Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#981 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 21:54

Dzięki za odpowiedz a myślisz mocznika nic nie dawać ??? a jeszcze ma pytanie związane z siewem bo tak myślę czy siać co 12ccm czy 24cm tylko nie wiem ile ma byc dokładnie nasion na 1 m2bo czy będzie siane 12cm czy 24cm to liczba nasion musi sie zgadzać tylko będą inne odległości nie wiem czy dobrze myślę ????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 22:05
  •  

#982 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 05:59

Powiem tak są różne rozbieżne opinie, co do stosowania azotu przed siewem jedni zalecają dać nie więcej jak 30kg czystego przed siewem inni żeby w ogóle nie dawać, więc sam zdecyduj czy dać czy nie albo na połowie areału daj a na drugiej połowie nie dawaj i już będziesz sam widział czy będzie jakaś różnica chodzi tu o brodawki jedni uważają, że jak się da azot to brodawki korzystają właśnie z tego azotu i co opóźnia ich symbiozę z roślinami soi a drudzy twierdzą, że zanim bakterie zaczną współpracować z soją to soja będzie bez azotu i należy dać te 30 kg czystego na start obydwie teorie są logiczne wiec decyzja należy do ciebie

Co do ilości nasion na jeden ha to zaleca się obsadę 700 tyś nasion na 1haoczywiście około w saatbaun zaleca się od 4-4,5 jednostki, co daje 600-750tyś nasion na 1ha

Moim zdaniem przy odmianach, które wytwarzają dużo pędów bocznych można zmniejszyć ilość nasion na 1ha, ale ile to niestety na dzień dzisiejszy nie jestem wstanie powiedzieć

Więc na początek postaraj się wysiać tyle ile producent zaleca lub zrób sobie eksperyment i zasiej część pola tak jak zalecają a drugą w szerokie rzędy i zmniejsz normę wysiewu  

#983 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 07:03

ok dzięki bardzo za wypowiedz a jeszcze mam jedno pytanie po sianiu trzeba to wałować czy lepiej jak zostanie ziemia że tak powiem sypka ?? a jeszcze powiedzcie czy ktoś z was siał soje siewnikiem isaria jak go trzeba ustawić ????

Edytowany przez machony, 28 kwiecień 2015 - 07:07.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#984 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 28 kwiecień 2015 - 07:28

Ja siałem famarolem, docisnąłem moczniej redlice i ziarenek nie ma na wierzchu. Rzędy co 20-22 cm. Merlina wyszło mi 96 kg/ha, a Amadine 125 kg/ha. Dostałem fajną broszurkę z nasionami to tam piszą, żeby nie wałować bo uszkadzają się nasiona, lecz w praktyce ludzie wałują bo to ułatwia później zbiór.

Edytowany przez master20002, 28 kwiecień 2015 - 07:29.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#985 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 07:52

Jak widać, co do wałowania to zdania tez są podzielone, ale jeśli posiejesz tak, aby nasiona trafiły do wilgotnej gleby to wałowanie jest zbędne no chyba ze tak jak napisał kolega żeby przy zbiorze było równiejsze pole

Tak naprawdę to dopiero się uczymy uprawy soi wiec nic nie jest na 100% pewne 

#986 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 08:34

no dokładnie każdy sie uczy jak zasiać soje zobaczę na razie czekam na deszcz jak spadnie to będę siać soje na na dzień dzisiejszy jest such bardzo na sianie w wiem że soja lubi wilgotne podłoże tylko mam jeden dylemat jak zasiać czy co 12cm czy 24 cm sam nie wiem że tak powiem 

#987 Share markendmark

markendmark

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 08:50

czy ktoś w polsce uprawial już soję W jakich rzedach siejecie soje? A co wy na takie cos jak comand 0,1l i afalon 1l zaraz po siewie.

#988 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 10:41

machony

Jak nie umiesz się zdecydować to posiej połowę, co 12cm i drugą, co 24cm i już będziesz miał porównanie, co w twoich warunkach się lepiej sprawdzi

markendmark

Jak czytasz te forum to powinieneś wiedzieć ze różnie niema na dzień dzisiejszy jednoznacznej szerokości międzyrzędzi dla soi, więc warto samemu poeksperymentować

Tak samo jest ze środkami, jeśli masz zamiar tak stosować jak napisałeś to później podziel się z nami, jaki efekt był po zastosowaniu takiej dawki jak dla mnie command trochę za mało, ale to tylko taka moja sugestia

#989 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 12:02

może zrobię tak jak gadasz pół na pół posieje i będę już wiedzieć co jest lepiej na przyszłość 

#990 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1753 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 12:36

Ja siałem polską Aldane co 2 lejek (około 20-22cm) i bardzo ładnie się krzewi. Jest tylko zagrożenie zachwaszczenia, jeśli będzie dłuższy czas sucho, bo soja dłuższy czas stoi, nim zakryje międzyrzędzia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#991 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 15:14

Czyli tak jak napisał jahooo w szerszych międzyrzędziach istnieje zagrożenie wtórnego zachwaszczenie, więc dopóki nie będziemy mieli do dyspozycji dobrych środków powschodowych to problem wtórnego zachwaszczenia będzie istniał

Ja posiałem, co około 40cm i też się obawiam wtórnego zachwaszczenia wszystko zależy od odmiany i możliwości tworzenia pędów bocznych

jahooo czy ty w tym roku posiałeś soję?

#992 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1753 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 18:13

Niestety, w tym roku nie sieję. U mnie kupno nasion soi to teraz cud, obdzwoniłem ze 30 osób, nikt nie ma. Mam z ubiegłego roku ze 20kg , to trochę za mało. Interesowała mnie aldana, ale nikt nie ma. Sieję wykę plus owies tam, gdzie miała być soja.  Nie mam dużego areału - raptem ze 30-40 arów mi zostało. Planowałem zasiew na dzierżawie, ale gospodarz się rozmyślił. Sam nie sieje, ale w dzierżawę nie odda - taki lajf, trudno. Jeśli uda mi się osuszyć w tym roku kawałek pola i sytuacja z dopłatami się utrzyma, to za rok posieję około 1 hektara. W sumie zasiewy zaplanowałem w ubiegłym roku na jesieni i soi w planach nie było. Raczej przy tej ilości wysokobiałkowych, dopłaty mogą być symboliczne.  Pewnie czeka mnie zasiew u kuzyna (trochę mu pomagam), planuje ponad 3ha, więc jakby co , będę zdawał relację, jak rośnie "nie moja" soja :D

Staszek, na jaką odmianę się zdecydowałeś w tym roku ? U mnie w okolicy do nabycia był tylko merlin, ale to zbieranie po 40-50 kilo, co tam komu reszty zostało . No i cena poszybowała na 2-2,5zł/kg. Poczekam do jesieni, kupię wcześniej materiał siewny, jak będę miał widoki na potencjalny areał do obsiania.

W tym roku planuję zamiast soi grykę na 2 ha ugoru posiać. Cena zachęcająca, a na ugorze w pierwszym roku nic więcej nie urośnie, może poza łubinem

Edytowany przez jahooo, 28 kwiecień 2015 - 18:16.

#993 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 18:33

Co do dopłat to faktycznie wielka niewiadoma spełnienie wymogów zazielenienia najczęściej realizowane jest właśnie za pomocą strączkowych a to nie wróży dobrze dopłaty do strączków mogą być niskie

Jak byś zdawał relacje z uprawy u kuzyna to było by ok

Zasiałem Merlina i 0,77ha Amandine na próbę

Edytowany przez pstaszek, 28 kwiecień 2015 - 18:35.

#994 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1753 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 18:48

Napiszę jeszcze raz , bo pewnie nie wszystkim chce się czytać ten wątek od początku - sieje w większym rozstawie, bo w przypadku wtórnego zachwaszczenia stosuję uprawę mechaniczną międzyrzędzi opielaczem. Do tej pory nie siałem jakichś dużych areałów, więc u mnie ta metoda zdaje egzamin. Jeśli ktoś ma wielorak do buraków, to rozstaw co 30cm można przejść wielorakiem.  Daje to pewną oszczędność na chemii . Dodatkowo, powschodowe ŚOR powodują chwilowe wstrzymanie wzrostu soi lub delikatne i mijające uszkodzenie roślin.  Ale każdy robi, jak mu wygodniej.

#995 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 19:10

Co byś polecił do stosowania powschodowo w soi, jeśli chodzi o chemiczne środki oczywiście oprócz basagranu

#996 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1753 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 19:35

Ja stosowałem u siebie Sencor. Skutek jest pozytywny, ale w minimalnej dawce. Gdzieś już pisałem, ile. W każdym razie dawka jak na ziemniaki (zalecana) powoduje uszkodzenia liści, podobnie jak w grochu. Poza tym , środek ten średnio działa, jeśli jest sucho. Wymaga wilgotnej gleby w czasie zabiegu i kilka dni po, aby został pobrany także przez korzenie, przez liście działa dość słabo. Nie wiem, jaki ma wpływ na bakterie brodawkowe, bo w roku , gdy był stosowany, nie zaprawiałem nasion.

Najlepsze efekty uprawy były na ciężkiej, białej glinie, która spieka się od słońca na cegłę. Tam rosła praktycznie tylko soja  i zero chwastów, oprócz chwastnicy. Minusem jest tylko to, że ulewa przed wschodami zabija glebę i powoduje nierównomierne wchody, za to później skorupa doskonale trzyma wilgoć bez wałowania.

#997 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 19:45

Też stosuje sencor w zeszłym roku soja była po nim czysta do samego końca, ale siałem, co każdy lejek wiec soja szybko zakryła międzyrzędzie

Te informacje przydadzą się każdemu, kto ma zamiar uprawiać soję

http://www.hr-strzel...ndex.php/aldana

http://www.wodr.pozn...mponent&print=1

http://www.topagrar.pl/media/uploads/tab.1.soja.pdf

http://www.agroyoumis.eu/?p=906

Edytowany przez pstaszek, 28 kwiecień 2015 - 19:47.

#998 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1753 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 19:47

Najlepszy jest pielacz plus motykozol, no ale to kwestia skali uprawy :D

#999 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 19:48

No tak, ale u mnie to raczej się by nie sprawdziło

No i do prawidłowej ochrony soi przydał bysie idealny opryskiwacz taki jak na filmiku

https://www.youtube....h?v=zzJ491i1oBw

https://www.facebook...268634573181757

Edytowany przez pstaszek, 01 maj 2015 - 12:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1000 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 20:35

Mam pytanie odnośnie siewu soi po oprysku.Ponieważ za mało wysiałem soi na ha wyszło niecałe 65 kg na ha opryskałem to Comandem 0,2l Pendigan 1 l, Afalon 1l i Sencor 1L. Po oprysku mineło 4 godziny i dosiałem te 35 kg zwykłym siewnikiem . Będzie coś z tego oprysku ?

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil