AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238
 

A mi coś takiego wyszło (koszt zabiegów opryski uprawa siew liczone, jako usługa a nie sam koszt paliwa)

Nasiona + nitragina w zaokrągleniu =                                                                                                                               700zł

Nawozy:

Tarnogran 21 (1T kosztuje od 899 luz do 1140zł worki policzyłem w workach)

 N-3%, P-10%, K-21% + (Ca-6%, Mg-3%, S-18%)

500kg =                                                                                                                                                                                     570zł

Dolistnie cynk 10l kosztuje 80zł na 1ha 2l x 8zł/1l =                                                                                                     16zł/1ha

Oprysk na chwasty jedno I dwuliścienne + desykacja:

sencor liquid 600 sc - 0,3l/1ha x 155zł 1l =                                                                                                                46,5zł/1ha+

 + command – 0,2l/1ha x 220zł/1l =                                                                                                                                   44zł/1ha

Fusilade Forte 150 EC – 2l/1ha x 120zł/1l =                                                                                     240zł/1ha

Agrosar 360 SL 20L – 285zł zamiennik Roundupu – 4l/1ha x 14,25zł/1l =                                              58zł/1ha

Koszt trzech oprysków (usługa) -50zł/1ha x 3zabiegi =                                                                            150zł

Przygotowanie pola:

 od zbioru pszenicy do siewu soi - 3 krotne talerzowanie 100zł 1raz/1ha x 3 =                                  300zł/1ha +

 +wyrównanie pola brona mulczowa + włóka =                                                                                100zł/1ha

Siew siewnikiem vaderstad rapid 400 =                                                                                           200zł/1ha

Kombajn:

Ja koszę moim JD 1075 H4 2ha soi w ciągu 1 godziny 1godzina usługo 300zł =                                   150zł/1ha

Czyszczenie soi usługa za 1t 50zł x 2tony z 1ha =                                                                             100zł/1ha

Podatek 1ha około =                                                                                                                     100zł/1ha

                                                                                                               RAZEM koszt na 1ha:        2774,5zł

Od tej kwoty można odjąć dopłatę do strączkowych 550zł 1ha i 160złdo materiału siewnego na 1ha =   710zł/1ha

2774,5zł – 710zł = 2064,5zł na 1ha, co zwraca się już przy 2 tonach soi z 1ha po 1200zł za 1 tonę soi, co daje nam za 2 tony soi 2400zł – 2064,5zł = 335,5zł + około 900zł dopłaty do 1ha, co daje nam łącznie czystego zysku 1235,5zł z 1ha uprawy soi nie liczę tu dodatkowych korzyści z uprawy soi, jakimi są niewątpliwie bardzo dobry przedplon pod rośliny następcze na przykład pod pszenicę czy też azot, który zostaje po uprawie bobowatych w tym przypadku po soi powiedzmy, że będzie to około 70 kg czystego składnika

Jeśli o czymś zapomniałem to jak najbardziej proszę o sugestie, co jeszcze powinienem policzyć

Oczywiście koszty usługi liczone tylko po kosztach paliwa będą dużo niższe, ale ja zawsze liczę tak jak bym musiał nająć dla mnie jest to bardziej realistyczny koszt

 

 

Uprawa soi w Polsce
 
c925b42be0bb1a72b320fe10c797fed2_L.jpg
 

Walory soi znane są od najdawniejszych lat. Wykorzystywana jest na cele spożywcze i paszowe. Zwłaszcza szeroko jest wykorzystywana w postaci śruty w żywieniu zwierząt, szczególnie bydła, trzody i drobiu.

Zapotrzebowanie na jej nasiona sukcesywnie wzrasta. Najwięcej soi pochodzi z Ameryki Północnej, Brazylii, Argentyny i Paragwaju. Polityka UE zmierza w kierunku stopniowego ograniczania importu soi z poza krajów unijnych. Z dotychczasowych doświadczeń prowadzonych z uprawą tej rośliny w różnych częściach naszego kraju wynika, że są duże możliwości w tym zakresie, szczególnie w pasie południowej Polski. Ocieplanie się klimatu oraz postęp w hodowli nowych odmian umożliwiają jej uprawę z dużym powodzeniem. Soja w Polsce uprawiana jest od szeregu lat tyle, że na małych powierzchniach. Na przykład na polach doświadczalnych Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli roślina ta uprawiana jest ponad dwadzieścia lat. Zbierano plony w granicach 2,8 – 3,5t/ha. Nie było roku żeby nie dojrzała. Mimo zainteresowania ze strony rolników uprawą tej rośliny brakowało zainteresowania skupem i przetwórstwem. Zabezpieczeniem dla produkcji zwierzęcej i potrzeb spożywczych tak dotychczas jest import z obu Ameryk. Aktualnie do naszego kraju sprowadza się około 2,5 miliona ton śruty sojowej. Przy zaangażowaniu nie tylko rolników, ale innych instytucji krajowych związanych z przetwórstwem i marketingiem jest możliwe znaczną ilość importowanej śruty sojowej zastąpić śrutą otrzymaną z polskich nasion. Rozpoczęty w Polsce program rozwoju produkcji białka roślinnego powinien sprzyjać podjęciu uprawy soi wolnej od GMO. Mogą być wątpliwości, co do możliwości uprawy soi w naszym kraju. Przypomnę, że 40 lat temu nie dawano szans uprawie kukurydzy w Polsce, a dziś największy wzrost powierzchni uprawy dotyczy właśnie kukurydzy. W 2012 roku zebrano około 4 mln ton ziarna tego zboża. Trudno sobie obecnie wyobrazić rolnictwo i żywienie bydła bez kukurydzy. Soja jest rośliną ciepłolubną. Możliwości jej dojrzewania są w tych rejonach Polski, gdzie można uprawiać kukurydzę na ziarno o FAO 240-250. Uprawa soi nie jest trudna trzeba się tylko nauczyć. Wprowadzenie jej do uprawy dla wielu gospodarstw może się stać głównym „łamaczem” płodozmianu zbożowego. Jest doskonałym przedplonem dla uprawy pszenicy i kukurydzy. Mocno rozbudowany system korzeniowy skutecznie oddziaływuje strukturotwórczo na glebę. Oczyszcza ją z chorób podstawy źdźbła zbóż. Ponadto dzięki bakteriom brodawkowym gromadzi z powietrza w glebie znaczącą ilość azotu. Uprawa soi charakteryzuje się krótkim okresem inwestowani w odróżnieniu od zbóż rzepaku i innych roślin. Do jej uprawy i zbioru wykorzystywany jest ten sam park maszynowy jak przy uprawie zbóż. Wymagać może w niektórych latach dosuszenia, ale nie aż w takim stopniu jak np. ziarno kukurydzy. Dobrze wpisuje się w system organizacyjny gospodarstwa szczególnie w rozłożeniu prac. Zwykle wysiewana jest w pierwszej dekadzie maja a zbiór przypada najczęściej w drugiej dekadzie września. Obecnie wyróżnia się trzy grupy wczesności soi. Grupa najwcześniejsza oznaczona jest trzema zerami „000”, do których należy między innymi odmiana Merlin firmy austriackiej Saatbau Linz. Późniejsze odmiany oznaczone są „00” i „0”. Z polskich odmian zdobywają uznanie dwie Augusta i Aldana. Ciekawą odmianą wczesną jest Annuska pochodząca z Ukrainy.

Agrotechnika uprawy

Soja nie znosi gleb bardzo kwaśnych i zwięzłych. Wymaga stanowisk o wysokim pH 6,5-7,0. Najwyższe plony osiąga na kompleksach pszennych. Dobre stanowiska dla niej są też na glebach lekkich, przewiewnych, szybko ogrzewających się. Dobrym przedplonem dla soi są zboża, kukurydza, rośliny okopowe. Pole pod jej zasiew powinno być zaorane na zimę miedzy innymi po to, aby nastąpił rozkład resztek pożniwnych, by zgromadzić wilgoć i odbudować strukturę gleby. Soja to gatunek mający wysokie zapotrzebowanie na wodę w okresie kiełkowania. Należy zadbać o zachowanie wiosną jak najwięcej wilgoci w glebie. Uprawy przedsiewne powinny być z tego względu ograniczone do minimum i wykonane bardzo starannie, by uzyskać jak najlepsze wyrównanie pola, bez grud ze względu na konieczność niskiego koszenia. Wskazane jest wyrównanie pola po siewie lekkim wałem gładkim, by ułatwić zbiór kombajnem i ograniczyć straty nasion z najniżej osadzonych strąków. Glebę przedsiewnie należy spulchnić na głębokość siewu 4-5 cm. Nasiona powinny być umieszczone na niewzruszonej glebie z nieprzerwanymi kanalikami koniecznymi do podsiąkania kapilarnej wody bardzo potrzebnej dla szybkich wschodów nasion. Siew można wykonać siewnikiem redlicowym zbożowym jak również siewnikiem punktowym do buraków lub kukurydzy. Zwykle sieje się soję w rozstawie rzędów 12-25 cm. Można ją wysiewać również w rozstawie ok. 37 cm. Norma wysiewu wynika z masy tysiąca ziaren i kształtuje się na poziomie ok. 140-180 kg/ha. Zwykle odpowiada to gęstości 60-100 nasion/m². Większość firm sprzedaje nasiona w jednostkach siewnych po 150 tys. nasion i przy obsadzie 60-70 nasion to odpowiada 4-4,5 j.s./ha. Optymalny termin siewu tej rośliny przypada zwykle po 5 maja, po siewach kukurydzy, gdy gleba osiągnie temperaturę ok. 10 ºC. Soja jest mniej wrażliwa na wiosenne chłody niż kukurydza.

Nawożenie bez azotu

Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi soja sama zaopatruje się w azot. Absolutnie nie należy nawozić jej azotem, nawet nawożenie pola obornikiem należy wykonywać na dwa lata przed jej wysiewem. Bakterie brodawkowe potrafią zgromadzić w glebie nawet do 100 kg N/ha. W tym też celu konieczne jest zaprawianie nasion szczepami bakterii Rhizobium. Najlepiej, aby to zaprawianie robiła firma, która dysponuje do tego celu specjalną technologią, tak jak np. firma Saatbau Linz, szczepi nasiona według technologii Fix Fertig. Nasiona powlekane są bakteriami brodawkowymi wraz z” klejem”, który pełni funkcję środka konserwującego i chroniącego przed działaniem śmiertelnych dla większości bakterii promieni ultrafioletowych (słonecznych). Zastosowanie specjalnych środków ochronnych i konserwujących umożliwia skuteczną inokulację na 6-8 tygodni przed siewem. W zakresie pozostałego nawożenia na glebach średnio zasobnych w fosfor i potas należy zastosować podstawowe dawki fosforu i potasu w ilości odpowiednio: ok. 40-60 kg/ha i 80-100 kg/ha. Ważne jest też nawożenie magnezem w ilości 40 kg/ha oraz mikroelementowe szczególnie molibdenem i cynkiem. Nawożenie molibdenem w ilości 100 g/ha zwiększa rozwój brodawek na korzeniach. Przy jego braku zwiększa się ich niedorozwój. Cynk jest mikroelementem, który stymuluje syntezę aminokwasu tryptofanu, składnika wielu białek roślinnych. Nawóz ten powinien być stosowany dolistnie, już na początku wegetacji. Nie należy stosować miedzi i manganu, gdyż mikroelementy te są dużym zagrożeniem dla rozwijających się brodawek z bakteriami.

Znikoma ochrona

Soja nie wymaga ochrony fungicydowej, ani insektycydowej. W Polsce jak dotychczas nie występują szczególne zagrożenia dla tej rośliny ze strony chorób i szkodników. Jedynie chwasty są groźne. Najbardziej krytycznym okresem zagrożenia przez chwasty jest pierwszy miesiąc po wschodach. Z powodu powolnego wzrostu rośliny w tym okresie są narażone na zagłuszenie przez chwasty. Można je niszczyć uprawą mechaniczną międzyrzędową, ale tylko wtedy, jeśli nasiona zostały wysiane w rzędy o szerokości międzyrzędzi ok. 38 cm Można również w pierwszym okresie stosować bronowanie. Ochrona herbicydowa sprowadza się do oprysku po siewie mieszaniną środków Afalon Dyspersyjny 450 EC w ilości 1,2 l/ha + Dual Gold 960 EC 1,5 l/ha. Środkiem zastępczym Afalonu Dyspersyjnego o podobnym działaniu jest Nuflon 450 S.C., który należy stosować w podobnej dawce. W późniejszym terminie do 10 cm wysokości roślin soi można stosować Basagran 480 SL w ilości 2 l/ha. Zwalcza skutecznie: rumianowate, przytulię czepną i gwiazdnicę pospolitą.. W tej fazie na chwasty jednoliścienne można stosować Fusilade Forte 50 EC – 1,5 l/ha.

Zbiór

Zbiór przeprowadza się kombajnem zbożowym z jego klasycznym wyposażeniem. Z uwagi na nisko osadzone strąki konieczne jest koszenie przy maksymalnym opuszczeniu zespołu żniwnego i dlatego jest ważne by pole przedsiewnie było tak wyrównane jak tylko to jest możliwe. W Polsce zbiór soi przypada w pierwszej lub drugiej dekadzie września. W korzystnych latach wilgotność ziarna w czasie zbioru może wynosić 14-15%. Przy większej wilgotności wymaga ono dosuszenia.

Dr inż. Tadeusz Solarski

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Czyli bez rewelacji, przeglądam temat ale nie przekonuje mnie ta soja. Na mozaice III-V z przewagą IV ryzykować wole raps. Dodatkowo w moim regionie soja ma niezbyt sprzyjające warunki podobno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Wielokrotnie pisałem, że gdyby nie dopłat to bym nie siał soi z tej mojej kalkulacji jasno wynika, że opłacalność soi z dopłatami zaczyna się od 2ton z 1ha a żeby opłacało się siać soję bez dopłat to plony musiałyby być przy cenie, którą dzisiaj oferują skupujący, czyli około 1200-1400zł za 1t to przy cenie 1200zł za 1t musielibyśmy zbierać średnio 3t z 1ha, co jest raczej na dzień dzisiejszy nie możliwe, ale gdyby cena soi była 1500zł za 1t to już przy 2,5t z 1ha można by było ją uprawiać, bo taki plon średni z 1ha jest możliwy wiec jak Widać cena za 1t soi będzie decydować czy soja będzie uprawiana czy nie po wycofaniu dopłat uprawa drastycznie spadnie o ile nie wzrośnie średnia wydajność z 1ha lub cena za soję, ale na razie dopłaty są, więc ja będę siał i postaram się w tym czasie dojść do średniego plonu z 1ha do 3t, jeśli to mi się nie uda to uprawa soi po wycofaniu dopłat przy tak niskiej cenie będzie nie możliwa cenę soi psuje też nam jej import, więc może jak w końcu rząd zakaże importu soi GMO to cena powinna wzrosnąć a wtedy może się okazać Że nawet przy średniej 2t z 1ha będzie opłacalny siew soi moim zdaniem zamiast tych dopłat wystarczyłoby zakazać importu soi z GMO i było by po kłopocie cenę obniża nam tez import soi z Ukrainy i Czech najbardziej z Ukrainy i będzie jej coraz więcej a że jest bez GMO to będziemy ją mieli nawet po zakazie sprowadzania tej z GMO 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

tylko nie wszyscy maja dopłaty do straczkowych, ja mam gospodarstwo w programie rolnosrodowiskowym i do straczkowych dopłaty nie dostaje, wiec trzeba ciąć koszty, albo liczyc na dobry kurs euro, bo podpisałem umowe na 350E/t


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jak masz rolno środowiskowe to masz korzyści z rolno środowiskowego, więc nie masz, na co narzekać ja nie mam rolnośrodowiskowego wiec nie mam korzyści z tego tytułu wiec dostaje do strączkowych taki był twój wybór ja uważałem rolnośrodowiskowy za kiepski program i dlatego nie wchodziłem w ten temat, ale to już problem indywidualny każdego, kto się na coś decyduje taki był twój wybór wiec nie narzekaj, bo to była twoja decyzja poza tym jak masz umowę na 350 E/1t to nie możesz narzekać, bo prawdopodobnie w przyszłym roku cena nie przekroczy 1200zł/1t a dopłaty do strączkowych też nie będą Większe a może nawet mniejsze, Bo jak słyszę wszyscy chcą siać strączkowe, bo dostana 326E do 1ha to zastanawiam się sam czy siać soje, bo przyszły rok może być najgorszy, jeśli chodzi o cenę soi, bo przy takiej podaży to będzie wybrzydzania, co niemiara, ale i to trzeba przejść żeby cwaniactwo się wykruszyło a zostaną tylko ci, którzy będą mieli zamiar siać w dłuższym okresie czasu

 

Soja plonuje stabilnie

 

dr Władysław

Kościelniak

doradca rolny

Soja w tym roku potwierdziła,

że jest rośliną gleb średnich

i lżejszych. Wykazała się

też małymi potrzebami

nawozowymi.

Ostatnie zbiory soi nasiennej w powiecie brzeskim na Opolszczyźnie rozpoczęły się pod koniec września i zakończyły w 1. dekadzie października. Odmiana Merlin pełną dojrzałość do zbioru uzyskała na początku 3. Dekady września, ale przelotne opady

i duże zachmurzenie uniemożliwiły jej zbiór. Natomiast na doświadczeniach w SDOO Głubczyce i Top Farms Głubczyce we wrześniu wystąpy obfite opady, po czym w październiku długo utrzymywały się rosy, które opóźniły zbiór. W niniejszym artykule przedstawię wyniki uzyskane na 18 plantacjach nasiennych odmian: Merlin, Lissabon

i Mavka na terenie powiatu brzeskiego oraz na pojedynczych polach w powiecie nyskim i namysłowskim.

Wyniki z produkcji W trakcie wegetacji kilkakrotnie lustrowałem wzrost i rozwój soi na 16 polach w powiecie brzeskim i po 2 razy w SDOO Głubczyce oraz Top Farms Głubczyce. Byłem również na 3 plantacjach nasiennych odmian hodowli AgroYoumis w powiecie namysłowskim. Powierzchnia pól odmian Saatbau Środa Śląska wynosiła od kilku do kilkunastu ha, a AgroYoumis więcej. Przed zbiorem pobrałem próby roślin i przeanalizowałem strukturę plonu. Ponadto na kilku polach policzyłem obsadę. Soję uprawiano na różnych rodzajach gleb - od ciężkich gliniastych klasy Ilia i lllb do piaszczystych, lekkich klasy V, a miejscami nawet klasy VI (tabela 1.). Koszono przy słonecznej pogodzie kombajnami z hederami zbożowymi. Wilgotność nasion waha ta się w granicach 13,4-15,0%. Zbiór obserwowałem na 7 plantacjach. Wymłócone nasiona były całe, niepopękane i zdrowe, co rokuje ich wysoką wartość siewną. W łanach częściowo wylegniętych (5 pól) część strąków (2-3%) pozostała na pniu. Również w łanach stojących najniżej osadzone strąki nie zawsze zostały zebrane.

Straty nasion z tego powodu oceniam na 5%. Odmiana Merlin plonowała od 24 do 30   dt/ha, a Lissabon i Mavka nieco niżej. Poza jednym przypadkiem gleby posiadały uregulowany odczyn oraz dobrą zasobność w fosfor i potas. Za moją namową 4 rolników (Różyna, Lewin Brzeski, Krzyżowice Pisażowice) zrezygnowało z nawożenia NPK. Uważałem, że przy takich poziomach zasobności gleb w fosfor i potas nie zachodzi potrzeba ich uzupełniania w nawozach mineralnych (tabela1).Pozostali zastosowali umiarkowane dawki NPK. Zdaniem firmy Satbau nawożenie soi azotem mineralnym hamuje rozwój bakterii brodawkowych. Kierując sięwskazówką, kilku rolników zupełnie zaniechało stosowania tego składnika. Na moją prośbę w Zwanowiczch na połowie pola obsianego odmianą Lissabon zastosowano przedsiewnie

100 kg/ha saletry amonowej 32%, a na drugiej części pola zrezygnowano z tego zabiegu. Plon nasion na obu częściach plantacji i masa 1000 nasion były porównywalne. W Przeczy, gdzie soję uprawiano na 30 ha, przed siewem zastosowano 27 kg N/ha w fosforanie amonu.

W trakcie oględzin plantacji 4 lipca stwierdziliśmy wspólnie z Marianem Płaczkiem, zarządcą gospodarstwa, że pomimo wysiewu nasion zaszczepionych bakteriami tylko 20% roślin miało brodawki. Ponadto rośliny nie były tak intensywnie zielone i wyrośnięte, jak na innych polach. Osiągnęły właśnie fazę kwitnienia. W tej sytuacji zaleciłem wysianie 100 kg/ha saletry amonowej. Marcin Płaczek zostawił jednak pasy kontrolne o szerokości 18 m (bez nawożenia saletrą). Ostatecznie plon nasion był podobny na obu wariantach. Na części pól nawiezionych saletrą soja była o 5 cm wyższa i pochyliła się (wyleganie 7°). Azot rozsiany przedsiewnie w Obórkach i Łosiowie spowodował wybujałość odmiany Merlin, a w Zwanowicach również Lissabon. Soja częściowo wyległa oraz opóźniła dojrzewanie nasion i ich zbiór. Zjawisko to wystąpiło też w Złotogłowicach, gdzie nasiona długo były miękkie. Analizując uzyskane plony nasion, można śmiało stwierdzić, że przy dość dobrych zasobnościach gleb w poszczególnych gospodarstwach nawożenie azotem, fosforem i potasem nie miało wpływu na ich wysokość. Za to nawożenie azotem spowodowało wyleganie i wydłużenie dosychania nasion. Jedynie rolnicy Stanisław Pietras, Adam Lenartowicz i Zbigniew Drozd dokarmiali dolistnie soję cynkiem. Sądząc po wysokości plonu, był to trafiony zabieg.

 

Siewy pod koniec kwietnia

Siew soi najwcześniej rozpoczął się w Zwanowicach, bo 22 kwietnia (odmiana Lissa bon). Przerwała go fala opadów. W ciągu 2 dni spadło ponad 30 mm deszczu, powodując zamulenie wierzchniej warstwy gleby. Całe szczęście, że w następnych

dniach jeszcze trochę popadało i nie wykształciła się skorupa. Jednak na już obsianej części pola soja wschodziła o 2-3 dni dłużej niż w jego drugiej części obsianej 26 kwietnia, a wschody były przerzedzone. Pozostali rolnicy soję wysiali pod koniec kwietnia w obsadzie 60-78 nasion/m2. Ciepła pogoda utrzymała się przez pierwsze dni maja i przy dobrym uwilgotnieniu gleby początek wschodów nastąpił po 10-12 dniach.

Zastosowane po siewie herbicydy doglebowe zawierające linuron i chlomazon na 10 polach skutecznie wyeliminowały chwasty dwuliścienne. Na 5 polach wykonano poprawki bentazonem. Soja na tych polach była czysta do samego zbioru. Na 6 polach chwastnicę jednostronną, miotłę zbożową i inne chwasty jednoliścienne zwalczano graminicydami.

W Przeczy z uwagi na duże wtórne zachwaszczenie żółtlicą drobnokwiatową i chwastnicą plantację zdesykowano

 

                                   Dość sprzyjające warunki

 

Miniona wegetacja okazała się korzystna dla soi uprawianej w powiecie brzeskim. Podczas siewu gleba była nagrzana (tabela 2. ). Częste opady deszczu umożliwiły jej dobry wzrost, kwitnienie i zawiązywanie nasion również na glebach lekkich. Przymrozki gruntowe w maju nie wystąpiły. Ciepła pogoda

w lipcu sprzyjała kwitnieniu, a we wrześniu nalewaniu i dojrzewaniu nasion.


To dalszy ciąg artykułu z poprzedniego posta nie wiem, czemu ale nie mogę edytować poprzedniego posta i dodać reszty tego artykułu, dlatego wstawiam do w następnym, choć wiem ze tak niewolno

 

Myślę, że ta obsada była nawet za duża, bo 10-15% roślin w łanie miało cienkie łodygi i zawiązało tylko po kilka strąków. Rośliny, które rosły oddalone od siebie o kilka cm miały po 20-25 strąków, przeważnie trójnasiennych. Jako ciekawostkę podam, że rosnąca samotnie roślina wykształciła 206 strąków, w których było 526 nasion o łącznej wadze 73 g. Odmiana Lissabon po wschodach rosła wolniej niż Merlin.

W Zwanowicach, podobnie jak Merlin częściowo wyległa. Niższy jej plon w Pisarzowicach wynika z tego, że plantacja 5 ha mieściła się pod lasem, do którego przylegała dłuższym bokiem.

 

Eksperyment w lesie

Wzrost i rozwój Mavki śledzem na 10 ha plantacji u Zbigniewa Kulczyckiego z Buszyc. Wysiał ją 27 kwietnia w ilości 96 kg/ha w stanowisku o dużej zmienności glebowej. Na

plonach zaważyło gradobicie przy wysokości roślin 10 cm. Zdaniem rolnika, grad zniszczył całkowicie 10-30% roślin. Na korzeni ach zawiązały się dorodne brodawki . Na części pola wystąpiło zachwaszczenie ostrożniem . Zbiór od był się 7-8 października, przy wilgotności nasion 15%. Druplantację Mavki oglądałem 25 września w Pieczyskach, gmina Świerczów. Założono wśród lasów 20 maja,

wysiewając 126 kg/ha (gleba pszenna wadliwa, Ili klasa). Rośliny były zdrowe, niezachwaszczone, ale mocno pochylone, chociaż obsada była niezbyt gęsta. Osiągnęły wysokość 12.0 cm, a dolne strąki osadzone były na 15-25 cm. Na jednej rośli nie było średnio 18 strąków zawierających średnio po 2,5 nasiona. plantację skoszono 19 października. Plon wyniósł 20,0 dt/ha przy wilgotności nasion 18% i masie

1000 nasion 220,7 g. Według danych Teresy Gil z firmy AgroYoumis, Mavka w województwie dolnośląskim plonowała średnio na poziomie 25 dt/ha. Na terenie gminy Świerczów uprawiano kilkadziesiąt ha dość późnych , jak na nasze warunki, odmian: Atlanta długość wegetacji 135-140 dni i Smuglyanka 145-150 dni. Wysiano je po 20 maja na glebach piaszczystych wydzierżawionych po byłych PGR (bez nawozów).

 

Obie odmiany zawiązały dorodne brodawki prawie na każdej wykopanej roślinie. Bem tym faktem mile zaskoczony. Ich stan oceniłem jako średni dla Atlanty i słaby dla Smuglyanki, chociaż w tych prymitywnych warunkach agrotechnicznych soja i tak dobrze sobie radziła. Atlanta zawzała 20 strąków na roślinie, a Smuglyanka 16. W dniu lustracji obie odmiany miały nie tylko zielone strąki i nasiona, ale też liście. Jedno z pól było bardzo sil nie zachwaszczone.

 

       Wyniki powtarzalne

 

Odmianę Merlin w tym roku uprawiali m.in. ci sami rolnicy, co w ubiegłym („Dobre wyniki uprawy". „Nowoczesna Uprawa" 12/2013). Uzyskali porównywalne plony nasion,

jak w 2013 r. - w granicach 24-30 dt/ha. Nowi plantatorzy nie byli gorsi. Te wyniki dowodzą, że na leży przestać gdybać, czy w Polsce soja się udaje i po prostu ją uprawiać.

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

oj gdzieś posiałem juz kartke

nasiona + nitragina ok 700zł

350kg polifoski po 1600zł policzcie sobie

100 kg saletry

afalon + comand

leopard

paliwo

jak pisałem posiałem gdzieś kartke a nie chce mi sie szukac ale to brałem pod uwagę.

master20002

ja zakontraktowałem w AY w rudniku. w Jarosławiu na jakich zasadach kontraktu

 

Nic konkretnego się nie dowiedziałem oprócz tego co napisałem wcześniej. Gość powiedział, że coś więcej będzie mógł powiedzieć po nowym roku, bliżej lutego. Oczywiście zachwalał soję oraz, że nie zakontraktuje mniej niż ok 3 ha bo to niby nie da mi zysku. Chciałem na próbę 1 ha. Zobaczę jeszcze jak to się rozwinie po nowym roku i co powie wtedy. A u Ciebie jak wygląda kontraktacja i ile tego siejesz? I czy nie boisz się zbioru bo u Ciebie chyba są lekkie górki itp?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Kontraktacja wyglada tak ze zakontraktuja kazda ilość, ale jesli chcesz odbiór z gospodarstwa to musi byc minimum 10ha i wspólnie z wujkiem tyle mamy. dlaczego mam sie bac zbioru?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Kurcze, na Rudnik ścigać traktorem to trochę daleko, ale jak trzeba będzie to się pojedzie. Do Przemyśla jeździłem to tu jest podobna droga. Dlaczego pytam o zbiór? Bo kojarzę, że w Twoich stronach jest dużo wąskich a długich kawałków, czyli bruzdy, miedze itd.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ile tego chcesz siac? jak nie duzo to moze jakis wiekszy samochód, albo lawetka. umowe wstawiłem kilka stron wczesniej poszukaj


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majjdann    95

Witam serdecznie jeśli ktoś jest zainteresowany uprawą Soi w przyszłym roku to jestem osobą kontraktującą soie, (konkurencyjne ceny odkupy) w razie pytań proszę dzwonić pod numer 602 629 669  Pozdrawiam Jacek

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Może coś więcej na temat skupu.Z jakich rejonów,jakieś wytyczne odnośnie  nasion?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majjdann    95

Odnośnie skupu. Skupuje soie na podstawie umowy kontraktacji która zawierana jest przy zakupie nasion. Kontraktacje dzielą sie na 2 rodzaje:
Kontraktacja nasienna minimum 20 ha odkup odbiór z gospodarstwa (wysyłam tira koszty transportu po mojej stronie)
Kontraktacja towarowa nie ma ograniczenia areału z tym że przy 10 ha odbieram z gospodarstwa (wysyłam tira koszty transportu po mojej stronie) poniżej 10 ha rolnik musi przywiesc wyprodukowaną soie własnym środkiem transportu. Wiele jest ludzi którzy kontraktują areał 1-2 ha wtedy grupują sie w kilku zawożą wyprodukowaną soie do jednego z nich i również wtedy odbieram soie od nich. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja dostałem taką umowę od firmy Agroyoumis-patrz §1,punkt 3.

Umowa kontraktacji nr …/…/……..-…-……
zawarta w dniu………………201…. r. w Poznaniu między:
firmą Hodowla Soi Agroyoumis Polska Sp. z O.o.,
z siedzibą w Rudniku nad Sanem, przy ul. Kordeckiego 20 , 37-420 Rudnik nad Sanem, wpisaną do rejestru przedsiębiorstw KRS pod numerem 0000396445 w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, nr NIP: 777-32-19-968, reprezentowaną przez Annę Stakheevą, działającą na podstawie pełnomocnictwa, zwaną dalej Kontraktującym,
a
…………………………………………………………………………
(nazwa firmy, przedsiębiorstwa, gospodarstwa)
………………………………………………………………..
(kod pocztowy, miejscowość, ulica)
………………………………………………
(telefon, e-mail)
…………………………………………………………………………………………………………………….
NIP lub PESEL (w przypadku rolników ryczałtowych dodatkowo nr dowodu osobistego)
Reprezentowaną przez …………………………………………….
(imię i nazwisko, stanowisko)
działającego/ą na podstawie................................................................
(statut, pełnomocnictwo, upoważnienie itp.)
zwanego/ą dalej Producentem,
o następującej treści
§ 1 PRZEDMIOT UMOWY
1. Przedmiotem umowy jest wytworzenie przez Producenta ziaren soi (dalej: Towar) na własnych lub dzierżawionych plantacjach o powierzchni minimum 1 ha. Tym samym nie ma prawa dalszej odsprzedaży materiału siewnego pozyskanego od Zamawiającego; 2. Producent oświadcza, że plantacja zostanie obsiana wyłącznie nasionami kwalifikowanymi, zakupionymi u Kontraktującego i zobowiązuje się zachować dowód zakupu nasion do momentu sprzedaży uzyskanego Towaru. 3. W przypadku wystąpienia na plantacjach domieszek roślin soi, pochodzących z innej hodowli, Kontraktujący może rozwiązać niniejszą umowę w trybie natychmiastowym, poprzez złożenie stosownego oświadczenia. § 2 MATERIAŁ SIEWNY- płatności i inne warunki 1. Kontraktujący zapewni Producentowi kwalifikowany materiał siewny, który Producent zakupi od Kontraktującego. Płatność za kwalifikowany materiał siewny regulowana jest na podstawie faktury VAT wystawionej przez Kontraktującego nie później niż w ciągu 7 dni od wystawienia faktury. Nabyte nasiona Producent transportuje na własny koszt do własnego magazynu. 2. Cena za tonę materiału siewnego poszczególnych odmian soi jest zawarta w ofercie aktualnej na dzień podpisania umowy. 3. Zasiew plantacji nasionami innymi niż zakupione u Kontraktującego upoważnia Kontraktującego do odstąpienia od umowy. § 3 TOWAR- płatności 1. Przyjęcie towaru przez Kontraktującego nastąpi po wstępnym czyszczeniu zebranych nasion oraz zapakowaniu w worki typu big bag nie później niż do 28.02.2016 roku. Producent przekazuje akt zbioru i akt czyszczenia na adres: Ustrzycka 9a, 61-324 Poznań lub drogą mailową: info@agroyoumis.pl. w ciągu 14 dni od zbioru i po wyczyszczeniu. 2. Płatność regulowana jest w ciągu 30 dni od dnia dostarczenia Towaru na podstawie faktury VAT wystawionej przez Producenta w dniu rozładunku Towaru u Kontraktującego. W przypadku rolników ryczałtowych fakturę VAT wystawia Kontraktujący.
3. Cena odbioru jest stała i wynosi 350 Euro/t. Przy rozliczeniu jest stosowany średni kurs Euro ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
§ 4 WARUNKI ODBIORU 1. W przypadku dostawy Towaru przez Producenta do magazynu Kontraktującego, za masę Towaru przyjmuję się masę stwierdzoną u Kontraktującego, na wadze dopuszczonej do rozliczeń handlowych, w obecności przedstawiciela Producenta (o ile strony nie ustalą inaczej w obecności Spedytora) potwierdzoną na dowodzie przyjęcia i tylko taka może być zafakturowana. 2. Miejscem dostarczenia towaru jest magazyn Kontraktującego, znajdujący się pod adresem: …………………………………………………………………………………………………. § 5 OPAKOWANIE
1. Możliwe jest następujące opakowanie:
- w big-bagach od 500 kg do 1000 kg netto.
2. Towar powinien być owinięty folią, ułożony na europaletach. § 6 TOWAR- wymagania 1. Towar podlegający kontraktacji i dostarczany do punktu skupu Kontraktującego powinien odpowiadać następującym parametrom: a) wilgotność – max. 15 % b) zawartość zanieczyszczeń ogółem – 0,5-1 %. 2. W przypadku dostaw soi o parametrach odbiegających od podanych w § 3 pkt a) kontraktujący zastosuje potrącenia: - za każdy rozpoczęty 1% wilgotności powyżej 15% potrąca się 13 zł z każdej tony. - jeżeli zanieczyszczenia ogółem będą wyższe niż 1%, cena na Umowie zostanie obniżona o 0,1% za każde rozpoczęte 0,1% zanieczyszczeń powyżej wartości bazowej. 3. Ocena dostarczonych nasion zostanie ustalona laboratoryjnie przez punkt skupu Kontraktującego, na podstawie prób pobranych w trakcie odbioru towaru od Producenta. 4. W razie sporu co do jakości nasion, wtórnik próby powinien być przesłany przez Producenta do właściwego terytorialnie laboratorium rozjemczego WIJHARS do analizy, której wynik jest ostateczny i obowiązuje obie strony. Koszt wykonania analizy ponosi strona przegrywająca spór.
§ 7 DOSTAWA 1. Transport Towaru do magazynów Kontraktującego odbywa się na koszt Producenta. § 8 NALICZANIE KAR 1. Za niewykonanie lub nienależyte wywiązanie się z umowy strony ustalają odpowiedzialność według następujących zasad: - za każdy dzień zwłoki w dostarczeniu Towaru Producent zapłaci Kontraktującemu karę umowną w wysokości 0,01 % wartości danego Towaru określonej na podstawie § 3 pkt 3, za każde 1000 kg Towaru; - za brak dostawy Towaru Producent zapłaci Kontraktującemu karę umowną w wysokości 500 euro netto za każde 1000 kg Towaru; - za nieuzasadnioną odmowę przyjęcia Towaru Kontraktujący zapłaci Producentowi karę umowną w wysokości 0,1 % wartości danego Towaru określonej na podstawie § 3 pkt 3, za każde 1000 kg Towaru; 2. Producent nie ma obowiązku zapłaty kary umownej, jeżeli niewykonanie lub nienależyte wywiązanie się z umowy jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności. 3. O niemożliwości dostarczenia Towaru w terminie umownym, z przyczyn niezależnych od niego, Producent jest zobowiązany zawiadomić na piśmie Kontraktującego w terminie 7 dni od daty zaistnienia tych okoliczności, pod rygorem utraty prawa powoływania się na te okoliczności. § 9 POSTANOWIENIA KOŃCOWE 1.Ubezpieczenie upraw zakontraktowanego Towaru należy do obowiązków Producenta.
2. Zmiany i uzupełnienia do niniejszej Umowy mogą być dokonywane wyłącznie przy obopólnej zgodzie Stron, w formie pisemnych aneksów lub dodatkowych porozumień, pod rygorem ich nieważności. 3. Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania przez obie Strony i obowiązuje do dnia ostatecznego jej rozliczenia.
4. Jednostronne rozwiązanie umowy jest niedopuszczalne.
5. Niniejsza Umowa przesłana drogą elektroniczną (e-mail) otrzymuje status obowiązującej i ważnej do momentu otrzymania oryginału Umowy. Przesłanie Umowy drogą elektroniczną nie zwalnia Stron od obowiązku niezwłocznego dostarczenia umowy w oryginale.
6. Umowę sporządzono w dwóch jednakowych egzemplarzach w języku polskim, po jednym dla każdej ze stron. Wszystkie egzemplarze Umowy mają taką samą moc prawną.
7. W sprawach nieuregulowanych niniejszą Umową znajdują zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego oraz inne przepisy mające wpływ na uregulowanie wzajemnych stron Umowy.
8. Wszelkie spory, jakie wynikną z niniejszej umowy, Strony zobowiązują się, o ile to możliwe, rozstrzygać na drodze polubownej. W przeciwnym wypadku, Sądem właściwym dla rozpatrywania niniejszych sporów będzie Sąd Okręgowy w Poznaniu. Przedmiotem sporu mogą być także w uzasadnionych okolicznościach zdarzenia zaistniałe lub stwierdzone po wygaśnięciu umowy.
9. W przypadku wystąpienia siły wyższej, Strony zwolnione są z wykonania niniejszej umowy w całości lub części, przy czym zobowiązują się do natychmiastowego powiadomienia drugiej Strony o zaistniałej sile wyższej i stopniu oraz zakresie szkody, jak również przedłożenia stosownych dokumentów urzędowych poświadczających zaistnienie siły wyższej.
10. W razie sprzedaży, wydzierżawienia lub przekazania całości lub części gospodarstwa rolnego, prawa i obowiązki wynikające z niniejszej umowy przechodzą na następcę prawnego po uprzednim podpisaniu przez zainteresowane strony stosownych dokumentów. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Kontraktujący Producent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majjdann    95

Ta umowa to kontraktacja towarowa cena odkupu 350 E/t
jest jeszcze kontraktacja nasienna wtedy cena odkupy 380 E/t  + 10% za siłe kiełkowania powyżej 85% (minimalny areał 20 ha)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mike89pl    0

Witajcie,

prowadzę prace badawcze na temat wpływu nawadniania na ilość i jakość plonu soi uprawianej w Polsce. Jeżeli ktoś chciałby pomóc i podzielić się swoimi doświadczeniami agrotechnicznymi w uprawie soi proszę o kontakt tutaj lub mailowo (mike89pl@interia.pl). Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc. Pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kilonek    0

dopiero dzisiaj odkryłem to obszerne forum na temat soji, dołacze sie do wypowiedzi oraz moich doświadczeń

widzę ze niektórzy mają bardzo grogie kosztorysy uprawy a nie potrzebnie

 

Soję uprawiam już od 3 lat tym roku miałem Mavkę ukraińska

Moje koszty uprawy przedstawiają sie następująco:

- nasiona + nitragina                                                     700

- polifoska 6   400 kg                                                    600

- linurex + command (dokładnie nie pamietam ceny)   150

- tebukonazol + rapsin odrzywka                                  100

- paliwo (orka, siew, zbiór, opryski)                               250

= razem                                                                      1800

 

i wiecej soja nie potrzebuje, na glabach 3a 3b - mój średni plon wyniósł 2,5 t

jestem zadowolony w tym roku z tej uprawy bo po wyliczeniach soją wyszła mi lepiej jak rzepak

 

na przyszłą wiosnę sieje 10 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

kilonek

 

Tak też można wtedy opłacalność drastycznie wzrasta brakuje (kilku elementów na przykład podatek, czyszczenie soi) Ja w moim gospodarstwie prowadzę inną kalkulację, która opiera się na faktycznych kosztach uprawy nie tylko koszt paliwa trzeba też liczyć amortyzacje sprzętu u ciebie tego niema rozumiem, że sprzęt dostałeś za darmo i nic ci się nie psuje a i w przyszłości nie masz zamiaru kupić innego sprzętu wtedy twoja kalkulacja jest ok, ale jeśli masz zamiar się rozwijać to przy tej kalkulacji daleko nie zajedziesz to jest raczej kalkulacja nastawiona na przetrwanie a nie na rozwój, ale tak jak napisałem tak też można Tylko wtedy sam Się oszukujesz Ja się będę trzymał mojej kalkulacji jest bardziej rozsądna i nastawiona na rozwój a nie przetrwanie, jeśli soja nie pokryje tych kosztów, które Ja przedstawiłem to w moim gospodarstwie na pewno nie znajdzie miejsca a jeśli pokryje to już mam zysk, bo liczę koszt, jako usługę, czyli tak jak bym zarobił na usłudze wiec bynajmniej nie dołożę to od razu z góry widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Kukurydzę uprawiam już od 3 lat tym roku miałem Pioneera I LG


Moje koszty uprawy przedstawiają sie następująco:


- nasiona                                                                      550


- nawozy                                                                     1400


- milagro + mocarz (dokładnie nie pamietam ceny)     150


-  odżywka                                                                    100


- paliwo (orka, siew, zbiór, opryski)                              300


= razem                                                                      2500


 


i wiecej qq nie potrzebuje, na glabach 4 - 6(z) mój średni plon wyniósł 12,5 t


jestem zadowolony w tym roku z tej uprawy bo po wyliczeniach qq wyszła mi lepiej jak rzepak


 


na przyszłą wiosnę sieje 60 ha


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

dopiero dzisiaj odkryłem to obszerne forum na temat soji, dołacze sie do wypowiedzi oraz moich doświadczeń

widzę ze niektórzy mają bardzo grogie kosztorysy uprawy a nie potrzebnie

 

Soję uprawiam już od 3 lat tym roku miałem Mavkę ukraińska

Moje koszty uprawy przedstawiają sie następująco:

- nasiona + nitragina 700

- polifoska 6 400 kg 600

- linurex + command (dokładnie nie pamietam ceny) 150

- tebukonazol + rapsin odrzywka 100

- paliwo (orka, siew, zbiór, opryski) 250

= razem 1800

 

i wiecej soja nie potrzebuje, na glabach 3a 3b - mój średni plon wyniósł 2,5 t

jestem zadowolony w tym roku z tej uprawy bo po wyliczeniach soją wyszła mi lepiej jak rzepak

 

na przyszłą wiosnę sieje 10 ha

250zl paliwo? Gdzie transport, gdzie uprawki pozniwne, przedsiewne, rzut nawozu? Trzeba liczyć 100l/ha. Dorzuc amortyzacje.

 

Ps. Na takie gleby to bobik nie soja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kilonek    0

transportu nie liczę bo przyjeżdzają i zabierają własnym transportem także mnie to nie kosztuje

 

skoro mój przedmówca wyżej pisze ze az 100 l na ha w uprawie soji to gratuluje czestych wyjazdów

owszem mnie tez tyle idze ale na zboża lub rzepaki gdzie tych zabiegów agrotechnicznych jest o wiele wiecej

a ja co mam liczyc:

orka   12l

siew 12 l

koszenie 14 l

nawozenie npk pod korzen - watpie ze na ha ciagnik mi spalił 2 litry watpie w to!   2l

oprysk 2 razy po 2 l czyli   4l

 razem   44l

jeśli jeszcze doliczyc po żniwach przed orką zimową podorywke wykonaną agregatem ścierniskowym to 6l na ha

razem z tym jakby nie patrzec wychodzi mi 50, no oki przyjmijmy nawet rok cięższy do uprawy glaby gdzie na ha uprawa po 1 l wiecej to bedzie w sumie 60 l

wiec drodzy agrofotowicze czy to tak dużo mi wyszło???


ooo zapomniełem dopisac odnoścnie wypowiedzi   PSTASZEK, kolego amortyzacje maszym ciezko na dany hektar wliczyc bo maszyna maszynie nie równa, chodzi mi o jakoś maszyny i glebe, bo na jednych maszyna wolniejsie z używa a na cieżkich o wiele szybciej

 

jeszcze mi sie przypomniało, czy ktoś miał w tym roku polską odmianę AUGUSTE? zastanawiam sie nad zmianą odmiany MAVKA na własnie nią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj