Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#721 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 05:43

Zamówiłem Merlina na 30ha 120jednostek, czyli po 4 jednostki na 1ha teraz popytam o Klaxona na 1ha i Aligatora na 1ha chce sprawdzić czy też będą wyglądać umie tak jak wyglądały na poletkach doświadczalnych szczególnie Aligator z tego, co pamiętam to na jednej roślinie miał 140 – 160 strąków miał sporo pędów bocznych, na których były strąki Klakxon też wytwarza pędy boczne, na których zawiązują się strąki, dlatego te odmiany mnie interesują

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 23:14
  •  

#722 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 26 styczeń 2015 - 10:44

Pstaszek na 30ha no nieźle :) powiedz ile jednostka merlina kosztuje w tym roku.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#723 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 11:44

Jak już pisałem w wcześniejszym poście jedna jednostka kosztuje 189zł

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#724 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 09:44

UWAGA!!! Jak mnie poinformowano ze względu na zmianę kursu franka cena Merlina wzrosła do 195,30zł za 1 jednostkę ma to związek z zaprawą, która jest sprowadzana

Nasiona firmy Caussade soja Klaxson całkowicie wysprzedana i jest już niedostępna

Do firmy Euralis niema w tym roku w sprzedaży swoich odmian dopiero w przyszłym roku dystrybutorem ich nasion będzie firma 

Dalgety Agra Polska Sp. z o.o.

Edytowany przez pstaszek, 27 styczeń 2015 - 10:09.

#725 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 10:15

Pstaszek ta cena netto czy brutto???

#726 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 13:37

brutto

#727 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 785 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 04 luty 2015 - 14:39

Witam.

Z racji tego, że również i ja w tym roku planuję posiać soję na 4 ha, to przeczytałem prawie cały temat (wprawdzie zajeło mi to sporo czasu ale warto było) i nasówają mi się pewne pytania...

Czy nikt z Was nie myślał o grochu zamiast soji?

W naszym gospodarstie siejemy groch już z 10 rok około 20ha i zawsze plon wynosił ponad 3t/ha (w tym roku dobrze ponad 4t/ha), cena najniższa jaką otrzymaliśmy w sprzedaży to nicałe 900zł/t, a najwyższa to ponad 1200zł/t, (chodzi o sprzedaż na paszę, bo zdarzało się, że sprzedawaliśmy jako jadalny za 1500). Do tego na "+" grochu jest jego bardzo wczesny termin zbioru, spokojnie mozna posiać po nim rzepak czy zboża.

Do czego zmierzam, a no do tego, że moim zdanie aby soja była opłacana (tudzież bardziej opłacalna od grochu) to jej plon musiałby wynosić ok 2,5t/ha przy dzisiejszych cenach, (1t soji- 1400-1500zł/t; grochu- 1100-1150zł/t) i powiem szczerze, że trochę mi przeszadł zapał na soję. Oczywiście groch posiada wszystkie zalety ekologiczne soji, oraz dopłaty są takie same dla oby roślin.

Chciałbym mimo wszystko spróbować (i pewnie to zrobię), myślę o odmianie Merlin, oraz Anushka. Za Anushką przemawia krótszy okres wegetacji, jest natomiast droższa (ok 850zł/ha z transportem i szczepionką) od Merlina za którym przemawia niższa cena (765zł/ha z transportem), oraz to, że nasiona Merlina są już zaprawione w systemie FIX FERTIG. Z racji tego, że mieszkam na pomorzu (okolice Malborka) to jednak ten krótki okres wegetacji jest dość istotny...

Jakieś sugestje, uwagi? A może coś źle napisałem (w takim razie proszę o sprostowanie)?

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#728 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 05 luty 2015 - 00:16

Jeśli to, co piszesz jest prawdą to na twoim miejscu nie zmieniałbym uprawy grochu na soję to, co piszesz to istne eldorado grochowe i trudno tutaj coś dodawać i zmieniać, ale sam fakt, że masz takie plony i sprzedajesz groch po takiej cenie jak soję a mimo to chcesz posiać soje to już o czymś świadczy i niema, co tutaj zbytnio się wdawać w dyskusję tylko posiej i sam sprawdź, co się w twoim gospodarstwie będzie lepiej opłacać, co do uprawy jak przeczytałeś wszystko na tym forum w tym temacie to nie mam nic do dodania wiesz tyle, co my na temat uprawy soi, czyli niewiele, dlatego jak posiejesz soje to podziel się z nami swoimi doświadczeniami na pewno się nam przydadzą 

#729 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 785 postów

Napisany 05 luty 2015 - 07:37

Witam.

To co piszę jest prawdą, bo po pierwsze nie mam powodu kłamać, a po drugie i co ważniejsze nie mam tego zwyczaju.

Co do cen, to w przypadku grochu jak i soji wszystko zależy od okresu w którym się sprzedaję. W tym roku za raz po żniwach sprzedawałem groch po 1000zł/t + vat. Później cena poszła na 1050, teraz bez najmniejszego problemu sprzedałbym po 1100 + vat. Do tego sprzedałbym praktycznie każdą ilość i zaznaczę tu, że większość, a w tym roku całość sprzedaję bez pośredników, (kupują to najczęściej gospodarstwa/właściciele różnego rodzaju ferm). Klientów znajduję w sieci, przez znajomych a i przez te kilka lat wiem też z kim można i warto handlować.

Do tego pstaszek tak jak napisałem, były czasy, że groch kosztował ok 850-860 zł/t i plonował troszkę ponad 3t/ha i jak łatwo wyliczyć w tym przypadku opłacalność jest już mniejsza. Trochę poniosła mnie fantazja we wcześniejszym poście i po przekalkulowaniu plonów z ostatnich lat, był jeden słabszy rok gdzie groch dał ok 2,7- 2,8t/ha. Co do eldorada, jest tak jak z każdą rośliną która się uda ;) ale od tego roku może być już gorzej, bo ludzie dosłownie rzucają się na strączkowe (pewnie to i dobrze), głownie łubiny, ale i groch też jest w modzie (sam już kilka ton materiału do siewu sprzedałem), więc ów eldorado może się skończyć. No i tu pojawia się soja. Moim zdaniem jest to przyszłościowa roślina, jeszcze trochę i eksperci podadzą nam odmiany w pełni przygotowane na nasze warunki klimatyczne i gdzie soja nawet przy plonie 2t/ha i cenach jakie bywały 1500-1700zł/t jest kusząca, stąd moje pytanie. Do tego jest to coś nowego, innego, sam pamiętam jak zaczynaliśmy z grochem, to ludzie się w głowę pukali, a teraz przychodzą po materiał do siewu.

Powiem szczerze, najbardziej w soji przeraża mnie termin zbiorów... Porozmawiałem z ludźmi z pomorskiego, którzy sieją soję i w naszym klimacie zbiór przypada na koniec września początek października, jest to zdecydowanie za późno. I to jest największym problemem  dla mnie, bo kwestia plonowania i uprawy soji jest do zrobienia i nawet jakby nie wydała dostatecznych plonów to i tak byłbym bogatszy o nowe doświadczenie, ale termin zbioru jest chyba nie do przejścia. W połowie/pod koniec września to ja mam już wszystko posiane.

Mentlik mam w głowie niebywały.

Widzę dwie opcję dla siebie:

1. kupić soję i spróbować (do tego trochę namieszać sobie w ułożonym i dostosowanym do gospodarstwo płodozmianie);

2. podpisać umowę z firmą nasienną i kupić materiał elitarny grochu.

A czasu na przemyślenia coraz mniej.

pstaszek mimo wszystko dzięki za odpowiedź w temacie ;)

Edytowany przez Kula07, 05 luty 2015 - 07:42.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#730 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 05 luty 2015 - 18:18

JA w tym roku posieję ok 3 ha soji na próbę z nasionek kupionych, nie kwalifikowanych, na razie próby kiełkowania wychodzą 10/10

pytanie czy późnej bedzie też z nią dobrze, odmiana Anuszka

Jakie nawożenie stosujecie pod soję - 200 NPK wystarczy????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1058 postów

Napisany 05 luty 2015 - 18:21

zalezy jaki NPK

Rolnik z powołania :-)

#732 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 05 luty 2015 - 19:13

Jak wiadomo ten rok będzie bardzo ciekawy dla strączkowych wszyscy chcą siać, więc opłacalność może być niska a i ze zbytem problemy będą, ale jak to mówią, kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi, dlatego Kula07 nawet jak posiejesz groch to warto wypróbować soję najlepsze doświadczenie to doświadczenie na własnej skórze wiec zachęcam do posiania i podzielenia się z nami doświadczeniami w tym temacie pozdrawiam i życzę powodzenia w nowej uprawie, czyli soi

EKO-ENERGIA  co do nawożenia to w moim przypadku będzie polifoska NPK 6-20-30 450kg na 1ha, co roku zwiększam nawożenie w taki sposób sprawdzam jak soja reaguje na zwiększone nawożenie chodzi mi konkretnie o przyrost plonu zobaczę czy w tym roku przy zwiększonym nawożeniu będzie wzrost plonu, jeśli tak to w przyszłym roku znów podniosę dawkę o 50kg NPK 6-20-30 czyli 500kk na 1ha jak przyrost będzie niewielki lub wcale to zejdą do 400kg na 1ha, czyli w odpowiedzi na twoje pytanie niestety myślę, że nikt nie jest wstanie ci odpowiedzieć ile dać pod soję, ponieważ nikt z nas nie zna twojej gleby-zasobności, ph itd., Więc najlepiej jak sam sprawdzisz na swoich polach ile powinieneś dać daj tyle ile napisałeś a w następnym roku zwiększ dawkę i już będziesz wiedział czy należy zwiększyć czy pozostać przy tej, którą dasz w tym roku ewentualnie zastosuj na każdym hektarze inną dawkę i porównaj plony i będziesz wiedział już w tym roku ile powinieneś dać na twoje pola

#733 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 05 luty 2015 - 19:28

pstaszek dzięki

Myślałem o 250 kg NPK Polifoski 6.

Stanowisko to IV klasa, po QQ na ziarno, rok temu wapnowane, ale niebawem sprawdzę PH, by wiedzieć co tam słychać po QQ, sporym nawożeniu i słomie.

Wasze uwagi są bardzo cenne.

Sporo osób posieje strączkowe przeróżne pod dopłaty i nawet nie będą zbierać wiec czy tak strasznie zmieni sie rynek zbytu????

JA akurat soje zostawię sobie na następny rok, ale łubin będzie na sprzedaż z ok 30 ha

#734 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 luty 2015 - 19:43

Witam.

Widzę dwie opcję dla siebie:

1. kupić soję i spróbować (do tego trochę namieszać sobie w ułożonym i dostosowanym do gospodarstwo płodozmianie);

2. podpisać umowę z firmą nasienną i kupić materiał elitarny grochu.

A czasu na przemyślenia coraz mniej.

pstaszek mimo wszystko dzięki za odpowiedź w temacie ;)

Witam kolegę ze studiów.

Na Twoim miejscu bym spróbował soi i sprawdził jak będzie w Twoich warunkach.

Choć z tego co piszesz i kiedyś mówiłeś to ten groch naprawdę fajnie Ci wychodzi i nie wydaje mi się żeby soja obecnie lepiej wychodziła. Jeszcze wiele pracy hodowlanej soja musi przejść żeby lepiej ją dopasować do polskich warunków.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#735 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 05 luty 2015 - 21:39

U mnie  z wyliczeń wychodzi 100kg potasu/ha i 20kg magnezu/ha więc chyba skłonie się do Corn cali.

Czytałem Twoje spostrzeżenia @pstaszek ale nie pamiętam czy próbowałeś posiać bez azotu na start?

#736 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 luty 2015 - 08:48

Jeszcze nie próbowałem siać bez azotu jak na razie nie udało mi się dostać agrofoski, czyli PK 20-30 ale już nawiązałem kontakt z firmą, która jest mi wstanie to załatwić wiec w przyszłym roku prawdopodobnie wypróbuje taką opcję, czyli siew bez azotu na dzień dzisiejszy taka agrofoska w Big Bag kosztuje 1370zł netto, czyli około 200zł taniej od polifoski 6-20-30 oczywiście ceny cało samochodowe, co najmniej 24t może ktoś z was próbował albo spróbuje w tym roku to prosiłbym o zdanie relacji, jaki efekt został osiągnięty

#737 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 785 postów

Napisany 06 luty 2015 - 09:45

czy ktoś w polsce uprawial już soję milanreal1 no witam Cię ;)

Jeszcze na rozdaniu dyplomów wydawało mi się, że wystarczająco zagłębiłem się w temacie i zasieję soję, jednak po rozmowie z osobami uprawiającymi tą roślinę w moim rejonie dosłownie zwalił mnie z nóg termin zbioru... Tym bardziej, że wszyscy przedstawiciele sprzedający materiał siewny twierdzili, że 110- dni wegetacji wystarczy, no maksymalnie 120, ( co przy siewie koniec kwietnia/początek mają daje zbiór na przełomie sierpnia/września) a jak zwykle życie wszystko weryfikuje i realny zbiór przypada na przełom września/października.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#738 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 06 luty 2015 - 12:55

Pstaszek a powiedz jak Ci wyszła soja w tamtym sezonie jaki plon Merlina siałeś??

#739 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 luty 2015 - 17:59

jaco25

Widzę, że niezbyt czytasz to forum skoro o coś takiego mnie pytasz pisałem o tym wiec tylko krótko wspomnę siałem Merlina i Mavkę obydwie odmiany zmieszałem razem (miały mieć taki sam okres wegetacji, czyli około 120 dni, ale okazało się, że Mavcka jest o 10 dni późniejsza) plon liczę, że będzie około 2t z 1ha po wyczyszczeniu nie liczę tego, co zostało na polu około 500kg jest to związane z następnym oszustwem, o którym też pisałem a mianowicie to, że jak piszą firmy rozprowadzające nasiona soi soja ma zawiązywać strąki na wysokości około 12-14cm a nawet piszą, że w niektórych doświadczeniach 20 cm Umie w ciągu dwóch lat nie stwierdziłem, aby soja zawiązywała tak wysoko strąki umie przeciętnie na wysokości 6-8cm zdążają się rośliny, które zawiązują strąki na wysokości 10-12cm, ale to i tak nie jest wysoko, ponieważ soja ma strąki, które zwisają w dół, więc jak przyjmiemy, że strąk ma około 3cm to niestety, ale przy zawiązywaniu strąków na wysokości 6-8cm jest niemożliwe, aby pierwsze strąki zebrać a te na samym dole są najdorodniejsze, więc straty są nie uniknione

Kula07

Co do wczesności odmian to niestety następne naciąganie, ale jak mogę ci coś doradzić to Anushka jest najwcześniejsza z tych, co siałem miałem ją i siałem w maju oczywiście jak tutaj już pisałem nawożenie to 100kg polifoski wiec prawie jak by wcale a to na pewno też miało wpływ na to, że wcześniej ją mogłem zebrać zbierałem we wrześniu, chociaż można było wcześniej, ale pogoda była niesprzyjająca padał deszcz następna odmiana wczesna to Polska odmiana Augusta, ale jej nie siałem, więc nie mogę tego potwierdzić, ale z informacji, jakie uzyskałem w doświadczeniach wychodziła wcześniej od Anushki następna odmiana to Merlin I ona umie był wcześniejszy od Mavki o 10 dni i niema tutaj żadnej pomyłki jak próbowała mi wmówić Pani z AgroYoumis, że na pewno była posiana na lepszym polu wiec wegetacja się wydłużyła prawda jest taka, że soja była zmieszana i obydwie odmiany rosły na tym samym metrze kwadratowym wiec miały takie same nawożenie i warunki, co jednoznacznie udowadnia, że umie Mawka dojrzewa o 10 dni później wiec jej siać nie będę

Niestety na dzień dzisiejszy nie można mówić o przydatności uprawy jakiejś odmiany w danym rejonie kraju, dlatego warto samemu sprawdzić, która odmiana u was będzie wcześnie dojrzewać i dobrze plonować (samo życie ucz się na własnych błędach)

Edytowany przez pstaszek, 06 luty 2015 - 18:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 785 postów

Napisany 06 luty 2015 - 18:39

Niestety na dzień dzisiejszy nie można mówić o przydatności uprawy jakiejś odmiany w danym rejonie kraju

O to właśnie chodzi, to co na południu się sprawdza, wcale już tak fajnie nie wychodzi na północy. Tak jak już pisałem, wcześniej rozmyślając nad uprawą soi nie brałem po uwagę doświadczeń rolników z mojej "okolicy", ale te jak już pisałem zupełnie zbiły mnie z tropu.

I prawdą oczywiście jest to, że aby cokolwiek oceniać, trzeba to sprawdzić na sobie.

Zapraszam na mój Vlog ;)