Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2721 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 09 lipiec 2016 - 20:46

trzeba pryskac soje sklejaczem czy nie? Jak u niej z pękaniem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 07:38
  •  

#2722 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 09 lipiec 2016 - 21:31

Podobno pneumatyczne siewniki uszkadzają soje i są gorsze wschody, ale to tylko podobno ja nie mam pneumatycznego wiec nie potwierdzam ani nie zaprzeczam

Co do głębokości siewu to potwierdzam, że najlepsze wschody są przy płytkim siewie jak jest przesuszona gleba to lepiej poczekać na deszcz i po deszczu posiać płytko niż siać w suchą ziemie głębiej, bo jak przyjdzie deszcz i zaklepie ziemie to soja będzie miała duże problemy z wschodami tak jak w tym roku było u mnie, chociaż nie siałem głębiej jak 4cm, ale w niektórych miejscach widocznie siewnik posiał głębiej i były problemy z wschodami

Dlatego chcę siać punktowym siewnikiem one bardziej precyzyjnie utrzymują zadana głębokość siewu, co powinno gwarantować lepsze wschody

andrzej1988

W zeszłym roku była tragedia soja w 70-80% się wysypała, ale to był wyjątkowy rok

A czy pryskać sklejaczem sam nie wiem, ale możesz sprawdzić, jaki będzie efekt po oprysku sklejaczem i podziel się z nami tym na forum

Edytowany przez pstaszek, 09 lipiec 2016 - 21:35.

#2723 Share dominik2308

dominik2308

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 76 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 10 lipiec 2016 - 13:57

Mavka się wyłożyła bo chyba była za gęsto posiana anushka narazie stoi ładnie. Tez sie zastanawiam właśnie nad tym sklejaczem ciekawe czy to ma sens

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2724 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 20:10

Najlepszy sposób, aby się przekonać czy taki oprysk sklejaczem coś da to popryskać połowę a drugą nie i wszystko szybko się wyjaśni

U mnie soja wciąż rośnie i kwitnie a niema deszczu jak tak będzie to znów nie wszystkie strąki będą miały nasiona albo będzie ich po 1dnym góra 2wa nasionka w jednym strąku bez deszczu będzie kiepsko

A co u was słychać w soi?

Edytowany przez pstaszek, 17 lipiec 2016 - 08:03.

#2725 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 10 lipiec 2016 - 21:18

U mnie rośnie,cały czas popaduje deszcz.Pojawiają się strączki.Zauważyłem na razie mniej więcej po 2 ale zawiązki kwiatków jeszcze są.Zobaczymy co dalej.

#2726 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 05:22

Ja mam zamiar w tym miesiącu popryskać na grzyba i na strąkowca

Na strąkowca nieco późno, bo powinno zacząć się pryskać na niego jak pierwsze piętro kwiatów przekwitnie i pojawia się pierwsze zawiązki, ale w takim wypadku trzeba by powtarzać oprysk, co 7-14 dni aż soja przestanie kwitnąć

Ja mam zamiar zastosować Mospilan działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.

Na strąkowca jest zalecana dawka 0,2 kg, co wychodzi niestety, ale dosyć drogo, dlatego jestem ciekaw jego działania

Na grzyba pójdzie tebu-0,5l + acanto-0,5l, ale żeby był efekt to jest potrzebny deszcz bez deszczu soja nie wyda dobrego plonu, więc jak u ciebie KRISS75 popaduje to tylko się cieszyć bez wody wszystkie zabiegi są nieefektywne u mnie wszystkie zboża ozime są już prawie uschnięte myślę że koniec miesiąca będzie trzeba myśleć o żniwach

#2727 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 21:43

Abelina dzisiaj , prawie metr wysokości, i ciągle kwitnie

http://fpr.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=151&image_id=32881

#2728 Share dominik2308

dominik2308

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 76 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 22:05

Mavka i anushka tez ciągle kwitną i maja około 90 cm ale dzisiaj przeszedł grad u nas i ciekawe co z nich zostało

#2729 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 22:10

No piękna oby się nie wyłożyła plon powinien być wysoki

U mnie dzisiaj popadało o 21 pierwszej i jutro też ma padać to może coś z tej soi będzie

Mam już oprysk, czyli mospilan i tebu + acanto teraz tylko pogody potrzeba żeby popryskać

#2730 Share dominik2308

dominik2308

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 76 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 22:13

Ja na grzyba nie pryskam bo chyba to są zbędne koszty jak narazie  w produkcji soi. Widziałem na lisciach takie białe kropki występowały tylko na górkach i zastanawiam sie czego jej brakuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2731 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 22:23

Nie wiem jak wyglądają te białe kropki, ale jeśli są to jasne plamy to jest to na pewno choroba

Co do opłacalności oprysku to z pewnością niema takiego nasilenia chorób, aby był z takiego oprysku zysk, ale na pewno zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chorób, co najmniej niektórych a to już jest korzyść trudna do oszacowania, ale na pewno bardzo duża, jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu niektórych chorób

Sieję soje, co drugi rok na tym samym polu wiec ryzyko duże

#2732 Share dominik2308

dominik2308

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 76 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 22:27

Aha ok a siałes może kiedyś soje rok po roku na tym samym stanowisku?

#2733 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 22:35

Ja osobiście nie, ale w Głubczycach siali i twierdzili ze warto na początku tak zrobić żeby bakterii brodawkowych namnożyć, ale mi szkoda przedplonu wiec tak nie robiłem

Przed soja siałem łubin, więc ryzyko chorób u mnie jest dość duże bynajmniej tych, które występują w wszystkich strączkowych

#2734 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 08:38

Ja wyciągnałem zupełnie inne wnioski z uprawy soi - nie  patrzeć na brodawki, nie dawać żadnych zapraw, za bardzo kaprysne to jest, to im za sucho, to za mokro, to azotu za duzo, ogólnie słabo się rozwijaja, za te  pieniądze lepiej rzucić taniego azotu, i jest pewność , ze podziała. Rosliny z wysoka dawką startową azotu rosną wyższe, wyzej osadzaja pierwsze strąki, szybciej zakrywaja rzędy. Za pewne dla rosliny nastepczej mniejsza korzyść, ale dla wyniku finansowego chyba lepiej.

Edytowany przez redek, 12 lipiec 2016 - 12:49.

#2735 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 12:57

czy ktoś w polsce uprawial już soję Redek dobrze prawisz. Sypniesz to masz gwarantowane. Koszty niewiele większe. Ktoś jak chce się zastanawiać cały sezon czy będą brodawki czy nie to jego sprawa.

#2736 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 15:10

Ja wyciągnałem zupełnie inne wnioski z uprawy soi - nie  patrzeć na brodawki, nie dawać żadnych zapraw, za bardzo kaprysne to jest, to im za sucho, to za mokro, to azotu za duzo, ogólnie słabo się rozwijaja, za te  pieniądze lepiej rzucić taniego azotu, i jest pewność , ze podziała. Rosliny z wysoka dawką startową azotu rosną wyższe, wyzej osadzaja pierwsze strąki, szybciej zakrywaja rzędy. Za pewne dla rosliny nastepczej mniejsza korzyść, ale dla wyniku finansowego chyba lepiej.

Uprawa strączkowych na azocie bez brodawek szczególnie chodzi tu o soje mija się z celem uprawy soi i innych strączkowych jak sam napisałeś „chyba lepiej”

Naszych strączków nie trzeba zaprawiać bakteriami, bo są w naszych glebach, ale soje trzeba w pierwszych latach a na pewno w pierwszym roku trzeba zaprawić bakteriami, ale typowo do soi nie innymi, bo nie zadziałają

Najlepiej kupować nasiona już zaprawione jest tego sporo na rynku więc na pewno nie warto kupować niezaprawionych i bawić się w zaprawianie cena nasion niezaprawionych jest podobna do zaprawionych więc niema sensu przepłacać za niezaprawione nasiona

Masz oczywiście prawo uprawiać soje jak sobie tam chcesz, ale ja nie daje ani kilograma azotu a moja soja nie różni się od twojej intensywnością koloru, więc nie widzę sensu dawania azotu, czyli już mam zysk a dodatkowy zysk to azot, który zostawia soja znów czysty zysk i nie chyba, ale na pewno jest to bardziej korzystne nisz dawanie azotu

Pisałem już o tym, ale jeszcze raz powtórzę, że w pierwszym roku bakterii jest mało, ale już w następnym na tym samym polu jest sporo i efekt jest taki jak właśnie u mnie widać

Co do wyżej zawiązywanych strąków dzięki dawce azotu to pierwsze słyszę czy i jak to stwierdziłeś robiłeś jakieś doświadczenie? Z tego, co wiem to wczesny siew i gęsty sprzyja wyższemu zawiązywaniu strąków, ale gesty powoduje wyleganie soi a azot raczej przyczynia się do wylegania soi

Azot owszem, ale tylko w tedy jak soja jest słaba, bo niema brodawek lub jest bardzo mało w innym przypadku niema to sensu

Oczywiście są różne szkoły na ten temat niektórzy pisali, że należy soje intensywnie nawozić ja osobiście mam zamiar osiągnąć zadawalające plony bez azotu, bo to jest pewny zysk a nie chyba

Edytowany przez pstaszek, 17 lipiec 2016 - 08:04.

#2737 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 17:07

Zacznijmy od tego, że samo kupowanie nasion, zaprawionych, czy nie, to już jest nie uzasadnione , mam posiane włąsnymi nasionami, i kupnymi, i wschody z własnych nasion lepsze, a teraz rośnie tak samo, mimo, ze kupne były inkrustowane bakteriami.

Mam zrobione doświadczenie, cześc nasion z kwalifikatu mam posiane bez azotu, a cześc normalnie z dawką startową, i te są wyraźnie wyższe, i mają wyżej strąki, od poczatku rosną lepiej, ostatecznie kombajn pokaże różnice.

A sianie soi dwa razy po kolei, to już jest chyba niczym nie uzasadnione, może i namnożą się bakterie brodawkowe, ale przy okazji i organizmy chorobotwórcze, a może i szkodniki, jak na razie nie stwierdziłem w soi zadnych patogenów.

#2738 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 18:36

Mógłbyś to poprzeć jakimiś zdjęciami, bo rozumiem, że różnica w wysokości strąków jest znaczna i można ją zaobserwować naocznie, bo to, że soja jest wyższa to nie znaczy, że zaraz będzie miała wyżej strąki, ale jak masz zrobione doświadczenie to warto było by się tym pochwalić i zrobić parę zdjęć, bo jeśli to prawda to jestem skłonny stosować azot na start

Z doświadczeń wynika, że stosowanie azotu może mieć negatywny wpływ na ilość strąków właśnie, dlatego że soja rośnie bardziej bujnie a to, że azot tak właśnie działa, że rośliny rosną bujnie to wszyscy wiemy

Co do siania swoich nasion to można, ale, jak co roku będziesz odnawiał materiał siewny inaczej będziesz miał szybciej choroby niż ci, co posieją dwa lata pod rząd na tym samym polu, ale kwalifikat i dzięki temu nie będą musieli w przyszłości stosować azotu, co do chorób i szkodników to w ciągu 2 lat się nie namnożą po 2 latach można zrobić zalecaną przerwę w uprawie strączkowych, czyli 3-4lata, co jest zalecane nawet jak uprawiasz strączki tylko raz to powinno się zrobić przerwę 3-4lata żeby znów można było tam posiać strączkowe a wynika to właśnie z tego ze strączkowe mają sporo chorób które atakują większość strączkowych

Właśnie to obserwuje w mojej okolicy na przykładzie grochu wszyscy sieja groch kupiony od rolnika, który zaczął pierwszy go siać i już widać tego skutki nawet ci, co sieja pierwszy raz mają chore rośliny tak właśnie się kończy przygoda siewu tylko własnych nasion trzeba troszkę zdrowego rozsądku zachować inaczej nie będziemy mogli siać strączków, bo niektóre choroby występują w różnych strączkowych a więc, co byśmy potem nie posiali to i tak będzie chorować oczywiście chodzi o strączki

Ale każdy jest kowalem własnego losu i uczy się na własnych błędach

Ja już sieje 7 rok strączki jak bym siał swoje nasiona to mógłbym już zapomnieć o uprawie strączkowych

Większe korzyści mamy ze strączkowych, które one dają roślina następczym i ogólnie żyzności gleby niż korzyści finansowe, jeśli ktoś tego nie rozumie to trudno z kimś takim prowadzić dyskusje

Soja nie jest rzepakiem ani kukurydza, więc nie musi być aż taka bujna jak rzepak i kukurydza

#2739 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 20:49

Nie jest to doświadczenie ścisłe, więc trudno mówić , jaka dokłądnie jest różnica, zdjęcie mozna zrobic, ale co ? Pokazać, że na jednej roslinie strąki sa wysoko, a na drugiej nisko ? Każdy sobie moze takie rośliny znaleźć, nie trzeba doświadczen.

Ja mówię o wyraźnej różnicy, widocznej gołym okiem, tak, jak wyraźnie widac, że Abelina ma strąki osadzone wyżej, niż Merlin.

Zresztą to wydaje się oczywiste, jeżeli rośliny cały czas są wyższe, więc i pierwsze rozgałęzienia maja wyżej, i kwiaty też mają wyżej.

Owszem, większa dawka azotu i większa wysokość roślin to równocześnie większe ryzyko wylegania, coś za coś, dlatego sieję rzadko, 80 kg/ha w tym roku.

O ilości strąków na nawożonej i nienawożonej za wcześnie, żeby mówić, obie jeszcze kwitną, ale postaram się jesienią porównać.

Nigdzie nie powiedziałem o wieloletnim sianiu swoimi nasionami, odwrotnie, pisałem, że doświadczenie jest zrobione na kwalifikacie, co roku kupuje jakieś świeże nasiona, ale gro pola obsiewane jest swoimi.

U mnie strączki wracają co 4 lata na to samo pole i na dzisiaj wydaje się to w miarę rozsądnym płodozmianem - zboże, rzepak, zboże, strączki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2740 Share dominik2308

dominik2308

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 76 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 21:17

Dokładnie wysokość rośliny nie ma znaczenia przy obsadzeniu dolnych strąków widzę to miedzy Mavka a Anushka. Anushka jest wyższa ale strąki ma obsadzone dość nisko za to Mavka jest niższa a strąki ma niżej dodam ze nawożenie było identyczne dla obu odmian rosną na tym samym polu które jest przedzielone na pól. Moim zdaniem duże znaczenie ma właśnie odmiana rośliny