Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#301 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 14:19

czy ktoś w polsce uprawial już soję Jeżeli nie będzie padało to we wtorek sieję 2 ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 20:17
  •  

#302 Share j44

j44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 19:16

czy ktoś w polsce uprawial już soję dzisiaj pole zrobione agregatem aktywnym , siew w sobotę - 1 ha anuszka , 1 ha merlin

#303 Share Tandam

Tandam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 24 kwiecień 2014 - 21:03

czy ktoś w polsce uprawial już soję Też planowałem siew na sobotę jak pogoda pozwoli. Odnośnie rozstawu rzędów to zostanę przy tych 15-tu cm, bo też jakoś bardziej mi to przemawia, ponieważ ze strączków sieję groch w tym rozstawie i jest optymalnie. Miałbym jeszcze pytanie w związku z normą wysiewu, w Agroyoumis zalecali dla annuszki 140kg/ha. Zastanawiam się czy pozostać przy tej normie, czy zmienić troszkę?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#304 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 kwiecień 2014 - 10:44

czy ktoś w polsce uprawial już soję Umie soja już posiana siałem w wtorek, środę i czwartek (kwiecień) "pogoda deszczowa więc siałem na raty" rozstawa międzyrzędzie, co każdy lejek, czyli około 11cm siałem merlina i mavkę obydwie odmiany zmieszałem razem i wysiałem około 110 kg na 1ha oprysk na chwasty sencor liquid 600 sc 0,4l na 1ha + command 0,2l na 1ha będę dzisiaj pryskał a po wschodach, jeśli będzie taka potrzeba to mam zamiar pryskać na prosowate i owies głuchy i inne jednoliścienne dodam jeszcze tylko, że soja siana we wtorek dzisiaj sprawdzałem to ma już kiełek około 1cm w tym dniu padał deszcz, dlatego nie posiałem wszystkiego chyba ten deszcz i wysoka temperatura ponad 20 Stopni spowodował, że soja tak szybko Skiełkowała? Mam nadzieje, że żadnych większych przymrozków nie będzie ciekawe ile soja jest wstanie wytrzymać poniżej zera?

#305 Share Tandam

Tandam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 11:25

czy ktoś w polsce uprawial już soję Soja zasiana w piątek, ponieważ wczoraj mie miałbym już takiej możliwości ze względu na pogodę. Gorzej bo nie zdążyłem opryskać na chwasty przed deszczami, a cały czas przepaduje.

#306 Share j44

j44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 11:50

czy ktoś w polsce uprawial już soję soja posiana wczoraj i opryskana -afalon + command

#307 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 29 kwiecień 2014 - 22:09

czy ktoś w polsce uprawial już soję jak dlugo wschodzi soja? u mnie zapowiadaja przymrozek na 5 maja nie wiem czy siac czy poczekac do poniedzialku? w jakiej dawce afalon i comand? mam zmiar siac anuske w rozstawie co 27 cm rząd od rzędu tak mi doradził gosc od ktorego kupowalem soje ilosc to okolo 130 kg na ha z tym ze to z marginesem na jakosc nasion.

#308 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 01 maj 2014 - 05:26

czy ktoś w polsce uprawial już soję Co do wschodów to powiem, że w zeszłym roku wschodziła prawie miesiąc czasu posiałem na głębokość 7cm, dlatego tak długo wschodziła a po siewie była ulewa i zalało zasiewy soi spowodowało to, że powstała skorupa i soja nie mogła się przebić a w tym roku już się przebija około 5% jest już na wierzchu po 8śmiu dniach, czyli wszystko zależy od przede wszystkim głębokości siewu jak posiejesz głębiej niż 3-4 cm to wschody będą dłuższe a jak około 3cm to soja powschodzi szybciej wiadoma sprawa ziemia musi być wilgotna i musi być ciepło jak będzie zimno to wschody też będą dłuższe a Co Do Przymrozków to 15maja jest zimnej Zośki 3 ogrodników wiec soja ci do tego czasu na pewno powschodzi musisz zaryzykować a co do afalonu to ja w zeszłym roku dałem 1,2l samego afalonu a w tym roku pryskałem sencor 0,4l + command 0,2l dają też 1,5l afalonu + 0,25 command wszystkie środki stosujesz na własną odpowiedzialność umie zauważyłem na wschodzącej soi przebarwienia na żółto prawdopodobnie po commandzie, ale command ma to do siebie ze robi takie przebarwienia, więc jestem dobrej myśli po oprysku umie padało, co z pewnością będzie się przekładać na lepsze działanie obydwu środków

#309 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 01 maj 2014 - 06:55

czy ktoś w polsce uprawial już soję Soję nalezy siać płytko, 2-3cm, aby szybko wschodziła, bo długo się rozwija nim zacznie rosnąć w górę. Pole musi byc równe, bez redlin i grud, bo potem trzeba bardzo nisko zbierać kombajnem.
Command zaraz po siewie jest OK, ale później porafi wstrzymać rozwój/wzrost soi. Najlepszy jest oprysk z linuronem bezpośrednio po siewie. Nie warto też przesadzać z dawkami metrybuzyny, bo działa także ujemnie na wzrost soi.
Dawka azotu powyżej 50kg czystego składnika na ha opóźnia zbiór, nawet do 2-3 tygodni. Z minimalnym nawożeniem soję Aldana zbieram kombajnem około 10 września.
Termin siewu optymalny dla większości odmian to miedzy 25 kwietnia a 5 maja.

#310 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 02 maj 2014 - 09:37

czy ktoś w polsce uprawial już soję mały00 soja wschodzi ok tygodnia zależy od temp i głębokości siewu ja bym wsiał na 4-5 cm jeżeli górna warstwa ziemi szybko wysycho bo soja potrzebuje sporo wilgoci do wschodów, jeżeli będzie ochłodzenie to nawet 2tyg potrafi wschodzić. Jeżeli chodzi o annushke to ja w cntralnej polsce będe siał po 10 maja. W tamtym roku wsiałem 15 maja tylko żę od 15 czerwca do zbioru nie było deszczu i dała 2t/ha na 4 i 5 kl ziemi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 maj 2014 - 18:11

czy ktoś w polsce uprawial już soję Mam pytanie do RolnikMati , w jakiej fazie wzrostu powinny się pojawić brodawki na soi ile cm powinna mieć soja czy też ile liści powinna mieć w momencie, gdy powinny się pojawić pierwsze brodawki i jeśli się nie pojawią czy też będą, ale po przekrojeniu nie będą różowe tylko brązowe to, w jakim momencie najlepiej zastosować azot?
soja już powschodziła, ale jak wcześniej pisałem występowały na wszystkich kawałkach przebarwienia na żółto w pierwszym momencie myślałem, że to po commandzie, ale okazało się, że na polu gdzie nie stosowałem commandu a tylko sam sencor też takie przebarwienia są, więc chyba raczej te przebarwienia sencor spowodował a dałem tylko 0,4l na 1ha przy większej dawce mogłoby być nieciekawie, czyli command bezpieczny dla soi a sencor nie wiadomo jak by było przy wyższej dawce a może ktoś stosował wyższą dawkę sencoru?

Widać RolnikMati jest bardzo zajęty siewem QQ, więc niema czasu żeby się podzielić z nami info na temat nawożenia azotem, ale poczytałem sobie, co nieco i okazuje się, że takim najlepszym momentem na zastosowanie azotu jest początek kwitnienia soi (Pogłówne nawożenie azotem zależy od tego, czy gleba była zaszczepiona nitraginą i czy na korzeniach wytworzyły się brodawki. Brak brodawek korzeniowych i jasny kolor liści na początku kwitnienia soi oznacza niedobór azotu asymilacyjnego. Wtedy trzeba stosować azot mineralny. Najczęściej stosuje się 100-150 kg saletry amonowej na ha. Nadmierna ilość azotu opóźnia dojrzewanie) :)

Edytowany przez pstaszek, 07 maj 2014 - 06:43.

#312 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 10 maj 2014 - 23:10

czy ktoś w polsce uprawial już soję Z małym poślizgiem zasiałem wczoraj, teraz zastanawiam się nad opryskiem gdyż na polu jest trochę rumianków i jasnoty wysokie na 10 cm i ciekawe czy command to spali?

#313 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 11 maj 2014 - 00:51

czy ktoś w polsce uprawial już soję Nie spali . Daj glifosat zanim soja wzejdzie

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#314 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 maj 2014 - 07:10

czy ktoś w polsce uprawial już soję Command na pewno tego nie spali, co najwyżej będą przebarwienia możesz zastosować tak jak kolega powyżej ci poradził coś z glifosatów jak najszybciej zanim soja powschodzi. Umie soja ma już 2 liście właściwe a po przebarwieniach, o których pisałem (sencor spowodował przebarwienia) ani śladu a pole jest czyste niema żadnych chwastów na razie, więc można powiedzieć, że sencor 0,4l na 1ha + command 0,2l na 1ha to skuteczna mieszanka command stosować tylko, jeśli istnieje zagrożenie, że będzie przytulia w innym przypadku nie opłaca się go stosować zbyt małe spektrum zwalczania chwastów, http://www.fnagro.pl...prodbig&idpr=15 dlatego ja na piachu go nie zastosowałem, ponieważ przytulia nie lubi słabych gleb i rzadko tam występuje

#315 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 11 maj 2014 - 10:08

czy ktoś w polsce uprawial już soję

co do afalonu to ja w zeszłym roku dałem 1,2l samego afalonu a w tym roku pryskałem sencor 0,4l + command 0,2l dają też 1,5l afalonu + 0,25 command wszystkie środki stosujesz na własną odpowiedzialność umie zauważyłem na wschodzącej soi przebarwienia na żółto prawdopodobnie po commandzie, ale command ma to do siebie ze robi takie przebarwienia, więc jestem dobrej myśli po oprysku umie padało, co z pewnością będzie się przekładać na lepsze działanie obydwu środków

Soja zasiana we wtorek dość płytko bo 3 cm. Nie zdążyłem niczym opryskać przedwschodowo, wczoraj sprawdzałem i już puszcza kiełki, ich długość to 0,5 - 0,8 cm, czyli jeszcze jest minimum 2 cm pod ziemią. Pole na razie czyste bo straszyliście że musi być idealnie równe więc zacząłem uprawki od początku kwietnia i uprawiałem co kilka dni czym się da :P Mam w domu paręnaście litrów LINUREX.
Więc czy mogę jeszcze jutro prysnąć nim doglebowo i w jakiej ilości. Kolega pisze że w zeszłym roku prysnął 1,2l afalonu - i jaki to efekt przyniosło?
Linuron w:
Afalon - 450 g/l * 1,2 l/ha = 540 g/ha
Linurex - 500 g/l * 1,08 l/ha = 540 g/ha

Powschodowo można jakieś środki stosować w soi które jej nie zaszkodzą a zwalczą dwuliścienne? Bo jednoliścienne to pewnie nie problem będzie.
Zasiałem 2 ha. Przyszła soja kurierem, ojciec zamawiał i nie wiedziałem że są dwie odmiany. Wszystkie worki wsypałem na raz do siewnika a dopiero później dostrzegłem że to inne odmiany. Jedna anuska i drga jakaś taka zagraniczna nazwa chyba na L. Więc teraz będę miał mieszankę soi.

Edytowany przez damianzbr, 11 maj 2014 - 10:09.

#316 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 11 maj 2014 - 11:27

czy ktoś w polsce uprawial już soję Właśnie ta przytulia, reszta to rzodkiew świrzepa, jasnota,tobołki polne i po ostatnich zniwach rumianki więc command powinien dać rade gorzej będzie z rumiankiem w sencor nie jest wpisany

#317 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 maj 2014 - 13:50

czy ktoś w polsce uprawial już soję Damianzbr
Jeśli jest tak jak piszesz i soje jest jeszcze 2 cm pod ziemią to możesz zaryzykować oczywiście nie miałem takiego doświadczenia z soją, ale jak siałem łubin to miałem taki przypadek, że łubin był już na wierzchu około 1-2% powschodzonego i zastosowałem afalon 1,2l na 1ha były przebarwienia, ale ogólnie nic się łubinowi nie stało możliwe, że z soją będzie podobnie, jeśli chodzi o skuteczność afalonu to w dużej mierze zależy ona od wilgotności gleby jak jest sucho to nie warto pryskać a i przytuli nie zwalcza w ogóle można powiedzieć że przy dobrej wilgotności gleby zwalcza wszystko, co jest na jego Etykiecie i nic po za tym, więc na pewno nie jest to rewelacja a co do tej mieszanki soi to chyba będziesz miał problem, bo Anushka jest najwcześniejszą odmianą niema drugiej tak wcześnie dojrzewającej a jeśli ta druga odmiana zaczyna się na literę (L) to może to być Lissabon od Saatbau Linz tutaj możesz o niej więcej się dowiedzieć jest to raczej późna odmiana (FAO 260-270) http://www.centrala-...?pg=fl2&fidx=49 więc niezbyt ciekawie się to zapowiada, co do po wchodowych środkach to na razie żadnego nie testowałem więc raczej musisz sam coś przetestować może Basagram albo Harmony polecany przez RolnikMati w poście 298 Basagran jak wiadomo hamuje rozwój w strączkowych a czy się nadaje do soi? Może ktoś już stosował to niech napisze, jaki był efekt

mawit06

Jak masz przytulię to command jest najlepszy, więc powinno być dobrze, ale mogłeś dodać afalon lub sencor na pewno było by czyściej oczywiście wszystkich chwastów nie załatwisz, ale zawsze będziesz miał ich mniej

Edytowany przez pstaszek, 11 maj 2014 - 13:53.

#318 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 12 maj 2014 - 14:53

czy ktoś w polsce uprawial już soję Pojechałem po taniości 3l glifo i 0,25 command pryskane oddzielnie wystarczająco wyczyściły mi kieszeń, a jakiejś potężnej presji chwastów niema. Siane sobota wieczór dziś rano połowa ziaren podwoiła swoją wielkość

#319 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 12 maj 2014 - 20:46

czy ktoś w polsce uprawial już soję No i chyba nic nie wyjdzie z tej mojej soi. Popełniłem wszystkie z możliwych błędów, dotychczasowe już znacie a kolejny to dzisiejszy oprysk, który wykonałem o godz. 16, dałem 1l/ha linurex, zapowiadało się że nie będzie padać. A z godz po oprysku zaczęło zdrowo lać i tak pada do teraz. Czyli substancja obniży się do skiełkowanej soi i ją załatwi na amen. Do tego pod koniec tygodnia zapowiadają przymrozki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 maj 2014 - 06:28

czy ktoś w polsce uprawial już soję mawit06
Też w zeszłym roku pojechałem po taniości tylko afalon 1,2l i powiem szczerze, że soja była czysta, ale na niektórych kawałkach była przytulia, dlatego w tym roku zastosowałem command jak na razie soja jest czysta a siałem, co każdy lejek to mam nadzieje, że wkrótce zakryje ziemie i nie pozwoli chwastom się przebić

damianzbr
Niema, co panikować przy dawce 1l na ha nie powinno nic się stać może wystąpić przebarwienie liścieni (pożółkną), ale załatwić soi raczej nie powinien chyba że jest to gleba bardzo lekka to wtedy mogą być jakieś większe przebarwienia czy zahamowanie wzrostu, ale totalnie spalić nie powinien umie też po oprysku przyszedł deszcz no i po –sencor- wystąpiły przebarwienia na liścieniach, ale jak wyszła pierwsza para liści to już wszystko było ok też miałem strach, bo senkorem nigdy nie pryskałem ani soi ani innych roślin, więc w ogóle nie znałem jego działania a co do przymrozków to idzie zimna ZOŚKA, więc Mogą wystąpić przymrozki ja też się tym martwię tym bardziej, że soja dostaje następnej pary liści a nie znam jej wytrzymałości na mrozy słyszałem tylko, że jest podobna jak w kukurydzy