Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2661 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 09:56

Czy pod soję mogę zastosować pomiot kurzy? Przeczytałem tu http://www.dodr.pl/III/4/1/3/1/11.pdf że po oborniku można siać soję w 2-3 roku.

Zastosowanie pomiotu w dawce 10t/ha daje około 250kg N, 200kg P2O5, 240kg K2O, 40kg Mg. Dałbym tego powiedzmy 7t bez nawożenia mineralnego.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 23:32
  •  

#2662 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 11:04

matttic

Fatalna sprawa z tą suszą w wielu rejonach kraju daje się we znaki Rolnikom u mnie wciąż braki wody, ale nie mogę powiedzieć, że jest susza

Ponieważ masz taką susze to proponuje ci zastosować jakiś stymulator wzrostu ja stosuje Asahi SL jest też coś takiego jak Super Plon różni się od Asahi tym, że zamiast sodu zawiera potas podobno lepszy od Asahi

http://www.bio-gen.pl/pl/superplon-k

Ja nie mam takiej suszy, więc nie mogę potwierdzić czy są tak skuteczne te biostymulatory w warunkach stresowych miedzy innymi susza jak to opisują, ale u mnie soja po dwukrotnym stosowaniu biostymulatorów wygląda w tym roku bardzo dobrze na dzień dzisiejszy, więc może coś w tym jest niestety nie zostawiłem poletka kontrolnego, więc nie mam porównania

Chyba to najlepszy moment, aby potwierdzić działanie tych stymulatorów

majes

Wielokrotnie o tym pisaliśmy, że bezpośrednio pod soję nie należy stosować obornika przy takiej dawce jak zamierzasz dać będzie zbyt dużo azotu, co spowoduje, że soja będzie intensywnie się rozwijać, co spowoduje, że wylegnie i będzie to miało negatywny wpływ na plon nasion i zbiór soi maksymalna zalecana dawka azotu pod soję korzystnie wpływająca na rozwój soi to około 60 kg czystego azotu na 1ha, ale tylko wtedy jak soja ma mało brodawek i jest słaba blado zielona można też zastosować przed kwitnieniem około 30-40kg czystego azotu, ale nie należy przekraczać łącznej dawki, czyli około 60 kg czystego azotu na 1ha przedawkowanie azotu nie daje wyższego plonu nasion a jedynie powoduje wyleganie soi i ogranicza a nawet całkowicie wstrzymuje asymilację bakterii brodawkowych z soją, ponieważ maja łatwy dostęp do azotu, który jest dostarczony do gleby czy to w postaci obornika czy też w formie nawozu mineralnego

#2663 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 12:21

Czyli w ogóle nie stosujecie nawozów mineralnych pod soję? Czy w małych ilościach, np. w tym wypadku 2t/ha i uzupełnienie fosforu i potasu mineralnymi?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2664 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 29 czerwiec 2016 - 12:46

Ogólnie rzecz biorąc jak kolega pstaszek pisze:pod strączkowe bez obornika,ewentualnie minimalna dawka azotu i w zależności od zasobności gleby fosfor,potas magnez.

#2665 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 13:57

Czyli w ogóle nie stosujecie nawozów mineralnych pod soję? Czy w małych ilościach, np. w tym wypadku 2t/ha i uzupełnienie fosforu i potasu mineralnymi?

Jeśli masz zamiar siać soję to przede wszystkim odczyn gleby to jest podstawa, aby soja się udała optymalne pH gleby waha się od 6,0 do 7,0

Poza odczynem dobrze by było uzupełnić magnez i siarkę

A jeśli chodzi o nawożenie fosforowo potasowe to najlepiej było by znać zasobność gleby a jeśli jej nie znasz to można zastosować około 40-60 kg czystego fosforu i około 90-120 kg czystego potasu

Obowiązkowo zaszczepić soje bakteriami brodawkowymi przeznaczonymi do szczepienia soi inne nie zadziałają 

#2666 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 14:04

Rozmawiałem z facetem który 2 lata uprawiał soje w okolicy. W tym roku już zrezygnował bo nie ma gdzie tego sprzedać. Uprawia niedużo bo kilka ha. Przy ilościach całosamochodowych nie ma problemu ale przy kilku tonach już jest. Mówi że jeszcze mu zostało ze 4t do sprzedania.

Siał Anuszkę i chyba Mavkę. Musze popytać w skupach bo słabo zostać z kilkunastoma tonami to nie sztuka. Mam kawałek 5ha, który pasowało by mi zasiać.

PH mam około 5,5, fosfor i potas na średnim poziomie, magnez na wysokim. Na jesieni pójdzie wapno.

#2667 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 19:26

Zmienię trochę temat, nie byłem na swojej plantacji kilka dni i oczy ze zdumienia przecierałem bo nie wierzyłem, poniżej zdjęcia

attachicon.gifZdjęcie-0151.jpgattachicon.gifZdjęcie-0152.jpg

i niech ktoś mi teraz powie że w soi nie ma szkodników, nasilenie nie jest jednakowe na polu. Czy ktoś poznaje co to za szkodniki?

Z tego, co udało mi się znaleźć w Internecie to najprawdopodobniej jeden z szkodników widocznych na twoim zdjęciu to Rusałka osetnik 

Jeszcze coś na temat głębokości siewu i z tym na pewno trzeba się zgodzić:

W tym roku znacznie powiększa się grupa rolników, którzy chcą spróbować uprawy soi. W pierwszym roku łatwo o błędy. Ważnym elementem agrotechniki jest prawidłowy siew, w tym jego głębokość.

Trzeba pamiętać, że soja, podobnie jak łubiny, kiełkuje epigeicznie, a to oznacza, że podczas kiełkowania wydłuża się część podliścieniowa łodyżki (hypokotyl), która wypycha liścienie na powierzchnię gleby. Zupełnie inaczej jest u grochów i bobiku, u których rozrasta się część nadliścieniowa (epikotyl) i liścienie pozostają w glebie.

Aby kiełkowanie i wschody mogły przebiegać bez przeszkód, soję trzeba wysiewać płytko - na głębokość 3-4 cm. Płycej wysiewa się na glebach wilgotniejszych, a głębiej na bardziej ubogich w wodę. Głębsze siewy niż zalecane mogą spowodować pogorszenie wschodów i ich wydłużenie.

Ważne jest także, aby utrzymać na całym polu jednakową głębokość siewu. Duży wpływ ma na to prawidłowa uprawa przedsiewna.

Edytowany przez pstaszek, 26 lipiec 2016 - 08:09.

#2668 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1755 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 19:41

Przyroda nie znosi próżni, a soja jest uprawiana w naszym kraju w większym lub mniejszym areale od lat 70-tych. Szkodniki się szybko adoptują, taka ich natura, to im gwarantuje sukces życiowy, jesli szybko przerzucą się na gatunek, gdzie jest mniejsza konkurencja.

Wraz z przystosowywaniem soi do naszych warunków, niestety przystosuje się ona także do lokalnych chorób i szkodników, tak samo jak inne gatunki obce - tytoń, ziemniaki, kukurydza. Kto 30 lat temu słyszał o szkodnikach czy chorobach w kukurydzy ? Ale była to wówczas uprawa określił bym to - hobbystyczna w powszechnym rolnictwie w naszym kraju. Jak zaczynaliśmy kukurydzę skarmiać w postaci sieczki dla bydła mlecznego, to conajmniej raz w miesiącu była kontrola z mleczarni ze względu na wysokie parametry mleka i wydajność.

Dziś patrzę jak sąsiedzi odkrywają amerykę z uprawą soi. Siew w gęste miedzyrzędzia bez szans na uprawę międzyrzędzi, brak oprysków posiewnych albo tylko oprysk posiewny, za to w kilka dni po siewie, gdy gleba przyschnie. Brak nawożenia (bo soja nie potrzebuje), wysokie nawożenie azotowe, zbyt duże dawki herbicydow (przypalenia). W ODR-ach też niewiele się można dowiedzieć - czy tam się nikt nie dokształca ? Uważam, że gdyby na podstawie doświadczeń z forum ktoś napisał kilkunastostronicową broszurę "Fakty i mity o uprawie soi w praktyce" to byłby to bestseller w ODR-ach, bo chęć w ludziach jest, tylko bez wiedzy szybko można się zniechęcić, bo jest to roślina delikatna i wymaga dużego reżimu technologicznego.

#2669 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 29 czerwiec 2016 - 20:02

tak to u mnie wygląda na dzień dzisiejszy

Soja

#2670 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 20:58

Jeszcze parę lat i pewnie w soje będziemy intensywnie  pakować fungicydy i insektycydy i tu dodatkowe koszty. Co do gąsienic to mają apetyt, strata w plonie gwarantowana. Mam place na polu gdzie mocną pocięły rośliny. Ręce opadają co może się wydarzyć w parę dni.

Edytowany przez mic01, 29 czerwiec 2016 - 21:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2671 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 05:06

andrzej1988

Na zdjęciu widać jakby soi brakowało azotu nie wiem czy to efekt nasłonecznienia czy faktycznie jest taka jasno zielona?

mic01

Na twoim miejscu bym nie czekał tylko wykonał oprysk

Niestety, ale na pewno będziemy musieli podejść do uprawy soi bardziej profesjonalnie i chronić ją nie tylko przed chwastami, ale i przed chorobami i szkodnikami Ja u mnie na razie nie zaobserwowałem w tym roku nic niepokojącego i mam nadzieje, że tak będzie aż do zbioru

Poniżej wstawiłem coś na temat ochrony fungicydowej w soi podane nazwy i dawki na 1ha

Z uwagi na mały obszar uprawy soi w Polsce zagrożenie ze strony chorób grzybowych i szkodników jest niewielkie. Wśród chorób mogących pojawić się na soi wyróżnia się: zgorzel siewek, antraknozę, askochytozę, septoriozę – brązową plamistość liści soi, fuzaryjną zgorzel szyjki korzeniowej i podstawy łodygi, fuzaryjne więdnięcie, cerkosporiozę, fuzaryjne brunatnienie strąków.    W warunkach pogodowych sprzyjających rozwojowi chorób grzybowych można zastosować profilaktycznie oprysk preparatem zawierającym tebukonazol 250 g/l jak np. Brasifun 250 EC, Domnic 250 EW, Horizon 250 EW, Tarcza Łan 250 EW czy Toledo 250 EW w dawce 0,3-0,5 l/ha w mieszaninie z preparatem Acanto 250 SC w dawce 0,2-0,4 l/ha. Potencjalne zagrożenie dla soi mogą stanowić mszyce, omacnica prosowianka, oprzędziki, rolnice, strąkowce, śmietki, tarczówkowate oraz zmieniki. Przestrzeganie zasad prawidłowej agrotechniki zapobiega masowemu pojawieniu się chorób i szkodników na plantacjach soi.

#2672 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 30 czerwiec 2016 - 09:42

tzn ona  teraz zaczyna robić sie ciemniejsza, wyrównuje sie bo wcześniej były pasy jasno i ciemnozielone. Ja juz nic w nią nie bede wkładał. Za drogo odchaszczanie mnie wyszło bo 400 zł na 1,15 ha + 2x siarczan magnezu, 400 kg superfosfatu na 1.15ha. Pozatym nie chce szalec z azotem bo drugi rok po łubinie i rok po pszenice z wydajnością ponad 8 ton. Wiec pole raczej nie jest ubogie.

#2673 Share ManiakUrsus

ManiakUrsus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 11:23

Witam chciałbym zasiać pierwszy raz soję i moje pytanie jest następujące czy warto ją siać? Jak z kosztami utrzymania jej? Jakie nawożenie (przedsiewnie i pogłówne) jest potrzebne aby zebrać odpowiedni plon? 

#2674 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 12:15

Kolego z całym szacunkiem do Ciebie.Do przyszłorocznego siewu masz 10 miesięcy.Radzę trochę poczytać ten temat.Było pisane nie raz.

#2675 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 12:47

Kolega KRISS75 ma rację już tyle razy było na ten temat pisane że wystarczy poczytać kilka postów wcześniej pytał oto samo kolega majes, więc nie wiem czy jest sens o tym pisać jak nie czytacie tego, co już jest napisane jeśli oczekujesz jakiejś recepty na sukces w uprawie soi to raczej nikt ci jej nie poda musisz posiać soje i sprawdzić jak u ciebie będzie się rozwijać nikt z nas nie zna twoich pól ani zasobności ani odczynu ani czy masz gleby nadające się pod soję czy też nie bardzo a mimo to chciałbyś uprawiać soje poza tym o wszystkich Sprawach, które tu wymieniłem już pisaliśmy więc ciężko by było pisać o wszystkim odnowa po prostu zasiej a jak czegoś nie będziesz wiedział to napiszesz to wtedy na pewno ktoś ci poradzi o ile będziemy coś na ten temat wiedzieć a jak nie to może uda się coś w Internecie znaleźć 

#2676 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1107 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 30 czerwiec 2016 - 14:01

Pstaszek- niestety takie uroki tego forum, stale ktoś pyta o coś co było wcześniej napisane. Te same pytania, te same odpowiedzi. Najlepszym przykładem jest temat o Zabiegach fungicydowych w zbożach.

Wracając do tematu, u mnie soja po oprysku basagranem zrobiła się ciemno zielona i znacznie urosła mimo suszy, oraz jakby się wydawało niedużego wtórnego nasilenia chwastów. Wcześniej były pasy jasne i ciemne, te ciemniejsze były jakby za rządkami słomy jakie sypał kombajn w poprzednie żniwa. Na tej nie pryskanej basagranem nie byłem jeszcze bo nie ma kiedy podjechać, ale jak ją oglądnę to dam znać czy kierunek mojego rozumowania odnośnie jego działania jest słuszny.

Edytowany przez master20002, 30 czerwiec 2016 - 14:02.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2677 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 14:34

A u mnie przez te opady rzuciło się proso i trochę przytulii.Soja w pełni kwitnienia więc już za późno chyba na cokolwiek.

#2678 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 18:49

Dzisiaj właśnie popadało, więc zrobiłem zdjęcia mojej soi myślę, że na razie dobrze się trzyma bakterie pracują na pełnej mocy, więc azotu jej nie brakuje

Nie zauważyłem też w mojej soi chorób ani szkodników oby tak dalej aż do zbiorów a będzie OK

A tak wygląda moja najlepsza soja

Edytowany przez pstaszek, 04 lipiec 2016 - 20:34.

#2679 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1107 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 30 czerwiec 2016 - 19:20

czy ktoś w polsce uprawial już soję Piękna. Byłem na tej nie pryskanej basagranem i żałuję że nie opryskalem bo pojawiło się sporo chwastów, zwłaszcza dolnego piętra. U mnie jest taka susza ze w najbardziej piasczystym kawałku pola, na takiej górce soja po prostu uschla... Wygląda jak siano... Na szczęście nie jest tego wiele, jakieś 8-10 arów na 1,85 ha całego kawałka.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2680 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 05:34

No i mamy projekt zawężenia listy gatunków roślin wysokobiałkowych objętych wsparciem

Tylko te rośliny będą miały dopłaty:

1) bobik (Vicia faba minor L.);

2) groch siewny (Pisum sativum L. (partim)), w tym peluszka (Pisum arvense L.), z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego;

3) łubin biały (Lupinus albus L.);

4) łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius L.);

5) łubin żółty (Lupinus luteus L.);

6) soja zwyczajna (Glycine max (L.) Merrill).

http://www.farmer.pl/finanse/do-ktorych-wysokobialkowych-doplaty,65313.html