Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#401 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 30 maj 2014 - 19:34

czy ktoś w polsce uprawial już soję j

Edytowany przez RolnikMati, 20 czerwiec 2014 - 16:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 23:51
  •  

#402 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 30 maj 2014 - 19:38

czy ktoś w polsce uprawial już soję I o to właśnie chodzi, o takie porady chodzi :D Ja też soję obrabiałem mechanicznie w międzyrzędziach, dlatego siew 2/2 lejki, aby wejść opielaczem.

Teraz pytanie - czym chronic od jednoliściennych ? Ja nie miałem tego problemu, ale znajomy ma trochę perzu . W sumie chyba tylko Targa, ale nie mam doświadczenia. Ktoś stosował ???

#403 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 30 maj 2014 - 19:42

czy ktoś w polsce uprawial już soję każdy graminicyd będzie dobry. Targa ok, fusilade i inne

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#404 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 30 maj 2014 - 20:37

czy ktoś w polsce uprawial już soję To jak się nam RolnikMati rozpisał to i ja zadam pytanie kiedyś pisałeś, że azot powinien być dany tak żeby jak soja będzie kwitnąć to żeby jej nie zabrakło azotu, więc jak byś określił, w której fazie rozwojowej najlepiej zastosować azot (ile trójlistkowych liści soja powinna mieć) żeby w czasie kwitnienia soja miała go pod dostatkiem

jahooo
Ja będę pryskał Agil 100 EC bo mam na jednym kawałku włośnice, chwastnicę i palusznik Agil stosuje się w mniejszych dawkach, więc wychodzi taniej na 1ha niż Targa

#405 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 31 maj 2014 - 18:17

czy ktoś w polsce uprawial już soję W ubiegłym roku pryskałem Targa ale na kawałek mi zabrakło i poszedł Agil. Strasznie soję przytrzymało i do żniw była sporo niższa od pozostałej. Ja wiecej Agilu nie zastosuje.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#406 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 maj 2014 - 20:29

czy ktoś w polsce uprawial już soję To ciekawe, co piszesz, ale ja i tak będę pryskał, bo już kupiłem, więc jak coś będzie nie tak to napiszę zastosuje 0,6 l na 1ha

A tak się sieje soję w EUROPIE, jeśli nie możesz otworzyć linków musisz się zalogować na FACBOOK

https://www.facebook...tif_t=notify_me

https://www.facebook...RIP.TILL.ITALIA

Poniżej zdjęcia zrobione dzisiaj jak widać na niektórych roślinach są uszkodzenia na szyjce korzeniowej wyglądają jak by pęknięcia żadnego szkodnika nie znalazłem wiec następny problem, o którym nic nie wiem na jednym zdjęciu widać nasionko, które niby kiełkuje, ale raczej nic z niego nie będzie znalazłem je wykopując soję było głęboko posiane wiec możecie tu zaobserwować, co się z takim nasionkiem dzieje jeszcze raz powtórzę, że siew powyżej 3cm jest nieporozumieniem lepiej posiać płytko i ewentualnie po wałować soję po siewie niż głęboko i mieć taki rezultat jak widać na jednym z tych zdjęć a na pozostałych zdjęciach widać brodawki Jest Ich nieco więcej niż na ostatnio zamieszczonych zdjęciach, więc chyba będzie dobrze a dla porównania wrzuciłem zdjęcia korzeni grochu i łubinu groch już kwitnie a łubin jest w podobnej fazie rozwojowej, co soja widać, że nasze roślinki maja więcej brodawek a dodam, że koledzy nie zaprawiali nasion bakteriami brodawkowymi

RolnikMati

Wrzuć zdjęcia twojej soi ostatnio wspominałeś, że możesz wrzucić a jakoś nic nie wrzuciłeś chciałbym zobaczyć i porównać mógłbyś też wrzucić zdjęcia korzeni jak u ciebie brodawki się rozwijają? No i nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie odnośnie stosowania azotu? A widzę, że wchodzisz codziennie na tą stronę nawet byłeś przed chwilą

RolnikMati
Znalazłem coś ciekawego a mianowicie jak to napisał nam RolnikMati w poście #401 cytuje [ wyrywek mojej pracy naukowej] dziwnym trafem taki sam tekst zamieszcza na swojej stronie firma AgroYoumis poniżej link do tej strony i treść, o którą chodzi jest w punkt Porady i Wskazówki w podpunkcie Pielęgnacja siewek. Myślę, że RolnikMati, powinien pozwać firmę AgroYoumis do sądu za wykorzystanie jego pracy naukowej no chyba, że RolnikMati to właśnie AgroYoumis? Jednocześnie dodaję treść na zdjęciu poniżej

http://www.agroyoumis.eu/?page_id=658

Załączone miniaturki

• Pielęgnacja zasiewów soi.jpg

Edytowany przez pstaszek, 13 czerwiec 2014 - 18:57.

#407 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 11:09

czy ktoś w polsce uprawial już soję Muszę powtórzyć oprysk bo po ostatnich deszczach nowe ziele rośnie a soja na razie wypuszcza potrójne liście. Teraz pytanie czym i w jakiej ilości, widzę że bentazon w fasoli 3l/ha
  • Tifensulfuron metylowy ile nie pisze muszę zwalczyć przytulie, jasnoty,Rzodkiew swirzepa i trochę powojów

#408 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 15:34

czy ktoś w polsce uprawial już soję Niestety nie pryskałem żadnym środkiem powschodowo wiec nie mogę ci polecić pewniaka, ale firma AgroYoumis poleca takie substancje czynne:
Do zwalczania chwastów dwuliściennych stosujemy:
  • Bentazon
  • Tifensulfuron metylowy
  • Imazetapir
  • Imazamoks
  • Imazetapir + chlorimuron-ethyl
Te substancje czynne Bentazone i Tifensulfuron metile stosują razem w mieszance rolnicy z Włoch, z którymi miałem kontakt, więc chyba można je zastosować, ale napisali też, że mogą przypalić soję, ale że to nie szkodzi, bo soja się szybko zregeneruje osobiście radzę nie dawać zalecanych dawek tylko je pomniejszyć
Ja osobiście prawdopodobnie jutro, bo do dzisiaj padał deszcz, więc nie mogłem pryskać będę pryskał na jednoliścienne Agil 0,6l na 1ha też jade na ryzyko jak popryskam to za kilka dni opiszę efekt i skutki po Agil

#409 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 04 czerwiec 2014 - 16:06

czy ktoś w polsce uprawial już soję basagranem mozna soje

#410 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 22:03

czy ktoś w polsce uprawial już soję Znalazłem taki artykuł odnośnie środków ochrony roślin stosowanych do zwalczania chwastów:

Soja jest rośliną wrażliwą na zachwaszczenie z racji powolnego wzrostu początkowego. Glebę po siewie i wałowaniu należy koniecznie opryskać herbicydami doglebowymi. Niestety w Polsce nie ma zarejestrowanych herbicydów do zwalczania chwastów w soi. Do zwalczania chwastów dwuliściennych nadają się preparaty zawierające linuron (Afalon, Linurex, Nuflon); chlomazon (Command, Kilof, Reactor); metrybuzynę (Agria-Metrybuzyna, Buzin Gold, Koral, Mistral, Sencor) lub pendimetalinę (Golden Pendi, Golden Pendimet, Pendigan, Pilar-Pendimetalina, Stomp). W celu poszerzenia spektrum zwalczanych chwastów stosuje się mieszaniny zbiornikowe dwóch preparatów np. Afalon + Command, Afalon + Sencor. Dobrym preparatem jest Harrier zawierający dwie substancje czynne: linuron i chlomazon.
Powschodowo do zwalczania chwastów dwuliściennych można zastosować Basagran 480 SL w dawce dzielonej: pierwszy zabieg wcześnie po wschodach chwastów, niezależnie od fazy rozwojowej soi 1,25 l/ha; drugi zabieg w 7-10 dni po pierwszym 1,25 l/ha. Skuteczność Basagranu jest największa, gdy chwasty są w fazie liścieni do pierwszej pary liści właściwych. Basagran hamuje wzrost soi, dlatego należy go stosować ostrożnie. Chwasty jednoliścienne i samosiewy zbóż zwalcza się w fazie 2-4 liści chwastów dowolnym graminicydem np. Agil 100 EC, Fusilade Forte 150 EC, Targa Super 05 EC. Innych zabiegów w ochronie soi nie stosuje się, gdyż choroby i szkodniki występują w Polsce sporadycznie.

Można też zastosować Refine 75 WG - 6-8g na 1ha Środki nalistne stosuje się, gdy soja ma od 1-3 liści trój palcowych

Edytowany przez pstaszek, 04 czerwiec 2014 - 22:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#411 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 22:27

czy ktoś w polsce uprawial już soję Prace naukową pisze się na podstawie publikacji m. in z agroyoumis,Chociaż to nie za bardzo można nazwać publikacją ale jak mało materiałów.
Nie będę już sie wypowiadał w tym temacie bo mnie człowieku irytujesz. Dużo czytasz to wiesz więcej niż ja "agroyoumis"

#412 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 06:32

czy ktoś w polsce uprawial już soję A mnie irytują ludzie, którzy podają się za kogoś, kim nie są pozdrawiam cały AgroYoumis :wub:

#413 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 15:34

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jak jest u was z brodawkowaniem na korzeniach?
Zaprawiałem nitraginą z Puław, bezpośrednio przed siewem, w półmroku. Na ten moment ciężko jest znależć ładne brodawki a czesto nie ma ich wcale. Jest jeszcze za wcześnie czy jak?

#414 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 05 czerwiec 2014 - 19:02

czy ktoś w polsce uprawial już soję Nie wiem, w jakiej fazie masz soję, ale jeśli siałeś w kwietniu to brodawki powinny już być na 100% patrz zdjęcia w poprzednich postach ja siałem 24 kwietnia i na dzień 1 czerwca brodawki były tak jak widać na zdjęciach w poprzednich postach, chociaż moim zdaniem powinno ich być więcej, ale dobre i to ja zaprawiałem Mavkę nitraginą z AgroYoumis, czyli Czeską a Merlin był już zaprawiony pogoda nie sprzyjała ciągłe deszcze nie korzystnie wpływały na rozwój brodawek brodawki lepiej rozwijają się w przewiewnej glebie niż zbitej i zalanej wkrótce sprawdzę umie jak się rozwijają brodawki wkrótce też zastosuję 30kg azotu na 1ha

Edytowany przez pstaszek, 13 czerwiec 2014 - 18:58.

#415 Share dyga25

dyga25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 04:22

czy ktoś w polsce uprawial już soję Moją plantację zaatakowały dziki , pole jest zryte jak po bombardowaniu. Czy miał ktoś z tym problem,co będzie do zbiorów
B)

#416 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 10:45

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Nie wiem, w jakiej fazie masz soję, ale jeśli siałeś w kwietniu to brodawki powinny już być na 100% patrz zdjęcia w poprzednich postach ja siałem 24 kwietnia i na dzień 1 czerwca brodawki były tak jak widać na zdjęciach w poprzednich postach, chociaż moim zdaniem powinno ich być więcej, ale dobre i to ja zaprawiałem Mavkę nitraginą z AgroYoumis, czyli Czeską a Merlin był już zaprawiony pogoda nie sprzyjała ciągłe deszcze nie korzystnie wpływały na rozwój brodawek brodawki lepiej rozwijają się w przewiewnej glebie niż zbitej i zalanej wkrótce sprawdzę umie jak się rozwijają brodawki wkrótce też zastosuję 30kg azotu na 1ha

Taki sprzęt na pewno by się przydał w uprawie soi świetnie usuwa chwasty i jednocześnie niszczy skorupę poniżej filmiki

https://www.youtube.com/watch?v=wXLDGwT7NxA
https://www.youtube.com/watch?v=jRmP65CzGWI
https://www.youtube.com/watch?v=ugzDisqG21Q
https://www.youtube.com/watch?v=ArNWV-x_Jh8
https://www.youtube.com/watch?v=y8A--qw_FW4
https://www.youtube.com/watch?v=cDKGS2-_BX8

Siałem 3.05 więc sprawdzę za kilka dni.
Czy ktoś ma wiedzę na temat nawożenia siarką w uprawie soi? Na mój rozum siarka stanowiąc istotny budulec aminokwasów a co za tym idzie i białek powinna być istotna ale nie znalazłem żadnych opracowań na ten temat.

#417 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 czerwiec 2014 - 13:47

czy ktoś w polsce uprawial już soję Gdzieś czytałem, że magnez ma istotny w pływ na soję i że ma spory apetyt właśnie na magnez podobno magnez przyczynia się do wzrostu brodawek, co do siarki to raczej niewiele wiem, ale jest pewne, że odkąd przemysł ograniczył emisje siarki to jest jej deficyt w glebie, więc na pewno warto by było zastosować

Poniżej kilka zdjęć zrobionych dzisiaj BRODAWKI rośliny, na których jest więcej brodawek są z pola piaszczystego a z bardziej zwięzłych te, które maja mniej brodawek rośliny maja wykształcone 2 liście trój palczaste i 3ci się rozwija
Myślę, że to z powodu mniejszej ilości azotu na glebie lekkiej brodawki były zmuszone bardziej do współpracy z roślinami a na glebach bardziej zwięzłych miały do dyspozycji więcej azotu mineralnego, więc nie były skore do współpracy z roślinami z pewnością nie bez znaczenia było to, że gleby lekkie są bardziej przewiewne a ciężejesz bardziej zbite i zamulone przez ostatnie deszcze, co mogło mieć wpływ na rozwój bakterii brodawkowych, ale to są tylko moje przypuszczenia

Nowe zdjęcia tak wygląda soja 48 dni po siewie jak widać cała powierzchnia gleby zakryta przez soję a więc i chwasty nie powinny się pojawić w jakimś większym nasileniu z informacji, jakie udało mi się zdobyć soja powinna zacząć kwitnąć około 56 dni po siewie, czyli mniej więcej w trzeciej dekadzie czerwca a więc w przyszłym tygodniu, około 20 czerwca zastosuję 30kg czystego azotu jednocześnie będę zmuszony usunąć niektóre zdjęcia w poprzednich postach, ponieważ ilość zdjęć do wstawienia jest ograniczona a mi się kończy właśnie ta ilość, dlatego żeby muc wstawić kolejne zdjęcia usunę niektóre zdjęcia w poprzednich postach

Edytowany przez pstaszek, 13 czerwiec 2014 - 18:59.

#418 Share wons

wons

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 10:19

czy ktoś w polsce uprawial już soję Proszę o wykonanie jak najszybciej oprysku przeciw fuzariozie na soi.
Nie dawajcie żadnego azotu na soje !

#419 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 19:43

czy ktoś w polsce uprawial już soję Kim jesteś?

O co chodzi z tym opryskiem na fuzariozę?
Dlaczego nie dawać azotu?
Proszę o konkretne wyjaśnienie tego, co napisałeś

Kilka nowych zdjęć soi BRODAWKI na korzeniach nie wiem czy tak soja ma, ale jak widać na tych i wszystkich poprzednich zdjęciach brodawki są w obrębie tworzenia się korzenia, czyli tam gdzie było nasionko soi, co mogłoby sugerować, że te brodawki są tylko z nasion zaprawionych nitraginą na niższych partiach korzeni nie znalazłem brodawek, co potwierdzałoby fakt, że bakterii brodawkowych dla soi w naszych glebach niema, więc bez zaprawiania nitraginą prawdopodobnie brodawek w ogóle by nie było
Stąd nasuwa się pytanie czy ktoś posiał soję bez zaprawiania nitraginą na soję i czy w takim razie ma soja brodawki?

Edytowany przez pstaszek, 13 czerwiec 2014 - 19:00.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#420 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 11 czerwiec 2014 - 19:51

czy ktoś w polsce uprawial już soję Na szczęście nie jestem wzorowym gospodarzem i niepoprawnie zasiałem soję bo bez zaprawy nitraginą, dzięki temu możemy wyjaśnić kwestię powstawania brodawek. W najbliższym czasie zrobię fotki moich roślin, ale już teraz mogę po cichu mówić że u mnie brodawki występują w tym samym miejscu co i u Ciebie. Nie przyglądałem się im zanadto, ale wyrywałem kilka roślinek w celu lustracji przed robalami które żerowały mi w korzeniach łubinu i tak mi się właśnie kojarzy.
Nie mniej jednak, może już jutro zrobię fotki i wrzucę do galerii.