AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

EKO-ENERGIA

Ok

A jak się nie dowiesz to może ja podzwonię, ale zobaczymy, co tobie powiedzą

 

mpopis

W Internecie faktycznie jest do kupienia, choć w mojej okolicy nie mieli, ale mogą sprowadzić więc problemu nie powinno być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Co sądzicie czy można teraz prysnąć Targą? Bo na jednym kawałku dużo owsa wyskoczyło.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54
pstaszek    238

Szkoda, że nie zamieściłeś zdjęcia soi z tymi uszkodzeniami było by łatwiej szukać w mojej soi

 

Na razie nie byłem oglądać, ale pojadę popołudniu teraz montuje żmijki w naczepie do rozładunku zboża

 

Nie wiem jak u was, ale u mnie temperatura spadła do 15 stopni i jest zimno

 

Najpierw straszne upały a teraz zimno jak by to jesień była a nie lato

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

U mnie też chłodno, ale jak się coś robi to z krótkim rękawem jest w sam raz, ale rano jak wyszedłem to mną zatelepało... Dziwna ta aura, jak pali to do przesady później wieje i zimno się naraz robi...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

dostałem ofertę na pielik 12 rzędowy w ful wypasie, kamery, czujniki itp.... 21 000 euro, czekam jeszcze na ofertę na golasa 6 rzedowego, bo 90 tys zł netto w soiii to chyba nigdy nie odrobimy, chyba że wszyscy razem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

KRISS75

U mnie żadnych dziur w liściach nie widać szkodników też nie zauważyłem

 

master20002

Oby to nie była faktycznie zmiana klimatu, bo wcale mi się te upały a po nich srogie burze i chłody nie podobają

 

EKO-ENERGIA

Czyli nie wiele taniej niż Kongskilde zobaczymy jak ci wycenia ten odchudzony, ale na 5 tyś to chyba nie masz, co liczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Szkoda, że nie zamieściłeś zdjęcia soi z tymi uszkodzeniami było by łatwiej szukać w mojej soi

 

Na razie nie byłem oglądać, ale pojadę popołudniu teraz montuje żmijki w naczepie do rozładunku zboża

 

Nie wiem jak u was, ale u mnie temperatura spadła do 15 stopni i jest zimno

 

Najpierw straszne upały a teraz zimno jak by to jesień była a nie lato

Postaram się zrobić zdjęcia.

Dzwoniłem do przedstawicielki SAATBAU LINZ i jestem trochę rozczarowany udzieloną "pomocą".Stwierdziła że nie mieli do tej pory żadnego sygnału odnośnie takiego szkodnika i soja poradzi sobie z tym sama .

U mnie 12 stopni.

 

udało Ci się ustalić co to za robaczek? Pryskałeś - jeśli tak to czym?

Jeszcze nie pryskałem.Wydaje mi się że to jednak oprzędzik szary i można by go potraktować Decisem.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

popryskałem wczoraj soje targą 10ec, dałem 0,5l/ha. ciekawe co będzie? czy weźmie owsik czy soje...

soja na dole ma strąki na górze kwiatki, mam nadzieje ża strąki będą i u góry

Edytowano przez Grzenio

Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

KRISS75

Niema się, co dziwić tak jak już wielokrotnie pisałem firmy sprzedające nasiona nie chcą słyszeć o chorobach i szkodnikach

 

W końcu na każdym kroku powtarzają nam, że w Polsce niema chorób i szkodników soi, więc nie trzeba jej chronić

 

A jak widać to nie jest wcale prawdą

 

A poza tym coś nie na temat, czyli pokaże zdjęcia żmijka hydrauliczna samo rozładowcza w przyczepach

 

Teraz robiłem do naczepy a na zdjęciach są też dwie wcześniejsze, które zrobiłem w przyczepach

 

Po prostu żmijki same rozładowują przyczepy ze zbożem do dmuchawy czy żmijki i nie trzeba łopatować czy też wiadrekować może ktoś z was będzie chciał ten pomysł wykorzystać

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Wstawiam dużo zdjęć a ilość wstawianych zdjęć na forum jest ograniczona, więc usuwam stare a wstawiam nowe

 

Ale jak ktoś chce to może sobie pobrać na komputer kiedyś jak przy zdjęciach był licznik pobrań to było widać ile razy dane zdjęcia były pobierane teraz to zlikwidowali nie wiadomo dlaczego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Myślę, że jak soja się pozbiera to można by taką mieszaninę stosować, ale tylko w ostateczności 

Niestety widać, że soja mocno przyhamowana, ale i chwasty, więc jak jest tragedia na polu to można by to zastosować, ale zaznaczam o ile soja powróci do kondycji i będzie kwitnąć i wyda nasiona

Inaczej nie miałoby to sensu sam fakt że soja przeżyje to za mało.

Soja ma się dobrze i kwitnie zobaczymy jaki plon wyda a oto zdjęcia.

 

1. Zdjęcie odmiana Merlin 

2. Mavka

3.Odmiana Mavka a ten ciemniejszy pasek to Merlin .

4-5. Porównanie wysokości odmian

post-65912-0-31906800-1436702989_thumb.jpg

post-65912-0-01758200-1436702993_thumb.jpg

post-65912-0-61606500-1436703001_thumb.jpg

post-65912-0-61529900-1436703011_thumb.jpg

post-65912-0-43834500-1436703020_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

witam dawno mnie sie nie udzielałem ale teraz mogę podzielić sie z moimi doswiadczeniami Butoxsone w tych dawkach co stosowałem 150ml i 100ml na 10l wody jest dla soi za silny co nieco w tych miejscach odbija . 

kolejne było z chwastoksem exstr 100ml na 10l wody dobrze pali chwasty ale i soja też została porzodnie przychamowana w rozwoju .

 

15 czerwca kolejna próba Basagram 50ml + 8ml chwastoksu exstra na 10l wody i po 3 dniach chwasty znacznie przychamowane ( przytulia ,ostrożeń , skrzyp polny, tobołki)a soja jak by nie naruszona.

 

Więc 18czerwca  rozrobiłem oprysk na cała działke 0,5ha czyli 0,5l Basagramu + 100ml chwastoksu + adiuwant na 120l wody

no i soja po 3 godzinach się pochyliła jak kłos dojrzałej przenicy, chwasty również( przytulia ,ostrożeń , skrzyp polny, tobołki)

A 20 czerwca poleciałem Asah+odrzywka + 150l wody aby ją ratować i 22 czerwca mozna zaówazyć jak by się podnosiła .

 

Podejżewam że próba wykonana opryskiwaczem plecakowym był wykonana w miejszej fazie rozwojowej i dla tego soja przeżyła  a ciagnikowym było conajmiej ok 10cm wysza i dlatego tak się skuliła. 

 

zdjencia 2 dni po zastosowaniu asahi

 

 

Czyli mieszanka przetestowana Merlin kiepsko to zniósł nawet pędów bocznych niema

A te dwie rośliny Mawki wyglądają dobrze, więc chyba lepiej zniosły tą mieszaninę

Chociaż tak jak mówisz trzeba poczekać na plon, ale w tym roku może to być nie miarodajne ze względu na suszą no chyba, że u ciebie jej niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek dzisiaj było troszkę więcej czasu i przewertowałem cały temat o soi i dowiedziałem się że mam u siebie mozaikę soi a wydawało mi się, że to pozostałości fitotoksyczne po herbicydzie mustang forte bo tak by mi pasowały zakładki na polu, jednak po zagłębieniu się w cały wątek stwierdziłem, że jest to mozaika soi od razu zaznaczam nie ma tego dużo w trzech miejscach może niecałe 0,5ara ale jednak jest. Na wiosnę mam zamiar posiać swój materiał (soje przeznaczam na własne potrzeby) nie mam zamiaru kolejny raz płacić tak horrendalnych pieniędzy za kwalifikat i pytanie czy mogę taką soje posiać, czy wysiec kosą porażoną soje bo nie ma jej dużo a zdrową przeznaczyć na siew. 


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

I tu jest dylemat czy siać swoje nasiona czy kupować kwalifikat

 

Odpowiedz nasuwa się sama skoro sprzedają nam nasiona porażone to czy warto dawać taką kasę

 

Odpowiedz też nasuwa się sama lepiej posiać swoje

 

Jeśli masz możliwość zebrać zdrowe nasiona osobno i chore osobno to na pewno warto zaryzykować i posiać swoją soję

 

Ja w tym roku nie zaobserwowałem u mnie mozaiki soi, ale jest są inne choroby, które w zeszłym roku pokazywałem, dlatego w przyszłym roku będę soje chronił przeciw chorobom grzybowym

 

Ja w przyszłym roku też większość soi posieję z własnych zbiorów trzeba dać do zrozumienia firmą sprzedającym materiał siewny kwalifikowany, że za takie pieniądze jak oni sobie żądają soja powinna być wolna od chorób przenoszonych przez nasiona (materiał siewny kwalifikowany)

 

Oczywiście będę kupował kwalifikat, ale tylko na rozmnożenie i nowe odmiany, których jeszcze nie sprawdziłem w swoim gospodarstwie

 

Nie uśmiecha mi się wydawać, co roku ponad 23tyś zł na materiał siewny

 

Na taki materiał trzeba przeznaczyć około 20 ton soi, czyli około 10ha to prawie 1/3 tego, co siej, czyli masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Widzę Staszku, że mamy podobną opinie na ten temat :)

Firmy sprzedające materiał kwalifikowany same nie wiedzą ile za tą soje brać, faktycznie dopłaty do strączkowych tylko nie wiadomo ile jej będzie, bo słyszałem nie wiem czy prawda ( jeśli nie to niech mnie ktoś poprawi) ale na dopłaty do strączkowych jest określona pula, więc im więcej nas będzie siać tym pula się uszczupli.

Ja sieje na przyszły rok 5ha soi, to nie jest dużo ale ja wykorzystuję ją na własne potrzeby do skarmiania tuczników jako dodatek więc więcej nie mam potrzeby siania. Na razie wolę uprawiać rzepak na sprzedaż ok 9-12ha bardziej pewniejszy interes lepsza możliwość sprzedaży ale jak nauczymy się uprawiać soje to kto wie....

Też mam kilka swoich spostrzeżeń na przyszły rok a mianowicie:

- oprysk trzy dni po siewie ( nad kombinacjami będę myślał w zimie)

- obok wieloskładnika przedsiewnie 100kg salatrzaku

- swoje nasiona zaprawione vitavaxem i nitraginą ( oprócz może nie wielkiej ilości na rozmnożenie) tylko w zimie zrobię w doniczce eksperyment z siłą kiełkowania,

- siew w szerokich rzędach co 45cm pole po siewie dokładnie zwalcowane,

- uprawa międzyrzędzi

- oprysk tebukonazol, pyretroid, i może jakieś dolistne motylkowe bio...

Takie są plany co z tego wyjdzie zobaczymy, narazie trzeba się przyglądać temu co teraz mamy na polu a źle to nie wygląda dzisiaj zrobię foto i wstawię.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do dopłat to prawda pula jest z góry ustalona na początku miało być około 326 EURO ostatnia wersja, jaką słyszałem to niecałe 240 EURO a ostateczna będzie podana jak zostanie podliczona powierzchnia, jaka została zadeklarowana w wnioskach o dopłaty bezpośrednie, czyli wielka niewiadoma

 

Co do siewu soi to na razie będę siał taką powierzchnie jak dotychczas, czyli ponad 30ha na pewno w szerokich międzyrzędach z uprawa międzyrzędową Włosi twierdzą, że soja z uprawa międzyrzędową mniej choruje i ma lepszy wzrost i więcej bakterii brodawkowych ja mogę to potwierdzić już po tym jak zastosowałem w tym roku taka uprawę to soja dostała niezłego kopa wigoru

 

Do wiosny muszę przygotować opielacz, czyli zastosować zamiast sztywnych łap dam sprężynowe

 

Co do stosowania azotu to ja nie będę stosował w ogóle tak jak i w tym roku nie stosowałem a soja jest intensywnie zielona szczególnie na polach gdzie soja jest siana po raz drugi a w przyszłym roku soja będzie posiana na polach gdzie soja już była, więc z brodawkami problemu nie powinno być, więc i azotu nie powinno brakować a na start wystarczy u mnie to, co jest w glebie

 

Ale niema, co się martwic tym, co będzie najpierw trzeba zebrać to, co jest na polu a później będę myślał o przyszłym roku zima jest długa wiec czasu dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

czasu dużo, ale widze że coraz więcej osób mówi nie drogim i nie dokońca dobrym nasionom kwalifikowanym.

 

Na pielnik 6 oferty brak

 

Wczoraj oglądałem soję Annuszkę sianą z własnego materiału, siana ok 5 maj, pryskana afalon + command, i jedynie na 20 % poprawka supero na jednoliścienne i powiem wam że chciałbym żeby tak moja wyglądała, ładna czysta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja zadzwoniłem do przedstawiciela Bednar pielnik Row-Master RN_S w mojej okolicy i dowiedziałem się, że w produkcji są na dzień dzisiejszy najmniejsze pielniki 12rzędowe i najprawdopodobniej mniejszych nie będą robić

 

Więc pozostaje nam poczciwy nasz rodzimy pielnik lub porządny, ale drogi kongskilde oni maja od najmniejszych do największych kiedyś będę musiał zadzwonić do Kutna, bo tam się znajduje fabryka kongskilde w Polsce i dowiedzieć się ile by kosztował 6ścio rzędowy pielnik taki bez wypasu

 

http://www.kongskilde.com/pl/pl-PL/Agriculture/Soil/Weed%20Control/Weed%20Control/VIBRO%20CROP%20Interrow%20cultivator%20%20%20VCO%20VCOF

 

 

Słowo się rzekło no i już znam cenę 6cio rzędowego pielnika firmy kongskilde taki pielnik wersja VCO-3-637 kosztuje na dzień dzisiejszy jedyne 23,700zł netto, czyli około 29 tyś zł brutto trzeba około 2 miesiące wcześniej zamawiać

 

http://www.kongskilde.com/pl/pl-PL/~/media/DLG/Kongskilde/DownloadLib/Brochures/Soil%20Preparation/Weed%20Control/VIBRO%20CROP%20Interrow%20cultivator%20%20%20VCO%20VCOF/101001614%20KPL%20PL%20VCO%20BRO%200912.pdf

 

 

Czyli pozostaje nam nasz wysłużony, ale równie dobry oczywiście po małych udoskonaleniach 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a to moja soja, zdjecie z dzisiaj tj 13.06.2015 odmiana Mavka

 

ps. odrazu zaproponuje jakby ktoś z woj lubelskiego chciałby się wymienić nasionami na inna odmianę to prosze smiało pisac:)

post-154396-0-00623700-1436792881_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Zwierzyna Ci nie niszczy tej soi? Bo widzę, że miedzy lasem ją masz. U mnie mimo, że nie mam lasu ani krzaków w promieniu 1 km sarny przez jakiś czas ucztowały. Konkretnie na Amadine. Teraz ich nie widzę, ani nie zauważyłem zniszczonych roślin.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj