Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1301 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 31 maj 2015 - 12:00

Witam jestem amatorką w uprawie soi ale dzisiaj zauważyłam bardzo niepokojącą rzecz bo soja jakby sie uszuszała a mimo to korzonek jest zdrowy doradźcie co to może być?

Powiem ci że u mnie wyglada miejscami tak jak u ciebię a przyczyną akurat u mnie były ślimaki podgryzały korzenie i zjadały liście

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 15:27
  •  

#1302 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 31 maj 2015 - 12:14

eksperyment z lumaxem zrobiony, prysnąłem w doniczce, 10 nasion soii i łubinu, a w drugiej nie, zboczymy czy coś skiełkuje, bo lumax w QQ działa super. Stosowałem również Adengo w QQ i do dziś, czyli już ponad miesiąc pole czyściutkie, ani chwaścika, a na ulotce pisze że po roku żadnych przeciwwskazań, natomiast na lumaxie pisze że mogą po roku występować porażenia. Zobaczymy. Niestety nie mam już Adengo na taki experyment.

Szukam doglebowki od QQ bo są bardzo skuteczne, na Afalonie który stosowałem w łubinach i soii pisze że można stosować również w QQ, więc może coś od QQ się dobierze.

#1303 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 maj 2015 - 12:32

Czyli problem z brodawkami nie tylko u mnie ciekawa sprawa, co się dzieje, że niema jeszcze brodawek, ale tylko na soi, która była siana pierwszy raz na danym polu na polach, na których już była soja a teraz jest drugi raz to brodawki są

Wygląda na to ze to wina zaprawiania szczepionką bakteryjną najwidoczniej nie działa

sebas401

Nie niczym nie pryskałem, bo jeśli jest to faktycznie choroba wirusowa to niema na nią podobno, bo tego nie wiem na 100% żadnego fungicydu, oprysku

Włosi mi w zeszłym roku napisali ze ta choroba lubi się rozwijać właśnie wtedy jak jest dużo wilgoci w zeszłym roku też dużo było opadów u mnie i też choroba występowała placami nie na całej powierzchni, ale jak się wypogodziło to tak jak pisali mi Włosi choroba nie rozprzestrzeniała się, ale jak znowu przyszły deszcze to znów zaczęła się rozprzestrzeniać

Wiec, jeśli to, co jest u ciebie jest tym samym, co było w zeszłym roku u mnie to przy każdych opadach deszczy, (co najmniej kilka dni) znów choroba da o sobie znać

Więc możesz tylko obserwować, co się dzieje i mieć nadzieję, że jak najszybciej przestanie padać

A tak poza tematem piszesz ze jesteś z południa to tka jak i ja

A więc zapytam, z jakiego rejonu południa, bo ja Śląsk powiat Tarnogórski

Pajej

Tak wygląda dzisiaj soja pryskana Butoxone

farmervip

Problem w tym, że tak jak i u mnie w zeszłym roku u sebas401 korzenie są nieuszkodzone, więc szkodniki odpadają wzeszłym roku to też przerabiałem, ale żadnych szkodników nie było a jak będzie się u niej powtarzać w ciągu wegetacji to, co u mnie w szczególności przy dużej wilgotności to by znaczyło ze będziemy mieć problemy z ta chorobą szczególnie w czasie ciągłych opadów

Edytowany przez pstaszek, 03 czerwiec 2015 - 08:18.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1304 Share marecki16

marecki16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 31 maj 2015 - 12:48

Witam wszystkich,

czy ktoś może pomóc jak zwalczyć powój polny w soi?

przeszukałem Internet i nic nie znalazłem.

z góry dziękuję za pomoc

Marek

#1305 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 maj 2015 - 13:22

marecki16

Chyba w ogóle nie czytasz tego forum skoro zadajesz takie pytanie w ostatnich postach o niczym innym nie piszemy jak o szukaniu środków, które można by było użyć po w schodowo w soi

Jedyny środek, który się poleca do dwuliściennych to Basagran, ale on powoju polnego nie zwalcza

A i to trzeba uważać, aby soi nie uszkodzić tym środkiem, dlatego robimy własne doświadczenia, aby znaleźć alternatywę dla Basagranu

Jeśli masz tego dużo to niestety nic na to ci nie poradzimy a jeśli mało to można ewentualnie powyrywać

#1306 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 31 maj 2015 - 15:24

Co do basagranu wyczytalem ze saatbau zaleca stosowanie basagranu rano po zejsciu rosy i przez caly dzien musi byc sloneczna pogoda

#1307 Share Rabin2009

Rabin2009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 31 maj 2015 - 15:36

witam

woj, łodzkie 

posiałem soje 25.04.15r. dzis zrobiłem probe fusilade forte jesli nikt nie probował wstawie zdj za kilka dni .:)

moja soja  wyglada tak Odmiana aldana

http://zapodaj.net/7...29a5f1.jpg.html

#1308 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 maj 2015 - 16:04

mf25

Mógłbyś wstawić ten artykuł na forum żeby wszyscy mogli się z nim zapoznać

Rabin2009

Ok wstaw zdjęcia jak będzie już widać działanie środka fusilade forte i podaj, jaka dawkę zastosowałeś fusilade forte na 1ha

#1309 Share Rabin2009

Rabin2009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 31 maj 2015 - 16:08

Cos mi sie wydaje ze powina byc ta soja wyzsza i ładniejsza co Panowie doradzicie ?

#1310 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 31 maj 2015 - 16:45

Rabin, nie narzekaj. Na zdjęciu ta gleba wygląda na żywy piach, więc soja nie jest tu jeszcze taka zła.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1311 Share Rabin2009

Rabin2009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 31 maj 2015 - 16:49

walcze z soja juz 3 rok w pierwszym roku wygniła mi od deszczów  była wysoka na maks 20 cm

teraz tydz temu pielnikiem lekko przejechałem

#1312 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 maj 2015 - 16:51

Rabin2009

Może nie wyższa, ale na pewno mogła być gęściej posiana

Nie wiem czy to zamierzony cel taki rzadki siew, więc nie będę się zbytnio rozpisywał

Na pewno przy tak rzadkim siewie będzie wiadomo czy Amandine wytwarza pędy boczne, bo jeśli nie to raczej na rewelacyjny plon niema, co liczyć

Przy gęściejszym siewie soja zawsze jest wyższa po prostu walka o światło powoduje ze rośliny są wyższe przy rzadkim siewie tego niema wiec roślina bardziej skupia się na tworzeniu pędów bocznych niż walce z innymi roślinami o światło, dlatego twoja soja może być niższa, ale to tylko teoria nie znam twojego pola ani przebiegu pogody, jaki był u ciebie a to też ma znaczenie wiec wszystko, co bym powiedział to tylko przypuszczenia

A i jahooo

ma rację Piach to piach cudów niema sie co spodziewać

PRZY WALCE Z CHWASTAMI ZA POMOCĄ BRONY NALEŻY SIAĆ GĘSCIEJ, BO ZAWSZE SĄ UBYTKI

Jak ty tym pielikiem tam jechałeś wygląda to raczej na bronowanie i to wzdłuż żędów a to nie dopuszczalne, gdy robisz to zwykłymi bronami

Edytowany przez pstaszek, 31 maj 2015 - 16:58.

#1313 Share Rabin2009

Rabin2009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 31 maj 2015 - 17:21

szczerze mowiac niezwarzałem na nic hehe:) poprostu na pałe wjechałem w pole wiadomo lekko dogniotłem soje kołami no ale co poradzic jakos ona zyje :P

pielnikiem ale takim zrobiony we własnym zakresie taki pielnik jak do czosnku na allegro chca sprzedac

Edytowany przez Rabin2009, 31 maj 2015 - 17:26.

#1314 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 maj 2015 - 17:36

Az mnie zatkało i nie wiem, co powiedzieć chyba to, co ty no jakoś sobie rośnie lepiej by było na ukos albo w poprzek, ale bez tych radełek gęsich stopek tylko sama broną chwastownikiem 

#1315 Share MariuszE38

MariuszE38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 31 maj 2015 - 17:49

Corum 502,4SL jest niedostępny w Polsce. Ma być w przyszłym roku.

#1316 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 maj 2015 - 18:32

A zarejestrowany do stosowania w grochu jest już od 2014 roku Corum 502,4SL

To może troszkę o planach Konsorcjum Pol Soja Konsorcjum tworzą: Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, jako lider, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Hodowla Roślin Danko, Kombinat Rolny Kietrz i Top Farms Głubczyce.

Reszta w artykule widać, że wokół soi coś się dzieje

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/dzien-soi-w-winnej-gorze,52788.html

I drugi artykuł

http://www.test.agro...adnik102015.pdf

#1317 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1067 postów

Napisany 31 maj 2015 - 18:57

ptaszek soja widac ze dostała butixone wiec ja u siebie nawet nie robie prób

Rolnik z powołania :-)

#1318 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 31 maj 2015 - 19:08

Na mojej soi nie ma również brodawek.Dla porównania na łubinie który nie był zaprawiany i szczepiony nitraginą brodawki zaczynają się pojawiać.Zauważyłem coś niepokojącego:mianowicie liście niektórych roślin zaczęły brązowieć.Nie wiem czy to brak wody czy jakaś choroba.

@pstaszek śor o które pytałeś u mnie niedostępne.

Załączone miniaturki

• 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG

Edytowany przez KRISS75, 31 maj 2015 - 19:14.

#1319 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 31 maj 2015 - 19:10

czy może ktoś próbował gęstszych siewów???

Jak to wpłynie, soja konkuruje o światło i zasuwa do góry, więc powinny być wyżej strąki, więcej roślin, ale mnej pędów bocznych. Niestety w tym roku po raz pierwszy robię soję i nie sprawdzę wszystkiego ale na 1 polu trzeba by spróbować obsadę np 100/150/200 kg i zobaczyć jak to wpłynie na plon, na pewno szybciej zakryje międzyrzędzia.

Pstaszek co ty na to skoro posiałeś w tym roku co 45 cm???? I pisałeś o siewie 60 kg

a teraz poglądowe 2 zdjęcia Annuszki która siedzi sobie w dole, a na środku pola nałożyły się siewnik i to mnie skłoniło do przemyśleń??

DSC_0270.JPG DSC_0269.JPG

a tu normalnieDSC_0271.JPG

CO do poszukiwań oprysków, to obszedłem dokładnie 3 ha soii pryskanej afalon + command i na razie tragedii nie ma, poza kilkoma łobodami i chrzanem na pierwszym polu w miarę czysto.

Na drugim kawałku, jedynie w dołkach gdzie woda ewidentnie stała po burzy zaczyna trawica atakować.

Pomimo wszystko nie widzę sensu ekonomicznego walki z chwastem, o opryskiwaczem zniszczę 5% roślin, oprysk kosztuje i jeszcze nie wiadomo jak z jego skutecznością, dlatego skupiłbym się nad lepszym odchwaszczeniem przedsiewnym i lepszej doglebówce.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1320 Share mpopis

mpopis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 31 maj 2015 - 19:55

witam, dołączyłem w tym roku do "uprawiaczy" soi, i posiałem 20ha. Jestem co prawda trochę wyżej na mapie niż większość z was, bo jestem z Warmii i mam pola pod Olsztynem. Kilka fotek mojej plantacji, siana w majowy weekend, i pryskana posiewnie sencor 0.3l, command 0,2l, wing-p 1litr i randap 1litr. na razie czysto.

2zjgs5t.jpg

2myomjt.jpg

2rng3gz.jpg

2hzgtgy.jpg