Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1061 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 06 maj 2015 - 19:23

u mnie dziś popadało i zaczyna pięknie wschodzić, może pole po QQ nie wygląda idealnie, ale .....

DSC_0197.JPG

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 09:22
  •  

#1062 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 maj 2015 - 20:14

Czyli deszcz zrobił swoje tak jak i u mnie

A co u innych jak wasza soja? Wstawiajcie zdjęcia

Ponad 50 osób obserwuje ten temat a tylko kilku dzieli się swoimi obserwacjami w uprawie soi

Niema się, co wstydzić wstawiajcie zdjęcia i dzielcie się swoimi spostrzeżeniami, co do uprawy soi

#1063 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 06 maj 2015 - 20:28

U mnie jak wyjdzie na wierzch  to się pochwale, jak na razie cały dzień pada więc powinno być to szybko

:) :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1064 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 06 maj 2015 - 20:33

czy ktoś w polsce uprawial już soję soja w strip tillu zasiana w ilosci 99 kg na ha. zobaczymy co z tego bedzie

#1065 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 06 maj 2015 - 21:08

Ja też się "pochwalę" ale dopiero ziemia zaczyna pękać.Zastanawiam się kiedy rzucić wapno-teraz czy po wschodach soi.

#1066 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 maj 2015 - 21:38

Nie zapóźni z tym wapnem?

Czemu przed siewem nie dałeś?

#1067 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 06 maj 2015 - 22:08

To ze względu na zmianę planów i pól.Na polu przeznaczonym pod soję zastosowałem w poprzednim roku Mustang i Lancet.Pisaliśmy o tym wcześniej.Nie udało mi się pogodzić terminów aby nie kolidowało z fosforem i potasem dlatego muszę się wspomóc wapnem granulowanym.

#1068 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 maj 2015 - 22:38

A tak faktycznie była na ten temat wcześniej dyskusja

Ja myślę osobiście, że będzie lepiej i bezpieczniej dla roślin jak już powychodzą wtedy będzie mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia wschodzących siewek

#1069 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 07 maj 2015 - 06:43

U mnie susza niesamowita więc nie ma narazie czym się chwalić. Kiełki i liścienie w ziemi są, tylko tego deszcze brakuje... Wczoraj i dziś w nocy coś pokropiło, ale jak byłem na polu przed chwilą to przemokło na 1-1,5 cm...

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1070 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 maj 2015 - 06:47

A u mnie wczoraj prawie cały dzień sobie padało drobny deszczyk skutecznie zwilżył ziemię

A dzisiaj od rana słońce praży, co z pewnością przyspieszy wzrost roślin i soi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1071 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 07 maj 2015 - 16:32

witam mam pytanie ile maksymalnie po siewie soji można pryska bo ja siałem soje w sobotę i od soboty do wczoraj było bardzo sucho na polu dopiero wczoraj deszcz spadł a dziś jest nie bardzo pewna pogoda do pryskanie bo zapowiadają burze a tak wygląda że raczej będzie to dopiero jutro będę pryskał czy coś sie stanie że to będzie 6 dni po siewie ??? pozdrawiam 

#1072 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 maj 2015 - 17:43

Oficjalnie oprysk można wykonać do 3 dni po siewie

A nie oficjalnie to zależy czy soja już będzie wschodzić czy też ze względu na suszę jeszcze 2-3 dni to potrwa, więc to ty sam musisz ocenić jak jest u ciebie, czym bliżej wschodów tym ryzyko większe

Nikt nie da ci gwarancji, że po 6 dniach jak opryskasz to nic się nie stanie

Obojętnie, czym masz zamiar pryskać (nie napisałeś, co masz zamiar stosować) to ryzyko zawsze istnieje, bo termin na oprysk przed w schodowy to zazwyczaj 3 dni, więc musisz zaryzykować i ewentualnie opisać nam skutki takiej decyzji, aby inni nie popełnili takiego samego błędu gdyby się cos stało

#1073 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 maj 2015 - 19:31

ja posiałem tak:

odmiana annushka

4 maja 1,5 ha soja+nitragina w rozstawie 12,5cm 160 kg/ha

5 maja 2 ha soja kwalifikat+vitavax+nitragina, 2,2 ha soja+vitavax+nitragina, 0,24 ha soja+nitragina, 0,2 tylko soja prosto z kombajmu, rozstaw co 25 cm 155 kg/ha

Opryskane bezpośrednio po siewie linurex 0,9 l/ha+kalif 0,2 l/ha, niestety nastepnego dnia przeszła dość duża ulewa ale mam nadzieję że nie wymyło środka.

Na wszystkich działkach soja siana po raz pierwszy. Na 2 ha wziąłem kwalifikat razem z czeską nitraginą, resztę posiałem swoją z nitragina z firmy Biofood z wałcza. W zeszłym roku tam gdzie stosowałem tylko nitragine było więcej brodawiek na korzeniach ale też zaprawiałem tego samego dnia fungicydem i nitragina. W tym roku zrobiłem tydzień przerwy między vitavaxem a nitraginą. 

Panowie a mam takie pytanie, czy można użyć jako materiał siewny soję zmłóconą samemu z poprzedniego roku? A jak szeroko ją siejecie, znaczy co którą radlice i jak głęboko?

Posiałem w tym roku swoją i kwalifikat to bedę miał porównanie. Szerokość 12,5 i 25 cm, głębokość ok 4 cm.

#1074 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 maj 2015 - 20:51

Sporo doświadczeń warto by było zdjęcia powstawiać jak soja powschodzi

Czyli z twojego doświadczenia wynika ze zaprawianie w tym samym dniu zaprawą vitavax+nitragina ogranicza rozwój brodawek?

Pytanie się nasuwa czy warto stosować vitavax, jeśli siejesz soję po raz pierwszy na tych polach

Gdyby to było po raz drugi czy trzeci na tym samym polu to było by większe prawdopodobieństwo wystąpienia ‘’zgorzel siewek,

,

Wiec czy warto zaprawiać nasiona vitavaxem, jeśli siejemy soję po raz pierwszy na danym polu?

W następnych latach na tym polu gdzie była soja będzie w glebie więcej bakterii brodawkowych wiec nawet jak zaprawa spowoduje że szczepionka nie zadziała tak jak powinna to dzięki bakteria w glebie będzie ich i tak wystarczająco dużo

Oczywiście to tylko moja teoria, ale w tym roku mam już drugi raz na tym samym polu soje więc będę widział czy na tym polu będzie na roślinach soi więcej brodawek niż na tych, na których jest pierwszy raz

#1075 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 07 maj 2015 - 21:21

a oprysk to linurex 1l na h i  command 0.2l na h zobaczymy co się stanie a nie wiesz czy to będzie mniej wschodzić czy coś może stać sie z kiełkami soji np <zrobią się żółte >/??

#1076 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 maj 2015 - 21:28

Na pewno wystąpią przebarwienia po commandzie u mnie tez są, chociaż pryskałem do 3 dni po siewie

Nie wiem czy nie zadurza dawka commandu ja bym dał nie więcej jak 0,15l na 1ha tym bardziej jak ma popadać to command dobrze zadziała wiec te 0,15l powinno wystarczyć

#1077 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 maj 2015 - 21:34

Zdjęcia wstawie jak soja powschodzi, sam jestem ciekaw jak to będzie. Doświadczenie nikłe bo tylko jednoroczne, ale tam gdzie była sama nitragina soja miała więcej brodawek. W ulotce co dostałem razem ze szczepionką jest napisane żeby zaprawiać chemicznie conajmniej 1 dzień przed szczepieniem bakteriami. Czy warto stosować vitavax to zobacze dopiero w tym roku, jeżeli materiał siewny jest zdrowy i soja uprawiana jest po raz pierwszy to moim zdzniem można odpuśćić zaprawianie. Ja w przyszłym roku tam gdzie była siana soja w roku ubiegłym na części działki zrezygnuje wogóle ze szczepienia bakteriami.

a oprysk to linurex 1l na h i  command 0.2l na h zobaczymy co się stanie a nie wiesz czy to będzie mniej wschodzić czy coś może stać sie z kiełkami soji np <zrobią się żółte >/??

W ubiegłum roku dałem dawke 0,25 commandu i nie było przebarwień ale robiłem oprysk gdy było sucho.

#1078 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 07 maj 2015 - 21:38

chyba zrobię tak jak piszesz dam 0.15 tego  commandu i zobaczymy co sie zrobi 

a powiedz kolego ile dni po siewie pryskałeś że tak zapytam ???

#1079 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 maj 2015 - 21:47

Bezpośrednio po siewie, tego samego dnia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1080 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 maj 2015 - 23:00

01_Spider

Też mam zamiar w przyszłości zaprawiać soję vitavaxem, ale na razie chcę rozmnożyć brodawki w glebie tak żeby być pewnym, że zaprawa nie spowoduje zmniejszenia zawiązywania brodawek, które teraz są dostarczane tylko z nasionami soi

machony

Nie wiem, do kogo jest twoje pytanie, więc też ci na nie odpowiem

Ja siałem przez 3 dni wiec pierwsza soja była pryskana po 3 dniach a ostatnia w następnym dniu po siewie po kilku dniach spadł deszcz przebarwienia są na pojedynczych roślinach