Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2821 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 12:50

Też mi się zdąża w jakimś miejscu stanąć to efekt jest podobny, czyli spalonej ziemi

Pamiętam te zdjęcia z popękaną ziemią teraz soja jest nie do poznania

Ciekaw jestem tej na tym PH-7

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 11:22
  •  

#2822 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 21 lipiec 2016 - 21:16

Tak jak w zeszłym roku pojawiły się oprzędziki.Pierwszy strąk na wysokości ok.8 cm przy gęstym siewie.Więc z tym osadzaniem wyżej przy gęstym siewie u mnie się nie sprawdziło.Wysokość rośliny ok 1 m i na tej naliczyłem 30 strąków.

U was też występują jakieś szkodniki?

Załączone miniaturki

• CAM00231.jpg
  • CAM00232.jpg
  • CAM00224.jpg

Edytowany przez KRISS75, 21 lipiec 2016 - 21:18.

#2823 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 21 lipiec 2016 - 21:42

u mnie soja srednio ma 50-60 cm czyli lipnie. Na drugi rok pod korzń oprocz fosforu i potasu trzeba dac jakis azot.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2824 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 lipiec 2016 - 05:36

Kiedyś pisałem, że w doświadczeniach na poletkach stwierdzono, że przeciętnie gęsty siew powoduje podniesienie zawiązywanie strąków około 2cm, więc to nie jest jakaś rewelacja poza tym wczesny siew też podnosi zawiązywanie strąków też nieznacznie, czyli nie jest tak, że jak posiejemy gęściej to zaraz o 10cm będą wyżej strąki moim zdaniem niema się, co przejmować nisko osadzonymi strąkami tego nie da się przeskoczyć nie tracąc na ilości zawiązywanych strąków bardzo gęsty siew mógłby się przyczynić do wyższego zawiązywania strąków, ale taka soja na 100% by się wyłożyła i poza tym miałaby bardzo mało strąków lepiej skupić się, aby na roślinie było Jak Najwięcej dorodnych strąków wtedy możemy mieć wyższe plony a wysokość zawiązywania strąków musimy zostawić hodowcom to oni muszą doprowadzić do tego, aby rośliny miały wyżej strąki poprzez hodowlę nowych odmian

Będzie się zdarzać, że u kogoś będą wyżej strąki, ale to musi się powtarzać, co roku dopiero wtedy można stwierdzić ze to, co robicie jest powodem zawiązywania wyżej strąków inaczej jest to czysty przypadek trudny do opisania i stwierdzenia ze to dzięki naszym działania strąki zawiązały się wyżej

Wczoraj opryskałem wszystką soję na szkodniki i choroby dodatkowo dodałem stymulator Asahi 0,5l/ha

https://www.agrofakt...e-zadbaj-o-nia/

Edytowany przez pstaszek, 22 lipiec 2016 - 05:41.

#2825 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 21:32

Co prawda soja jest już bliżej zbiorów niż siewu, ale warto sobie przeczytać to, co jest w załączniku na pewno da wam to wiele do myślenia i na pewno w przyszłym roku podejdziecie do uprawy soi z większym zasobem wiedzy szczególnie polecam wszystkim, którzy chcą zacząć uprawiać soję wiele informacji macie tu zawartych będą też przydatne dla tych, którzy już dłużej uprawiają soję

Edytowany przez pstaszek, 30 lipiec 2016 - 07:49.

#2826 Share bartosz231082

bartosz231082

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 28 lipiec 2016 - 08:47

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam. Czy ktoś miał kłopoty z dzikami na waszych plantacjach? Zaczynając od siewu kończąc na zbiorze.

#2827 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 lipiec 2016 - 10:41

A dlaczego pytasz akurat o dziki? Masz z nimi jakiś problem? Napisz, o co chodzi z tymi dzikami

#2828 Share bartosz231082

bartosz231082

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 28 lipiec 2016 - 10:48

czy ktoś w polsce uprawial już soję Sprawa wygląda tak: działka którą bym chciał zasiać soją sąsiaduje z dużym obszarem kukurydzy- ok 60ha. Stąd też moje pytanie. Czy nie przeniosą się na moje pole i nie będą robić spustoszenia.

#2829 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1753 postów

Napisany 28 lipiec 2016 - 10:53

Nikt ci nie da takiego zapewnienia, że nie. Nawet to, że będą musiały jakoś do tej kukurydzy codziennie dojść, aby żerować, oznacza straty. U mnie na przykład w soi pojawiają się (tzn w mojej okolicy) sarny, aby żerować na nie opryskanych chwastach w soi. Czy podjadają soję, trudno stwierdzić, ale przy wysokości soi około 80cm i sporym zagęszczeniu łanu stanowi ona niezłe miejsce do ukrycia o tej porze, gdy w zbożu już są  kombajny. Wkrótce na polu zostanie tylko gryka, soja i kukurydza.

#2830 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 lipiec 2016 - 10:58

Jeśli masz zamiar siać dopiero soje to raczej dzików się nie musisz obawiać

Osobiście z dzikami nie mam problemów przechodzą przez pola gdzie mam soje sporadycznie widać jak szukały robactwa ryjąc ziemie, ale nigdy nie zdarzyło się żeby szły wzdłuż rządka i zjadały soje tak jak to ma miejsce w przypadku kukurydzy nie miałem też przypadku, aby jak soja dojrzeje to dziki chciały ja jeść tak jak jest to w zbożach czy kukurydzy

Problemy sprawiają gołębie dzikie (grzywacze), kruki, sarny, zające możliwe, że i jelenie, ale u mnie ich akurat niema

Pisaliśmy tu już o tym, że problemy w soi z dzikich zwierząt są, ale nie pamiętam, aby ktoś miał problemy z dzikami wiec raczej nie powinno to mieć znaczenia ze ktoś obok ciebie będzie miał kukurydzę raczej to nawet lepiej, bo dziczyzna będzie tam zerować, czyli w kukurydzy

Może być tak że na polu, którym masz zamiar siać soje będą pędraki czy też myszy itp. Wiec dzik będzie tam ryć szukając właśnie tych smakołyków 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2831 Share bartosz231082

bartosz231082

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 28 lipiec 2016 - 11:36

czy ktoś w polsce uprawial już soję O taką właśnie odpowiedź mi chodziło. Dziękuję.

#2832 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 28 lipiec 2016 - 20:43

czy ktoś w polsce uprawial już soję Z ojcem przez 2 lata sielismy qq na ziarnk to byl prkblwm z dzikami. Potem zaczelismy siac soje to problem znikl. Postaw sie na miejscu dzika chcialo by ci sie isc na kawalek soi jak tu masz wielki kawal pysznej qq? Mi nie za bardzo

#2833 Share toomi30

toomi30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo, maszyny drogowe budowlane

Napisany 28 lipiec 2016 - 21:48

ja posiałem soje po kukurydzy i też nie ma dzików może dlatego , że blisko domu

#2834 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 17:13

Foto z dziś:

soj3.JPG

odmiana Violetta, wcześniej na tym polu już była soja, ta która rośnie teraz jest ciemnozielona , czyli bakterie robią to co do nich należy. Strąków na roślinie 40-50 to jest 2x więcej niż w ubiegłym roku. Prawdopodobnie bakterie były na korzeniach od początku i dlatego dostała tyle azotu ile potrzebuje a także ma duży zapas wigoci w ziemi.

soj1.JPG

soj2.JPG

odmiana Anuszka, tutaj siana po raz pierwszy, to jest ta działka gdzie jest bardzo rzadka, ale stara się nadrobić liczbą strąków. Rośliny są jaśniejsze od tych które rosną tam gdzie już była soja.

Czy po soi pod zboże ozime dajecie NPK czy tylko PK ?, Teoretycznie po soi powinno być dużo azotu w ziemi ale czy on będzie dostępny przed zimą ?. Ja zawsze sypałem tyle azotu co w polifosce, w tym roku chciałbym zrezygnować z tego i dać samo PK na jesieni.

Edytowany przez 01_Spider, 29 lipiec 2016 - 17:26.

#2835 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 lipiec 2016 - 18:42

Piękna soja szczególnie podobają misie te krzaczki Anuszki

Coraz bardziej skłaniam się do siewu punktowego chciałbym żeby u mnie każda roślina tak wyglądała a to jest możliwe tylko przy punktowym siewie

U mnie ciągle pada, więc żniwa się odwlekają postaram się zrobić zdjęcia mojej soi

Ja odkąd sieje strączkowe, czyli najpierw łubin a teraz soja nigdy jesienią nie dawałem azotu tylko PK 

#2836 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 30 lipiec 2016 - 07:50

Jak widać na zdjęciach soja bez azotu ciemno zielona niema potrzeby stosowania azotu, bo bakterie brodawkowe pracują na pełnej mocy

Tak wyglądają rośliny w gęstym łanie jak widać są bardzo wiotkie i powiem tak, że jak nic się nie zmieni, czyli nagła susza nie nastąpi to te rośliny gdzie soja powschodziła dobrze, czyli 4 jednostki na 1ha, co daje około 60 roślin na 1m kwadratowy będą prawdopodobnie leżeć nawet nie chcę myśleć, co by było gdybym zastosował azot na start

Edytowany przez pstaszek, 18 wrzesień 2016 - 20:08.

#2837 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 10:02

W końcu dotarłem na obiecane pole o PH ponad 7

Rośliny wysokie bo maja około 1m, dużo rozkrzewionych pięknie roślin ale są też pojedyncze widać że w końcu wilgoć do nich dotarła miejmy nadzieje że strąki będą i na samej górze bo "zalążki" widać. U nas co drugi dzień pompa jęczmienie dopiero zeszły ozime i rzepaki w większych gospodarstwach a pszenice czekają. Na soje dobre warunki bo ciepło dużo wilgoci ale pszenica raczej pójdzie na pasze bo parametrów chyba nie będzie. Brodawek na 10 roślin brak. Przyczyną Azot (70l RSM nie i z 300kg polifoski szóstki) czy oszukana nitragina???

Załączone miniaturki

• PH7_1.JPG
  • PH7_2.JPG
  • PH7_3.JPG
  • PH7_4.JPG
  • PH7_5.JPG

#2838 Share mpopis

mpopis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 18:14

kupowałem nitraginę z puław i efekty mizerne, natomiast na soi aligator z euralisa ( agrii) piękne brodawki. chyba już więcej nie kupię w puławach

#2839 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 02 sierpień 2016 - 15:39

czas najwyższy pochwalić się

tutaj na tym foto nie widać ale są miejsca że soja gdzieniegdzie delikatnie się położyła

Załączone miniaturki

• P1020036.JPG
  • P1020038.JPG

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2840 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members