Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1001 Share rolnik111222

rolnik111222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 20:48

jak to jest w koncu z ta soja? nadaje sie taka z pola np do bydla przepuszczona przez gniotwnik lub srutownik? czy zawiera za duzo substancji anty zywieniowych? bo opinie sa rozne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 21:55
  •  

#1002 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 20:48

kozik251

Przerwałeś powłokę ochronną, więc mogą chwasty się pojawić

rolnik111222

No i tak jak napisałeś opinie są różne jedni twierdzą, że nie więcej jak 5% inni piszą ze dają 10% i nic się nie dzieje no, bo i co się ma dziać nic wam nie pozdycha jedynie przyrosty będą mniejsze niż po śrucie sojowej czy też soi pełnotłustej ekstrudowanej i to by było na tyle

Edytowany przez pstaszek, 28 kwiecień 2015 - 20:53.

#1003 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 28 kwiecień 2015 - 20:54

Co do wałowania to w linku @pstaszka jest mowa o wskazanym wałowaniu na lekkich glebach.W poradniku firmy saatbau też jest o tym mowa.

Ja poeksperymentowałem trochę:

1.zasiałem połowę co drugi lejek i drugą połowę na wszystkie lejki.

2.połowa zwałowana,druga połowa bez wału.

Mogę Wam powiedzieć że jak siałem łubin to 4-5 cm suchego piachu i dopiero warstwa wilgotnej gleby.Tam też zrobiłem doświadczenie z wałowaniem i według mnie tam gdzie miałem powałowane wschody były szybsze i równiejsze.

Ja zasiałem 125 kg/ha Merlina.

@master20002 96 kg/ha tak zamierzałeś wysiać czy tak wyszło?

@pstaszek a Ty ile wysiałeś na ha?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1004 Share rolnik111222

rolnik111222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 20:56

ale tu wlasnie o przyrosty chodzi ;D

#1005 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 21:02

Ja jak zwykle sporo eksperymentów siałem Merlina od około 85kg – 110kg na 1ha a Amandine posiałem 100kg na 1ha

Zobaczymy czy soja w tak szerokich miedzyrzędziach będzie się różnić przy tak różnej ilości wysiewu na 1ha

Oczywiście pola nie wałowałem, ale mój siewnik ma koła dogniatające na całej jego szerokości wiec wałowanie było by bezsensowne

#1006 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1758 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 21:11

Przeliczając na cenę śruty sojowej i cenę wytworzenia własnej soi, to nawet uwzględniając mniejsze przyrosty na soi pełnoziarnistej, moim zdaniem się opłaca. Jest jeszcze taki aspekt, że jest to non-GMO, no i wiesz, ile w niej chemii, jak sam ją posiejesz i zbierzesz. Ja dodawałem około 5% do karmy dla kur i negatywnych efektów nie stwierdziłem, u świń także.

Taki opryskiwacz można zrobić, nie jest to żadna skomplikowana technologia - czujniki plus komputer, tylko że jednostkowo będzie to koszt zbliżony do zakupu takiej używanej maszyny.  Bardziej się zaczynam zastanawiać na swoim mikroareale nad zakupem siewnika pneumatycznego, aby zwiększyć precyzję wysiewu. Da się tym siać soję bez przeróbek? 

#1007 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 21:12

Kurczę,czy to by znaczyło że zasiałem zbyt gęsto?W poradniku było że 4,5 j/ha co odpowiada 125 kg/ha.Hmm czas pokaże.

#1008 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 21:25

Rolnik111222

Tu sobie poczyta o skarmianiu soi pełnotłustej, czyli takiej prosto z pola

https://www.google.p...7Heu6ygOe_YHIBA

jahooo

Na pewno tak w końcu kukurydza ma większe nasiona tylko czy to nie będzie za rzadko?

KRISS75

Na pewno nie za gęsto tak jak piszesz zalecany wysiew to 4-4,5 jednostki, co daje od 600-750tyś nasion na jeden ha

Ja jak napisałem robię doświadczenie na własne potrzeby chcę się dowiedzieć o ile można zmniejszyć normę wysiewu i czy w ogóle to będzie możliwe bez zniżki plonu

U mnie jednostka ważyła jedna partia około 24kg a druga partia około 26kg wiec 4 jednostki przy wadze 24kg ważyły około 96kg a przy wadze 26 kg ważyły około 104kg tylko Amandine jedna jednostka ważyła ponad 30kg, co daje dla 4 jednostek 120kg, więc nie masz, co panikować

#1009 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 21:48

czy ktoś w polsce uprawial już soję W kraju ostatnio bardzo mocno propaguję się uprawę soi, nie dając jednak rolnikom legalnych możliwości jej odchwaszczania. Poniżej przedstawiamy doświadczenia herbicydowe w soi przeprowadzone w Niemczech (top-agrar)

Pierwszym, i jak do tej pory jedynym, preparatem zarejestrowanym w kraju do odchwaszczania soi jest Sencor Liquid 600 SC. Zawiera on metrybuzynę i zalecany jest do zwalczania chwastów dwuliściennych. Należy go stosować do 3 dni po siewie w dawce 0,55 l/ha. Niestety, wśród krajowych herbicydów próżno szukać innych środków do odchwaszczania soi.

W innych krajach Europy, gdzie uprawia się nieco dłużej tę roślinę, zarejestrowanych jest więcej środków i prowadzone są badania nad wprowadzeniem kolejnych. Doświadczenia  z odchwaszczeniem soi prowadzone są przykładowo w Bawarskiej Izbie Rolniczej w Niemczech. Przez kilka ostatnich lat przeanalizowano tam blisko 300 wariantów odchwaszczania soi. Spektrum problematycznych chwastów obserwowanych w doświadczeniach było typowe dla uprawy soi, a mianowicie: komosa biała, chwastnica jednostronna, chwasty rumianowate, szarłat szorstki, przytulia czepna, rdestówka powojowata czy jasnoty.

W doświadczeniach tych wykazano, że zastosowanie herbicydów zabezpieczyło 10–20% plonu ziarna soi. Natomiast przy silnej presji chwastów wartość ta wzrastała nawet do 60%. Do zabiegów przedwschodowych wykorzystano do zwalczania chwastów 2-liściennych herbicydy zawierające takie substancje czynne, jak (w nawiasie podano przykładowe herbicydy zarejestrowane w kraju, ale mogące różnić się zawartością substancji czynnej w 1 l środka): chlomazon w ilości 360 g/l środka (np. Command 360 CS, Clomaz 36 SC, Golden Clomazon 360 CS, Kalif 360 CS, Reactor 360 CS), pendimetalina w ilości 455 g/l środka (np. Stomp Aqua 455 CS), czysta metrybuzyna w ilości 700 g/kg środka (np. Sencor Liquid 600 SC) lub jej mieszanina z flufenacetem (np. Plateen 41,5 WG).

Do zabiegów powschodowych użyto natomiast preparaty zawierające: bentazon w ilości 480 g/l (np.  Basagran 480 SL, Agro Bentazon 480 SL, Wolof A 480 SL) lub tifensulfuron metylu w ilości 500 g/kg środka (np. Harmony 75 WG, Refine 75 WG – zawierają 750 g/kg s.cz.). Do niszczenia chwastów 1-liściennych wykorzystano herbicydy zawierające fluazyfop-P-butylowy (np. Fusilade Forte 150 EC) lub cykloksydym (np. Focus Ultra 100 EC).

http://www.topagrar.pl/media/uploads/tab.1.soja.pdf

http://www.topagrar.pl/media/uploads/tab.2.soja.pdf

#1010 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 22:00

Damy rade mimo wszystkich przeciwności

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1011 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 29 kwiecień 2015 - 11:45

Co do wałowania to w linku @pstaszka jest mowa o wskazanym wałowaniu na lekkich glebach.W poradniku firmy saatbau też jest o tym mowa.

Ja poeksperymentowałem trochę:

1.zasiałem połowę co drugi lejek i drugą połowę na wszystkie lejki.

2.połowa zwałowana,druga połowa bez wału.

Mogę Wam powiedzieć że jak siałem łubin to 4-5 cm suchego piachu i dopiero warstwa wilgotnej gleby.Tam też zrobiłem doświadczenie z wałowaniem i według mnie tam gdzie miałem powałowane wschody były szybsze i równiejsze.

Ja zasiałem 125 kg/ha Merlina.

@master20002 96 kg/ha tak zamierzałeś wysiać czy tak wyszło?

@pstaszek a Ty ile wysiałeś na ha?

Tak ustawiłem siewnik i tak wysiałem. Miałem 4 jednostki Merlina przeznaczone na ten ha. Każda ważyła 24,4 kg co dało nam sumę 97,6 kg. Wiadomo, że w siewniku zawsze coś zostanie. Tak, że wysiałem prawie na styk. Siewnik był ustawiony na równo 96 kg i tak też się wysiało.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1012 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 18:53

Jak u was po wczorajszych opadach? I czy w ogóle u was padało

U mnie padało, ale niewiele ledwie 5cm ziemi zmoczyło, ale to lepsze niż to, co w Łódzkim czy Częstochowskim się działo

Dobrze, że tak lekko popadało, bo inaczej soja by nie zeszła po takich ulewach 

#1013 Share tomaszek83

tomaszek83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 19:22

W wlkp padało dwa dni i również ledwo 5cm ziemi zmoczyło aczkolwiek ziarno ładnie już nabrzmiało i pękło ( siew 25)

Siew w rozstawie 24 cm bardzo płytko ok 3 cm

Edytowany przez tomaszek83, 29 kwiecień 2015 - 19:52.

#1014 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 19:57

u mnie napadało tyle ze jak dzis bronowałem to sie za mna kurzyło. brak słów...

Rolnik z powołania :-)

#1015 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 20:42

Moja jednostka ważyła 25,8kg.

Szkoda że nie wysiałem kilku przejazdów w dawce 100kg/ha miałbym porównanie ale na ten eksperyment nie wpadłem.

Popadało też 2 dni,przemokło na 6 cm.Dziś mija 3 dzień a jeszcze nie opryskane.Najgorsze że od jutra znowu zapowiadają deszcz.

#1016 Share JacoVR6

JacoVR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 22:45

Moja jednostka ważyła 25,8kg.

Szkoda że nie wysiałem kilku przejazdów w dawce 100kg/ha miałbym porównanie ale na ten eksperyment nie wpadłem.

Popadało też 2 dni,przemokło na 6 cm.Dziś mija 3 dzień a jeszcze nie opryskane.Najgorsze że od jutra znowu zapowiadają deszcz.

No własnie ja mam taką samą sytuacje ! I czym teraz opryskać? 

W necie przeczytalem taki artykuł       http://www.dodr.pl/III/4/1/3/1/11.pdf   co można Afalonem pojechać do 5 dni

Tylko że umni wczoraj i dziajaj polało i ta która była nawierzchu to juz kiełek puszcza i ciekawe czy go mozna uszkodzic stosują Afalon

#1017 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 22:56

Panowie na 4 klasie 0,15 commandu+1.4l l lentipuru nie bedzie za duzo ? bo pomylka przy wlewaniu , a ju opryskane .. ?

#1018 Share markendmark

markendmark

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 30 kwiecień 2015 - 06:02

czy ktoś w polsce uprawial już soję Gadalem z gosciem co robi juz doswiadczenia na soi pare dobrych lat i mowil ze command do 0,1do 0,12 bo soja moze zazułknąc + afalon 2l

Edytowany przez markendmark, 30 kwiecień 2015 - 06:03.

#1019 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 30 kwiecień 2015 - 07:53

KRISS75 i JacoVR6

Pryskajcie jak najszybciej do 5ciu dni nie powinno się nic stać no chyba ze dużo tej soi jest na powierzchni to może być problem, ale jeśli jest tego około 5% to pryskać i nie zastanawiać się

mf25

Nic się nie stanie nie musisz się martwic jak by nawet wystąpiły jakieś przebarwienia to nie będzie problemu, choć wiadomo, że command nieco wpływa na plonowanie soi, ale jak masz przytulię to i tak się opłaca zastosować command

http://www.coboru.pl...3_IN_2_SOS .pdf

Tutaj piszą, że można stosować chlomazon (Command 480 EC, dawka 0,2- -0,25 l/ha)

http://nowoczesnafar...ml#.VUIG6VOfcy4

Ja w tym roku dałem 0,21l na 1ha po prostu nie chce mieć przytuli

Edytowany przez pstaszek, 30 kwiecień 2015 - 11:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1020 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 30 kwiecień 2015 - 13:36