Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2981 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 październik 2016 - 18:35

No nie do końca, ale tak trzeba to traktować, Dlaczego nie do końca a no, dlatego że, jeśli będziemy mieli dobre bakterie do zaprawienia nasion soi to już w pierwszym roku będzie ich dość sporo

Ale ważne jest, aby w pierwszym roku były mało czy dużo, ale muszą być to nam gwarantuje, że jak posiejemy na tym polu następny raz soję to bakterii będzie już dużo, co nie znaczy że już w następnym razem możemy sobie odpuścić zaprawianie bakteriami to można będzie zrobić jak będziemy siać na danym polu soje po raz trzeci a w poprzednich 2 latach były bakterie to powinno ich być na tyle dużo że zaprawianie bakteriami może się okazać zbędna, ale to trzeba przetestować

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 14:11
  •  

#2982 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 02 październik 2016 - 18:49

bo u mnie brodawek nie było wcale mimo ze zaprawłem nitragina w dniu siewu

#2983 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 02 październik 2016 - 19:06

Właśnie.Pstaszek co według ciebie znaczy dobre bakterie lub skąd.Jak się nie mylę i ja i andrzej1988 kupiliśmy z Wałcza i jakoś nie zadziałały.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2984 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 02 październik 2016 - 19:14

Wreszcie soja wykoszona i wyczyszczona po wyczyszczeniu szacowany plon średni to, co najmniej 2,5t z 1ha dokładny plon po sprzedaniu soi

Jak widać bez azotu mineralnego soja świetnie sobie daje radę o ile ma brodawki a będzie je miała jak w pierwszym roku zadbamy oto, aby je rozmnożyć to w następnych latach na tym polu brodawki będą na 100% i zadbają oto, aby soi azotu nie zabrakło

Po niżej zdjęcia najlepszej soi bez azotu a jak widać soja jest pochylona i gdyby zastosować azot mineralny to na 100% by się wyłożyła i na pewno by takiego plonu nie dała

Plon mógłby być większy gdyby nie kiepskie wschody i co najmniej 1/3 soi była za rzadka a było sporo miejsc gdzie jej niebyło, bo nie powschodziła w tych miejscach

attachicon.gifIMAG0917.JPGattachicon.gifIMAG0918.JPG

attachicon.gifIMAG0919.JPGattachicon.gifIMAG0925.JPG

attachicon.gifIMAG0931.JPG

Tylko pogratulować takiego plonu i takiej czyściutkiej soi, co zabrało w tamtym roku to w tym oddało.

U mnie niestety tak kolorowo nie było u mnie plon będzie oscylował w granicy 1,7t/ha ale w czwartek napisze dokładniej. Co na to wpłynęło:

Zachwaszczenie bardzo dało się we znaki szczególnie komosa pomimo że pryskana, to boxer w dawce 3,5l nie zrobił najmniejszego wrażenia na lebiodzie potem dodatkowo pielona to chwastów w rzędach wystarczyło na tyle by zepsuć plon. Także zabieg po wschodowego odchwaszczania niezbędny.

Gołębie żerowały na jednym kawałku 4ha i tam w większości obsada była zredukowana o ok 20% a miejscami placki były po 0,1ha gdzie nie było żadnej rośliny a jak zajechałem to gołębi lekko ponad 100 żerowało przez ok 2tyg, ja na pewno będę stosował zaprawę przeciwko ptactwu.

Kolejna sprawa to opóźniony siew, w tym roku posiałem soję 07.05 moim zdaniem o dobry tydzień za późno na pewno to też miało wpływ.

Także wiele rzeczy do poprawy.

Myślę zastosować bor i jakiś zabieg fungicydowy i pytanie do kolegi Pstaszka czy w końcu w tym sezonie stosował coś z tego zestawu i w jakich dawkach i pytanie czy efekt jest zauważalny.

Ostatnia sprawa czy odmiana Amadine również wysoko u Was zawiązuję strąki jak u mnie bo w porównaniu z Merlinem to Amadine wykosiłem co do strąka a Merlina zostało dosyć dużo....

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#2985 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 październik 2016 - 19:15

Niestety nie polecę wam żadnej zaprawy z bakteriami, bo sam nie wiem, jaka jest najlepsza ja stosowałem ostatnio nasiona z Saatbau, więc one są już zaprawione, co nie znaczy, że to jest najlepsza zaprawa, ale coś tam bakterii zawsze było na roślinach

Stosowałem bor i inne mikroelementy zalecane w soi dodatkowo pryskałem Asahi SL 0,5l na 1ha chyba o ile dobrze pamiętam to trzykrotnie no i jeden zabieg fungicydowy i jeden na szkodnika

Jeśli na pewno ich u ciebie nie było to następnym razem ich nie będzie, ponieważ gleba się nimi nie zaszczepiła chyba, że były, ale bardzo mało i nie trafiłeś na nie

Żeby dokładnie sprawdzić czy są to najlepiej wykopać soję z całą bryłą ziemi a następnie włożyć to do wiadra z wodą jak ziemia się rozmięknie to wtedy delikatnie wyciągnąć rośliny soi i sprawdzić czy są brodawki, bo przy wyrywaniu mogą zostać w ziemi albo jak będziemy otrząsać ziemie z korzeni to mogą oblecieć razem z ziemią, dlatego najlepiej taka bryłę ziemi dobrze rozmoczyć

Ja tylko na jednym polu 0,70 ha w zeszłym roku nie znalazłem na tych roślinach, które wykopałem ani jednej brodawki a tak na każdym polu były, co prawda nie na każdej roślinie, ale były, co gwarantowało, że gleba została zaszczepiona brodawkami

Edytowany przez pstaszek, 02 październik 2016 - 19:27.

#2986 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 02 październik 2016 - 19:16

Mój merlin wykoszony plon ok 2t, troche gorzej jak rok wcześniej, może dlatego ze 100% zasiewów z własnych nasion :wacko: no i niestety nie poradziłem sobie z samosiewami rzepaku ;[   ktoś mi powie czemu soja w niektórych miejscach bardzo marnie wyglądała tzn była niska bo miała ok 15cm  i była poskurczana, niskie ph czy jakieś choroby? 

Edytowany przez farmervip, 02 październik 2016 - 19:49.

:) :)

#2987 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 październik 2016 - 19:40

Trudno teraz oceniać, co było przyczyną że te rośliny były małe tym bardziej że nie zrobiłeś zdjęć, więc nie da się nawet w Internecie znaleźć przyczyny, dlaczego one tak wyglądały

Oczywiście mogło to być spowodowane kwaśną glebą, brakiem siarka jak i przyczyną mogła być jakaś choroba teraz trudno coś powiedzieć na przyszłość wstawiaj od razu zdjęcia takich roślin to może uda się coś znaleźć w Internecie

#2988 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 02 październik 2016 - 19:47

No niestety z braku czasu nie udało sie zdjęc zrobić, macie jakiś sprawdzony srodek co by sobie poradził z samosiewami rzepaku?

:) :)

#2989 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 październik 2016 - 19:58

U mnie sprawdził się powschodowo Refine 50 ale trzeba go sprowadzić niestety w tym roku go w Polsce nie było

Podobno Corum® 502,4 SL dobrze zwalcza samosiewy rzepaku, ale ja nie stosowałem, więc nie potwierdzę tego

#2990 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 02 październik 2016 - 21:34

Tylko pogratulować takiego plonu i takiej czyściutkiej soi, co zabrało w tamtym roku to w tym oddało.

U mnie niestety tak kolorowo nie było u mnie plon będzie oscylował w granicy 1,7t/ha ale w czwartek napisze dokładniej. Co na to wpłynęło:

Zachwaszczenie bardzo dało się we znaki szczególnie komosa pomimo że pryskana, to boxer w dawce 3,5l nie zrobił najmniejszego wrażenia na lebiodzie potem dodatkowo pielona to chwastów w rzędach wystarczyło na tyle by zepsuć plon. Także zabieg po wschodowego odchwaszczania niezbędny.

Gołębie żerowały na jednym kawałku 4ha i tam w większości obsada była zredukowana o ok 20% a miejscami placki były po 0,1ha gdzie nie było żadnej rośliny a jak zajechałem to gołębi lekko ponad 100 żerowało przez ok 2tyg, ja na pewno będę stosował zaprawę przeciwko ptactwu.

Kolejna sprawa to opóźniony siew, w tym roku posiałem soję 07.05 moim zdaniem o dobry tydzień za późno na pewno to też miało wpływ.

Także wiele rzeczy do poprawy.

Myślę zastosować bor i jakiś zabieg fungicydowy i pytanie do kolegi Pstaszka czy w końcu w tym sezonie stosował coś z tego zestawu i w jakich dawkach i pytanie czy efekt jest zauważalny.

Ostatnia sprawa czy odmiana Amadine również wysoko u Was zawiązuję strąki jak u mnie bo w porównaniu z Merlinem to Amadine wykosiłem co do strąka a Merlina zostało dosyć dużo....

Pstaszek a ile to refine kosztowało na złotówki i ile się go stosuje, bo może na Słowację bym się wybrał mam bliżej....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2991 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 październik 2016 - 05:25

Niestety nie pamiętam dokładnie, ale jest to najtańszy oprysk powschodowy, więc jak masz możliwość go zdobyć to warto 

W poście #2606 pisałem ile go stosowałem, ale myślę, że można go zastosować więcej niż 10g na 1ha 

Edytowany przez pstaszek, 03 październik 2016 - 07:51.

#2992 Share mpopis

mpopis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 03 październik 2016 - 06:40

u mnie  samosiewy rzepaku ładnie zlikwidował proman w dawce 2 litry. Jak byłem w Głubczycach to na doświadczeniach herbicydowych poletko traktowane promanem też wyglądało bardzo ładnie .

#2993 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 październik 2016 - 13:18

Trzeba pamiętać, że po Promanie nie zaleca się siewu krzyżowych, czyli rzepaku, gorczycy rzepy i buraków

Co jednoznacznie wskazuje, że Proman dobrze zwalcza samosiewy rzepaku

#2994 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 04 październik 2016 - 15:06

Soja wykoszona w połowie września. Plonem nie bede sie chwalił bo nie było najlepiej jak to pierwszym razem. Co to za odmiana. Mi sie wydaje że chyba Merlin bo Mavka jest jednolitego koloru??

20161004_154647.jpg

20161004_154732.jpg

#2995 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 04 październik 2016 - 17:21

Nawet 500zł za motylkowe nie dali...

http://www.strefaagr...pomidorow-kwoty

#2996 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 październik 2016 - 18:33

andrzej1988

Trudno powiedzieć, ale na pewno nie Anuszka a może to być Merlin, bo ma ciemne znamię

jaco25

Nie jest dużo, ale więcej niż w zeszłym roku bynajmniej nic nie obiecywali, więc nikt nie powinien być zawiedziony

Możesz liczyć, że masz plon o jakieś około 370kg większy przy tej dopłacie w moim przypadku to już 2870kg z 1ha, więc nie jest źle można już mówić o opłacalności uprawy soi, ale z dopłatą

#2997 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 04 październik 2016 - 19:47

tez mi sie wydaje że chyba Merlin bo nawet jak kwitł to na fioletowo czyli jak Merlin. Hmmm zobacze czy siac w nastepnym roku to nasienie czy nie czy kupic merlina albo anuszke z pewnego źródła. Jęli bede siał tym swoim to i tak musze pojechac do takiego goscia zeby mi przez Petkusa przepuścił bo troszke wyki sie trafia a wialnia ma problem z odwianiem. Niby drobniejsza ale ciezar jest

#2998 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 październik 2016 - 20:54

Myślę, że jeśli chcesz jakiejś konkretnej odmiany to powinieneś kupić kwalifikat a później go sobie siać przez 2-3lata wtedy miałbyś pewność, że to jest ta odmiana, którą chciałeś

#2999 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 04 październik 2016 - 20:57

Pstaszek a czy odmiana Amadine również u Ciebie wysoko zawiązywała strąki, bo skosiłem merlina i wjechałem w Amadine ku mojemu zaskoczeniu  ani jeden strąk nie został...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3000 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 05 październik 2016 - 07:03

Nie zauważyłem, aby strąki były wyżej niż w innych odmianach była najwyższą odmianą, ale co do strąków to niestety u mnie były podobnie jak w innych odmianach

Pytanie jest, co spowodowało, że u ciebie były wyżej? Bo raczej to nie jest tak, że ta odmiana ma wyżej strąki, bo u mnie by też musiała mieć wyżej a sieje ją już 2 rok