Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#961 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 23 kwiecień 2015 - 21:12

fakt, pisałeś. myślę że posieję sąsiadowi te 60 arów co drugą rurkę (25cm) tak jak rzepak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 23:23
  •  

#962 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 25 kwiecień 2015 - 11:17

moja posiana, niech rosnie, ale sucho...

Rolnik z powołania :-)

#963 Share tomaszek83

tomaszek83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 25 kwiecień 2015 - 20:02

U mnie również  dzis posiane i popryskane, jutro  niby ma padać. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#964 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 kwiecień 2015 - 20:07

Chmurzy się już 2 dni, ale deszczu niema i nie wiem czy cos z tego chmurzenia będzie

Ciekawe czy oprysk zadział w takiej suchej ziemi raczej wątpię a to by była katastrofa posiałem w szerokie rzędy, więc jak oprysk nie zadziała to chwasty będą miały raj

#965 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1066 postów

Napisany 25 kwiecień 2015 - 20:39

u mnie po siewniku było widac troche wilgoci i dlatego zaraz za siewnikiem pryskałem

Rolnik z powołania :-)

#966 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 kwiecień 2015 - 20:51

Ja nie byłem wstanie popryskać zaraz po siewie, więc pierwsza soja amandine była pryskana 3 dni po siewie większość merlina 2 dni po siewie i reszta merlina na drugi dzień po siewie pryskałem o 4 rano, ale ziemia i tak była sucha jedynie słońce nie świeciło 

#967 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 25 kwiecień 2015 - 21:02

Ja za jednostkę płaciłem 189 u pośrednika 

W poniedziałek popryskam perz i pomyślę o siewie 

Ile dać  saletrzaka na ha jesli wysiałem Lubofos 0-12-20 ?

Ja miałem zamówione w centrali po 197zł/jednostkę ale przekierowali mnie do pośrednika i też zapłaciłem 189zł/j.

Wreszcie posiane zacząłem 21 zasiałem Amandine 22-23 reszta, czyli Merlin razem około 32 ha

Nie wiem jak u was z Merlinem, ale u mnie był zaprawiony zieloną zaprawą a Amandine czerwoną

Jeszcze nieopryskane, ale mam zamiar jutro zacząć pryskać sencor + command

Mój Merlin też jest zielony. :P

#968 Share tomaszek83

tomaszek83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 06:13

Ja na 1 ha wypryskałem 800l wody, po oprysku wyglądało jak po słabym deszczu. 

#969 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 07:56

KRISS75

Czyli ta cena nie jest aż tak straszna biorąc pod uwagę to ze jest zaprawiona zaprawą przeciw grzybową i dodatkowo bakteriami brodawkowymi to w porównaniu do konkurencji gdzie wszystko trzeba zrobić samemu to Merlin wychodzi korzystniej

tomaszek83

Tyle to nie byłbym w stanie wypryskać musiałbym 10 opryskiwaczy po 2500L wypryskać żeby pryskać rano i wieczorem po jednym oprysku rano i wieczorem to zajęłoby mi to 5 dni jeszcze bym niemiał popryskanego, czyli odpada

Edytowany przez pstaszek, 26 kwiecień 2015 - 08:01.

#970 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 13:53

Co sądzicie o takich środkach.

Maestro 0,5 kg

Pendigan 1 L

Afalon 1L

Command 0,2 L

?Zaraz po siewie?

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#971 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 26 kwiecień 2015 - 14:04

KRISS75

Czyli ta cena nie jest aż tak straszna biorąc pod uwagę to ze jest zaprawiona zaprawą przeciw grzybową i dodatkowo bakteriami brodawkowymi to w porównaniu do konkurencji gdzie wszystko trzeba zrobić samemu to Merlin wychodzi korzystniej

Zgadza się.Na drugi rok też będzie Merlin (w większości) i jakaś inna dla porównania.

#972 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 18:27

kozik251

Nie wiem czy można wszystkie stosować teoretycznie zauważyłem, że środki, które stosuje się w ziemniakach stosuje się też w soi, ale czy wszystkie można to nie wiem, więc ci nie potwierdzę jedynie mogę potwierdzić te, które już stosowałem z tych, co wymieniłeś to afalon i command pozostałych nie stosowałem, ale maja ciekawe spektrum zwalczanych chwastów może warto spróbować

KRISS75

Też chyba zostanę przy tej firmie ewentualnie w przyszłym roku sprawdzę Aligator Francuskiej firmy Euralis no i nowe odmiany z Saatbau, czyli Abelina następca soi Merlin najpóźniejszą z 3 zerowych M Malaga no i oczywiście jak dobrze wypadnie Amandine to posieje Amandine ponoć dobra odmiana, jako konsumpcyjna

Nie wiem jak u was, ale u mnie dzisiaj popadało jakąś godzinkę sobie padało, więc może środki zadziałają

#973 Share Agromaster

Agromaster

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 09:19

a jak wyglada sprawa ze sprzedaza?

kontraktujecie to? jakies skupy są?

chodzi mi głownie o okolice Kutna

#974 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 27 kwiecień 2015 - 10:35

pstaszek, a zaprawiałeś czymś dodatkowo Amadine?

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#975 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 15:28

Agromaster

A niby jak ma wglądać pisaliśmy już wielokrotnie na ten temat przy zestawach cało samochodowych niema większego problemu przyjeżdżają na miejsce bez względu na odległość, jaka dzieli ciebie od skupującego

A jeśli chodzi o małe ilości to AY kontraktował, ale trzeba było u nich nasiona kupić najlepiej do nich dzwonić i się dokładnie zapytać

Ogólnie nie było do teraz jakiegoś większego problemu ja w tym roku sprzedałem około 70ton po 1400zł za 1 t

A co do okolic Kutna to musisz sam się zorientować, kto tam jest wstanie od ciebie soję kupić

master20002

Jak już pisałem ja nie zaprawiałem, ale soja była oryginalnie zaprawiona Merlin na zielono i Amandine na czerwono dokładnie to widać na dołączonym zdjęciu poniżej

Edytowany przez pstaszek, 28 kwiecień 2015 - 19:50.

#976 Share michaelwroc

michaelwroc

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów
  • Zainteresowania:michaelwroc@op.pl

Napisany 27 kwiecień 2015 - 18:34

Witam wszystkich forumowiczów.Dość długo Was tutaj podglądałem,czytałem.I tak się złożyło ze 25 kwietnia posiałem 5,5ha Merlina,już wszystko opryskane,teraz czekamy na deszcz!!!gdyby ktos był zainteresowany odkupieniem 2-ów jednostek Merlina to zapraszam.Pozdrawiam Wszystkich i wysokich polnów!!

#977 Share machony

machony

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 20:43

Witam wszystkich mam zamiar w tym tygodniu zasiać soję i mam parę pytań związane .Jaki nawóz rozsiać przed siewem ma polifoske 6 saletrzak i mocznik i waszym zdaniem ile kg na h ja myślałem ze tak 200kg polifoski i może coś mocznika ale nie jestem pewien ?? a drugi moje pytanie jak ustawić siewnik mam siewnik isaria czy siać każda rurką ?? 3 pytanie ile po siewie trzeba opryskać soje i najlepiej jakim środkiem czekam na wasze wypowiedzi?? pozdrawiam 

#978 Share red

red

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 20:49

jak wygląda u Was sytuacja z dzikami w soi?

czy lubią ją tak jak np groszek polny czy kukurydze i omijają inne uprawy gdy te wspomniane mają w pobliżu?

słyszał ktoś o zaprawie na nicienie która ma podobno odstraszać dziki?

#979 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 27 kwiecień 2015 - 20:55

czy ktoś w polsce uprawial już soję pstaszek— wiem że te nasiona tak wyglądają, bo właśnie wróciłem z siania tego. Gość co u niego brałem nasiona, to mówił że Merlin jest zaprawiony jakimś nawożenie, nitragina i czymś na grzyba. A amadine tylko nitragina. I stąd moje pytanie.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#980 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 21:10

machony

Jeśli masz dobrą zasobność w potas i fosfor a jednocześnie uregulowany odczyn gleby to na pewno 200kg wystarczy niestety nic nie wiem o twoim polu wiec nie da się określić ile dać nawozu PK

Co do azotu to na pewno to w polifosce wystarczy ja w tym roku nie dałem nic tylko PK

Co do siewu to też indywidualna sprawa zależy to od odmiany i czy będziesz chronić soję przed chwastami

Siew, co każdy lejek na pewno będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o konkurencje z chwastami, ale nie koniecznie będzie dobry dla plonu

Więc wybór odmiany i szerokości międzyrzędzie należy do ciebie ja w tym roku posiałem, co około 40cm

Oprysk powinien być wykonany do 3 dni po siewie, ale to też zależy od głębokości siewu i pogody, jaka będzie w czasie siewów, czym chłodniej i głębszy siew tym dłużej soja będzie wschodzić wiec jak popryskasz 4-5 dni po siewie to też nic się nie stanie

Co do najlepszych środków to takich niestety niema każdy ma jakieś wady a co stosować to wielokrotnie było pisane wystarczy troszkę poszperać w postach w każdym bodź razie jest tylko jeden środek zarejestrowany w Polsce do stosowania w soi resztę stosujesz na własna odpowiedzialność

red

U mnie dziki soi nie ruszają przechodzą przez pole obsiane soją, ale nawet nie próbują jej szukać, więc chyba za nią nie przepadają

O tej zaprawie nic nie słyszałem

master20002

No to widać, że gościu ściemniał, bo Amandine też jest zaprawiona

Edytowany przez pstaszek, 27 kwiecień 2015 - 21:13.