała nam w miarę przyzwoite plony, czyli średnie plony, co najmniej 2,5t z1ha

Dlatego jak zrobisz to doświadczenie to podziel się na forum z rezultatami to na pewno pomoże innym podjąć decyzje o ewentualnym stosowaniu takich mikro elementów

#1372 Share Pawel1990

Pawel1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 10:20

Koledzy wykopałem w necie troche info i będę robił kolejne testy herbicydowe. dam znac za pare dni co i jak sie udało i dodam zdjęcia.

#1373 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 11:17

Może podziel się tym, co tam znalazłeś to może i inni to przetestują 

#1374 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 11:36

Parę dni temu przeprowadziłem próbę z zastosowaniem Sencor-a nalistnie w dawce 0,25, niedługo wstawię zdjęcia i wnioski. Planuję też przeprowadzić własną próbę z Titus-em.

Edytowany przez mic01, 04 czerwiec 2015 - 11:41.

#1375 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 12:29

Pochwalam takie postepowanie pamiętajcie, że, jeśli u kogoś coś się sprawdzi to niestosujcie tego u siebie na ślepo tylko też najpierw to sprawdźcie

Ponieważ różne czynniki maja wpływ na to czy dany środek będzie odpowiedni to nie można na ślepo stosować wiecie dobrze, że chociażby różne odmiany mogą różnie reagować na dany środek

Wiec jak ktoś z jego własnych doświadczeń powie, że móż na stosować dany środek w danej dawce to wy i tak jesteście zobowiązani najpierw to sprawdzić u siebie na małej powierzchni a dopiero jak potwierdzi się to u was i na odmianie, która wy uprawiacie to wtedy dopiero możecie go zastosować na większej powierzchni

W każdym innym wypadku, jeśli zastosujecie na ślepo bez sprawdzania to tylko do siebie możecie mieć pretensje jak wam soje uszkodzi

Pamiętajcie, że ktoś za was odwala ciężką robotę a wy tylko macie potwierdzić to, co on doświadczył u siebie 

#1376 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 15:55

witam nie miałem czasu wiec nic nie pisałem. Wstawiam foty najpierw z dzis, a nastepnie dnia zabiegu leopardem 3l/ha 

Jak widac sa objawy uszkodzenia lisci przez oprysk, ale soja nie straciła wigoru szybko rosnie a młode listki sa zdrowe wiec raczej leopard przebarwia, ale nie zabija soji

Załączone miniaturki

• SUC53996.JPG
  • SUC53997.JPG
  • SUC54052.JPG
  • SUC54059.JPG
  • SUC54055.JPG

Edytowany przez Pajej, 04 czerwiec 2015 - 15:56.

Rolnik z powołania :-)

#1377 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 16:17

Widać, że nawet na chwastach są przebarwienia ja będę pryskał fusilade, więc sprawdzę czy też będzie tak soja wyglądać w końcu ta sama substancja czynna

Czytałem ze w Leopardzie jest dodatek substancji ropopochodnych wiec możliwe, że to p tych substancjach jest taki efekt

#1378 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 17:24

wujek pryskał labladorem i taki sam efekt co u mnie

Rolnik z powołania :-)

#1379 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 18:34

Aha, czyli soja wrażliwa na gramicydy w maksymalnych dawkach

Ja w zeszłym roku pryskałem AGIL 100 EC 0,6l na 1ha i żadnych objawów fitotoksyczności nie było ciekawe jak bym dał 1,5l na 1ha, czyli maksymalna dawkę

AGIL 100 EC można na perz stosować w 2 dawkach 2 x po 0,6l w odstępie 12dni

W takim rozwiązaniu na pewno nic się by nie stało może należy rozważyć dzielenie maksymalnych dawek na dwa razy, aby uniknąć takich efektów, bo to na pewno będzie miało wpływ na plon a jak przy każdym stosowaniu chemii będzie zniżka plonu to z 500kg na 1 ha się nazbiera

Czyli walka z chwastami za pomocą chemii + mechaniczna po wschodach jak przestają działać doglebowe chyba najlepszym rozwiązaniem by była

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1380 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 23:25

ja pryskałem w poniedziałek soje AGILEM 100 EC i zobaczymy czy coś sie stało ze soja pojadę zobaczyć dziś albo jutro i czy głuchy owies już żółknie po tylu dniach i zastanawiam sie czy po 12 dniach znowu nie opryskać jak będzie trochę perzu ale to zobaczę