Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#741 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 06 luty 2015 - 21:12

Jeszcze nie próbowałem siać bez azotu jak na razie nie udało mi się dostać agrofoski, czyli PK 20-30 ale już nawiązałem kontakt z firmą, która jest mi wstanie to załatwić wiec w przyszłym roku prawdopodobnie wypróbuje taką opcję, czyli siew bez azotu na dzień dzisiejszy taka agrofoska w Big Bag kosztuje 1370zł netto, czyli około 200zł taniej od polifoski 6-20-30 oczywiście ceny cało samochodowe, co najmniej 24t może ktoś z was próbował albo spróbuje w tym roku to prosiłbym o zdanie relacji, jaki efekt został osiągnięty

Ja zasieję część bez azotu startowego i zdam relację z różnicy we wzroście.

Najnowsza cena Merlina -198zł/jednostkę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 17:38
  •  

#742 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 luty 2015 - 22:14

KRISS75

Będę czekał na twoje wpisy z obserwacji powiem tylko, że plon soi Anushka przy nawożeniu 100kg polifoski dała plon 1100kg z 1 ha, więc takie opinie, że soja nie potrzebuje wiele można tez włożyć miedzy bajki, dlatego sprawdzam odmiany i szukam takiej, która da przyzwoity plon przy odpowiednim nawożeniu, czyli co najmniej 2,5-3t z 1ha i będzie ją można zbierać nie później jak we wrześniu

#743 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 07 luty 2015 - 20:36

pstaszek

Prawdopodobnie przetestuje to na części Merlina bo pani z firmy Saatbau odradza nawożenie startowe ich odmian.

Edytowany przez KRISS75, 07 luty 2015 - 20:43.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#744 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 07 luty 2015 - 20:38

Pstaszek 150kg/ha merlina wystarczy? Tyle myślę wysiać gleba z przewagą 3b, oczywiście w bajki można włożyć to, że soja nie potrzebuje, ja dam 300kg N-P-K 8-20-30.  Zastanawiam się na daniem z 100kg później saletry pogłównie, żeby lepiej ruszyła w początkowej fazie.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#745 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 07 luty 2015 - 21:01

@jaco25 Saatbau podaje wysiew 4-4,5 jednostki/ha.Kolega @pstaszek wcześniej pisał że jednostka może ważyć różnie.

Jak mi powiedziano przyjmuje się teoretycznie około 27kg, ale dla przykładu w zeszłym roku jedna jednostka na mojej fakturze ważyła 31.80kg jak mnie poinformowano, co roku waga jednej jednostki może być różna ze względu na różna masę 1000 nasion w każdym roku może być inna, więc niema stałej wagi dopiero jak kupisz materiał to na fakturze będzie pisać ile ta partia( jednostki), które ty kupiłeś ważą

A dzieje się tak, dlatego że 1 jednostka zawiera 150000tyś. Nasion i to jest podstawą do sprzedaży ilość sztuk nasion a nie waga waga jest podawana dodatkowo

Edytowany przez KRISS75, 07 luty 2015 - 21:02.

#746 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 luty 2015 - 22:48

jaco25

Dokładnie tak jak napisał KRISS75 nie waga jest podstawą do sprzedaży jak i też do wysiewu to dotyczy nasion z firmy Saatbaun tam są ważne jednostki od 4-4,5 jednostki na 1ha, ale jak zauważycie inne firmy też podają obsadę na 1ha w tysiącach nasion na 1ha albo na 1m2 tak samo jak i w zbożach czy innych roślinach najważniejsza jest obsada na 1m2 waga jest podawana orientacyjnie tak naprawdę wszystko, co jest sprzedawane na wagę powinno być przeliczone według wzoru na ilość nasion na 1m2 i wtedy dopiero można określić ilość w kg/1ha.150-160Kg to jest zalecane przy siewie Anushki albo Polskich odmian chyba że masz zamiar posiać nasiona niekwalifikowane to wtedy należałoby zrobić test na siłę kiełkowania i według tego testu ustalić normę wysiewu

Jeszcze dodam, że żeby dostać dopłatę do materiału siewnego to trzeba wysiać, co najmniej 120 kg soi na 1ha i tu ma znaczenie waga 1jednostki, czym większa tym lepiej

#747 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 08 luty 2015 - 13:12

No dobrze, rozumiem że od jednostki ale jednostka swoją wagę ma i jakoś trzeba to przenieść na siewnik żeby posiać nasiona. Powiem Wam, że na stronie saaten union jest fajny kalkulator do obliczania normy wysiewu, wpisujemy obsadę m2, mtz i siłę kiełkowania i wychodzi nam norma wysiewu.

Orientacyjnie ile waży jednostka Merlina coś słyszałem że 27kg, ale zależy pewnie od mtz, ja zamówiłem na 1,3ha 7 jednostek. Pstaszek TY jak siałeś rozstaw co 12,5 czy c0 25cm?

#748 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 08 luty 2015 - 18:11

Dopiero jak kupisz nasiona to będziesz wiedział ile waży jedna jednostka i według tego sobie ustawisz siewnik tak żeby ci wysiał 4-4,5 jednostki na 1ha, bo 7 jednostek na 1,3ha to wychodzi ponad 5,38 jednostki na 1ha to chyba trochę za dużo.

Ja siałem w pierwszym roku Anushkę, co drugi lejek, czyli około 25cm był wtedy większy problem z chwastami a w zeszłym roku, co każdy lejek Merlina + Mavkę soja szybko zakryła powierzchnię pola i problemu z chwastami nie było, ale zaleca się siać, co najmniej, co drugi lejek, czyli około 25cm a nawet rzadziej, ale trzeba zadbać w takim przypadku o dobre odchwaszczanie, bo soja później zakryje międzyrzędzie, więc może zarosnąć chwastami wiem też, że Włosi sieją w uprawie
STRIP TILL ITALIA nawet, co 70 cm i mieli plon powyżej 5t z 1ha, ale prowadzili uprawę w miedzy rzedziach plus ochrona chemiczna Soja W szerszych rzędach wypuszcza więcej pędów bocznych, co sprzyja zawiązywaniu więcej strąków (nie wszystkie odmiany wytwarzają pędy boczne a jak już wytworzą to niema na nich strąków albo jest ich bardzo mało taka odmianą jest Mavka) Merlin wytwarza pędy boczne i ma na nich strąki w zeszłym roku na roślinach Merlina było ponad 100 strąków ( na tych, które rosły rzadziej tam gdzie było gęściej było dużo mniej strąków), dlatego w tym roku posieje, co drugi a może nawet, co trzeci lejek oczywiście nie wysieje więcej niż 4 jednostki na 1ha a na niektórych polach posieje nawet mniej niż 4 jednostki na 1ha

Wiec wybór rozstawu międzyrzędzie należy do was, jeżeli zastosujecie dobrą ochronę to jak najbardziej siać, co drugi a nawet, co trzeci lejek

#749 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 08 luty 2015 - 18:43

Najwyżej posieje większy areał. Ja właśnie myślałem co rozstawie co 25cm, tylko pytanie czym pryskać jeśli chodzi o bobik to ta sama grupa roślin, to dawałem 0,2l commanda i 1l afalonu ale nie wiem jak soja zniesie taką ilość chlomazomu nie wiem jaką dać proporcję. a Ty Pstaszek czym odchwaszczałeś swoją plantacje?

#750 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 08 luty 2015 - 19:04

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ktos juz sial na podkarpaciu? Zastanawiam sie nad obsianiem narazie hektar tylko co wybrac

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#751 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 08 luty 2015 - 19:22

W pierwszym roku pryskałem tylko afalonem a w zeszłym sencor + command od tego roku sencor jest zarejestrowany do odchwaszczania soi już o tym pisałem wcześniej pozostałe środki stosujemy na własne rękę 

Chlomazon jest zarejestrowany podobno do stosowania w soi, ale nie u nas wiec raczej nie powinno być problemu

#752 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 08 luty 2015 - 20:10

Dokładnie kolego, podaj szczegółowo swoje obliczenia. Jak dzwoniłem do Jarosławia w sprawie kontraktacji to facet mówił, że koszt uprawy zamyka się w 1600 na ha. Sam jeszcze tego nie liczyłem więc warto zerknąć jak Ty to zrobiłeś.

W organice posiadaja kwalfikat?

#753 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 08 luty 2015 - 20:13

Może ktoś podałby rzetelną tabele kosztów, uprawy??? JA już swoje policzyłem ale jako ten co jeszcze nie uprawiał wolałbym pierwszy nie pisać

#754 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 08 luty 2015 - 21:02

Panowie, co z wami przecież było już o kosztach zależy, kto jak liczy jak ktoś będzie liczył tylko koszt paliwa to wyjdzie tanio a jak ktoś policzy, jako usługa to będzie bardziej realistycznie niema rzetelnych kosztów, bo u każdego będą one inne, więc każdy może napisać o swoich kosztach, ale to niewiele wam da jedynie będziecie mogli porównać jak inni liczą kalkulują swoje koszty 

#755 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 08 luty 2015 - 21:08

Panowie, co z wami przecież było już o kosztach zależy, kto jak liczy jak ktoś będzie liczył tylko koszt paliwa to wyjdzie tanio a jak ktoś policzy, jako usługa to będzie bardziej realistycznie niema rzetelnych kosztów, bo u każdego będą one inne, więc każdy może napisać o swoich kosztach, ale to niewiele wam da jedynie będziecie mogli porównać jak inni liczą kalkulują swoje koszty

Po twoich wypowiedziach wynika ze na dobry start z uprawa soji na 1 hektarze obsiac anushka z tym ze gdzie ja pozniej sprzedam.

#756 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 08 luty 2015 - 21:11

czytaliście ten artykuł?

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/soja-wygrywa-z-kukurydza,54935.html

#757 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 08 luty 2015 - 21:50

Artykuł niezły szczególnie dla początkujących w uprawie tej rośliny, ważny jest też termin siewu a on pokrywa się z końcem kwitnienia wiśni.

#758 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 09 luty 2015 - 07:48

Sunf

Anushka lub Polską odmianę Augusta są najwcześniejszymi odmianami a co do sprzedaży to już było tu pisane wielokrotnie albo na własne potrzeby albo szukasz odbiorcy na własną rękę albo podpisujesz umowę na przykład jak kupisz Anushkę to podpisz umowę z firmą AgroYoumis podobno odbierają nawet małe partie soi warunek podpisanie umowy zadzwoń do nich i dowiedz się dokładnie

aro1975

Ja bym powiedział, że artykuł jest naprawdę optymistyczny, ale to tylko artykuł teraz takie plony musicie uzyskać na swoich polach wtedy ten artykuł będzie miał sens inaczej zostanie tylko optymistycznym artykułem kukurydza w zeszłym sezonie była wyjątkowo tania, więc porównywanie jej z soja w tym okresie na pewno wypadnie korzystniej na korzyść soi szczególnie, gdy uzyskamy plon 3-4t z 1ha pisałem już wielokrotnie, że jeśli uzyskam 2,5t z1ha to na pewno będę siał soję, bo to już opłacalny plon wiec żadnej rewelacji w tym artykule nie widzę poza tym, że jest bardzo a to bardzo optymistyczny

#759 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 09 luty 2015 - 08:38

W organice posiadaja kwalfikat?

Raczej tak skoro wprowadzają nasiona do obrotu. Dzwoniłem do nich w tamtym tygodniu, żeby się czegoś więcej dowiedzieć to kobieta powiedziała, że na początku marca będą coś konkretnego wiedzieć, jakie będą mieć odmiany i wtedy też będą pisać umowy. Chcą żeby plantatorzy obsiewali min 3 ha bo niby się wtedy opłaca... Dziwne gadanie. Jak ma się coś opłacać to i z 1 ha. Sam przeznaczam pod soję 2.80 ha. Zobaczę jak na tym wyjdę.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#760 Share Albercik99

Albercik99

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 09 luty 2015 - 08:48

Tak sobie myślałem na probę posiać w tym roku soję, ale czytając te forum, liczne komentarze nie widać optymistycznych plonów. Czy ktoś z was zbliżył się do 3 t/ha? Skoro nikt nie jest w stanie osiągnąć zadowalającego i stabilnego plonu, to chyba sianie soi mija sie z celem, bo jaki sens ma to że kolega @pstaszek trzeci rok bedzie siał soję i trzeci raz będzie miał nadzieję że osiągnie 2,5 t/ha? Te plony to powinny byc powtarzalne co roku, a gadanie że będziemy się uczyć tej uprawy od podstaw jest bez sensu, bo każdy rolnik ma ogólne pojęcie o uprawie i nie wydaje mi się że pewne braki i niewiedza w uprawie soi tak mocno ograniczają ostateczne plonowanie. Detale w sztuce uprawy można szlifować, ale bez przesady, żeby "niułanse" decydowały o opłacalności uprawy. To nie ta strefa klimatyczna, dlatego w dalszym ciągu sieję sprawdzony groch. PS argumentacja że poki mamy doplaty do strączkowych możemy sie uczyć uprawy soi jest bezsensowana, bo skoro można opłacalnie uprawiać inne rośliny strączkowe i uzyskiwać tą samą dopłatę to po co nieopłacalnie uprawiać soję?

Edytowany przez Albercik99, 09 luty 2015 - 08:50.