Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#541 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 21 wrzesień 2014 - 16:19

Nie wiem czy komuś się przydadzą ale chciałem się podzielić kilkoma wiadomościami z firmy Agroyoumis z Bednar.

Cena nasion Annushka 750zł/ha,Mavka 800zł/ha.Skup nasion po zbiorze około 1600zł/t,nasiona oczyszczone i poworkowane ale skupią pod warunkiem zasiania minimum 10 ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 23:35
  •  

#542 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 21 wrzesień 2014 - 19:51

czy ktoś w polsce uprawial już soję Mają nas za frajerów czy jak? Nawet z dopłatą z ARR wyjdzie potężny koszt.
Ostatnio rozmawiałem z kilkoma osobami które były na Dniu soi na zamojszczyźnie . Podobno część rolników wyśmiała Agroyoumis bo promowali podział uprawy soi po 1/3 na wczesną,średniowczesną i późną a koniec zbiorów przypadłby na połowę października. Po co 3 razy wjeżdzać w pole? Dodatkowo promują późne odmiany ze względu na plon ale jaki sens kosić soję późną jesienią, dosuszanie opóźnienie zasiewu pszenicy itd. Z kolei uprawiać soję jako przedplon pod jarkę, kuku lub burak to ja dziękuję.
Pstaszek , w ubiegłym roku miałem ok 30% białka także z Merlina a ten rok tak jak w zbożach chyba nie jest "białkowy". Cena 1100 netto po potrąceniach, plon lekko powyżej 2,5 t. Szału nie ma ale warto się zastanowić na kolejny rok.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#543 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 05:21

Ja na pewno w przyszłym roku posieje podobny areał, co w tym roku widać, że AgroYoumis wykorzystuje dodatkowe dopłaty do strączkowych, dlatego podnosi cenę za materiał siewny obiecując, że jak ktoś posieje 10 ha to będą od niego kupować widać, że są nastawieni na maksymalna sprzedaż materiału siewnego a żeby nie mieli kłopotów ze skupem to proponują rozłożenie w czasie skupu, dlatego proponują różne odmiany o różnej wczesności dojrzewania coś jak kampania buraczana wczesny, normalny i opóźniony zbiór widać, że nie są przygotowani do skupu, ale to już wiemy dla mnie zaskakującym jest fakt, że jest taka rozbieżność, co do białka W soi pomiędzy tym, co podają sprzedający a faktycznym stanem może, dlatego zaleca się stosowanie azotu żeby zwiększyć zawartość białka w soi zobaczę ile będzie miała moja soja dałem przed kwitnieniem 30kg azotu, więc powinna być większa niż u ciebie Ulman, ale to się okaże ja będę badał soje w stacji chemiczno rolniczej w Gliwicach 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 10:56

witam

pstaszek a czy azot przed kwitnieniem jak dałeś nie przedłużył wegetacji

#545 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 14:57

Na pewno przedłużył każda dawka azotu wydłuża wegetację nawet ta pierwsza do 30kg azotu (no chyba ze stanowisko jest bardzo kiepskie lub słaba gleba to pierwsza dawka do 30kg azotu na pewno nie przedłuży wegetacji) wydłuża wegetację a każda dodatkowa wydłuża i to znacznie, dlatego jeszcze nie skosiłem swojej soi, bo dałem dodatkowe 30kg azotu, czyli łącznie ze startową wychodzi około 50kg czystego, ale mam nadzieje, że będzie więcej białka, bo jeśli nie to nie warto stosować dodatkowej dawki wystarczy startowa

#546 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 20:05

Nie wiem czy komuś się przydadzą ale chciałem się podzielić kilkoma wiadomościami z firmy Agroyoumis z Bednar.

Cena nasion Annushka 750zł/ha,Mavka 800zł/ha.Skup nasion po zbiorze około 1600zł/t,nasiona oczyszczone i poworkowane ale skupią pod warunkiem zasiania minimum 10 ha.

Cena za materiał siewny wysoka aby było z czego opuszczać :). Gdy byłem w Wasylowie na dniach soi to każdy na starcie dostawał 5% rabatu a w ulotkach które rozdawali napisali że udzielają 25% rabatu za zakup do końca września.

#547 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 20:06

@Ulman gdzie sprzedawałeś soję na lubelszczyźnie?

#548 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 20:14

Cena za materiał siewny wysoka aby było z czego opuszczać :). Gdy byłem w Wasylowie na dniach soi to każdy na starcie dostawał 5% rabatu a w ulotkach które rozdawali napisali że udzielają 25% rabatu za zakup do końca września.

Masz rację.Nie dopisałem że udzielają rabatów bo pisałem posta na szybcika.We wrześniu jest 25%,październiku 20%

#549 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 24 wrzesień 2014 - 20:45

@Ulman gdzie sprzedawałeś soję na lubelszczyźnie?

Glencore w Bodaczowie. Niektórzy pośrednicy też biorą ale finalnie to i tak najczęściej jest dla Bodaczowa

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#550 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 25 wrzesień 2014 - 07:40

Będę siał pierwszy raz soję.Myślicie że warto kupić już teraz nasiona do siewu?Nie myśle tutaj o upuście chociaż to też jest jakiś plus.Obawiam się żeby się nie spóźnić z zakupem a jeśli kupię to mogą leżeć w workach do wiosny?

Jak wy kupujecie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 wrzesień 2014 - 04:59

Co do kupowania nasion w okresie jeśienno zimowym to powiem tak jak pierwszy raz siałem soję to jesienią dowiadywałem się o cenę soi w firmie AgroYoumis i Saatbaun Polska w firmie Saatbaun na jesień nie sprzedają nasion, ponieważ zaprawiają nasiona brodawkami a te maja krótką żywotność wiec tylko na wiosnę można było u nich kupić nasiona w cenie około 6000zł 1t a firma AgroYoumis oferowała swoje nasiona już na jesień i to w cenie 8000zł za 1t ta cena była dla mnie nie do przyjęcia, więc nie kupiłem nasion na jesień tylko postanowiłem kupić na wiosnę z firmy Saatbaun były Sporo tańsze i w dodatku zaprawione, ale na wiosnę podzwoniłem jeszcze raz i jakież było moje zdziwienie jak usłyszałem w firmie AgroYoumis, że soja Anushka kosztuje około 6000zł 1t a na jesień chcieli za Anushke 8000 zł za 1t wiec radzę się wstrzymać z zakupem jesiennym nasion jest coraz więcej, więc nie będzie problemu z ich nabyciem no chyba, że z nowymi odmianami a te wszystkie promocje, które AgroYoumis proponuje to tak naprawdę żadne promocje najpierw dźwigają cenę a później niby dają upust tylko naiwniak da się nabrać na taki chwyt w innych firmach kupicie bez promocji taniej niż oni proponują Z promocją a Polskie odmiany są najtańsze w zeszłym roku można było kupić już za 3000zł za 1t, więc nie dajcie się złapać na tanie chwyty reklamowe, bo może się okazać, że na wiosnę będziecie tego żałować firma AgroYoumis dodatkowo sprzedaje taki slogan, że nasion jest mało i na wiosnę może ich zabraknąć, więc informacje dla firmy AgroYoumis, że nie jesteście jedyną firmą sprzedającą nasiona soi a i wcale wasze nasiona czy też odmiany nie są lepsze od tych z innych firm, dlatego jeszcze raz apeluje do Polskich Rolników nie dajcie się złapać na tanie chwyty reklamowe Osobiście nie polecam Kupowania nasion w okresie jesienno zimowym chociażby z powodu zamrożenia sporej gotówki na jakby nie było 6 miesięcy, więc chociażby z tego powodu to już się nie opłaca zakup w okresie jesienno zimowym

Edytowany przez pstaszek, 26 wrzesień 2014 - 18:12.

#552 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 26 wrzesień 2014 - 07:52

Dzięki wielkie @pstaszek za wyjaśnienie.Właśnie ja byłbym jednym tych co chcieli kupić teraz nasiona.To prawda panie z firmy AgroYoumis jak byłem w Bednarach mówiły żeby nie zwlekać z zakupem bo może zabraknąć nasion.

Znalazłem odmianę Aldana lub Augusta więc może skuszę się na którąś z tych.

#553 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 26 wrzesień 2014 - 15:37

Jestem z wlkp chce zasiać soje na glebie IIIB -IV klasy zastanawiam sie nam odmianą merlin czy ktoś z mojego rejonu siał już tą odmiane ?

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#554 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 02 październik 2014 - 09:11

Solarcorn płaci za soje 1180 zł/t netto.

#555 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów

Napisany 02 październik 2014 - 16:22

Szału nie ma.

Swoją wykosiliśmy, z plonem też szału nie ma na oko jest coś koło 1,3- 1,5t/ha. Wilgotność 14% białko 28%. Odmiany to merlin i anuszka. Na przyszły rok zostawiamy swoje nasiona na siew, i może resztę uda się sprzedać rolnikom w lepszej cenie niż proponuje solarcorn.. Ciekawe jak SHR Horyszów płaci bo oni też skupują. 

Moje spostrzeżenia:

- 40% białka można sobie między bajki włożyć

- maj i czerwiec w tym roku był zimny to na pewno odbiło się na plonie, tak jak pisałem wcześniej w tym temacie soja "stała" długo w miejscu.

- nic nie dawaliśmy azotu ani na start ani pogłównie a to chyba błąd, będziemy dawać pewnie mocznik pod korzeń 

- siane było zwykłym siewnikiem zbożowym co każdą leje i powschodziło ładnie

- siane było stanowczo za gęsto bo coś koło 180-200kg/ha

- na przyszły rok siane będzie 8ha chce pół zasiać siewnikiem zbożowym, pół pneumatykiem i w razie gdy gleba się zaskorupi na wiosnę (a tak było w tym roku) zrobić szarówkę 

- zasiana po niej jest pszenica Astoria i Sailor (obie z centrali), teraz trzeba będzie ocenić jakie soja zostawia stanowisko ale to jeszcze jeden sezon  ;)

- I zapomniałbym, koszone było rekordem, obroty jak w zbożu czyli na maxa, wiatr na maxa, klepisko odciągnięte i szła robota, fakt nie da się wykosić przy samej ziemi, ale udawało się wykosić poniżej pierwszych strąków ale nie wszędzie, raczej można powiedzieć, że czasem się tak udało a tak to pierwsze stronki pozostawały na polu. 

- nie było pryskane basagranem, przez co cześć soi była czysta część nie

- chorób się nie dopatrzyłem

Edytowany przez melon10641, 02 październik 2014 - 16:37.

#556 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 02 październik 2014 - 22:02

1,3-1,5t/ha to wydaje mi się słaby wynik w porównaniu z tym co mówią ulotki i panie z AgroYoumis.Anuszka ma plonować ok 4t/ha a tu widze że kicha.Zaczynam się zastanawiać miedzy soją a łubinem.

@pstaszek jak tam Twoja soja?

#557 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 październik 2014 - 17:59

Witam, niestety moja soja wciąż na polu dzisiaj sprawdzałem wilgotność tej, co jeszcze jest na polu i miała o godzinie 15 aż 19% wilgotności, jeśli pogoda się nie zmieni to będę musiał kosić i dosuszać a przy tych cenach soi, o których tu wspominaliście to raczej nie bardzo się to będzie opłacać

A co do plonów, o których piszą firmy sprzedające soję, jako materiał siewny to ciężko coś na dzisiaj powiedzieć, ale wstawiam tu link z uprawy soi w technologii STRIP TILL ITALIA oni zbierają od 4,8 do 5,5 tony z 1ha, więc jak widać soja ma potencjał problem w opanowaniu technologii jej uprawy ( możliwe, że uprawa pasowa jest tą odpowiednią dla soi może warto sprawdzić) jak uda się nam opanować technologie to i plony powinny być wyższe 4t z 1ha to by była już rewelacja skoro oni STRIP TILL ITALIA mogą to, dlaczego nie my poniżej link do soi w technologii strip till

https://www.facebook...cation=timeline

Strip Till Polska

Edytowany przez pstaszek, 03 październik 2014 - 18:02.

#558 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów

Napisany 03 październik 2014 - 18:26

KRISS75 nie jestem pewien ile tego mam może i 2t z ha, nie chce kłamać. Jak sprzedam to będę wiedział i powiem. Może i strip till to klucz do wysokich plonów, może gleba wtedy jest bardziej pulchna. Ja będę próbował szarówki zobaczę co z tego wyjdzie ;) chyba że do wiosny zmienią się plany. 

Nie od razu Rzym zbudowano, każdy będzie coś próbował udoskonalać w uprawi i z czasem dojdziemy do 4-5t/ha :) 

#559 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 03 październik 2014 - 20:55

To prawda kolego melon10641 soja to nowość i trzeba się nauczyć uprawy.Co do uprawy STRIP TILL to potrzeba drogich maszyn do tego typu uprawy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 październik 2014 - 19:20

Z pewnością maszyny nie są tanie, ale technologia jak najbardziej warta uwagi, więc może warto by było kupić takie maszyny w kilku rolników nie muszą siać soi w tej technologii popularne są uprawy buraków kukurydzy słonecznika rzepaku są też próby uprawy zbóż w tej technologii tak, że warto zakupić coś takiego w kilku na razie niema używek, więc tylko nowe są dostępne albo samemu lub z pomocą jakiegoś rzemieślnika coś takiego skonstruować na pewno będzie taniej możliwości jest wiele wystarczy chcieć