Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1341 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 08:35

Pawel1990

Dzięki za podzielenie się z nami info z twoich doświadczeń

Nie można otworzyć zdjęcia możesz poprawić

BRODAWKI-2 CZEŚĆ

Na 38 roślin soi wykopanych w różnych miejscach tylko 9 roślin soi miało brodawki strasznie mało, ale dobrze, że w ogóle są

Mam nadzieje ze to wystarczy, aby w następnych latach było ich więcej

Szczepienie soi nitraginą w następnych latach na tych polach obowiązkowe

Najpierw rośliny bez brodawek 29 sztuk z 38 sztuk

A teraz 9 roślin z 38 z brodawkami

Nie jestem zadowolony z takiego obrotu sprawy, ale co poradzić skoro nawet nie wiem, co może być tego przyczyną

Ale lepiej tyle niż wcale

Edytowany przez pstaszek, 03 czerwiec 2015 - 16:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 12:24
  •  

#1342 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 09:17

Powiem ci że u mnie wyglada miejscami tak jak u ciebię a przyczyną akurat u mnie były ślimaki podgryzały korzenie i zjadały liście

dzisiaj jade z sadzonkami soi do analizy bo mi to nie daje spokoju dlaczego tak się dzieje zobacze jakie wynik wyjdą

#1343 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 13:42

Ptaszek udało się zrobić zdjęcia. Tak wygląda ta soja nie wiem czy coś będzie z tej co została. Dodam ,że kolega pryskał tymi samymi środkami jak wcześniej pisałem i nic soi nie jest tylko on ma inną odmianę Merlin,a moja mavka wygląda tak jak wygląda. Nawet ta soja co była zieloniutka to ma takie suche liście. 

Załączone miniaturki

• 20150602_142231.jpg
  • 20150602_142249.jpg
  • 20150602_142255.jpg
  • 20150602_142257.jpg
  • 20150602_142340.jpg

Edytowany przez kozik251, 02 czerwiec 2015 - 13:45.

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1344 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 14:30

właśnie wróciłam z Krakowa i okazało sie iż ta zasuszona soja jo jest problem po pozostałościach oprysku sencorem czy u was też pryskaliście sencorem i takie mieliście efekty, pani również powiedziała iż on sie ulotni po 30 dniach od oprysku

#1345 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 14:41

Tak pryskałem 0,5 l sencor ,1l Afalon,1 L pendigan,02 Comand. Wszystko wyglądała dobrze do ostatnich deszczów.

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

#1346 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 02 czerwiec 2015 - 15:36

kozik251 być może deszcz spowodował przesunięcie środka głębiej w ziemie  i możliwe, że temu tak działa na soje ale swoją drogą to mieszaninę bardzo ostrą zrobiłeś to też może być przyczyna.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#1347 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 16:22

Tylko ,że np w soi merlin nic się nie dzieje.

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

#1348 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1755 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 17:34

To ile tego Sencoru dałeś i jakiego ? Ja pryskałem zwykle minimalną dawką. Jak opryskałem dawka jak na ziemniaki, to z soi zostały tylko stożki wzrostu. Długo to trwało, ale w 80% odżyła i wyrosła.  W soi stosuję raczej metodę "kontrolowanego zachwaszczenia" niż odchwaszczania do zera, ale każdy robi jak uważa. Podobne działanie metrybuzyny zauważyłem w grochu. Dlatego staram się stosować najmniejsze zalecane dawki, bo chwast zazwyczaj i tak polegnie, a soja szybciej rusza z dalszym wzrostem. W przypadku suszy metrybuzyna nie działa, po deszczach się uaktywniła.

Edytowany przez jahooo, 02 czerwiec 2015 - 17:36.

#1349 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 18:20

kozik251

No nie dam głowy, że to wina sencora ja bym stawiał na to, co działo się u mnie w zeszłym roku

Objawy całkiem podobne

Może prędzej zbyt dużo środków naraz zmieszałeś

Ale proponuje ci zrobić to, co zrobiła nasza koleżanka sebas401 czyli zawieść soję do badania 

Pytanie do koleżanki sebas401 gdzie to badanie robiłaś chodzi mi o instytucje ta

Informacja przyda się koledze kozik251 będzie mu łatwiej znaleźć odpowiednia instytucje

kozik251 skoro koleżanka dała rade w ciągu jednego dnia to ty też tylko niech ci poradzi gdzie to zrobić i będzie sprawa wyjaśniona

A tak nawiasem dzwoniłeś do AY, co oni o tym sadzą mogliby przyjechać i sami pobrać próbki

W końcu to ich odmiana

A może jednak lepiej będzie jak sam zrobisz będziesz bynajmniej pewny na moje oko to nie jest wina sencora ja pryskałem niecałe 0,5l na 1ha + command 0,2l i nic niema na razie wiec niemożliwe żeby to sencor no chyba, że mavka jest wrażliwa, ale AY poleca stosowanie w swoich odmianach metrybuzyne, więc niemożliwe, aby to sencor

A jeśli to wina mavki to po prosto zrezygnuj w przyszłości z siewu odmian firmy AY tak jak i ja to zrobiłem są przereklamowane

#1350 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 20:26

Co było na tym polu w roku ubiegłym i jakie herbicydy stosowano? Może pozostałości?

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1351 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 20:34

Jutro do nich zadzwonię  ,zobaczymy co powiedzą. Zastanawiam się nad przesiewem chciałbym merlinem tylko z nasionami problem.

Raczej nie to ponieważ u kolegów też tak wygląda mavka po tym oprysku ,ale za to merlinowi nic nie jest. Jest ładny zielony.Przedplonem była kukurydza i pszenica . Pryskana Majstrem a pszenica Atlantis+ Sekator.

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

#1352 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 02 czerwiec 2015 - 20:41

Tak wygląda soja Amadine po oprysku Leopardem w dawce 3 l/ha

IMAG0284.jpg

IMAG0282.jpg

IMAG0285.jpg

A tutaj się pochyliła przy kawałku na który dawałem ok 1,7 l/ha.

IMAG0286.jpg
Przenieś do galerii

IMAG0286.jpg
Przenieś do galerii

Ciekaw jestem co się dzieje u kolegi Pajej.

Załączone miniaturki

• IMAG0287.jpg

Edytowany przez master20002, 02 czerwiec 2015 - 20:43.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1353 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 20:53

Co do pozostałości ze zeszłego roku to raczej nie bo była tam pszenica i kropiona była granstarem a soja teraz była kropiona tylko sencorem w dawce ulotkowej nic więcej, natomiast soje badałam w krakowie ul kołowa 3 a odmiana mavka

Jutro do nich zadzwonię  ,zobaczymy co powiedzą. Zastanawiam się nad przesiewem chciałbym merlinem tylko z nasionami problem.

Raczej nie to ponieważ u kolegów też tak wygląda mavka po tym oprysku ,ale za to merlinowi nic nie jest. Jest ładny zielony.Przedplonem była kukurydza i pszenica . Pryskana Majstrem a pszenica Atlantis+ Sekator.

jak zadzwonisz do  nich to napisz co ci powiedzieli

#1354 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 21:31

kozik251

To raczej wina odmiany

Jak byś chciał przesiewać soja to tylko jak najwcześniejsze odmiany inaczej ci nie dojrzeje

W zeszłym roku tez były u mnie sugestie ze to po Mustangu a w tym roku tez jest po mustangu i nic się nie dzieje wiec to jest tak jak podejrzewałem wina tej odmiany, czyli Mavki

master20002

Ja dzisiaj zamówiłem FUSILADE FORTE 150 EC czytałem ze Leopard ma jakieś dodatki ropopochodne

Może to, dlatego tak soję załatwił

Jak popryskam FUSILADE FORTE 150 EC to dam znać, jaki efekt po nim będzie

sebas401

Nie wiem czy się zgrywasz czy o co ci chodzi nie pytałem o ulice tylko o firmę, jaka ci to wykonywała, bo chyba nie koleżanki z pod tego adresu

Gdzie coś takiego, czyli badania Toksykologiczne wykonałaś i to w dodatku tak szybko

Może wstawisz wyniki tych badań?

Jestem ich bardzo ciekaw 

#1355 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 22:29

czy ktoś w polsce uprawial już soję To wina środka ze tak soję wypala pewnie było sucho jak pryskales środek po pewnym czasie przyszedł zlewny deszcz i taki efekt miałem tak samo w grochu ze 2 lata temu środek poszedł do strefy korzeniowej i po zabawie

#1356 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 05:32

a nie pamiętasz jakie uszkodzenia wywoływał sencor na ziemniakach zanim dopisali odmiany wrażliwe a ten instytut jest państwowy i w tempie wstępnym na 99.99%  tak powiedzieli a wyniki mi prześlą po tygodniu 

#1357 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 05:36

Ptaszek, Jakbym przesiewał to jechać  broną z siewnikiem od razu ? I czy pryskać czymś czy zostawiać?

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

#1358 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 06:12

kozik251

Jeśli masz sucho to każda uprawka powoduje stratę wilgoci wiec lepiej od razu siać tylko poleciłbym ci zastosować na pozostałości soi Glifosat

A jak po wschodach coś wyskoczy to ewentualnie Basagran do gleby już nic nie dawaj

sebas401

No i o tym piszę nie zakazano stosowania tylko podano odmiany wrażliwe na środek, bo to wina odmiany a nie środka a to już w interesie firmy, która sprzedaje tą odmianę, bo przecież jak poleca stosować Metrabuzynę to znaczy ze ja testowali na swoich odmianach czyż nie tak powinno być a jeśli nie to niech nie wciskają kitu

To wina odmiany tak jak i w ziemniakach niektóre odmiany nie tolerują w ogóle Titusa, ale to nie wina środka tylko odmiany środek jest dobry

Nie zgodzę się z tym a to z powodu - doświadczony zeszłorocznym przypadkiem moją soją dzisiaj cieszę się, że miałem pomieszane te dwie odmiany, czyli Mavkę i Merlina inaczej moje pole wyglądałoby tak samo jak od kozik251 gdyby mawka była osobno to by było to samo, co u niego a tak było rzadziej, ale było w miarę na całym polu a jak Mawka by była osobno to musiałbym zaorywać tak jak kolega, bo tego się nie da uratować

Po drugie wyraźnie napisał ze inni, co posiali Merlina i pryskali tą sama mieszanka nic u nich się nie dzieje, więc to jasne wina odmiany a nie środka

Włączcie logiczne myślenie a nie piszcie bzdur, co wam ślina na jeżyk przyniesie, bo w przyszłości będziecie mieli takie same problemy jak kolega uczcie się na doświadczeniach innych i nie popełniajcie tego samego błędu

Nie po to się tu dzielimy informacjami żeby je później lekceważyć warto sobie czasami odpuścić jakaś odmianę, jeśli ktoś czy nawet kilka osób pisze ze są z nią jakieś problemy

Siałem Anuszkę i tez była po Mustangu i nic jej nie było jedynie nie stosowałem Sencor tylko AFALON DYSPERSYJNY 450 S.C. Ale na pewno nie reagowała na pozostałości Mustangu, więc nie idźcie na łatwiznę i nie zwalajcie na środek, bo on jest skuteczny a jedynie o ile to prawda, że to sencor załatwił Mavkę

To oznacza ze ta odmiana nie toleruje tego środka, czyli metrabuzyny dodam ze w zeszłym roku też pryskałem Sencorem + Command, ale jak pamiętacie późniejsze objawy na soi prawdopodobnie to z Powodu Mavki nie wskazywały na negatywne działanie jakiegoś środka tylko na chorobę dzisiaj już jestem pewien, że Mavka to kiepska odmiana

Wielu z nas pryskało Metrabuzyna i nie mamy tego problemu a w czasie oprysków jak pisaliśmy było sucho a później przyszedł deszcz wiec u wszystkich środek poszedł głębiej do strefy korzeniowej to normalna sprawa przy stosowaniu środków doglebowych ja nawet w tym roku nie pryskałem Mustangiem żeby w przyszłości niemieć problemów z soją a okazuje się ze w tym roku, choć po Mustangu jest merlin i Amandine i żadnych problemów niema też dzwoniłem i wypytywałem o Mustang sami zresztą wiecie i potwierdzono ze mustang może mieć wpływ na soję, ale jak widać nie na wszystkie odmiany Merlin i Amandine nawet nie zareagowały

Jeśli przyjąć ze to od któregoś z zastosowanych środków to firma AY ściemnia pisząc ze można stosować te substancje w ich soi rozumiem ze jak jakaś firma poleca cos do stosowania to ma to przetestowane na swoich odmianach

A jeśli tylko wciskają kit to później są takie problemy każdy musi wyciągnąć własne wnioski dla mnie ta odmiana, czyli Mavka jest skończona nie nadaje się i tyle

#1359 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 08:16

pstaszek pisałeś że robiłeś próbę z Titus-em 25 WG, chcę się dowiedzieć jaką dawkę zastosowałeś?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1360 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 czerwiec 2015 - 08:47

mic01

Właśnie przygotowałem zdjęcia nie wygląda to najlepiej szczególnie na odmianie Amandine

Ale chwasty przy dawce 50g na 1ha nie maja żadnych szans, czyli Titus na chwasty bardzo skuteczny tylko trzeba odpowiednia dawkę i w odpowiedniej fazie rozwojowej a może być przydatny w soi oczywiście nie w każdej odmianie

Ale zauważyłem ze tam gdzie soja była większa to skutki fitotoksyczności są mniejsze, dlatego postanowiłem zrobić jeszcze jedną próbę, ale teraz zastosowałem tylko 30g na 1ha

Poniżej kilka zdjęć

Najpierw Merlin

A teraz Amandine

Zrobię jeszcze próby z 20g na 1ha i po kilkunastu dniach powtórzę taka sama dawka, czyli 20g i to samo zrobię z dawka 30g, czyli 2 razy po 30g

Tak jak to polecają w ziemniakach

B. Zabieg dwukrotny (dawka dzielona)

pierwszy zabieg - w fazie 2-3 liści perzu, po wschodach ziemniaka

Titus 25 WG 30 g/ha + Trend 90 EC w steżeniu 0,1%

drugi zabieg - po upływie 15-20 dni od pierwszego zabiegu lub w momencie wtórnego odrastania

perzu, a rośliny ziemniaka osiągną wysokość do 15 cm.

Edytowany przez pstaszek, 08 lipiec 2015 - 20:04.