Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2641 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 25 czerwiec 2016 - 21:09

Coraz ładniejsza soja @pstaszku.W przyszłym roku chyba wypróbuję siew w szerokich rzędach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 18:56
  •  

#2642 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 czerwiec 2016 - 22:37

Zawsze warto sprawdzić jak się taki sposób uprawy sprawdzi u was moim zdaniem uprawa międzyrzędowa pozytywnie wpływa na soję

Dzisiaj pod wieczór popadało w okolicy była potężna burza, ale u mnie tylko troszkę popadało lepsze to niż nic lub straszna ulewa, które by tylko szkud narobiła

Dla tych, którzy szukają jakiegoś do listnego nawozu azotowego znalazłem Florovit AGRO płynny nawóz do listny AZOTOWO-SIARKOWY około 15% azotu i 40% siarki lub Florovit AGRO Azotowo-Magnezowy około 7% azotu i 9% magnezu

Nie zawierają szkodliwych dla soi mikroelementów, czyli miedzi i manganu

http://www.florovit....zotowo-siarkowy

http://www.florovit....otowo-magnezowy

#2643 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 25 czerwiec 2016 - 22:44

dzisiaj opryskałem soje siarczanem magnezu. 5 dni temu też ją szurnąłem dolistnie siarczanem. Mocznika nie stosowałem bo sie bałem. Teraz tylko czekac. Soje fajnie sie rozbudowuje tylko w niektórych miejschach jest troszke mała ale widze że rośnie więc jakoś to bedzie. Nigdy przeciez nie ma idealnie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2644 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 25 czerwiec 2016 - 22:53

Ja chciałem swoją przejechać jeszcze odżywką ale kwitnie i trochę się waham.U mnie właśnie florovit czeka.

#2645 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 czerwiec 2016 - 23:14

andrzej1988

Też tak miałem jak siałem bez uprawy międzyrzędowej to soja była nierówna w tym roku jak wiecie wschody u mnie były nierówne, ale mimo wszystko soja teraz ma jednolity kolor na całej powierzchni

Co wydaje mi się jest właśnie zasługą uprawy międzyrzędowej, czyli napowietrzaniu gleby

Niestety nikt nie uprawia tak jak ja, więc nie można tego potwierdzić musiałbym część soi siać, co drugi lejek, ale za bardzo mi się nie chce przestawiać w czasie siewu soi siewnika

KRISS75

Ja stosowałem mikroelementy plus biostymulator jak soja już kwitła i nic się nie dzieje złego z soja jak zresztą widać na zdjęciu

W tym tygodniu mam zamiar ponownie zastosować stymulator wzrostu susza daje się we znaki, więc trzeba soi pomagać myślę, że biostymulatory też maja wpływ na wygląd mojej soi zastosowałem już dwukrotnie teraz będzie trzeci raz i ostatni (chyba) w końcu do końca wegetacji jeszcze daleko, więc może jeszcze zastosuję

#2646 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 397 postów

Napisany 26 czerwiec 2016 - 17:33

Mam pytanie ,gdzie sprzedajecie soję? ,mam zamiar zasiać na następny sezon i szukam kontaktu kto kontraktuje-skupuje 

#2647 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 czerwiec 2016 - 18:50

To raczej indywidualna sprawa każdy w własnym zakresie stara się sprzedać soję oczywiście są na rynku firmy skupujące soję, ale ja osobiście nigdy nie kontraktowałem soi można się ogłosić na OLX itd.

Firmy, które prowadza skup można znaleźć w Internecie na przykład Ełpol, Glencore Polska, Unipasz, Agrolok.pl, PMNAGRO po prostu musisz sobie poszukać i podzwonić duże firmy są zainteresowane ilościami cało samochodowymi, czyli minimum 24t mniejsze odbierają każda ilość, co do ceny to niestety, co roku jest taniej, ponieważ uprawiających przybywa a skupujących nie koniecznie, więc cena spada

Ale osobiście zachęcam do uprawy na pewno warto spróbować, choć uprawa soi wymaga cierpliwości w pierwszych latach jej uprawy to jednak warto ja uprawiać moim zdaniem zrobi taka sama karierę jak kukurydza, więc warto się już teraz uczyć jej uprawy

#2648 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1107 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 26 czerwiec 2016 - 19:14

Mam pytanie ,gdzie sprzedajecie soję? ,mam zamiar zasiać na następny sezon i szukam kontaktu kto kontraktuje-skupuje 

Ja np miałem kontraktowane w zeszłym roku, ale rozpytałem w okolicy i kilku lokalnych handlarzy odbierze soję w każdych ilościach. Więc popytaj handlarzy w swojej okolicy, jeżeli masz mniej niż 24t, a jak byś zasypał tira lub więcej to już możesz gdzieś dalej to wieźć.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2649 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 27 czerwiec 2016 - 12:17

pstaszek ma rację. Pamiętacie uprawę kukurydzy? Tylko na południu kiedyś się udawała, postęp genetyczny, nowe odmiany sprawiły że w tej chwili w całym kraju się ją uprawia z powodzeniem.

Sam mieszkam na północnym mazowszu, powiat przasnyski i szukam dobrej odmiany do uprawy. W następnym roku pewnie spróbuję.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#2650 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 27 czerwiec 2016 - 19:32

Soja Merlin

100kg/ha

NPK 9-25-25 300kg/h

40kgN pogłównie

raz dokarmianie dolistnie:N, P, K, Mg, S, Cu, Mn, Mb, Fe, B

Jednoliścienne 1l Labradora

Dwuliścienne command 480 SL 0,15L + 3l glifosatu + uprawa międzyrzędowa

bez zaprawiania nitraginą

Załączone miniaturki

• 20160627_151952.jpg

Edytowany przez RolnikMati, 27 czerwiec 2016 - 19:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2651 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 27 czerwiec 2016 - 20:16

Słyszeliście, że od przyszłego roku nie bedzie już dopłat wysokobiałkowych do motylowych drobnonasiennych? Odpada m.in koniczyna, lucerna. Obstawiam, ze spowoduje to conajmniej podwojenie stawki płatności do pozostałych WB czyli soi :) Z uwagą śledzę ten temat, jeden z nielicznych na Agrofoto gdzie wypowiedzi są bardzo profesjonalne i merytoryczne. Pozdrawiam i zachęcam do dalszego dzielenia się wiedzą na temat uprawy

#2652 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 czerwiec 2016 - 20:30

Pisałem już o tym w poście #2586  na samym końcu postu

Możliwe ze tak będzie ze dopłata do bobowatych grubonasiennych wzrośnie, ale może być tak jak wzeszłym roku ze wszyscy zwiększa areał z tego powodu ze tak sobie właśnie pomyślą i dopłata może być bardzo mała

Dlatego niema, co liczyć na wysokie dopłaty raczej trzeba się starać podnieść plonowanie soi, bo dopłaty kiedyś się skończą a zanim są można nieco poeksperymentować

#2653 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 27 czerwiec 2016 - 20:53

kuzyn zasiał pole koniczyną z myślą ze nie bedzie musiał nic robic tylko dopłaty bedzie brał a jedynie taki gosciu bedzie kosił dla krów a tu lipa, niewypali.

#2654 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1754 postów

Napisany 27 czerwiec 2016 - 21:14

Nic na tym nie straci - w tym roku dostanie, a koniczyna to dobry zmiennik w płodozmianie. W drugim i następnych latach i tak by powoli wypadała na konto chwastów i trawy, więc o długiej eksploatacji raczej mógł pomarzyć.

Przymiarki są do likwidacji dodatkowych dopłat do roślin, ktore nie mogą być skarmiane jako dodatek do paszy, czyli odpadają wszystkie te, które nie nadają się do śrutowania lub ich wartość nasienna jest niska. Osobiście uważam za błąd , że wyleci z tego lucerna czy koniczyna, ale widać komuś w rządzie do głowy nie dociera, że robi źle. Każdą uprawę da się zmulczować po 15 lipca i przyorać, aby tylko wziąć dopłaty. Raczej powinien być limit uprawy w gospodarstwie roślin WB, na przykład max 20% areału ale nie więcej niż X czy XX, aby wyeliminować "rolników z wiejskiej" co sieją tylko rośliny na dopłaty. Generalnie powinno być kryterium dochodowości brane pod uwagę, czyli rachunki na zbyt plonów z gospodarstwa albo w postaci sprzedaży bezpośredniej, albo po skarmieniu (trzoda, opasy, mleko itp). Bo w tej chwili układ jest chory. Dopłaty do łąk biorą w 90% ci, co tylko je raz do roku mulczują na potrzeby zdjęć dla ARiMR, a reszta powoli zaoruje co tylko się da. Coraz mniej widać "blaski" a bardziej "cienie" systemu dopłat. 

#2655 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 czerwiec 2016 - 21:42

Maja być zmiany, co do dopłat do hektara mówi się o powiązaniu dopłat z faktyczna produkcja nasion nie wiem jak to będzie rozwiązane, ale poczekamy to zobaczymy

Co do tego, że zlikwidują dopłaty do drobnonasiennych to moim zdaniem dobrze, ponieważ celem dopłat było zastąpienia naszymi strączkami soi z importu genetycznie modyfikowanej, więc już na początku popełniono błąd dając dopłaty do lucerny czy koniczyny itp., Dlatego teraz próbuje się to naprawić

Oczywiście teraz będą protesty, bo jak ktoś dostawał a teraz mu zabiorą to wiadoma sprawa ze będzie niezadowolony

Jeśli celem dopłat było zastąpienie soi genetycznie modyfikowanej naszymi strączkami czy też soją bez GMO z naszych upraw to należało się tego trzymać od samego początku a nie było by teraz niepotrzebnego zamieszania

Dlatego moim zdaniem będzie to dobra zmiana, która pozwoli skierować pieniądze na ten cel, który był na początku zamierzony a nie rozproszenie ich na wszystkie białkowe, co od początku było złym pomysłem i to teraz zaczyna być widoczne

#2656 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 28 czerwiec 2016 - 21:05

Zmienię trochę temat, nie byłem na swojej plantacji kilka dni i oczy ze zdumienia przecierałem bo nie wierzyłem, poniżej zdjęcia

Zdjęcie-0151.jpg Zdjęcie-0152.jpg

i niech ktoś mi teraz powie że w soi nie ma szkodników, nasilenie nie jest jednakowe na polu. Czy ktoś poznaje co to za szkodniki?

#2657 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 08:29

U mnie susza!!!!

Soja miejscami bardzo słabo rośnie nie pomogło dodatkowe nawożenie potasem na ponad 2 miesiące bez kropli deszczu niema cudów.

Na zdjęciach widać bardzo głębokie pęknięcia a na przed ostatnim zdjęciu widać półtora metrowego mijaka (zastosowano plewienie ręczne;) co obrazuje jak działają środki.

Bardzo dużo zrobiły opady bezpośrednio po siewie i na mokra glebę opryski doglebowe.

Zaobserwowałem też przy nałożeniach mieszaniny herbicydów bardzo duże ubytki i osłabienie roślin.

Na ostatnim widać że niektóre rośliny zaczynają się rozgałęziać co bardzo mnie cieszy bo w poprzednim roku w rzędach  na 12,5 taki widok był znikomy.

Pozdrawiam wszystkich i życzę wysokich plonów. Miejmy nadzieję że  coś poleje bo drugi rok będę w plecy.

PS. Brodawek na razie nie zaobserwowałem ale przesadnie też nie wyrywałem roślin bo mi ich po prostu szkoda.

Załączone miniaturki

• polowa czerwca 1.jpg
  • polowa czerwca 2.jpg
  • polowa czerwca 3.jpg
  • polowa czerwca 4.jpg
  • polowa czerwca 5.jpg
  • polowa czerwca 6.jpg
  • polowa czerwca 51.jpg

#2658 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 08:44

No i mamy następny dowód, że problemy z chorobami i szkodnikami zaczynają się pojawiać w soi

Znalazłem taka wypowiedz Fachowca bardzo ogólna, ale wskazuje, jakiego pochodzenia mogą to być gąsienice „Gąsienice motyli, błonkówek i chrząszczy żerują na liściach i powodują powstawanie tzw. gołożerów bądź szkieletują liście. Należy pamiętać, że niektóre gąsienice żerują nocą i trudno jest wówczas zobaczyć, co zjada nasze rośliny.’’

Moim zdaniem warto było by to opryskać żeby się nie rozmnażało dalej, bo w następnych latach będziesz miał z tym większy problem

#2659 Share malmax

malmax

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 08:47

Zmienię trochę temat, nie byłem na swojej plantacji kilka dni i oczy ze zdumienia przecierałem bo nie wierzyłem, poniżej zdjęcia
attachicon.gifZdjęcie-0151.jpgattachicon.gifZdjęcie-0152.jpg
i niech ktoś mi teraz powie że w soi nie ma szkodników, nasilenie nie jest jednakowe na polu. Czy ktoś poznaje co to za szkodniki?

Na moje okol na telefonie akurat jak patrze to jakiegos rodzaju gonsienice rowniez na malinie podobne zaobserwowalem w tym roku. Aby to cos wzielo to jak juz to proteus w dawce okolo 0,8l/h opryskane bardzo pozno albo w pochmorny dzien bo jeden ze skladnikow tego opryski dziala tylko do 25°celcjusza inaczej caly oprysk bedzie nieskuteczny. Ale to tylko moje przemyslenie i nie biore za to odpowiedzialnosci.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2660 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 29 czerwiec 2016 - 09:32

U mnie zdecydowałem się na odżywkę Florovitem,zobaczymy efekt.Dziś pada więc powinno być dobrze.Co do szkodników ja w zeszłym roku miałem plagę oprzędzika szarego.