Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2861 Share dominik2308

dominik2308

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 76 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 sierpień 2016 - 19:35

U mnie soja już żółta za jakiś tydzień zbiór. Tylko mam problem bo na dołkach jeszcze zielona a na reszcie pola juz powoli dochodzi i teraz pytanie czy czekac jak doschnie całosc czy desykowac?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 19:37
  •  

#2862 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 sierpień 2016 - 20:24

Jeśli w tych dołkach soja jest zielona to i nasiona są na pewno zielone, więc jak ją zdesykujesz to nasiona zostaną zielone

Poczekaj aż nasiona będą miały kolor kremowy, czyli taki jak soja dojrzała albo wykoś to, co dojrzałe a te zielone miejsca zostaw aż dojrzeją

Ta dojrzała soja może się osypać jak będziesz czekać na ta zieloną 

#2863 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 18 sierpień 2016 - 23:20

jaco25

Jeśli masz zamiar siać swoja soje to lepiej desykować reglone niż glifosatem

Glifosat może mieć wpływ na siłę kiełkowania, więc lepiej nie ryzykować

U mnie soja czysta tylko gdzieniegdzie prosowate wyskoczyły może jak mi się uda to zrobię parę zdjęć

attachicon.gifIMAG0889.JPG

attachicon.gifIMAG0890.JPG

attachicon.gifIMAG0891.JPG

attachicon.gifIMAG0892.JPG

attachicon.gifIMAG0895.JPG

attachicon.gifIMAG0901.JPG

ładna soja... do mojej daleko. Moja jest czysta jedynie jakies wystrzały wyskoczyły ale jest niższaale tez jeszcze zielona.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2864 Share Molq

Molq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 11:25

jaco25

Jeśli masz zamiar siać swoja soje to lepiej desykować reglone niż glifosatem

Glifosat może mieć wpływ na siłę kiełkowania, więc lepiej nie ryzykować

U mnie soja czysta tylko gdzieniegdzie prosowate wyskoczyły może jak mi się uda to zrobię parę zdjęć

attachicon.gifIMAG0889.JPG

attachicon.gifIMAG0890.JPG

attachicon.gifIMAG0891.JPG

attachicon.gifIMAG0892.JPG

attachicon.gifIMAG0895.JPG

attachicon.gifIMAG0901.JPG

Kolego jaka to odmiana ile strączków jest na łodydze

#2865 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 22 sierpień 2016 - 15:41

Panowie pewnie jak Wy myślami jestem przy zbiorze soi. Pomimo wielu przeciwności soja wyglądałaby nieźle lecz niestety drugi rok z rzędu uwidoczniło się to, że największym problemem przynajmniej dla mnie jest zwalczenie chwastów dwuliściennych. Moja wina jeśli chodzi o proso bo nie opryskałem,  ale pal licho nie ma dużo, problem z komosą i rdestem zwyczajnym, stosowałem dwa rozwiązania afalon dyspersyjny i command w dawce 1l i 0,2l niestety rdest i komosa została podobnie jak przy boxerze w dawce 3,5l/ha. Niestety moja walka z tymi chwastami wygląda jak walka z wiatrakami wygląda na to że na przyszły rok potrzeba będzie dwóch zabiegów na chwasty. Dlatego też wprowadziłem taką małą modyfikację w kombajnie mam nadzieje, że zda egzamin...

100_8085.JPG

a jak będzie wyjdzie w praniu...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#2866 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 19:53

Molq

Odmian jest kilka Pollux, Amandine, Abeline, Amaroc, Anser i Merlin na dzień dzisiejszy widać już, że Pollux i Abeline są najpóźniejszymi odmianami z tych, które posiałem oczywiście Merlin jest z nich najwcześniejszy

Co do strąków to jeszcze nie liczyłem, ale jest ich sporo i na oko najwięcej w stosunku do poprzednich 3 lat

jaco25

Ciekawe to rozwiązanie pytanie czy zda egzamin na pewno coś chwaścików wyleci, ale będzie to chyba zbyt mało, więc czyszczenie będzie obowiązkowe

Moim zdaniem żeby uprawiać soję to czyszczalnia jest obowiązkowa, bo nawet jak chwastów nie będziecie mieli to kombajn zawsze coś ziemi łyknie więc i tak czyścić trzeba będzie

Ja 3 lata temu kupiłem Petkusa-K- 547 troszkę musiałem przy nim popracować a konkretnie nad platformą, na której stoi jutro wstawie zdjęcie to sami zobaczycie, o co mi chodzi

#2867 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 653 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 20:13

szkoda pole zachwaszczać lepiej przepuścić przez czyszczalnie a chwast w piecu spalić 

#2868 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1757 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 20:25

Chwasty i tak się rozsieją. Każdy sposób, żeby zebrać czyściejsze ziarno jest dobry, a wszystko przez przenośniki musi przelecieć. Czyszczalnię, a przynajmniej tryjer jednak warto mieć w domu albo do spółki z sąsiadem. Zboże na siew odwiać i te sprawy. To nie jest wielki koszt - za 5-6 tys już coś się znajdzie. Ja mam podrasowany młynek "Wolski" , tylko wydajność i jakość czyszczenia średnia. Dorabiałem rafki do soi. Pszenicy na godzinę w 2 osoby odwieje z 800kg. Soi nie liczyłem  pewnie też podobnie.

#2869 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 20:40

Chodzi mi tylko o nasiona rdestu i komosy, mój kombajn resztek soi nie wrzuca więc chodzi tylko o nasiona. Powiem tak do dwóch % biorą bez potrąceń nie mam tej komosy czy rdestu nie wiadomo ile ale jednak jest. Do tego myślę zaraz na początku września lub pod koniec sierpnia ( zbiór przewiduję na 20.09)  zrobić desykacje więc nasiona będą jeszcze lżejsze więc miejmy nadzieje, że coś wyleci przez te klapki, gdyż ok 20t zwykłym młynkiem nie uśmiecha mi się czyścić o zachwaszczenie się nie martwię gdyż soja o ile będzie dalej u mnie siana będzie gościć co ok. 7 lat na danej działce więc przez ten czas bez problemu zniszczę sobie chwasty, które mi się nasieją...

#2870 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 20:57

Warto sprawdzić ten pomysł może akurat będzie ok

A po desykacji nasiona rdestu i komosy czy też prosowatych będą lekkie, więc odpowiednie ustawienie wiatru w kombajnie powinno załatwić sprawę soja jest ciężka więc można ustawić dużo większy wiatr niż zbożach 

Edytowany przez pstaszek, 27 sierpień 2016 - 20:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2871 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 11:54

Kiedy desykujecie swoje soje? ja myślę na przyszły tydzień poniedziałek, wtorek.

#2872 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 19:02

Myślę, że w moim przypadku to jeszcze za wcześnie, aby myśleć o desykacji na pewno w przyszłym miesiącu, czyli wrzesień prawdopodobnie nie prędzej jak po 10 września

#2873 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 20:37

Pstaszek a w jakiej fazie musi być soja do desykacji bo nigdzie się nie doszukałem...

#2874 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 06:23

W tak zwanej fazie dojrzałości technologicznej, czyli jak się nasionko nie trzyma łuszczyny

Bardzo skomplikowana sprawa, gdy soja nierówno dojrzewa, dlatego trzeba desykować jak większość, czyli około 70-80% soi jest już w tej fazie, czyli fazie dojrzałości technologicznej a reszta w pełnej dojrzałości technologicznej zbyt wczesna desykacja powoduje, że będziemy mieli niższy plon

Czyli jak nasiona jeszcze trzymają się łuszczyny to znaczy, że jeszcze pobierają pokarm i przybierają na masie desykacja w tym okresie powoduje przerwanie wegetacji i obniża plon

Jest to trudna sprawa podobnie jak i desykacja rzepaku trzeba wybrać ten najodpowiedniejszy okres a nie jest to łatwe szczególnie jak chcemy, aby nam chwasty dosuszyło

Chwasty tak szybko nie doschną, więc trzeba około 3 tygodni, aby były w miarę suche a jak mamy do czynienia z komosą to nawet miesiąc czasu może być za mało żeby ją dosuszyć

#2875 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 25 sierpień 2016 - 06:56

dzięki za wyjaśnienie z rzepakiem jest o tyle prosta sprawa, że jak ma nasiona brązowe to jedziemy z desykacjami a tu ni cholery wiadomo, ale jak mówisz że nasiona muszą być oderwane od łuszczyny to łuszczyna musi być trochę podeschnięta dobrze rozumiem????

#2876 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 sierpień 2016 - 12:28

Tak dobrze mówisz bynajmniej większość, czyli co najmniej 80-90% nasion powinna nie pobierać już pokarmu

Myślę że z czasem nauczymy się precyzyjnie stosować zabieg desykacji to po prostu kwestia czasu i doświadczenia 

#2877 Share dominik2308

dominik2308

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 76 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 29 sierpień 2016 - 15:06

czy ktoś w polsce uprawial już soję Mam miernik wilgotności do Zboża i mam w nim wszystkie zboża kukurydzę rzepak Ostropest ale nie ma soi czy da radę sprawdzić jakoś wilgotność na tym mierniku żeby była mniej więcej wiadomo jaka jest

#2878 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 19:02

Praktycznie na każdym mierniku można sprawdzić wilgotność soi z tym, że musisz mieć pewną próbkę soi o wilgotności na przykład 12% tą próbkę bierzesz do twojego wilgotnościomierza i sprawdzasz ile on ci pokaże, jeśli ci pokaże przykładowo 14% to będziesz wiedział, że jak twój wilgotnościomierz pokazuje, że soja ma 14% to znaczy, że tak naprawdę ma 12% po prostu taka własna kalibracja wilgotnościomierza

#2879 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 10:03

Wybieracie się na dni Soi w piątek do Głubczyc???? Byliście może w zeszłym roku? Jak wrażenia? Czy warto ??

Zastanawiam się mocno tylko że mam ponad 300 km.. Ciekawe czy na obiad będą kotlety sojowe !? :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2880 Share DAREX

DAREX

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 31 sierpień 2016 - 17:25

Soja wykoszona plon 1,8 tony z ha . wybiera się ktoś do Szczebrzeszyna na spotkanie 9  mogę zabrać po drodze  jadę przez CHEŁM