Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#81 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 19:30

czy ktoś w polsce uprawial już soję Wyższe dopłaty do strączkowych

http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/aktualnosci/za-straczkowe-doplata-1500-zl-na-ha,37708.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 09:38
  •  

#82 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 10 styczeń 2013 - 08:34

czy ktoś w polsce uprawial już soję z soją jest jeden problem - nie ma na nią zarejestrowanych skutecznych środków w polsce. Plony powyżej 3 ton da się uzyskać - my mieliśmy ponad 2 tony ale przyczyną były pozostałości po środkach na rzepak - po wymarznięciu - bardzo długo ją trzymało - da się w polsce sprzedać soję w cenie zbliżonej do rzepaku - tylko potrzeba większych ilości . centrala w środzie - szykuje się do stawiania tłoczni soi. a firmy paszowe też są zainteresowane - tyle że soje trzeba parzyć przed dodaniem do paszy bo surowa jest lekko toksyczna, więc przestrzegam przed dodawaniem do paszy :)

#83 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 10:21

czy ktoś w polsce uprawial już soję To prawda środki praktycznie te same, co i na pozostałe strączkowe, ale widać ożywienie w temacie strączkowych myślę, że będzie podobnie jak z kukurydzą i wkrótce będziemy mieli większość białka Polskiej produkcji i od Polskiego Rolnika, jeśli będzie tak jak piszesz i postawią tłocznie to już na pewno nie będzie problemu ze zbytem soi a to cieszy.
Piszesz, że miałeś w zeszłym roku soję mógłbyś cos więcej powiedzieć, na co trzeba by zwrócić uwagę przy jej uprawie termin siewu, czy szczepić nitraginą itp. Jak na razie siałem łubin wąskolistny i kiedyś dawno temu bobik w pierwszych latach zaszczepiałem nasiona nitragina, ale już w następnych nie, co ty o tym sadzisz a i jeszcze jedno czy poleciłbyś jej siew na glebach lekkich IV klasa większość takich gleb posiadam i cześć III klasy gdzieś czytałem ze ktoś siał na piachach i miał 1,5 T z 1ha, czyli podobnie jak łubin, co ty o tym sądzisz. Mam zamiar posiać 15 ha soi tak żeby mieć całego TIRA

Edytowany przez pstaszek, 10 styczeń 2013 - 10:29.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 21 luty 2013 - 10:14

czy ktoś w polsce uprawial już soję ja byłem ostatnio na szkoleniu w Krasnymstawie organizowane przez Solarcorn dotyczyło ono qq ale też była prezentacja o soi i gość z Końskowoli się wypowiadał. Niestety w tym czasie zamawiałem nasiona ale zapamiętałem tyle że soja nie toleruje niskiego ph i to bardzo ważne bo plony spadną do 1t/ha, warto a nawet trzeba zaprawiać nitraginą, nie wolno nawozić azotem. Wydaje mi się też, że ta firma ma się zająć skupem soi ale to już trzeba zadzwonić i zapytać. Co do oprysków to tak jak na groch Basagran lub Afalon i co do plonów to mają rolnika który na Podkarpaciu osiąga 4t/ha

#85 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1670 postów

Napisany 21 luty 2013 - 18:00

czy ktoś w polsce uprawial już soję panowie tutaj macie nasiona których nie trzeba zaprawiać, podobno dobre odmiany siał ktoś??

#86 Share annabiedronka

annabiedronka

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 22 luty 2013 - 18:07

czy ktoś w polsce uprawial już soję A ja myślę tak, z surowe ziarna soi wyciskam olej na prasie do oleju ( cena na allegro ok 4000-7000 tys zł) a uzyskany olej " ok 150 l z 1 tony", użyję jako paliwo do ciągnika ;-) 150x2 tony=300x4.50 zł=1350 zł + dopłata strączkowa6500+śruta poekstrakcyjna 3000 +
azot w glebie 150zł+ za***isty płodozmian = ok 5000 zł - 1200 koszty uprawy

#87 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 luty 2013 - 20:36

czy ktoś w polsce uprawial już soję Dodaj jeszcze obróbkę termiczna aby unieszkodliwić zw antyzywieniowe.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#88 Share rogerr33

rogerr33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 28 luty 2013 - 15:06

czy ktoś w polsce uprawial już soję Panowie orientujecie sie czy ktoś w woj lubelskim kontraktuje soje? czy jest jakaś pewność zbytu nasion? A jak z materiałem siewnym?

#89 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 22:57

czy ktoś w polsce uprawial już soję solarcorn

#90 Share bartusso

bartusso

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 11:04

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam wszystkich mam pytanie. Czy ktoś siał soje? Jakich warunków potrzebuje, jakiego nawożenia, jakie opryski? i gdzie zakontraktować czy sprzedać w okolicach Lublina, Bychawy. Ziemię mam III, IV klasy sporo margiel-u i kamieni kiedy ją posiać, kiedy pryskać, nawozić, zbierać i czy to w ogóle urośnie w takich warunkach.

Z góry dzięki za pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 14 marzec 2013 - 12:06

czy ktoś w polsce uprawial już soję przy moim polu zasiali soje odmiany anuszka ... raz co pierwsze musi byc płytko posiana bo streki sa prawie przy ziemi ... opryskali tylko na chwasty ... azotu nie potrzebuj praktycznie wcale ale minimalne ilisci muszą byc .. fosfor i potas przecietnie .. zaprawa nitragina ...
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#92 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1670 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 12:41

czy ktoś w polsce uprawial już soję poszukaj artykułów z nowoczesnej uprawy, właściwie co miesiąc jest coś o soi, są już lepsze odmiany od anuszki

#93 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 14 marzec 2013 - 13:27

czy ktoś w polsce uprawial już soję odmiany tak wyzsze i łatwiejsze do zbioru i o wyzszym plonie ... ale tu chodzi o okres wegetacji a pod tym wzgledem anuszka jest najwczesniejsza
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#94 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 15 marzec 2013 - 08:37

czy ktoś w polsce uprawial już soję Siał ktoś soję na Lubelszczyznie? Jak to wychodzi bo trudno porównywać warunki na dolnym śląsku z tymi na wschodzie kraju. Szczególnie interesuje mnie termin zbioru i czy były jakieś "komplikacje".

#95 Share dominik12200

dominik12200

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 17:02

czy ktoś w polsce uprawial już soję Tak jak kolega pisze, lepiej siać odmiany gdzie strąki zawiązuje co najmniej 10 cm nad ziemią, ja siałem 2 lata polską aldanę ale cześć się traci bo prawie leżą na ziemi strąki. W tym roku sieję anushkę. A czy ktoś używa tej soi do karmienia trzody? oczyiście beż obróbki cieplnej?

#96 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 11:44

czy ktoś w polsce uprawial już soję Czy nie ma problemów z wilgotnością nasion zbieranych we wrześniu? Nie trzeba dosuszać? Jak jest z równomiernością dojrzewania? Szczególnie na lepszych stanowiskach. Strąki pękają?czy dużo osypuje się? Czy łatwo zwalczyć przytulie w soi?
te pytania najbardziej mnie nurtują

#97 Share dominik12200

dominik12200

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 11:43

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ja stosuje reglone przed zbiorem, ale zbieram początek wrzesnia, wilgotność na poziomie 15%. Soja nierównomiernie dojrzewa i puźno jak przedobrzy się z azotem, dlatego na gobrych stanowiskach nie dawałbym zaotu wogóle. Strąki nie pękają, chyba może przy silnym wietrze co mi się nie zdarzyło. Jeżeli chodzi o siew to nie po okopowych bo można sobie nie dać rady z chwastami, bo środków jest mało. Po siewie do 3 dni masz comand, sencor lub afalon i najlepiej pole zwałowac. W fazie 6 -8 liści na dwuliścienne basagran lb fusilade. Fungidydów nie potrzeba stosowac. Najbardziej trzeba pilnowac od 6-8 liści do zbicia łanu, zanim soja zacieni może być presja chwastów

#98 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 14:33

czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzięki za informacje. Czy command nie uszkadza soi? Czy jest "trudniejsza" od łubinu?
Czy ma ktoś doświadczenia w tej uprawie w rejonie wschodniej polski a najlepiej lubelszczyzny?

#99 Share dominik12200

dominik12200

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 16:24

czy ktoś w polsce uprawial już soję A czemu miałby uszkadzac, nawet nałożyłem miejscami 2 krotnie i wcale nie pożółkła jak wyszła z ziemi. Ale do 3 dni po siewie bo potem możesz uyszkodzić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share AgroYoumis

AgroYoumis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 16 kwiecień 2013 - 20:17

czy ktoś w polsce uprawial już soję Firma Agroyoumis oferuje nie tylko nasiona soi Annushka (4,62 netto za kg) i Mavka (5,04 netto za kg) ale również kontraktuje odbiór od gospodarstw które zdecydują sie na uprawę powyżej 10 ha. Mniejsze ilości też wchodzą w grę, jeśli ktoś jest zainteresowany to na wszystki pytania dotyczące uprawy odpowiemy pod tel. 61 862 87 84 lub 519 375 261