Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2621 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 04:32

Jeśli nie był ten pasek jednego koloru to masz mieszankę odmianową, bo pasek Anuszki jest jasny a na przykład Merlina ciemny można powiedzieć, że brązowy i większość odmian ma ciemny

Mówi się, że te z jasnym paskiem lepiej się sprzedają, jako konsumpcyjna soja TOFU, czyli ser z mleka sojowego z takiej soi jest jaśniejszy, co sprawia, że konsumenci wolą bardziej tą z jasnym znamieniem

A tu masz zdjęcie dzisiaj rano jak soja ma oklapnięte liście i z wczoraj jak były normalne 

Edytowany przez pstaszek, 25 czerwiec 2016 - 18:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 19:35
  •  

#2622 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 21 czerwiec 2016 - 07:13

Pstaszek Twoja soja bardzo ładnie się pozbierała po kiepskim początku.Cieszę się.

#2623 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 07:28

Tak ruszyła po ostatnich opadach po prostu było za sucho wcześniej i soja nie mogła ruszyć z miejsca

Taka by była wszystka gdyby równo powschodziła to zdjęcie przedstawia moja najlepszą soję jak widać bez azotu też można jak są brodawki to niema potrzeby stosowania azotu takie jest moje zdanie i popieram tych, którzy też tak uważają

Jest nieporozumieniem sądzić jak niektórzy uważają, że intensywne nawożenie azotem jest korzystne dla soi no chyba, że na kiszonkę ma być przeznaczona

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2624 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 14:29

Bardzo ładna jest twoja soja pstaszek :)

#2625 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 19:34

To tylko najlepsza reszta nie jest tak gęsta ani tak duża mam nadzieje że dzisiejszy oprysk bio stymulatorem i bor+ cynk korzystnie wpłyną na rozwój tej słabszej soi i choć troszkę dorówna tej najlepszej

#2626 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 21 czerwiec 2016 - 21:08

czy ktoś w polsce uprawial już soję dzisiaj byłem oglądać ta soje co wczoraj opryskalem. Rdest powoli się zwija, inne badziewie też pochylilo głowy delikatnie, a na soi nic złego się nie dzieje.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2627 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 czerwiec 2016 - 13:54

Pytanie do znawców soi. Znalazłem zdjęcie które wysłał mi gosciu od którego brałem nasienie. Moze po nasionach bedzie mozna stwierdzic co to za odmiana. Kwiatki z zawnątrz są fioletowe a wewnatrz białe ale to chyba pylnik.

20151210_182146.jpeg

#2628 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 15:32

Na zdjęciu widać sporo nasion z ciemnym zarodkiem, ale zdjęcie nie jest zbyt ostre, więc nie wiem czy wszystkie mają ciemny czy też są z jasnym, ale to i tak wskazuje na to, że to nie jest Anuszka

Ja bym się już tym nie przejmował ważne, że soja rośnie i to dobrze nawet jak to jest Merlin to nie powinieneś mieć problemu z dojrzewaniem i zbiorem suchych nasion

Jeszcze chciałem ostrzec przed pryskaniem na jednoliścienne żeby nie zakładać oprysku, ponieważ zauważyłem, że u mnie po oprysku Targą 10 tam gdzie się założył oprysk to liście poskręcało dałem 0,5l na 1ha może to przypadek, ale lepiej dmuchać na zimne i nie przesadzać z dawkami, bo może być problem

Po zastosowaniu bio stymulatora Asahi soja wraca do stanu normalnego

#2629 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 16:58

ogolnie to wszystkie nasiona miały ciemny zarodek ale merlin chyba bardziej sie krzaczy a ta tak niebardzo, chyba ze jeszcze dużo przed nią. Po zbiorach chyba pojdzie wszystko na sprzedaż do jakiejs paszarni i trzeba bedzie kupić w okolicy Merlina bo jest ich sporo a nie szukać niewiadomo czego.

#2630 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 17:07

No tak Merlin ma boczne pędy u mnie już są nieduże, ale już ma, więc u ciebie też już powinny być

Mniejsza z tym, co to jest, ale ważne, że rośnie byle by nie była to jakaś późna odmiana

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2631 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 17:24

Niby gościu twierdził że kosił pod koniec sierpnia i narzekał że równo nie dojrzewała.

#2632 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 19:32

Jak sam widzisz to ten gościu zbytnio prawdy nie mówi więc czeka cię następne doświadczenie, co do jego prawdomówności podczas zbiorów

Jak to jest Merlin to raczej problemów ze zbiorem nie powinieneś mieć

#2633 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 20:38

zdjęcie porównywałem ze zdjeciami na OLX gdzie ludzie ogłaszaja merlina i jest bardzo duze podobienstwo tych nasion.

#2634 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 23 czerwiec 2016 - 21:57

Andrzej jeśli to Ci pomoże to tak wyglądał mój Merlin którego jestem pewien na 100%

Załączone miniaturki

• 1xkl.JPG

#2635 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 22:55

Nasiona podobne, nawet takie same. Czyli mozliwe że to może być merlin.

#2636 Share toomi30

toomi30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo, maszyny drogowe budowlane

Napisany 24 czerwiec 2016 - 10:02

@pstaszek  czy można rozumieć ,że Merlin jest taki delikatny na te zakładki z Targą?? bo ja stosowałem 1l/ha targi i nic się nie stało z Mavka a jednoliścienne skręciło ładnie.

Muszę jeszcze wam drodzy forumowicze tego tematu bardzo podziękować i pogratulować waszej wiedzy i doświadczenia bo gdyby nie wasze podpowiedzi pewnie część z nas a na pewno ja bym był w czarnej d... z moją małą wiedza a tak drugi rok jakoś to się układa i dzięki wam też moja Soja wygląda ładnie. Teraz mam taki obszar na działce że muszę trochę opielić bo soja jest duża u mnie od początku czerwca do dzisiaj spadło w sumie 50 l wody jest wilgoć i ziele rośnie szybko.

#2637 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 czerwiec 2016 - 10:53

@pstaszek  czy można rozumieć ,że Merlin jest taki delikatny na te zakładki z Targą?? bo ja stosowałem 1l/ha targi i nic się nie stało z Mavka a jednoliścienne skręciło ładnie.

Muszę jeszcze wam drodzy forumowicze tego tematu bardzo podziękować i pogratulować waszej wiedzy i doświadczenia bo gdyby nie wasze podpowiedzi pewnie część z nas a na pewno ja bym był w czarnej d... z moją małą wiedza a tak drugi rok jakoś to się układa i dzięki wam też moja Soja wygląda ładnie. Teraz mam taki obszar na działce że muszę trochę opielić bo soja jest duża u mnie od początku czerwca do dzisiaj spadło w sumie 50 l wody jest wilgoć i ziele rośnie szybko.

Tego nie wiem czy jest delikatny czy to wina upałów

Mam posianych 6 różnych odmian, więc trudno by tu było akurat tylko merlina oceniać po prostu opisałem sytuację, która u mnie zaistniała i w ogóle o merlinie nie wspominałem, więc nie wiem skąd te podejrzenia z twojej strony twój komentarz jest, co najmniej dziwny

#2638 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 24 czerwiec 2016 - 11:17

W tamtym roku testowałem Leopard w dawce 1l/ha i 3l/ha na Merlinie i Amadine. Zdjęcia wrzucałem tutaj. Zaszkodziło to jednej jak i drugiej odmianie niezależnie od dawki. Fakt, później wyszła z tego. W tym roku poszła dawka 1l/ha lub trochę więcej plus basagran w jednym oprysku, ale oznak toksyczności brak. Czy pogoda miałaby aż taki wpływ? W sumie to na dzień dzisiejszy u mnie jest chyba większa susza niż rok temu, więc już sam nie wiem.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2639 Share toomi30

toomi30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo, maszyny drogowe budowlane

Napisany 25 czerwiec 2016 - 07:31

jasn,że nie było o merlinie ale tak o tych nasionach pisaliście i pewnie tak mi sie napisało

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2640 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 25 czerwiec 2016 - 08:24

Soja na dzień dzisiejszy u mnie wygląda w większości tak jak na tym zdjęciu poniżej

Została ostatni raz spulchniona ziemia wielorakiem (razem były 3 przejazdy wielorakiem) następnego zabiegu wielorakiem nie da się przeprowadzić, ponieważ mam za szerokie, koła więc zbyt dużo było by uszkodzeń roślin soi (następna inwestycja wąskie koła)

Soja jest w 95% czysta bez chwastów tak jak na tym zdjęciu, więc mogę powiedzieć, że z chwastami sobie poradziłem w tym roku jak nigdy wcześniej, co mnie bardzo cieszy

Jak widać na zdjęciu soja jest ciemnego koloru, więc można powiedzieć, że bakterie brodawkowe robią, co do nich należy i na pewno niema potrzeby zasilać soi azotem

Jedyna rzecz, jaka by się przydała to deszcz wciąż brakuje wody a ostatnie upalne dni dają się we znaki, czyli czekamy na deszcz

Edytowany przez pstaszek, 30 czerwiec 2016 - 22:20.