Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#41 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 kwiecień 2012 - 18:05

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Porównajcie skład aminokwasowy soi i strączków "made in Poland" to zrozumiecie dlaczego eksperymentuje się z wprowadzeniem na polskie pola tej rośliny.
Łubiny i grochy mogą być uzupełnieniem bilansu białka w dawce.
To tak jak z gazem łupkowym. I tak bez wschodniego ciężko byłoby na dłuższą metę.

Tak w jak wyekstrahujesz tłuszcz? Bo powiedz mi na co trzodzie czy dla bydła tłuszcz?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 11:08
  •  

#42 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 02 kwiecień 2012 - 18:21

czy ktoś w polsce uprawial już soję Waldek czego was uczą w tej Bydgoszczy ??

dla trzody tłuszcze to nie problem - w przypadku bydła już tak
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#43 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 18:44

czy ktoś w polsce uprawial już soję Hehe Radziu najśmieszniejsze jest to, że takie wnioski zostały wyciągnięte na Konferencji na temat bezpieczeństwa białkowego Polski w Sielinku na przełomie lutego i marca, był o tym artykuł w tygodniku rolniczym. I do takich konkluzji można dojść po obszernych referatach profesorów z Twojego UP, także sorry ;) U nas twardo popierają strączki u nas zaaklimatyzowane, może uda się z tymi zimowymi siewami.
Z tym made in Poland chodziło mi o rozmnażanie, a nie pochodzenie, dla jasności ;)

@milanreal a kto każde tobie to do koryta dodawać, chodzi ogólnie o wytwarzanie białka w Polsce. Poza tym słyszałem coś, że istnieją natłuszczarki w żywieniu trzody i drobiu, i z tego co pamiętam to ma więcej zalet niż wad taki tłuszcz.

Edytowany przez majranjd, 02 kwiecień 2012 - 18:53.

DEZERTER

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 02 kwiecień 2012 - 18:48

czy ktoś w polsce uprawial już soję hmm - dziwne to co piszesz ale widno tak jest - całe szczęscie z takich konferencji zazwyczaj nic konkretnego nie wynika

waldek a moze jesteś w posiadaniu takowych informacji czy soja w takim samym stopniu jak rodzime strączki asymiluje azot z powietrza ?? bo to jest też jeden z kluczowych argumentów w popularyzaji uprawy tych roslin
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#45 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 02 kwiecień 2012 - 21:52

czy ktoś w polsce uprawial już soję Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 11:31.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

#46 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 06 maj 2012 - 10:54

czy ktoś w polsce uprawial już soję koledzy czy zdecydował się ktoś na soję w tym roku ,ja wczoraj wsiałem niecały hektar ,

#47 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 06 maj 2012 - 13:11

czy ktoś w polsce uprawial już soję To pisz na forum jakie poniosłeś i poniesiesz koszty tej uprawy.

#48 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 06 maj 2012 - 13:48

czy ktoś w polsce uprawial już soję koszty nie są większe jak innej uprawy strączkowych : nasiona z własnych zbiorów 170 kg na ha zaprawa oxafun,oprysk afalon 1,5 l nawóz polifoska 6 150kg saletrzak 100 kg jeśli afalon będzie mało skuteczny zrobię basagranem i od jednoliściennych jakimś targą n.p .kosztów to tak z 1000 1100

#49 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 609 postów

Napisany 06 maj 2012 - 19:21

czy ktoś w polsce uprawial już soję mówisz poważnie 1000-1100 na ha do żniw ..... a ile nasiona w sprzedazy by kosztowały oraz jaka odmiana i ile ma rosnąć czasowo ?

#50 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 06 maj 2012 - 20:17

czy ktoś w polsce uprawial już soję zapomniałem dodać koszty paliwa i zbioru jeśli swoim sprzętem to koszt paliwa ,cena w zeszłym roku 150,160 przy 2 t rarytasu nie ma ,ale n.p groch koszty podobne, zbiór w połowie września , tylko sprzedaż może być trudna

Edytowany przez STANK, 06 maj 2012 - 20:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 07 październik 2012 - 18:44

czy ktoś w polsce uprawial już soję hey
chciałbym się spytać jak zbiory Waszej soi wypadły w tym roku ??

#52 Share lew-aleks

lew-aleks

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 04 listopad 2012 - 17:24

czy ktoś w polsce uprawial już soję witam!!!!!! stank jak efekty uprawy soj

#53 Share AgroYoumis

AgroYoumis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 06 listopad 2012 - 23:04

czy ktoś w polsce uprawial już soję Drodzy Rolnicy,
w imieniu firmy AgroYoumis PL zapraszam do kontaktu z naszą firmą w celu uzyskania informacji na temat uprawy.
Zachęcamy do uprawy soi w Polsce. Ten rok pokazał,że jest to możliwe w każdym rejonie Polski. Za nami pierwszy rok współpracy
z Rolnikami i jesteśmy pełni zapału do pracy z Państwem w kolejnym sezonie. Dzięki kontaktom z Państwem wiemy jak nasza odmiana
Annushka zachowywała się w różnych rejonach Polski. Nie ukrywamy, że były to bardzo różne wyniki osiągniętego plonu. Były takie plony które
nas dziwiły swoją wielkością, ale zdarzyły się też takie, które tłumaczyły jak wiele rzeczy trzeba jeszcze zrobić i dały wskazówki na następny rok.
Informacje na temat uprawy znajdziecie na stronie www.agroyoumis.pl, zapraszam również do kontaktu telefonicznego 519375261.
Pozdrawiamy
Zespół AgroYoumis

#54 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 18 listopad 2012 - 23:29

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jakoś nikt nie chce pochwalić się efektami tych doświadczeń

#55 Share kilonek

kilonek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 25 listopad 2012 - 13:47

czy ktoś w polsce uprawial już soję ja akurat miałem przyjemnosc siac soję
nawet odmiane anuszke proponowana przez firmę AgroYoumis szczeże mówiąc nie polecam wspólprace z tą firmą, walą sobie w ch.... jak tylko mogą
aby sprzedac nasiona, a potem są juz problemy, oczywiście ja sobie z ty poradziłem ale na włąsną ręke wziołem temat w swoje ręce
siac moża soję, stanowisko za***iste he
tylko trzeba dojśc do wprawy z uprawą

#56 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 16:19

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam, ·śledzę ten temat, ponieważ też chce posiać soję dotychczas siałem łubin wąskolistny KALIF plony na poziomie 1,5-2,5t z ha (siałem 12-15ha plon w dużej mierze zależny od przebiegu pogody chłodne i deszczowe dni w czasie kwitnienia ograniczają plon), czyli plony żadna rewelacja dodając do tego niską cenę za łubin w granicach 1zł za 1kg (w tym roku sprzedałem po 1,5zł za 1kg zaraz po żniwach, ale to tylko, dlatego że śruta sojowa w tym czasie osiągała rekordowe notowania dochodzące do 2,8zł za 1kg to kupujący zgodził się dać 1,5 za 1kg łubinu), dlatego moje zainteresowanie siewem soi z tego, co Zdążyłem się dowiedzieć na ten temat to plony też w dużej mierze zależne są od przebiegu pogody i wąchają się od 1 - 4t/ha, czyli rozbieżność bardzo duża, ale z tego, co wiem to plony 1-1,5t/ha były uzyskiwane na glebach słabych IV - V klasy lub nieodchwaszczanych i nienawożonych na glebach klasy III plony kształtowały się na poziomie 2 - 3,5t/ha, czyli lepiej niż łubin a i cena za soję jest dużo wyższa, bo można za nią dostać 2zł za 1kg to nawet przy plonach 1,5 - 2t/ha jest wyższa opłacalność niż łubinu tym bardziej, że koszty uprawy są podobne jedynie nasiona soi Są droższe kształtują się w granicach od 500zł za 100kg do 700zł za 100kg i są zależne od klasy materiału siewnego, czym lepszy tym droższe wysiew na 1ha podobnie jak łubin około 150kg/ha zależne od odmiany i siły kiełkowania, co do pobierania azotu z powietrza to tak jak wszystkie strączkowe soja też ma takie zdolności azot pozostawiony przez takie rośliny jak soja itp. to około 40 - 60 kg czystego azotu w dużej mierze zależne od tego jak uda się nam dana roślina, czym lepszy plon tym wyższa zawartość pozostawionego azotu w glebie to tyle, co wiem o soi, ponieważ nigdy jej Nie siałem to te informacje są z drugiej ręki cos więcej będę mógł powiedzieć w przyszłym roku jak posieję mam zamiar posiać 15ha dwie odmiany jedna to Merlin tu można zaopatrzyć się w nasiona tej odmiany http://www.Centrala-...om=1&pidx=204�� i odmianę Annushka (czyt. Anuszka) tu można zaopatrzyć się w nasiona tej odmiany http://www.agroyoumis.eu/?page_id=646 .
Co do skarmiania nasion soi to nie jest to takie proste, ponieważ soja zawiera sporo substancji antyżywieniowych to trzeba ja przed skarmianiem poddać obróbce termicznej parowanie, prażenie itp. dopiero po takiej obróbce nadaje się do skarmiania więcej na temat skarmiania całych nasion - http://www.asaim-eur...gdiets_PL.pdf�� i tu http://www.modr.pl/s...hp?mb=126&t=399
Polecam też http://pl-pl.faceboo...268634573181757

Edytowany przez pstaszek, 19 grudzień 2012 - 16:54.

#57 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 grudzień 2012 - 21:50

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jak Ci soja sypnie 3,5t z ha to będzie cud. Potencjał plonowania to ona ma niski, taki jak i inne polskie motylkowe. Przed skarmianiem musi być poddana obróbce termicznej i ekstrakcji oleju(bo ten tłuszcz w żywieniu nam niepotrzebny). Jak nasze motylkowe poddasz obróbce termicznej to tez pozbędziesz się substancji antyzywieniowych. Na Twoim miejscu bym nie rezygnował z tego łubinu, w "podobno niezastąpionych" właściwościach soi jest dużo propagandy. Nie ma ludzi niezastąpionych, z roślinami jest podobnie ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#58 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 10:23

czy ktoś w polsce uprawial już soję Soje chce siać tylko na sprzedaż, łubin też siałem tylko na sprzedaż nie prowadzę żadnej hodowli, dlatego dla mnie niema znaczenia czy soja jest lepsza do skarmiania czy gorsza to już decyzja dla hodowców, ale z odnośników, które podałem w poprzedniej mojej wypowiedzi ( http://www.modr.pl/s...hp?mb=126&t=399 i tu http://www.asaim-eur...pigdiets_PL.pdf ) wynika, że białko soi jest porównywalne z białkiem kurzego jaja a podobno białko kurzego jaja jest najlepsze, więc tą dyskusje, co jest lepsze chciałbym pozostawić hodowcą oni wiedzą najlepiej, które białko jest lepsze czy z soi czy łubinu czy też innych naszych strączkowych. Wiem tylko, że większe zainteresowanie jest soją niż łubinami i innymi strączkowymi krajowymi a i cena soi jest wyższa wiec nawet jak plony będą takie same to moje dochody będą większe i w tym kierunku chciałbym iść.
Bardziej mnie interesuje czy masz jakieś doświadczenie w siewie soi i co mógłbyś poradzić mi, jako początkującemu w uprawie tej rośliny czy ilość nasion, jaka podają do wysiewu jest wystarczająca czy też lepiej ją zwiększyć? A może zmniejszyć? W uprawie łubinu zauważyłem, że niższa ilość wysiewu od podawanej lepiej się sprawdzała niż wyższa przy wyższej łubin bardziej intensywnie wyrastał słabiej zawiązywał strąki, wylegał, były większe straty przy zbiorach, co w konsekwencji dawało niższy plon niż posiany rzadziej, może masz jakieś wskazówki odnośnie nawożenia, co do ph gleby itp. byłbym wdzięczny z wszelkie info dotyczące uprawy soi. Posiadam siewnik VADERSTAD Rapid 400· więc wysiew nasion jest precyzyjny i niema problemu z nasionami, które by leżały na powierzchni ziemi nieprzykryte, łubin siałem w uprawie bez orki i tak chciałbym siać soję, dwukrotne talerzowanie jeden raz zaraz po zbiorach zbóż i drugie po wschodach samosiewów i chwastów czy taka uprawa sprawdzi się też w uprawie soi?. Proszę wszystkich, którzy wiedzą coś na temat uprawy soi o wypowiedź w tej sprawie z góry dzięki.

Edytowany przez pstaszek, 21 grudzień 2012 - 21:22.

#59 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 21 grudzień 2012 - 14:17

czy ktoś w polsce uprawial już soję Dlaczego krzyczysz??
A gdzie sprzedasz soję? Hodowców interesuje poekstrakcyjna śruta sojowa, nie wiem czy ktoś zechce kupić całe nasiona. Gdyby było zapotrzebowanie na soję to też chętnie przerzuce się z łubinu
W tym roku zrobiłem można powiedziec taki eksperyment. Kurczakom brojlerom dodawałem do zbóż śrutę z łubinu wąskolistnego którą wcześniej sparzałem wrzątkiem. Dodatek był około 15% i niezauważyłem żadnych negatywnych śkutków. Ładnie rosły i dobrze smakowały

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 21:19

czy ktoś w polsce uprawial już soję gwozd
Nie krzyczę to po pierwsze po drugie nie pisałem, że chce sprzedawać soje hodowcą jak już pisałem soja pełno tłusta nie nadaje się do skarmiania i to nie tylko z powodu zawartości oleju tutaj jest wszystko, co powinieneś wiedzieć o skarmianiu soi pełnotłustej ( http://www.modr.pl/s...&t=399��i��tu�� i tu http://www.asaim-eur...pigdiets_PL.pdf )
W Polsce niema jak naradzie podmiotu, który by się zajmował skupem soi jak i łubinu i innych roślin białkowych zostają pośrednicy a oni w tym roku płacili za soję 2zł za 1kg a za łubin 1zł za 1kg, więc dla mnie jest jasne, co bardziej się opłaca w twoim przypadku jak chcesz skarmiać to wiadomo, że nie tedy droga, ale jak już pisałem nie chce dyskutować na temat skarmiania i jakie białko jest lepsze, bo to nie ta działka reasumując chodzi mi konkretnie czy ktoś z was siał i czy może się podzielić doświadczeniem odnośnie uprawy soi spostrzeżenia uwagi rady To mnie interesuje jak ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat to bardzo proszę

Edytowany przez pstaszek, 21 grudzień 2012 - 21:23.