Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#101 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 26 maj 2013 - 10:01

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jak soja w tym roku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 21:37
  •  

#102 Share g2osc

g2osc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 10:39

To dlaczego do Nutreny dostarczają soję? Nie wiem w jakiej postaci, ale że mam ich firmę pod nosem to słyszę na radiu CB że np "soja na wagę"

Kolego nutrena to cargill a oni biorą to z portu z Gdyni. Cargul jest potentatem w handlu zbożami. Aktualnie w produkcji pasz w Polsce również, więc musi to gdzieś pchać bo w USA i Brazylii tego jest pełno. Dlatego tyle wanien tego idzie ale nic w naszym kraju nie jest przetwarzane.

#103 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 11:05

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam wszystkich zainteresowanych siewem soi ja w tym roku posiałem 15 ha soi odmiana ANUSHKA z firmy AgroYoumis 9 września 2013 soja miała wilgotność 10,5% była gotowa do zbioru, lecz zaczął padać deszcz i pada nadal, więc jest jeszcze niezebrana, więc nie mogę powiedzieć nic o plonie, jaki uzyskam z tej odmiany, ale liczę, na co najmniej 2tony z 1ha coś więcej będę mógł napisać po zbiorach, ale ogólnie sądzę, że soję można uprawiać w Polsce i to z powodzeniem da się zebrać suchą niema potrzeby dosuszania są oczywiście różne odmiany, ale najwcześniejsza jest ANUSHKA, więc na początek polecam tą odmianę wszystkie nowe odmiany Osadzają strąki na wysokości około 14cm nad ziemią, ale jak się dowiedziałem w tym roku z powodu opóźnionego siewu i zimnej wiosny strąki są na wysokości od 6cm do 14cm nad ziemią okazało się, że soja posiana wcześniej około 28 kwietnia miała wyżej osadzone strąki niż soja siana później, czyli 7 maja gdzie strąki były na wysokości 8cm nad ziemią, co by oznaczało, że lepiej siać w kwietniu wtedy strąki będą wyżej

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 16:08

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ten rok ze względu na suszę jest dosyć specyficzny. U mnie porządny deszcz był gdzieś w lipcu więc z wilgotnością w tym roku nie ma problemu. Ciekawe jakby to wyglądało w przeciętnym roku.
Wałowałeś pole po siewie? Jeżeli tak to czym? Może mógłbyś dać jakieś zdjęcia soi na polu...?

#105 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 13:46

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam ponownie mamy dzisiaj poniedziałek 16.09.2013r a soja nadal niezebrana z powodu pogody codziennie popaduje deszcz prognozy pogody nadal deszczowe, więc nie wiem, kiedy zbiorę soje, ale na razie nie panikuję jak by to był październik to bym się martwił a tak czekam na pogodę.

gwozd

Soi nie wałowałem, ponieważ siewnik, którym sieje soje i zboża to Vaderstad Rapid 400 http://otomoto.pl/va...wy-A344956.html coś takiego jak w linku tylko starszy model na zdjęciu widać koła ugniatające, dlatego niema potrzeby wałowania, co do zdjęć soi z mojego pola to mogę wstawić tylko nie wiem jak wstawia się zdjęcia jak to opanuję to wstawie zdjęcie

#106 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 17:36

czy ktoś w polsce uprawial już soję A na jakiej glebie posiałeś tą Soje?
Z soją pewnie będzie tak jak z uprawą kukurydzy w Polsce,ulepszą obecne odmiany tak żeby nadawały się do naszego klimatu i prawie każde gospodarstwo z bydłem będzie ją uprawiać.Aktualne odmiany na pewno dobrze dadzą sobie radę na południu polski ale jak będą się spisywać wyżej nie wiem.
To że na Ukrainie wzrasta liczba pól soji o czymś świadczy.

#107 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 19:02

czy ktoś w polsce uprawial już soję 3 i 4 klasa, ale czytałem, że siali na słabszych glebach i też się udała a co do tego, że tylko na południu kraju sieją to bym się nie zgodził, ponieważ w 2012r. w Polsce było 2000ha soi a w tym roku szacuje się, że jest aż 6000ha soi próby są w całej Polsce i wszędzie są takie same opinie, że soję w Polsce można siać ja zaryzykowałem i od razu posiałem 15ha, ale nikt tak nie musi ryzykować jak ja można sobie posiać 1ha tak na próbę żeby samemu przekonać się jak na waszym polu się spisze soja i czy? Te odmiany, które już są możecie u siebie posiać jest kilka firm, które oferują soję do siewu, ale na dzień dzisiejszy ta firma ma największą ofertę Agro Youmis poniżej link z odmianami tej firmy
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nasiennictwo/annushka-ma-mlodsze-rodzenstwo,46298.html

Tutaj są zdjęcia dzisiaj zrobione (16-09-2013r) na mojej soi nie wiedziałem jak dodać zdjęcia tutaj, więc podaje linki do tych zdjęć mam nadzieję, że zadziała

http://www.fotosik.p...c594b7733c.html
http://www.fotosik.p...8d8e57cc41.html
http://www.fotosik.p...60159b2668.html
http://www.fotosik.p...463f421ca7.html
http://www.fotosik.p...7e21bba621.html
http://www.fotosik.p...33762543f1.html

Nie wiem jak długo będą aktywne, więc proszę oglądać zanim są

#108 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 21:23

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ciekawie wygląda, strąków dużo. napisz ile zbierzesz.
Czy mógłbyś jeszcze napisać jakie stosowałeś nawożenie, ochronę herbicydową bo fungicydów pewnie nie ma potrzeby stosować?

#109 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 21:34

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jeśli z takiej soji można wycisnąć tyle oleju co z rzepaku(300-400l z 1T) to może to być super interes.
Olej pójdzie do napędzania silników a reszta na pasze.

#110 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 13:18

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jak zbiorę soje to napiszę ile tego było z 1ha na razie pada deszcz, więc czekam na pogodę a co do nawożenia to czytałem, że soja dobrze wykorzystuje nawóz, który stał się niedostępny dla zboża (poza zasięgiem korzeni zbóż) dzięki dobremu systemowi korzeniowemu soja jest w stanie pobierać składniki z głębszych warstw gleby, dlatego zastosowałem tylko 200kg agrofoski 20P-30K bez azotu. Azotu nie stosowałem w soi jedynie zaprawiłem bakteriami brodawkowymi z Czech są lepsze niż Polskie tak wynika z badań na poletkach firmy Agro Yumis i Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach oprysk na chwasty zaraz po siewie Afalonem Dyspersyjnym w dawce 1,3kg/1ha no i desykacja glifosatem 4l/1ha desykacja była robiona bardziej pod kontem chwastów niż soi żadnych innych zabiegów nie stosowałem, czyli starałem się ponieść jak najniższe koszty, bo nie wiedziałem, jaki będzie plon, jeśli plon będzie w granicach 2ton z 1ha to w przyszłym roku zamierzam posiać 30ha soi, ale będzie to, co najmniej trzy różne odmiany Żeby sprawdzić czy te późniejsze też będę mógł uprawiać, czyli przyszły rok to też raczej Doświadczalnie bez specjalnych nakładów dodam jeszcze, że uprawiam zboża w technologii bez orkowej i soja też była siana w mulcz bez orki do orki nie zamierza wracać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 14:25

czy ktoś w polsce uprawial już soję I właśnie przez takich ludzi rolnictwo idzie do przodu. :)
Mógłbyś dokładnie opisać w temacie z poniższego linku jak wygląda skuteczna uprawa bez orkowa?

http://www.agrofoto....a/page__st__200

#112 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 17:45

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jestem nowicjuszem, jeśli chodzi o uprawę bez orki dopiero 4lata, ale może coś napiszę tylko jeszcze nie wiem, kiedy bardziej interesuje mnie soja temat siewu w mulcz to temat rzeka ciągle cos nowego w tym temacie, więc trudno na dzień dzisiejszy zdecydować się na jakiś konkretny sposób uprawy u mnie talerzówka to podstawa i siewnik vaderstad rapid400

#113 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 18:16

czy ktoś w polsce uprawial już soję kurde chętnie porzuciłbym łubin na rzecz soi ale czy da radę sprzedać plon z małej powierzchni...? 2-3ha rocznie

#114 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 18:20

Jestem nowicjuszem, jeśli chodzi o uprawę bez orki dopiero 4lata, ale może coś napiszę tylko jeszcze nie wiem, kiedy bardziej interesuje mnie soja temat siewu w mulcz to temat rzeka ciągle cos nowego w tym temacie, więc trudno na dzień dzisiejszy zdecydować się na jakiś konkretny sposób uprawy u mnie talerzówka to podstawa i siewnik vaderstad rapid400

A przed soją robiłeś jakąś głębszą uprawę(20-30cm?)?

#115 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:09

czy ktoś w polsce uprawial już soję Przed siewem soi na wiosnę nie należy głęboko uprawiać gleby, aby nie przesuszyć gleby, ponieważ soja posiana w przesuszoną glebę może nie powschodzić potrzebuje sporo wody, aby skiełkować, dlatego uprawę przedsiewną należy ograniczyć do minimum i jak naj płyciej się da jesienią talerzowanie też u mnie nie przekracza głębokości 12cm jestem zwolennikiem jak najpłytszej uprawy a co za tym idzie jak najniższego kosztu tego zabiegu wiadomo, że czym głębiej tym drożej. Głębszą penetrację gleby zostawiam soi miedzy innymi z tego powodu ją sieje oczywiście taki sam efekt jak soja dają wszystkie rośliny strączkowe i motylkowe

gwozd

Z pewnością będzie problem, ponieważ na razie niema, jako takiego skupu soi potencjalni nabywcy chcą bynajmniej całego TIRA, dlatego posiałem 15ha żeby nie było problemu ze sprzedażą wiem, że Agro Yumis pomaga w zbycie nasion, więc warto zapytać ich albo dogadać się z sąsiadami i niech kilku z was posieje po 2-3ha i tak się nazbiera TIR będzie łatwiej sprzedać

#116 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:17

czy ktoś w polsce uprawial już soję I tutaj nasuwa się pytanie- jaką cenę zaproponuje agro yumis czy jakiś inny odbiorca.

#117 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 20:38

czy ktoś w polsce uprawial już soję Z tego, co się orientowałem ostatnio to cena w granicach 1500-1700zł za tonę oczywiście cały TIR na wiosnę płacili 1800zł a w zeszłym roku 2000zł za tonę w dużej mierze cena zależy od ilości zaolejenia minimum 18,5% i ilości białka minimum 35% wtedy można osiągnąć najwyższe ceny myślę, że przy tegorocznej cenie rzepaku to niezła cena, jeśli dodamy do tego dodatkową dopłatę do strączkowych i motylkowych około 650zł do każdego hektara obsianego soją i brak potrzeby chronienia soi przed chorobami i szkodnikami + oszczędności w nawożeniu azotem + azot, który pozostawi po sobie soja no i bezkonkurencyjny przedplon pod pszenicę rzepak się kryje to Narzekanie na soję jest nie na miejscu dodam jeszcze, że w mojej okolicy firma zajmująca się sprzedażą nawozów i chemii i skupem rzepaku i zboża rozważa poszerzenie skupu o soje wiec to daje do myślenia

#118 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 17 wrzesień 2013 - 21:05

czy ktoś w polsce uprawial już soję Czyli Argentyna będzie miała spory problem :rolleyes:
Przy siewie Rapidem pewnie można byłoby siać od razu bez talerzowania.

#119 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 04:36

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ha ha na razie nie mają się, czego obawiać, ale jak część Europy zacznie siać soje to na pewno stracą
To prawda rapid jest w stanie posiać bezpośrednio w ściernisko, ale jest spory problem z samosiewami i niezbieraną słomą lepiej jest to wymieszać z ziemią wtedy szybciej wschodzą samosiewy i słoma się szybciej rozkłada a i wschody są lepsze po wymieszaniu słomy z glebą, ale co do tego, że rapid posieje w ściernisko nie mam wątpliwości może wypróbuje to po soi tutaj nie będzie takiego problemu z samosiewami zmarzną w czasie zimy a soja przed zimą nie powinna zagłuszyć pszenicy

Edytowany przez pstaszek, 18 wrzesień 2013 - 04:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 19:33

czy ktoś w polsce uprawial już soję A jaki jest koszt materiału siewnego na 1ha?
I co do tej samej płytkiej uprawy to można ją wykonywać przy wszystkich strączkowych?

Edytowany przez Rolnik1111, 18 wrzesień 2013 - 19:33.