Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#61 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 grudzień 2012 - 22:33

Soje chce siać tylko na sprzedaż, łubin też siałem tylko na sprzedaż nie prowadzę żadnej hodowli, dlatego dla mnie niema znaczenia czy soja jest lepsza do skarmiania czy gorsza to już decyzja dla hodowców, ale z odnośników, które podałem w poprzedniej mojej wypowiedzi ( http://www.modr.pl/s...hp?mb=126&t=399 i tu http://www.asaim-eur...pigdiets_PL.pdf ) wynika, że białko soi jest porównywalne z białkiem kurzego jaja a podobno białko kurzego jaja jest najlepsze, więc tą dyskusje, co jest lepsze chciałbym pozostawić hodowcą oni wiedzą najlepiej, które białko jest lepsze czy z soi czy łubinu czy też innych naszych strączkowych. Wiem tylko, że większe zainteresowanie jest soją niż łubinami i innymi strączkowymi krajowymi a i cena soi jest wyższa wiec nawet jak plony będą takie same to moje dochody będą większe i w tym kierunku chciałbym iść.
Bardziej mnie interesuje czy masz jakieś doświadczenie w siewie soi i co mógłbyś poradzić mi, jako początkującemu w uprawie tej rośliny czy ilość nasion, jaka podają do wysiewu jest wystarczająca czy też lepiej ją zwiększyć? A może zmniejszyć? W uprawie łubinu zauważyłem, że niższa ilość wysiewu od podawanej lepiej się sprawdzała niż wyższa przy wyższej łubin bardziej intensywnie wyrastał słabiej zawiązywał strąki, wylegał, były większe straty przy zbiorach, co w konsekwencji dawało niższy plon niż posiany rzadziej, może masz jakieś wskazówki odnośnie nawożenia, co do ph gleby itp. byłbym wdzięczny z wszelkie info dotyczące uprawy soi. Posiadam siewnik VADERSTAD Rapid 400· więc wysiew nasion jest precyzyjny i niema problemu z nasionami, które by leżały na powierzchni ziemi nieprzykryte, łubin siałem w uprawie bez orki i tak chciałbym siać soję, dwukrotne talerzowanie jeden raz zaraz po zbiorach zbóż i drugie po wschodach samosiewów i chwastów czy taka uprawa sprawdzi się też w uprawie soi?. Proszę wszystkich, którzy wiedzą coś na temat uprawy soi o wypowiedź w tej sprawie z góry dzięki.

I tu się natykasz na ta propagandę :D No ale cóż no ta są podatni wszyscy producenci pasz w Polsce, niestety. I rozumiem Cię, jak każdy rolnik wychodzisz z założenia że najważniejszy jest rachunek ekonomiczny. Ja nie uprawiam strączkowych, nie jest to opłacalne i problem ze zbytem. Dlatego patrze na to z pozycji obserwatora i widać że jest to niepokojące. Uprawa soi trochę się interesowałem, i moje wnioski sa takie że jak uprawa strączkowych jest zawodna, to soi już absolutnie zawodna :D Ale źródła sprzed paru lat, propaganda na siew "najlepszej" soi ogromna więc ciągle dużo się zmienia.

@gwozd, kiedyś czytałem artykuł z producentem trzody że dodawał do paszy 20% łubinu żółtego bez obróbki termicznej i nie zauważył negatywnego wpływu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 11:32
  •  

#62 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 22:41

czy ktoś w polsce uprawial już soję To dlaczego do Nutreny dostarczają soję? Nie wiem w jakiej postaci, ale że mam ich firmę pod nosem to słyszę na radiu CB że np "soja na wagę"

#63 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 grudzień 2012 - 00:52

czy ktoś w polsce uprawial już soję Nasiona? To w ogóle ktoś to w Polsce uprawia na większa skale? Nie wydaje mi się.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 10:08

czy ktoś w polsce uprawial już soję Może ze statku, albo z innego kraju przywieziona. Szczegółów nie znam.

#65 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 22 grudzień 2012 - 10:12

czy ktoś w polsce uprawial już soję kwestia co to znaczy większą skale - ja dla centrali nasiennej miałem ok. 10 ha na reprodukcje, plony przekroczyły lekko 2 tony/ha

#66 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 grudzień 2012 - 10:38

czy ktoś w polsce uprawial już soję szarywik można wiedzieć po ile ją sprzedałeś? Na reprodukcje to co innego. Wszyscy nie będą uprawiać na reprodukcje.
Czytałem gdzieś o skarmianiu świń całymi nasionami i o ile dobrze pamiętam nie było żadnej rewelacji
Do nutreny jedzie pewnie poekstrakcyjna śruta sojowa. Wszyscy na to mówią porostu soja. Nie słyszałem żeby ktoś sprowadzał do polski całe nasiona soi i tu je przetwarzał

#67 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 02:20

czy ktoś w polsce uprawial już soję Panowie nie bądźcie tak sceptyczni, co do soi jeszcze nie dawno takim sceptykiem był każdy, co do kukurydzy a dzisiaj siejemy ją i to z wielkim sukcesem myślę, że nie długo będzie to samo z roślinami białkowymi inaczej białko u nas będzie zawsze drogie wiec musimy siać rośliny białkowe, aby to zmienić. Weźcie pod uwagę jeszcze jedna sprawę do hektara uprawy roślin strączkowych i motylkowych jest dopłata w wysokości dokładnie 672,56zł tyle dostałem w tym roku do tego trzeba powiedzieć o tym że rośliny motylkowe i strączkowe nie potrzebują azotu w formie nawozowej, ponieważ same pobierają sobie azot, jeśli odliczymy 400kg saletry na 1ha to znów zostaje nam około 500-600zł do tego dodajmy pozostawiony azot przez te rośliny wacha się to miedzy 40 a 70 kg czystego azotu na 1ha przyjmijmy, że jest to 50kg czystego na 1ha, czyli około 150kg saletry, co daje nam następne 200-220zł na 1ha reasumując po podliczeniu wychodzi nam Około 1400zł na 1ha plus dopłata do materiału siewnego o ile dobrze pamiętam coś około 150zł na 1ha, czyli łącznie 1550zł na jeden ha teraz widać, że to się może nam opłacać o ile będzie zbyt na rośliny białkowe a myślę, że w miarę powiększania areału roślin białkowych będzie też rozwijał się rynek skupu tych roślin w Polsce. Co myślicie o takim podejściu do sprawy?

Edytowany przez pstaszek, 23 grudzień 2012 - 02:27.

#68 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 23 grudzień 2012 - 04:51

czy ktoś w polsce uprawial już soję i chcą jeszcze podnieść dopłatę do strączkowych. Więc areał może się sporo zwiększyć głównie dzięki rolnikom Warszawskim

#69 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 12:49

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ja jestem z południa Polski u nas zainteresowanie roślinami białkowymi a szczególnie soją w ostatnim czasie jest spore sporo sieje się grochu szczególnie hodowcy tym się zajmują uzyskują niezłe plony nawet 4-5ton z 1ha sieją z wsiewka zboża żeby zapobiec nadmiernemu wyleganiu, ale taka mieszanka nie kwalifikuje się do dopłat do strączkowych, czyli dla mnie to niestety niezbyt intratny interes tym bardziej, że cena grochu oscyluje wokół 700zł za tonę tak jak i bobiku wyższe plony niższa cena ( PARANOJA rośliny, które zawierają 2 a nawet 3 razy więcej białka niż pszenica są tańsze, jeśli tak będzie dalej to niema, co liczyć na większą uprawę naszych roślin białkowych ) ciągle podnoszony jest temat substancji anty żywieniowych w tych roślinach i ewentualne koszt ich neutralizacji w soi jest inaczej, ponieważ przemysł jest Zainteresowany pozyskaniem z niej oleju podczas pozyskiwania oleju otrzymujemy gotowy produkt śrutę sojową bez dodatkowej obróbki nadającą się do skarmiania i w tym tkwi sukces soi podczas pozyskiwania oleju dochodzi do neutralizacji substancji antyżywieniowych z soi a więc przemysł traktuje soje, jako źródło oleju o wysokiej przydatności do spożycia dla ludzi i zwierząt a dodatkowo sprzedaje odpad, który jest świetną paszą białkową i dlatego opłaca się skupować soję a nie nasze roślinki białkowe one nie maja produktu, którego potrzebuje przedsiębiorca, aby mógł Nannim zarobić to samo jest z rzepakiem gdyby nie zawartość oleju w rzepaku to nikt by się nim Nie interesował, dlatego panowie soja Nam pozostaje a pozostałe białkowe to tylko na własne potrzeby przemysł się nimi nie interesuje wiec kokosów na nich nie zrobimy tak właśnie ja to widzę

Edytowany przez pstaszek, 23 grudzień 2012 - 12:55.

#70 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 14:22

czy ktoś w polsce uprawial już soję A kto w Polsce pozyskuje olej z soi? Kto kupuje soję do celów przemysłowych?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 16:53

czy ktoś w polsce uprawial już soję Właśnie oto chodzi, że nikt, bo niema na dzień dzisiejszy na tyle nasion soi, aby ktoś widział w tym interes ( na razie tylko pośrednik robi na tym kasę) najpierw musi być odpowiednia ilość nasion a na pewno jakiś przedsiębiorczy rodak się tym zajmie

#72 Share TheKakal26

TheKakal26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:Technika Rolnicza Motoryzacja Rolnictwo Kobiety Wino i śpiew Produkcja Filmów na YT

Napisany 23 grudzień 2012 - 17:13

czy ktoś w polsce uprawial już soję W naszym kraju soja :D myśle że morze by coś urosł ale czy było by to opłacalene

#73 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 18:38

czy ktoś w polsce uprawial już soję No właśnie żeby siać trzeba to gdzieś sprzedać. Takie błędne koło.
Nie prościej zrobić receptury pasz z grochem, łubinem, bobikiem? I

#74 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 19:00

czy ktoś w polsce uprawial już soję Wipasz podobno kontraktuje bobiki, grochy łubiny w każdej ilości po 1100-1200zł/t

#75 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 23:45

czy ktoś w polsce uprawial już soję Moim zdaniem soja ma przyszłość tak jak i kukurydza kiedyś traktowana, jako pasza w postaci kiszonek ( tylko zapaleńcy siali na ziarno) dzisiaj uprawiana z powodzeniem w naszym kraju. Widać duży postęp w nowych odmianach soi szczególnie Ukraińska zarejestrowana już w Europie, jako przydatna do uprawy, ale jest też nasza i niemiecka o nieco dłuższym okresie wegetacji, ale na dzień dzisiejszy wszystkie liczące się odmiany maja okres wegetacji nieprzekraczający 130 dni to jest 4 miesiące jest to bardzo ważne, ponieważ wysiew soi powinien być wykonany 0koło 7dni po terminie kukurydzy, jeśli założymy, że będziemy siać ja do połowy maja to zbiór przypadnie nam do połowy września a Ukraińska ma okres wegetacji około 100 dni, więc o 1 miesiąc wcześniej. Na Opolszczyźnie były próby siewu tej odmiany po zbiorach jęczmienia ozimego i to z powodzeniem nasiona trzeba było dosuszać plon też nie był zabójczy, ale nie w tym rzecz tylko chodzi oto ze można zebrać praktycznie dwa plony a to już nie jest śmieszne myślę, że w krótkim czasie rozwinie się produkcja soi szczególnie w rejonach południowej Polski podobnie było z kukurydzą tak też się stanie w najbliższej przyszłości z soja wiadomo że w całym kraju w najbliższej przyszłości nie będzie to możliwe podobnie jak było z kukurydzą a dzisiaj można ją siać od gór po morze jest tyle różnych Odmian to Samo czeka nas, jeśli chodzi o soję

Edytowany przez pstaszek, 23 grudzień 2012 - 23:47.

#76 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 23:52

czy ktoś w polsce uprawial już soję No tak nik nie kupuje bo niema zakładów, zakład by powstał jakby większa ilość była by dostępna. A na tłoczniach oleju rzepakowego nie da się tłoczyć oleju z soi? tak tylko gdybam bo powstała w mojej okolicy tłocznia rzepakowego.

#77 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 08:11

czy ktoś w polsce uprawial już soję Tego nie wiem czy da się wytłoczyć soję na tych samych tłoczniach, co rzepak na pewno nie było by takiej wydajności jak na typowo do soi, ale na początek s pewnością mogłyby być. Ale jest pewne, że nie jest to na rękę naszemu przemysłowi tłuszczowemu, aby powstała na rynku konkurencja i tu może być problem

#78 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 09:47

czy ktoś w polsce uprawial już soję Nie ważne które strączkowe. Groch czy soja, ważne żeby kasa którą wydaje się na śrutę sojową została w naszej kieszeni. A dodatkowo zwiększony areał uprawy strączkowych to lekarstwo dla gleb i lepsza jakość zboża
Tylko kiedy to w naszym kraju powstana przetwórnie soi. coś wydaje mi się że nie tak prędko

#79 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 grudzień 2012 - 12:43

czy ktoś w polsce uprawial już soję To prawda, że motylkowe i strączkowe to najlepsze lekarstwo na nasze gleby i dlatego je uprawiam, bo o zyskach to na razie nie można tu mówić, ale na początek dobrze by było nie tracić na tej uprawie myślę, że na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że nie dokładam do uprawy strączkowych biorąc pod uwagę dopłaty do strączkowych i oszczędności na nawozach szczególnie na coraz droższym azocie i na dobroczynnym działaniu tych, że roślin mogę powiedzieć, że mam z nich korzyść nie bezpośrednio kasa, ale nie wydając na nawozy w danym roku uprawy tych roślin i oszczędności związane w następnym roku Związane z Mniejszą ochroną zbóż i mniejszym nawożeniu azotem dzięki pozostawionemu przez strączkowe, co można przeliczyć na żywą kasę to wychodzi na to, że można być na plusie przy uprawie tych roślin, dlatego nie zniechęcajcie się Panowie i siejcie w przyszłym roku strączkowe i motylkowe ja mam zamiar posiać 15ha łubinu i 15ha soi tak żeby było z każdej z tych upraw po jeden TIR takie ilości najłatwiej sprzedać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 19:41

Chciał mieć własną soję dla świń

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/chcial-miec-wlasna-soje-dla-swin,41092.html