Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#681 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 11:55

@pstaszek Ciebie też dotyczy to co pisałem:) Jest to jeden z najbardziej merytorycznych tematów na AF (dużo zdjęć, opinii, doświadczeń, przemyśleń itp) - nie psujcie tego...

Bardzo cenie twój wkład, otwartość i chęć dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami - takimi osobistymi wycieczkami tylko psujesz swój wizerunek...

wracając do tematu soi

czy ktoś siał soję zaraz po ugorze?

czy biorąc pod uwagę dostępne środki chemiczne jest szansa skutecznie likwidować odbijające chwasty? czy ktoś stosował mechaniczne metody? jeśli tak to jakie? 

z góry dzięki za wszelkie info

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 09:12
  •  

#682 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 13:13

Jeżeli chodzi o sianie soi po ugorze to chwasty moim zdaniem to problem drugorzędny. Jeżeli będzie ph poniżej 5,5 to soja słabo rośnie. Srodki chemiczne blokują chwasty do pewnego momentu. Jeżeli soja nie zakryje ziemi to będzie zachwaszczenie wtórne. Ja zalecił bym jeżeli ph jest niskie wpanowanie bardzo wczesną wiosną (dolomit działa powoli więc ja bym dał krede zawiera CaO reaktywny w 90%) Wczesną wiosną dlatego że bakterie które żyją w symbiozie mogą sie rozwijać w ph powyżej 6. Ja po posianiu soi na ugorach zebrałem plon od 1,2 do1,5 t z ha. Ph na tych ugorach było około 5,1 do 5,3. Posiałem wapno dolomitowe wczesną wiosną i nie zdąrzyło zareagować. Soja słabo rosła a chwasty pojawiły się tam gdzie była najsłabsza. Także podstawa to ph. Miałem też działke o ph 4,8  pół hektara tam zebrałem 200kg soi. Może jeszcze napiszę że na działkach na których z ugoru była siana soja gdy wsiałem pszenżyto było dużo ładniejsze niż jak siane na srednio zasobnym polu. 

#683 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 18:18

Racja ph to podstawa nie tylko w uprawie soi, ale wszystkich strączkowych jedynie łubiny tolerują kwaśniejsze gleby nie znamy twojego ph wiec nie wiem czy wapno kredowe będzie wstanie odkwasić glebę w całej warstwie raczej na wiosnę nie będziesz głęboko uprawiał gleby (niewskazane przesuszanie gleby), więc o wyższej dawce wapna niema mowy, bo odwrócisz sytuację i podniesiesz ph w płytkiej warstwie ponad 7,5 ph a to jest równie niekorzystne dla niektórych składników jak za niskie ph, dlatego warto zrobić badanie gleby, jeśli ph będzie poniżej 5 to może lepiej sobie odpuścić siew soi nasiona są bardzo drogie no chyba ze kupisz od Jakiegoś sąsiada, który Siał Soję to będzie taniej i można zaryzykować

A jeśli chodzi o chwasty to z jedno liściennymi na pewno sobie poradzisz, ponieważ jest wybór w chemii, chociaż żaden środek nie jest zarejestrowany, jeśli chodzi o dwuliścienne to tylko sencor liquid 600 sc jest zarejestrowany w dawce z tego, co wiem około 0.55L na 1ha pozostałe stosujesz na własną odpowiedzialność (tak jak w jednoliściennych) np. command basagran i inne podobno można stosować wszystkie substancje aktywne, które są zarejestrowane w Unii do odchwaszczania soi z mojego doświadczenia wynika, że siejąc soje, co każdy lejek jest mniej problemów z chwastami (soja w takim przypadku szybko zakrywa międzyrzędzie) niż w szerokich rzędach, dlatego na takim ugorze polecałbym siew, co każdy lejek plonu tam nadzwyczajnego nie będziesz miał, ale jak roślin soi będzie więcej to, chociaż przedplon będzie lepszy

Edytowany przez pstaszek, 01 maj 2015 - 12:27.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#684 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 20:35

Panowie a wie ktoś  jak smakuje soja dziką?  mam zamiar pierwszy raz  ja posiać, tylko się zastanawiam czy te złodzieje  nie zbiorą jej prze demną?

:) :)

#685 Share F1traktors

F1traktors

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 16 styczeń 2015 - 21:31

Witam. W zeszłym roku po raz pierwszy zasialiśmy na próbę 1 ha soi i chciałbym się z wami podzielić moim małym doświadczeniem na temat tej uprawy. Soja była zasiana na jednej z najgorszych działek w gospodarstwie a dokładniej na VI klasie. Plon wyniósł 2 t/ha co jest wynikiem zadowalającym według mnie. Choć popełniliśmy parę błędów. Po 1 za wcześnie zasialiśmy w niezbyt ogrzaną glebę. Sialiśmy ją dokładnie 22 kwietnia. A gdy soja zaczeła wschodzić załatwił ją przymrozek 5 maja przez co dużo roślin zostało uszkodzone. I przez cały miesiąc potem nie chciała zejść. A w konsekwencji tego pomimo zastosowania herbicydów Linurex+ command pojawiło się dość mocne zachwaszczenie pola gdyż przez prawie miesiąc soja nie wschodziła i pole było gołe. 2 błąd jaki popełniłem to napewno zastosowanie 100 kg saletry przed siewem w dodatku z 300 kg NPK 7-20-30 dając prawie 55 kg N przedsiewnie zahamowałem mocno rozwój brodawek. Dodam że była zaprawiana nitraginą bio food. Po prostu nie widziałem na żadnym korzeniu brodawek. W tym roku planujemy zasiać również na piaskach 2,5 ha soi. Tylko tym razem nie na pasze a na sprzedaż. Ponieważ przetwarzanie soi na pasze to wg mnie za dużo zachodu jeśli nie ma się ekstrudera. A parowanie w parniku to idzie jak krew z nosa. 

#686 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 22:34

Panowie a wie ktoś  jak smakuje soja dziką?  mam zamiar pierwszy raz  ja posiać, tylko się zastanawiam czy te złodzieje  nie zbiorą jej prze demną?

U mnie na polu były buraki, soja i qq. Przez buraki i soję to były tylko 2 ścieżki wydeptane, wiadomo gdzie prowadziły <_< W soi strat nie zauważyłem, w burakach czasem pojedyńcze sztuki wyrwane no a w kukurydzy to wiadomo jak to wygląda..

#687 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 23:40

Z tego co zaobserwowałem to dziki ryły między rzędami soi natomiast samej soi nie ruszały. To jest ogromna przewaga soi nad kukurydzą jednak nie wiadomo gdy taki dzik nie będzie miał co jeść to za trzy cztery lata może i na soje sie skusi. Chyba że czuje jakiś zapach który mówi że to jest be...

#688 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 17 styczeń 2015 - 02:59

u nas niektórzy mówią że sarny zaczynają się smakować, ale sarna je chyba wszystko co zielone i jej smakuje

#689 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 styczeń 2015 - 07:23

Z dzikami niema problemu, ale dzikie gołębie, kruki, sarny i zające lubią soję, jeśli macie w swojej okolicy nadmiar tych gatunków to mogą wyrządzić nieco szkud, ale nie są jakimś nadzwyczajnym zagrożeniem jedynie gołębie, jeśli w okolicy tylko wy będziecie mieli soję i to niewielki areał to są wstanie zniszczyć zasiewy sarna jak i zająć obgryzają górną część soi, czyli najmłodsze liście kruki wydziobują wschodzącą soję, ale umie niema ich wiele ogólnie największe zagrożenie jest po stronie dzikiego gołębia

#690 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 17 styczeń 2015 - 16:39

Muszę przyznać racje że dziki gołąb to duże zagrożenie szczególnie gdy warunki pogodowe są niesprzyjające do szybkich wschodów. Doszła mi jedna dzierżawa trochę później i wsiałem soje. Wschodziła 3 tygodnie bo było chłodno, zatrzymała wzrost na fazie jeszcze zwartych liścieni i tak sie nic nie rozwjała 2 tygodnie a gołąb szedł rządką i po koleji wyciągał te liścienie i zostawiał  na polu bo jak już zielone to im nie smakuje ale i tak wyciągają. Szkody jakie wyrządziły to 60% soi wyciągły. Potem przesiałem jeszcze raz i było już ciepło i chociaż gołębie chodziły to nie zdążyły tak zaszkodzić (5% może) ale soja w ciągu kilku dni wzeszła a potem szybko rozłżyła liścienie(jak już liścienie są rozłożone to nie wyciągają gołębie)Tylko że przesiewałem w czerwcu także plonu nie było dużego 900-1000kg.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#691 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 styczeń 2015 - 20:05

Nie wiem jak jest z jeleniami, bo umie ich niema, ale wiem, że rzepak potrafią jesienią i na przedwiośniu zjeść doszczętnie może ktoś z was miał jakieś doświadczenie w tym temacie i wie czy jelenie lubią soję?

#692 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 12:05

Dzięki panowie, mysle że jak rzepaku mi nie zniszczyły to do soji też nie przyjdą :wacko:  jeszcze mam takie pytanko do wszystkich doświadczonych w uprawie, chodzi mi  konkretnie o dawanie obornika na wiosne w ilości ok 30t (koński)  jest to dobry pomysł czy lepiej nie? bo słyszałem że soja nie lubi zbytnio azotu..

#693 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 18 styczeń 2015 - 13:02

Zaleca się sianie w 3-4 roku po oborniku.

#694 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 13:47

Nie można powiedzieć że soja nie lubi azotu. Jednak nadmiar azotu w glebie spowoduje że nie wystąpi symbioza z bakteriami brodawkowymi lub będzie ograniczona. Napewno odradzał bym nawożenie obornikiem bezpośrednio pod soje. Soja potrzebuje na wytwożenie 1q nasion nawet 7kg azotu jednak trzeba pamiętać że bakterie są wstanie zaopatrzeć soje nawet do 70% jej potrzeb.

Edytowany przez rafalwwe42, 18 styczeń 2015 - 13:52.

#695 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 14:01

No ale czy obornik bedzie działał tak dobrze w pierwszym roku? bo wydaje mi sie ze gdybym go głębiej zaorał to nie powinien zaszkodzić :wacko:

#696 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 15:40

Słuchaj soja sobie poradzi i bez obornika. Ja na Twoim miejscu dałbym go na uprawy, które tego wymagają. Chyba, że masz go aż tak dużo, że nie masz co z nim zrobić. 
Jak dasz obornik czyli azot pod korzeń to bakterie brodawkowe nie będą się rozwijać, soja będzie piękna duża i zielona, strączków więcej mieć nie będzie. Potem będzie długo zielona i się położy. Więc gdzie tu korzyść z wiązania azotu z powietrza? 

U mnie nie dane było nic azotu, w dodatku bakterie nie rozwinęły się tak jak powinny. Myślałem, że na kolejny rok azot dam pod korzeń. Ale z tego pstaszek wrzucił z nowoczesnej uprawy wyczytałem, że lepiej nie dać azotu, nasiona zaprawić a potem jak się brodawki nie pojawią to wtedy korygować i dać 30kg N/ha.

Ja zastanawiam się nad dokarmianiem dolistnym. W tym roku oprócz soi chce posiać fasolę. Trochę, czytałem o fasoli i szukałem informacji w necie odnośnie nawożenia. Znalazłem takie coś http://biblioteka.ih...=1&podzial_idd=
Wynika z tego, że stosując dwukrotne dokarmianie dolistne mamy znaczącą zwyżkę plonu. Fasola i Soja różne rośliny ale są to strączki. Ciekaw jestem efektu i spróbuję tego rozwiązania w soi. 

#697 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 16:00

No właśnie mam go sporo a pola pod wiosenne zasiewy mało ale chyba lepiej nie ryzykować?

#698 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 18 styczeń 2015 - 16:06

Posłuchaj kolegów.Soja ma długi korzeń to i tak sięgnie do głębiej przyoranego obornika.Ona sobie poradzi bez tego.Zaszczep nasiona nitraginą i obserwuj.

Ja mam zamiar zasiać(wypróbować)trzy odmiany:Augusta,Merlin,Anushka.Co o nich myślicie na 4-5 klasie?

#699 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 16:17

Słucham wszystkich :) i raczej sobie odpuszczę wywiozę gdzie indziej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#700 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 19:15

farmervip

Posłuchaj kolegów i odpuść sobie z tym obornikiem

KRISS75

Niestety ciężko coś doradzić, bo jak wiemy tak jak i winnych zbożach rzepaku kukurydzy itp. Różne odmiany w różnych rejonach polski plonują różnie, dlatego jak już pisałem na tym forum każdy powinien sprawdzić, która odmiana będzie najlepsze w jego rejonie jedyne, co mogę doradzić to tak jak i winnych roślinach te o krótkim okresie wegetacji są mniej wymagające, dlatego na pewno Anushka, bo jest najwcześniejszą odmianą, chociaż 5klasa według mnie jest dość ryzykowna szczególnie w latach o mniejszych opadach umie soja na lekkich glebach była nawet o połowę niższa niestety żadna roślina nawet soja nie urośnie bez wody, więc ryzyko Jest spore