Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#501 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 sierpień 2014 - 18:33

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jak najbardziej saletra a najlepiej jak byś zastosował fosforan amonu-150kg/1ha i sól potasową-200kg/1ha wtedy miałbyś azot-27kg czystego i fosfor-69kg czystego a potasu trzeba dać około 120kg czystego to najlepiej w soli potasowej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 20:17
  •  

#502 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 23 sierpień 2014 - 20:04

czy ktoś w polsce uprawial już soję Twoje dawki są w oparciu o zapotrzebowanie soi według zaleceń firmy czy wynikają z zasobności gleby?
U mnie z analizy gleby wychodzi że powinienem dać 95kg potasu(w czystym składniku) i 20kg magnezu(w czystym składniku),dlatego myślę o soli potasowej i kizerycie.

#503 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 08:39

czy ktoś w polsce uprawial już soję Te dawki są uśrednione i wynikają z zaleceń a jeśli chcesz zrobić to fachowo to jak najbardziej należy najpierw zrobić analizę gleby najważniejsze jest ph gleby bez dobrego ph, czyli w granicach 6-6,5 pozostałe składniki nawet jak będziesz miał wysoką zasobność tych składników to i tak nie zostaną pobrane w odpowiedniej ilości właśnie z powodu niskiego ph, czyli najpierw ph a później reszta kizeryt dobra rzecz, ale niestety droga, ale to już indywidualna sprawa każdego z nas, co zastosuje ważne żeby osiągnąć zamierzony cel jak najniższym kosztem to jest ważne szczególnie w ostatecznym rachunku po zbiorach wysokie koszty powodują niskie zyski Szczególnie w takich sytuacjach jak w tym roku, kiedy ceny drastycznie idą w dół wtedy nie jest możliwe odzyskanie zainwestowanych pieniędzy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#504 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 10:58

czy ktoś w polsce uprawial już soję Staszek, jak u ciebie z dojrzewaniem soi ? Żółknie już ? Byłem wczoraj na polu u mojego kuzyna - soja zielona, straki zielone. Pewnie będzie zbierał w listopadzie po mrozach, bo na razie na szybkie dojrzewanie się nie zanosi, a do września tylko tydzień został. Nie wiem, co ma za odmianę, siał w końcu kwietnia (27-28). Soja bez oznak chorób, ale chyba przesadził z nawożeniem albo zmianowaniem, z tego co pamiętam - po rzepaku.

#505 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 11:16

czy ktoś w polsce uprawial już soję Moja też siana koniec kwietnia a powoli zaczyna żółknąć ale jeszcze sporo czasu musi minąć zanim będzie można kosić.
Nie jestem ekspertem od soi ale u mnie jest to spowodowane (chyba) przez to, że maj był zimny i soja była mizerna (niska) i się martwiłem co z nią będzie bo u Staszka wyglądała dużo lepiej, ale potem przyszły wyższe temperatury i urosła tak jak powinna. Azotu nic nie dawałem przedplon to pszenica ozima a wcześniej buraki cukrowe (ale to tylko na części)
Ciekaw jestem jak to się odbije na plonie.

#506 Share kombi82

kombi82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 18:19

czy ktoś w polsce uprawial już soję witam zasiałem w tym roku soje jakieś 60 arów na próbe żeby zobaczyć jak wyglada uprawa i jakie ma wymagania u mnie gleby sa słabe najlepsze pole to 4a choć jest tego niewiele połowa moich pól to 4b a druga połowa to 5 no i troszkę 6
niestety klasa 4a i b to u mnie iły ,zasiałem na kawałku gdzie jest pole bardzo zrużnicowane od 4b do 6 i zauważyłem ze soja nie znosi zwiezłych zimnych gleb juz predzej na 6 będzie tak jak w tym roku bo duze opady deszczu na zwiezłych glebach po kazdym deszczu odchorowała a w miejscach gdzie kilka godzin stała woda skarłowaciała
soja lubi uregulowane PH najładniesza jest w miejscu gdzie phwynosi 6 -6,5 przy ph 5 słabszy rozwój mimo lepszego stanowiska
jedna ciekawostka po deszczach przepełnił sie zbiornik z gnojówką i wylał na soje gdzie było ph5 i niezbyt ładnie wygladała po około dwóch tygodniach soja zaczeła rosnać jak by viagry dostała niestety teraz leży bo zbyt bujnie wyrosła ale co za tym idzie dostała duzo wiecej straków niż w innych miejscach i zdażają się strąki które maja nawet po 4 nasiona a w innych miejscach na polu przewaga 3 nasion i 2
siew wykonałem płyciutko jakieś 2 cm w ilosci 150kg/ha co stwierdziłem ze jest dla niej za gesto wschody były bardzo szybkie już w 4-5 dniu była na wierzchu a w miejscu gdzie siewnik nie dosiał i rzuciłem reką i tylko przewałowałem w 3 juz pokazywały sie pierwsze listki siew wykonałem 22 kwietnia i nie prowadziłem zadnej ochrony
myślę ze za dwa tygodnie będe mógł ją już omłócić jeśli pogoda pozwoli bo narazie u mnie cały czas leje nawet zniw nie mozna skończyć
a więc podsumowójac soje polecam na gleby ciepłe przepuszczalne ale niezbyt lekkie o uregulowanym PH i siew w wilgotną glebę płytko uprawa też płyciutko max 5 cm

#507 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 19:58

czy ktoś w polsce uprawial już soję jahooo
Umie soja już prawie cała żółta Merlin szybciej dojrzewa a Mavka później, dlatego jeszcze czekam z desykacją nie chce żeby były zielone nasiona poniżej wstawiłem zdjęcia w tym tygodniu będę prawdopodobnie desykował, ale to zależy od pogody, bo umie też codziennie pada
melon10641
Jaką odmianę posiałeś najwcześniejsza jest Anushka, więc początkującym właśnie ją bym polecał i nie czekaj aż sama dojrzeje, bo będzie z tym kłopot w tym roku ja mam zamiar dać 4l glifosatu na 1ha plus Adiuwant (wspomagacz) zakończy wegetację soi i zniszczy i dosuszy chwasty
kombi82
Dzięki za podzielenie się z nami twoimi spostrzeżeniami na pewno się przydadzą racja, że soja nie lubi kwaśnych, zwięzłych, podmokłych itp. Gleb, ale podobno w uprawie pasowej daje radę na takich glebach oprócz kwaśnych przy uprawie pasowej gleba w miejscu siewu jest głęboko spulchniona coś jak głębosz, co sprawia, że opady deszczu nie są tak groźne, ponieważ szybko wsiąkają do ziemi a poza tym siew jest w szerokich rzędach od 40-70cm, co umożliwia niszczenie zaskorupienia i przewietrzanie gleby efekty widać na zdjęciach poniżej

Edytowany przez pstaszek, 07 wrzesień 2014 - 18:50.

#508 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 20:09

czy ktoś w polsce uprawial już soję Na zdjęciu @pstaszka większośc soi jest żółta,to dobry moment na dosuszenie?
I z innej beczki:od jakich areałów zaczynaliście przygodę ze soją?Ja mam w planie 5ha.

#509 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 20:44

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ja tak skromnie w zeszłym roku zacząłem od 15ha Anushki a w tym roku już ponad 30ha.
Też tak mi się wydaje, że to będzie dobry moment do desykacji

#510 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 24 sierpień 2014 - 20:59

czy ktoś w polsce uprawial już soję Kurcze,a mnie 5 ha wydawałosię dużo. :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#511 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 00:27

czy ktoś w polsce uprawial już soję A jak to jest ze zbytem soi?? gdzie to sprzedajscie? po kilka to ktos przyjedzie po to?

#512 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 06:40

czy ktoś w polsce uprawial już soję Zbyt, jako taki jest, ale łatwiej sprzedać większe ilości najlepiej całego tira ok 24t, ale wiosną firma AgroYoumis jak sprzedawała materiał siewny to mówiła, że będzie w tym roku prowadzić skup soi nawet jak ktoś będzie miał 2-3t, więc do nich należałoby dzwonić i się dowiedzieć czy to nadal jest aktualne można też samemu próbować sprzedać

#513 Share sojaXXI

sojaXXI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 15:51

czy ktoś w polsce uprawial już soję Owszem,
firma Agroyoumis będzie prowadziła skup nawet najmniejszych ilości soi. Warunkiem sprzedania takiego materiału jest podpisanie umowy kontraktacyjnej przy zakupie nasion i wtedy jest na 100% gwarantowany odbiór.

#514 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 25 sierpień 2014 - 16:23

czy ktoś w polsce uprawial już soję @SojaXXI jaką cenę oferujecie?

#515 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 sierpień 2014 - 19:36

Owszem,
firma Agroyoumis będzie prowadziła skup nawet najmniejszych ilości soi. Warunkiem sprzedania takiego materiału jest podpisanie umowy kontraktacyjnej przy zakupie nasion i wtedy jest na 100% gwarantowany odbiór.

Czyli wszyscy, którzy kupili na wiosnę nasiona w firmie AgroYoumis między innymi Ja a nie podpisali umowy tak jak i ja, bo w tym czasie jak kupowałem u was nasiona to żadnych umów nie mieliście to nie maja, co liczyć na to, że AgroYoumis kupi od nich nasiona soi czy dobrze zrozumiałem? Prosiłbym o dokładne wyjaśnienie tej kwestii, od kogo będzie AgroYoumis kupować soje czy tylko od tych, którzy maja umowy?
No i przyłączam się do pytania mojego przedmówcy, jaką cenę proponuje AgroYoumis za 1 t soi

#516 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 08:08

czy ktoś w polsce uprawial już soję To "trochę" nie ładnie ze strony Agroyoumis że nie poinformowała kupujących nasiona o konieczności podpisywania jakichkolwiek umów.Moim zdaniem powinni skupić od tych co kupili u nich nasiona np.za okazaniem faktury zakupu nasion.
Również chciałbym poznać cenę soi.

#517 Share sojaXXI

sojaXXI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 15:06

czy ktoś w polsce uprawial już soję Cena jest 385 Euro za tonę+Vat. Wszyscy, co kupowali nasiona i się pytali o możliwość zbytu (bo np. bali się, że nigdzie tego sprzedzadzą, to mogli podpisać z nami umowę, najmniejszy areał zasiania był 5 ha). Konieczności podpisywania umowy nie było, niektórzy kupują nasiona na własne cele, więc po co się wiązać żadną umową, skoro można to skarmić, np. świniom.
Nasiona będą kupowane od rolników, ktorzy w momencie zakupu nasion podpisali umowę. Firma Agroyoumis będzie prowadzić skup tylko i wyłącznie swoich odmian.

#518 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 17:20

Na razie z tego, co się dowiadywałem firma Agroyoumis nie skupuje soi będą skupować na umowy, ale żadnych szczegółów mi nie podano, czyli nie wiele wiadomo, czyli tak jak z naszym rządem dużo gadania mało konkretów niech podają, od kiedy będą skupować konkretna data konkretna cena konkretny termin płatności, czyli powinno być 14 dni od odebrania towaru powinniśmy też wiedzieć, jaka soja będzie skupowana wiem, że towarowa, ale na pewno trzeba będzie ją oczyścić i dosuszyć (do jakiej wilgotności będzie przyjmować soję zaleca sie kośić przy 16% wilgotności aby było mniej strat czy taka wilgotność będzie przy skupie czy też inna) jeśli nie to jak to będzie wyglądało w praktyce będą brane próbki do analizy? Przecież w wielu przypadkach soja nie będzie tak czysta i sucha żeby można ja przechowywać czy może Agroyoumis będzie doczyszczać i dosuszać soje w własnym zakresie tak jak to jest przy skupie rzepaku? Czyli tak jak już pisałem proszę o konkrety, bo jak na razie to tylko sama propaganda żeby jak najwięcej rolników kupiło nasiona i posiało soję a później będą musieli ja sprzedać na warunkach, jakie im się nazuci rolnik powinien znać zasady skupu i rozliczenia przed siewem soi a nie najpierw posiej a później się dowiesz to jest chore

Jak widać w poście 282, który tu zacytowałem poruszyłem temat skupu już wtedy zwracałem uwagę na to, że firma AgroYoumis sieje propagandę żeby tylko sprzedać nasiona soi proponuje wrócić do postów 282 i 285 tam można poczytać o tym, co pisałem i co pisała przedstawicielka firmy AgroYoumis jeszcze wtedy podawała się za kogoś innego. No cóż Ja nie czuję się zawiedziony, ponieważ już na wiosnę zarzucałem firmie AgroYoumis, że nie przedstawiła żadnej umowy kontraktacyjnej ani warunków skupu a teraz AgroYoumis sprytnie się wykręca ja to przewidziałem już na wiosnę, że tak będzie dla mnie to bez znaczenia czy będą skupować czy nie i tak bym do nich nie sprzedał, ale tak jak pisze KRISS75 to nie w porządku, że ci, co zakupili w tej firmie nasiona i maja faktury zakupu nie będą mogli sprzedać nasion tej firmie, bo ona sprytnie zrobiła ich w balona, co ja już na wiosnę przewidziałem, że tak będzie pozdrawiam Firmę AgroYoumis i zachęcam do wywiązania się z obietnicy dawanej na wiosnę Polskim Rolnikom

#519 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 19:29

czy ktoś w polsce uprawial już soję Śmieszno. Czyżby firma Agroyoumis przystępowała do realizacji zysków.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#520 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 20:40

czy ktoś w polsce uprawial już soję Na wiosnę miałem możliwość porozmawiania z kilkoma firmami produkującymi materiał siewny dla Agroyoumis.
Interes działa tak :Rolnik podpisuje z nimi umowę i dostaje lub kupuje nasiona do produkcji.( tego że kupuję nie jestem pewien więc piszę "lub")
W umowie jest wiecej obowiązków nakazów, zakazów niż praw ale to nie jest jakoś strasznie dziwne.
Najlepsze jest to co dzieje się od zbioru nasion do ich sprzedaży. Firma po zbiorze nasion i ich wyczyszczeniu waży i plombuje je. Nie płacąc za nie, pozostawia je u rolnika do wiosny.
W marcu/kwietniu dostarcza maszynę do workowania producentowi kwalifikatu i dopiero w tym momencie kupuje zaworkowaną ilość. Omija w ten sposób straty przechowalnicze. Zapakowane nasiona jadą bezpośrednio do rolnika lub dystrybutora nabywającego kwalifikat do wysiewu lub dalszej odsprzedaży. Wydaje mi się że Agroyoumis sprzedaje nasiona za które nie zapłaciło tzn.rolnik płaci za nasiona do wysiewu i tymi samymi pieniędzmi są dopiero opłacani producenci kwalifikatu. W terminach się to powinno zgadzać bo pakowanie nasion było w końcu marca + 30 dni na płatność = koniec kwietnia=termin siewu.
Tak więc wygląda na to że firma robi interes nie mając ani zaplecza w postaci magazynów, wialni, czyszczalni, suszarni ani zaplecza finansowego.
Patrząc na nich widzę że ładują masę środków w reklamę i marketing. Są obecni na wielu targach wystawach, mają fajne dziewczyny którym można sie popatrzeć w oczy i dekolt ale poza tym są kompletnie nieprzydatne do jakiegokolwiek doradztwa oprócz wiedzy ogólnodostepnej w necie. Jedno co trzeba im przyznać i za to chylę czoła to fakt dużego wkładu w upowszechnienie tej uprawy..

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu