Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2801 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:14

U mnie nareszcie trochę polało soja zabrała się do roboty. Zrobię znów kilka fot jak obeschnie. Rok temu było bez azotu w tym roku z azotem ale i dodatkowym nawożeniem potasem ale inna pogoda inne pola  i inne PH więc zdania mam mieszane i po żniwach wyciągnę na pewno więcej wniosków . W przyszłym roku po intensywnie nawożonym jęczmieniu ozimym spróbuje na 8ha zrobić bez azotu w szerokich rzędach może nawet siewnikiem punktowym PH wyjdzie na polach które planuje ponad 7 wiec zobaczymy.

Jak myślicie może dało by rade zaszczepić glebę wcześniej bakteriami np z potasem wymieszać i dać pod pług i potem drugi raz z nasionami czy mija się to z celem w przypadku kiedy  uprawia się soje na danym polu raz na 3 lata (Jęczmień ozimy Soja Pszenica )

A może zaszczepić tymi bakteriami poplony (bobik łubin wyka) siane po jęczmieniu a przed soją bo mam rolnośrodowiskowe??? I czy bakterie będą przez 3 lata w glebie mimo iż uprawiane będą tam zboża?

Miałem nadzieje w zeszłym roku ze jak na polach siałem bobiki i peluszki to bakterii będzie tam w bród ale niestety soja współpracuje tylko ze szczepem który tylko na nią działa.

PS. Jestem początkującym rolnikiem wiec proszę o wyrozumiałość ;) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 01:35
  •  

#2802 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:21

Panowie, dajcie spokój. To jak ktoś uprawia daną roślinę to tylko i wyłacznie jego sprawa. Nie sztuką jest osiągać duże plony przy mega nakładach. To jest biznes i ma być dodatnie ostateczne saldo.

Był to do niedawna jeden z niewielu tematów na forum w którym posty pisano rzeczowo i można było się coś dowiedzieć, a Wy co z tym robicie... Odpuście. Po co te niepotrzebne przepychanki. Jeszcze się nie urodził taki co pozjadał wszystkie rozumy.

Dokładnie o tym pisałem jak Mati zaczął mnie atakować, aby pisać o konkretach a nie robić jadki, ale widzę, że niektórzy tylko to potrafią i nie odpuszczą, bo po za tym nie maja nic innego do powiedzenia

Nikogo do niczego nie zmuszam a komentować mam prawo tak jak wszyscy na tym forum a że mati i jak widzę redek nie mogą się z tym pogodzić, że ktoś prosi żeby udowodnili swoje wypociny to mają z tym wielki problem i jak piszą niczego nie musza udowadniać i tu też maja racje tylko nie wiem, czemu się tak denerwują, że ja się z tym nie zgadzam, co piszą przecież to tylko forum i każdy może wyrazić swoje zdanie jak i każdy może to zdanie skomentować czy też z krytykować oby mądrze

Napiszcie coś, co potraficie udowodnić a na pewno zdobędziecie sympatie forumowiczów tekstami typu -krowa, co głośno ryczy- na pewno nikogo o swoich racjach nie przekonacie

matttic

Bardzo mądrze gadasz i na pewno warto to, przedyskutować wiem ze niektórzy używają ziemi gdzie takie bakterie już są do zaszczepienia innego kawałka tą ziemia z pola gdzie one już są nie znam dokładnie tego tematu wiec nie wiem dokładnie jak oni to robią, ale o tym warto podyskutować

Edytowany przez pstaszek, 18 lipiec 2016 - 08:26.

#2803 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:22

czy ktoś w polsce uprawial już soję Mmattic ciekawie kombinujesz. Daj znać jak Ci wyszło. Dlaczego masz mieszane uczucia?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2804 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:30

Bakterie jak je wprowadzisz do gleby i będzie ich już sporo to spokojnie wytrzymają 3 a nawet więcej lat o ile nie będzie niesprzyjających warunków a takimi niesprzyjającymi warunkami może być kwaśna gleba

Pomysł godny naśladowania oby się udał

#2805 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:40

Mieszane uczucia dlatego że rok temu siałem 136kg na ha w rzedy 12,5cm przy nawożeniu 300kg polifoski 6 przy PH od 3,7 do 5,5 bez nitraginy.

W tym roku prócz 300kg poli 6 dałem 100 kg soli potasowej i około 70L RSM 32% (na jednym polu na połowie wylałem nawet 120L RSM bo takie miałem końcówki jak pszenice zasilałem drugą dawką ale nie widziałem różnicy może dlatego że było bardzo sucho przyglądnę się temu jeszcze na dniach ) ponadto w tym roku wszystko zaszczepiłem nitraginą na soje i posiałem co 25 cm na polach o PH od 5 do 7,5 w sumie 6ha Merlina ze swoich zbiorów w ilości 125kg/ha z tym ze rok temu więcej wilgoci było w początkowych fazach a potem lampa i mi się osypało bardzo dużo tam gdzie były najgorsze gleby i mniej wilgoci i plon średni około 1t a teraz start był w miarę dobry i bardzo długo nie było opadów na zdjęciach w moich wcześniejszych postach widać bardzo duże pęknięcia w glebie a teraz dopiero solidnie popadało wiec się zabrała do życia. Na polu gdzie PH jest ponad 7 wydaje mi się że jest najładniejsza. Ponadto w zeszłym roku była dość rzadka mimo siania co 12,5 a w tym co 25 w końcu pościła pędy boczne i jest miejscami aż za gęsta.Może w przyszłym roku zjadę do 100kg. 

PS. Tylko czy sól potasowa nie zaszkodzi bakteriom? 

Edytowany przez matttic, 18 lipiec 2016 - 08:46.

#2806 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:45

czy ktoś w polsce uprawial już soję No ciężko porównać u Ciebie te dwa lata ale na dzień dzisiejszy chyba jesteś zadowolony? Wstaw zdjęcie aktualne jak będziesz miał możliwość. A te poplony w jakim terminie siejesz zazwyczaj? I zdążą wyrosnąć? Bo sam mam rolnoś. I też teraz chce łubin wrzucić

#2807 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:51

Ja mam termin do 15 września i tak sieję przynajmniej w tamtym roku siałem pierwszy raz.

Zdążą umarznąć i nie mam problemów na wiosnę bo mam czyste pole i woda w glebie zostaje i parę groszy wpadnie:) a na zielona masę to raczej facelia i gorczyca żeby coś zostało i coś dało.

#2808 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:52

Co do soli to raczej bym sobie odpuścił, bo jak wiadomo sól jest bakteriobójcza więc w takim stężeniu na pewno bakterie by nie przeżyły

#2809 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:56

Co do soli to raczej bym sobie odpuścił, bo jak wiadomo sól jest bakteriobójcza więc w takim stężeniu na pewno bakterie by nie przeżyły

Udowodnij to

Edytowany przez RolnikMati, 18 lipiec 2016 - 09:01.

#2810 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 08:59

To z czym można by było to wymieszać żeby rozsiać może z polifoską na jesień  z tym że mieszać tak mało w 300kg to kiepsko to widzę a może w formie oprysku nanieść z tym że nitragina była grudkowata to raczej dyszami do rsm  :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2811 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 09:04

czy ktoś w polsce uprawial już soję Mati może najlepiej z poplonem.najbezpieczniej

#2812 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 09:05

Myślę ze takim neutralnym balastem jest piasek najlepiej wilgotny nie suchy

Co do zastosowania na nasze strączki to trzeba się liczyć z tym, że te bakterie nie będą się żywić na naszych strączkach, więc ich przetrwanie będzie zależeć od środowiska, do jakiego trafią i ilości dostępnego azotu w glebie, do tego dochodzi PH, jeśli z tym będzie kiepsko to mogą nie przetrwać nawet do wiosny, ale warto to sprawdzić i napisać o tym 

#2813 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 09:41

To tylko wypadało by siać w poplonach soję zaprawioną nitraginą ale to już przesada poza tym według przepisów nie można siać potem  rośliny która jest jedną z roślin wchodzą w skład mieszanki 3 różnych gatunków wiec i nie tanio i nie zgodnie z literą prawa. Więc może lepiej faktycznie po zimie ( tak jak w tym roku było w miarę ciepło i sucho w okolicach luty marzec) przed wyrównywaniem gleby pod siew soji rozpuścić nitraginę i w celach doświadczalnych opryskać pole i wtedy zabronować. 

#2814 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 10:28

Może i tak by było dobrze tylko trzeba by było użyć dysz do RSM z jak największa kryzą, bo będzie się zatykać końcu to będzie zawiesina to raczej się nie rozpuści

#2815 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 07:20

Zdjęcia z pól ph okolice 4,7 wapnowane na jesień około 5 ton wapna węglanowego wiec teraz powinno być powyżej 5.

Na jednej roślinie znalazłem jedną brodawkę (foto korzenia) o ile dobrze rozpoznałem na jakieś 10 wyrwanych.

Od lasu gdzie było mniej światła i drzewa sobie wyciągnęły  wodę z pola rzadka i kiepska miejscami pojedyncze rośliny.

Miejmy nadzieję ze weźmie się za do roboty bo wilgoć nareszcie jest teraz tylko pogody.

W porównaniu do zdjęć z przed około miesiąca to różnica jest spora Oby tak dalej.

130kg na hektar co drugi talerz jak widać miejscami za gęsto ale plus jest taki że zagłuszyła chwasty.

Załączone miniaturki

• ss0.jpg
  • ss1.jpg
  • ss2.jpg
  • ss3.jpg
  • ss4.jpg
  • ss5.jpg
  • ss6.jpg
  • ss7.jpg
  • ss8.jpg

#2816 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 08:30

Rozumiem że te mocno rozkrzewione rośliny soi to z tych rzadkich miejsc są?

#2817 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 08:50

Ta z metrem jest rzeczywiście z kraja pola ale z innej strony gdzie był gęsty łan ale reszta ze środka.

Zdjęcie 7 (SS6) nie jest rozkrzewiona roślina tylko kilka w kupie w rozchylonym ręką gęstym łanie.

Tam gdzie są tzw dziury w polu są skutkiem nałożenia oprysku zdjęcie pierwsze... widać że goła ziemia albo jak pisałem zacienieniem pola lub wykorzystania przez drzewa wody na skraju pola pod drzewami (zdjęcie ostatnie) i są najmarniejsze i przerzedzone. 

Edytowany przez matttic, 20 lipiec 2016 - 08:52.

#2818 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 20 lipiec 2016 - 09:12

U mnie natomiast w zacienionych miejscach rosliny są np wybujałe bo szukają słonca. Mam tak z łubinem w jednym miejscu. W poszukiwaniu swiatła wybijają sie w gorę a potem wylegają bo nie mogą ustac.

#2819 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 10:44

To podobnie jak u mnie gdzie jest gęściej to jak rośliny są niewyrwane to się dobrze prezentują a po wyrwaniu i rozdzieleniu już tak dobrze nie wyglądają mam tylko nadzieję, że się tam nie wyłożą

Ciekawa sprawa że aż tak ci na założeniach wypaliło

U mnie pod drzewami też soja dużo słabsza i cieniutka tak jak andrzej1988 napisał prawdopodobnie się wyłożą, bo są takie wiotkie

Dzisiaj nie pada i ma być tak aż do soboty, więc może mi się uda zrobić oprysk na choroby nie wiem czy ma jeszcze sens oprysk na szkodniki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2820 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 11:16

To było akurat tak że w tym miejscu chwilę ciągnik stał z włączonym opryskiwaczem i tak upaliło ale tylko w tym miejscu poza tym reszta jest ok 

Poniżej te same słabsze pola ale od innej strony.

PS Lepsze 2 pola o PH  7 mam kilka km od domu jak porobię foty to wstawię tam była ładniejsza dużo od tej ale miesiąc temu byłem tam ostatnio foty popękanej ziemi wstawiałem kilka tyg temu żeby zobrazować jaka u nas susza była do niedawna. 

Załączone miniaturki

• ss9.jpg
  • ss10.jpg
  • ss11.jpg
  • ss12.jpg