Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#321 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1760 postów

Napisany 15 maj 2014 - 16:50

czy ktoś w polsce uprawial już soję Afalon (linuron) jest doglebowy, więc jak deszcz go nie wbił i nie wypłukał, będzie działał. Powschodowo metrybuzyna, czyli Sencor, Dancor i inne z tym środkiem. Raczej w najniższej zalecanej dawce, bo wstrzymuje wzrost soi (czasowo). Wystąpią przejściowo przebarwienia, tak jak w ziemniakach, w wyższej dawce nawet przepalone liście. Dlatego ważna jest uprawa przedsiewna i środki przedwschodowe. Command także wstrzymuje wzrost soi, przy czym bardziej niż metrybuzyna

Edytowany przez jahooo, 15 maj 2014 - 16:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 19:46
  •  

#322 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 maj 2014 - 15:13

czy ktoś w polsce uprawial już soję jahooo
Mam pytanie do kolegi czy stosowałeś sencor po wschodach soi? Jeśli tak to, w jakie dawce? Może masz jakieś doświadczenie w stosowaniu środków w soi po wschodach, jeśli tak to, jakie i w jakich dawkach stosowałeś

#323 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1760 postów

Napisany 17 maj 2014 - 19:17

czy ktoś w polsce uprawial już soję Tak, stosowałem. Według zaleceń dla grochu, najniższą dawkę, około 0,3 kg/ha. Po siewie Linurex, potem w miarę potrzeby Sencor. Stosowałem też Basagran 1,5l/ha (zalecana dla grochu to 2,5l na ha). W niesprzyjających warunkach po Sencorze występuje czasowe przejaśnienie roślin, ale mija bez śladu. Sieję odmianę Aldana. Bez nawożenia azotowego, zbiór kombajnem około 10 września. Plon w zależności od roku od 2,2 t/ha wzwyż. Sieję od 5 lat. Uważam, że to lepsza uprawa niż rzepak. Zaczynałem od małych kawałków na próbę. Teraz to nawet są firmy, które to skupują, wcześniej skarmiałem we własnym zakresie (kury + tuczniki)
Generalnie, ochrona nie polega na tym, żeby zrobić w soi klepisko, tylko wstrzymac chwasty, aż soja rozwinie skrzydła, a potem już nie mają szans z nią konkurować. To tzw. metoda kontrolowanego zachwaszczenia.

Edytowany przez jahooo, 17 maj 2014 - 19:19.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 maj 2014 - 10:49

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jahooo
Dzięki za odpowiedz właśnie oto mi chodziło żeby w razie potrzeby coś zastosować a lepiej wiedzieć czy ktoś już coś stosował niż robić cos po omacku na razie mam czystą soję i mam nadzieję, że tak pozostanie aż soja ruszy z kopyta, ale dobrze wiedzieć, co można zastosować w razie potrzeby tym bardziej, że soję uprawiam po raz 2rógi, więc jako takiego doświadczenia nie mam jeszcze raz dzięki za odpowiedz i jeszcze jedno pytanie siejesz już 5 lat to może już wypraktykowałeś, jaka rozstawa międzyrzędzi jest najkorzystniejsza a może to niema znaczenia i jaką ilość (normę wysiewu) byś polecał tak jak Zalecają firmy sprzedające nasiona czy może rzadziej lub gęściej jak to wynika z twojego własnego doświadczenia wiadomo nasiona są bardzo drogie, więc obniżenie ilości wysiewu dałoby wymierne korzyści, ale jeśli miałoby się to odbić znacząco na plonie to nie warto, dlatego pytam czy ty już to wypraktykowałeś? Ja w tym roku posiałem w różnych gęstościach na jednym polu tak jak zalecają firmy sprzedające nasiona i na innym rzadziej około 20% mniej niż zalecają i na innym o 20% więcej niż zalecają w tym momencie najlepiej wygląda ta najgęściej posiana a najgorzej ta rzadko posiana wiadomo tam gdzie gęściej lepiej widać rzędy i szybciej soja zakryje międzyrzędzie, ale faza rozwojowa soi jest taka sama na wszystkich polach czy to rzadko posianej czy też gęsto posianej

#325 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1760 postów

Napisany 19 maj 2014 - 08:16

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ja nie mam wielkiego pola manewru, sieję zwykłym siewnkiem. Stosuję metodę 2 leje sieją, jeden przerwy. W ten sposób w soję w raze potrzeby (na małym kawałku) można było wjechac opielaczem. I tak już zostało. Siana w ten sposób soja nieźle sie krzewi. Nie wiem, czy ma to wpływ na plon, bo inaczej nie siałem.

#326 Share szymon09875

szymon09875

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, technika rolnicza

Napisany 19 maj 2014 - 10:43

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam chce w przyszłym roku zasiać ok 2 ha soi pierwszy raz. Gdzie na pólnocy wlkp można kupić nasiona? Jedna działka jest bardzo mozaikowata na jednym koncu piach 6 klasa na górce troche gliny dalej klasa 4. Jakie nawozy pod korzeń ? Wiem ze to jeszcze bardzo duzo czasu ale musze nazbierac troche informacji zeby przekonac seniora ;D
"Bo ziemia bez ludzi dziczeje"

#327 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1760 postów

Napisany 19 maj 2014 - 17:31

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ja zrobiłem taka kalkulację:
2 tony soi z ha x 1900zł/t - przychód
100kg polifoski - koszt
1,5l linurexu - koszt
uprawa wiosenna - koszt
koszenie - koszt
oprysk x1 - koszt
siew - koszt

70kg azotu w glebie po sezonie - dochód (to około 200kg saletry danej pod korzeń na ha pszenicy)

Po podsumowaniu i porównaniu do sąsiada rzepaku wychodzi, że soja jest bardziej dochodowa niz rzepak.

1. Nie martwię się o przemarzanie w zimie
2. Minimalna ilość nawozu
3. Jeden oprysk w sezonie (czasem 2)
4. Zero szkodników i chorób grzybowych
5. Bezproblemowy zbiór kombajnem - bez stołów, kos bocznych itp.

W ten sposób ładuje w ziemie mniej chemii, oszczędzam czas i paliwo. Dużo ludzi w okolicy powoli się przekonuje do soi. Kuzyn posiał w tym roku 6ha

#328 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 maj 2014 - 18:30

jahooo
Dzięki za info i popieram to, co napisałeś soja lepsza od rzepaku zgadzam się z tym całkowicie zgadzam się też z tym, że soja jest mało wymagającą rośliną a rzepak jest żarłoczną roślina, co do tego niema wątpliwości wiec jak ktoś chce wypróbować jak u niego sprawdzi się soja to niema lepszego momentu na to jest dopłata do strączkowych 719zł do 1 ha i 160 zł do materiału siewnego na 1ha trzeba zakupić 120kg na1ha materiału siewnego żeby dostać zwrot 160 zł na 1ha wystarczy, że zbierzecie 1T soi z 1ha i nie odnotujecie strat a jeszcze zarobicie na tym
szymon09875
Jeśli chodzi o firmy sprzedające nasiona soi to niema znaczenia jak daleko mieszkasz od takiej firmy wystarczy, że zadzwonisz do którejś i zamówisz tyle ile potrzebujesz a oni ci wyślą na podany przez ciebie adres z tym niema najmniejszego problemu a co do nawożenia pod korzeń to dobrze by było dać 100-150 fosforanu amonu46 procentowego i 150-200kg soli potasowej 60 procentowej z moich obserwacji nie warto siać zbyt głęboko soi maksymalnie 3cm a jak jest bardzo dobra wilgotność gleby to można nawet 2cm soja wtedy dużo szybciej wschodzi niż ta posiana powyżej 3cm a siew powyżej 5cm to tylko, jeśli jest przesuszona Ziemia i nie zapowiadają deszczy

W krótce postaram się zamieścić zdjęcia mojej soi

#329 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 19 maj 2014 - 21:01

czy ktoś w polsce uprawial już soję jahooo możesz pomażyć o cenie 1900 zł. Nkt Ci tyle nie da. U nas też tak kalkulowali i najwyżej płacili 1400zł. A to między innymi z tego powodu że badali białko które nie było większe niż 28 % i ma się nijak do tej soi importowanej. Nie ma białka nieb ma ceny. A tak na marginesie tylko jednoliścienne się krzewią i to nie wszystkie

Rzeczywiście najlepszy moment na uzupełnienie azotu to początek kwitnienia z tym że w tej fazie azot ma już być w roślinie a nie leżeć na ziemi ;P Jeżeli chodzi o dolistne to proponuję przy wykształconej pierwszej parze liści podać siarczan magnezu z cynkiem borem i molibdenem. A z azotem to jest więcej problemu. Dasz za dużo tak jak ja 2 lata temu nie dosuszysz nawet glifosatem. Na zielonkę dobre. Za mało plon leci. Ale czy brodawki działają czy nie i tak ndaję na kwitnienie. Koszt nie duży a jest pewność. A poza tym badania wykazują że 30 kg N w tym okresie podnosi poziom białka w nasionach a przynajmniej u mnie płacą za białko

Z doświadczeń wynika, że dolistne nawożenie molibdenem zwiększa masę brodawek korzeniowych o 19%, a molibdenu z borem o 22%. Następuje zwiększenie powierzchni asymilacyjnej liści i masy nadziemnej roślin. Wyżej wymienione tendencje wzrostowe przekładają się na plon nasion. Nie należy stosować miedzi i manganu ze względu na ich bakteriobójcze działanie stanowiące zagrożenie dla brodawek z bakteriami

Aplikacja biostymulatora Asahi SL w fazie listnienia spowodowała wzrost plonu o 19dt/ha natomiast w fazie pąkowania o 27dt/ha w porównaniu do obiektu gdzie Asahi SL nie był stosowany. Nie stwierdzono wpływu biostymulatora na skład chemiczny nasion

100kg polifoski? może przy wysokiej zasobności

Edytowany przez RolnikMati, 19 maj 2014 - 21:00.

#330 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 19 maj 2014 - 23:23

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam, Panowie skarmiacie soje z wlasnej uprawy dla trzody? trzeba ją jakos poddac obrobce czy taka prosto z kombajnu mozna zastosowac w tuczu? ile ma bialka ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 20 maj 2014 - 06:39

czy ktoś w polsce uprawial już soję ojciec daje do 5 % treściwej

#332 Share klosek

klosek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 20 maj 2014 - 08:06

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam. Soję przed skarmianiem trzeba poddać obróbce termicznej, inaczej jest słabo przyswajalna dla świń oraz bydła. Jak znajdę dane to wrzucę popołudniu. Natomiast co do zawartości białka to zależy od stanowiska, odmiany i nawożenia. Średnia w naszych badaniach dla Merlina wahała się od 31 do 35 %. Pozdrawiam

Edytowany przez klosek, 20 maj 2014 - 08:09.

#333 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 maj 2014 - 08:51

czy ktoś w polsce uprawial już soję RolnikMati
Piszesz, że azot na początku kwitnienia powinien być już w roślinie, więc, w jakiej fazie rozwojowej (ile par liści powinna mieć soja) lub w jaki sposób określić to, kiedy powinno się zastosować azot? Na start umie dostała 20kg czystego azotu, dlatego chcę zastosować drugą dawkę, ale chce to zrobić w miarę precyzyjnie żeby nie było za późno.
Piszesz też, aby zastosować siarczan magnezu z cynkiem borem i molibdenem czy jest jakiś kompleksowy nawóz do listny, który zawiera te składniki czy trzeba osobno siarczan kupić i osobno pozostałe mikroelementy i jaką dawkę należałoby zastosować.
Znalazłem takie nawozy zawierające siarczan magnezu, Molibden, Bor i Cynk
Agravita® Siarczan Magnezu (Siedmiowodny)
MgO - 16%
SO3 - 32%
Agravita® Molibden 39,5
Molibden (Mo) 39% w postaci stałej
Mo - 39,5%
Mo- 395 g/kg)
Agravita® Bor 21
Bor - 21% w postaci stałej
Bor - 21% (w % wagowych)
B - 210 g/kg
Na2O - 14% (w % wagowych)
Na2O - 140 g/kg
Agravita® Cynk 14,5
Cynk (Zn) 14,5% w postaci płynnej
Zn - 14,5% (w % objętościowych)
Zn - 145 g/l
ZnSO4 - 39,5% (w % objętościowych)
Jaką dawkę tych nawozów trzeba by było dać na 1ha?

Edytowany przez pstaszek, 20 maj 2014 - 20:41.

#334 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1760 postów

Napisany 20 maj 2014 - 09:20

czy ktoś w polsce uprawial już soję Ja kalkuluję cenę soi według ceny nabycia na własne potrzeby śruty. Śruta jest powyżej 2 tysiecy w detalu. Nawet 1400 to dobra cena , porównując do rzepaku w ubiegłym roku. Przy plonie za ubiegły rok 2,5t/ha wyszedłem do przodu. Jeśli do tego dodać dopłaty do strączkowych, nie ma co narzekać.
Ziemie mam dość dobre, więc nie przesadzm z polifoską. W dodatku nie traktuję soi jako plonu głównego, tylko zmiennik zbóż w uprawie, węc jest tyle , ile jest. Pewnie da się więcej "podsypać". Bardziej zależy mi na tym, aby soja zeszła z pola do 15 września. Jak podsypiesz zbyt dużo azotu, to będze dojrzała gdześ koło świąt Bożego Narodzena :D

Dotyczyło "miedzi i manganu" a ne magnezu

Edytowany przez jahooo, 20 maj 2014 - 09:21.

#335 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 20 maj 2014 - 09:50

Witam. Soję przed skarmianiem trzeba poddać obróbce termicznej, inaczej jest słabo przyswajalna dla świń oraz bydła. Jak znajdę dane to wrzucę popołudniu. Natomiast co do zawartości białka to zależy od stanowiska, odmiany i nawożenia. Średnia w naszych badaniach dla Merlina wahała się od 31 do 35 %. Pozdrawiam

mozesz powiedziec w jaki sposob poddajesz soje obrobce?

#336 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 20 maj 2014 - 11:06

czy ktoś w polsce uprawial już soję A jakby wyglądała uprawa soi bo warzywach(brokuł) Azotu pod zboza prawie juz nie dajmy bo wykładzie nawet po skróceniu. Po brokułach zostaje większa masa liści niż po buraku.. Na wiosne przed sianiem dać około 15 tyś litrów gnojowicy i czy ta ilośc wystarczyłaby na cały okres uprawy? czy jednak trzeba dać te parę kilo azotu później? W lubelskim jakie firmy skupują soję?

#337 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 20 maj 2014 - 13:01

czy ktoś w polsce uprawial już soję Przegladalem na rudniku herbicydy i mam pytanie, linurex to 500g/l linuronu a afalon to 450g/l linuronu, wiec stosujac 1,5l linurex'u wychodzi prawie 200zl/ha a afalon stosujac max dawke wychodzi 100zl/ha wiec czemu stosujecie linurex? Gdzie tutaj jest chaczyk ?

I mam pytanie w jakiej dawce stosujecie sencor ? nie ma na etykiecie zastosowan dla grochu czy soji

Edytowany przez piotrek12413, 20 maj 2014 - 13:03.

#338 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1760 postów

Napisany 20 maj 2014 - 14:51

czy ktoś w polsce uprawial już soję Linurex 65zł/litr i Afalon tak samo, w Linurexie więcej substancji czynnej na 1l. Nie wiem, co ty "paczyłeś"Ja widziałem na własne oczy 3 albo 4 etykiety Sencoru, na każdej są inne rośliny. Wrzuć w google "soja metrybuzyna" i zobaczysz na stronach ODR konkretne zalecenia.Ja znalazłem, że płynnego Sencor-u 480 0,75 l/ha co daje 360g czynnej substancji na ha. Przeliczając na Sencor 70WG daje to około 0,51 kg Sencor-u 70WG na ha. Ja stosuję od 0,3 do 0,5 w zalezności od zachwaszczenia. Wyczytałem to na własne oczy w etykiecie sprzedawanego w kraju środka, jest to dawka na groch.Dane wziąłem stad http://www.adapar.pr...s/SENCOR480.pdfMożesz zapytać w Solar-Corn w Bystrzejowicach (p. Solarski) czy skupuje. Z tego co mi wiadomo, w ubiegłym roku skupywało kilka firm, ale czy będa w tym roku - nie wiem. Może po prostu trzeba dzwonić po skupach i pytać ??

Edytowany przez jahooo, 20 maj 2014 - 15:09.

#339 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3217 postów

Napisany 20 maj 2014 - 16:10

Ja zrobiłem taka kalkulację:
2 tony soi z ha x 1900zł/t - przychód
100kg polifoski - koszt
1,5l linurexu - koszt
uprawa wiosenna - koszt
koszenie - koszt
oprysk x1 - koszt
siew - koszt

70kg azotu w glebie po sezonie - dochód (to około 200kg saletry danej pod korzeń na ha pszenicy)

Po podsumowaniu i porównaniu do sąsiada rzepaku wychodzi, że soja jest bardziej dochodowa niz rzepak.

1. Nie martwię się o przemarzanie w zimie
2. Minimalna ilość nawozu
3. Jeden oprysk w sezonie (czasem 2)
4. Zero szkodników i chorób grzybowych
5. Bezproblemowy zbiór kombajnem - bez stołów, kos bocznych itp.

W ten sposób ładuje w ziemie mniej chemii, oszczędzam czas i paliwo. Dużo ludzi w okolicy powoli się przekonuje do soi. Kuzyn posiał w tym roku 6ha

Cena 1900zł/t to i rzepak 2000zł/t. Dorzuć problem ze zbytem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 20 maj 2014 - 16:15

czy ktoś w polsce uprawial już soję " Linurex 65zł/litr i Afalon tak samo, w Linurexie więcej substancji czynnej na 1l. Nie wiem, co ty "paczyłeś"Ja widziałem na własne oczy ", jahooo o co chodzilo z tym "paczyłem" to nie ogarniam. A co do cen to :
linurex -http://www.sklep.rudnik.agro.pl/www.sklep.rudnik.agro.pl/pl/p/Linurex-500-SC-100ML-Twoj-Ogrod/1165
afalon-http://www.sklep.rudnik.agro.pl/www.sklep.rudnik.agro.pl/pl/p/Afalon-450-SC-1L/956