Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2601 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 09:33

sebas401

Nie nie absolutnie nie używaj saletry w oprysku to by była masakra dla soi na pewno by spaliło soję

Chodziło mi tylko oto ze jest sucho u mnie i dawka azotu doglebowo by i tak w tej chwili nie zadziałała

Nawet nie wiem czy mocznik by nie spalił soi, dlatego osobiście nie polecam stosowania nalistnie mocznika, bo nie wiem czy nie spali soi trzeba to przetestować na małej powierzchni

Ja osobiście azotu nie będę stosował ani w oprysku ani doglebowo wiele razy już na ten temat pisałem, pisałem też, że jak ktoś ma zamiar zastosować azot doglebowo to najlepiej przed kwitnieniem tak żeby zdążył zadziałać i w czasie kwitnienia był już dostępny dla roślin soi inaczej nie osiągniemy zamierzonego skutku wpływ na kwitnienie i lepsze zawiązywanie strąków opóźnianie dawki mija się z tym, co zamierzamy osiągnąć

Przyłączam się do pytania andrzej1988 czy ktoś stosował dolistnie azot mocznik czy też może jakaś płynna forma azotu może być z mikroelementami byle by nie było w nim Miedzi i Manganu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 20:17
  •  

#2602 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 10:29

sebas401

Nie nie absolutnie nie używaj saletry w oprysku to by była masakra dla soi na pewno by spaliło soję

Chodziło mi tylko oto ze jest sucho u mnie i dawka azotu doglebowo by i tak w tej chwili nie zadziałała

Nawet nie wiem czy mocznik by nie spalił soi, dlatego osobiście nie polecam stosowania nalistnie mocznika, bo nie wiem czy nie spali soi trzeba to przetestować na małej powierzchni

Ja osobiście azotu nie będę stosował ani w oprysku ani doglebowo wiele razy już na ten temat pisałem, pisałem też, że jak ktoś ma zamiar zastosować azot doglebowo to najlepiej przed kwitnieniem tak żeby zdążył zadziałać i w czasie kwitnienia był już dostępny dla roślin soi inaczej nie osiągniemy zamierzonego skutku wpływ na kwitnienie i lepsze zawiązywanie strąków opóźnianie dawki mija się z tym, co zamierzamy osiągnąć

Przyłączam się do pytania andrzej1988 czy ktoś stosował dolistnie azot mocznik czy też może jakaś płynna forma azotu może być z mikroelementami byle by nie było w nim Miedzi i Manganu

A możesz podpowiedzieć mi czym i w jakiej dawce ją teraz zasilic pisałes że Ty pryskałeś molibden bor a jakiej firmy kupywałeś

#2603 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 13:17

Wszystko, co ci powiem na temat dokarmiania nie wynika z mojego doświadczenia a tylko z tego, co czytałem czy też słyszałem na seminariach – poletkach doświadczalnych a tam też opinie są różne, więc nie traktuj tego jak coś, co należy jednoznacznie traktować mogę ci tylko powiedzieć jak ja i ile ja stosuje w tym roku, ponieważ nie wiem czy w przyszłym też tak będę robił dopiero zdobywam doświadczenie w tym temacie, więc ekspertem to ja raczej nie jestem

Co do azotu to już pisałem, że nie więcej jak 100kg saletry na 1ha, czyli około 30kg czystego azotu na 1ha przed kwitnieniem

A co do mikroelementów to w pierwszym oprysku dałem 0,2l Molibdenu + 1l cynku + Microfert 0,5l na 1ha w następnym oprysku przed kwitnieniem dam Cynk 1l + 1,5l Bor + Asahi 0,5l na 1ha a po przekwitnięciu 1,5l Bor+ Terra-Sorb 1,5l na 1ha

Firmy, z jakich są te produkty to ADOB - Bor, Cynk, Molibden u Osadkowskiego kupiłem Terra – sorb i Asahi i INTERMAG – Microfert

Wszystkie te firmy można znaleźć w Internecie i ich produkty i ceny

Można też zastosować Magnez i Siarkę, ale ja nie będę stosował, ponieważ w przyszłym roku mam zamiar zastosować doglebowo AGROSULCA zawiera 17% siarki i 21% wapnia mam zamiar zastosować 500kg na 1ha tej AGROSULCI magnezu nie będę stosował, ponieważ wapnuje zawsze wapnem magnezowym, więc magnezu raczej nie powinno brakować

No i możesz poszukać jakiegoś płynnego nawozu azotowego, który nadaje się do stosowania do listnego albo jak najszybciej zastosuj saletrę 100kg na 1ha teraz każdy dzień zwłoki jest na twoją niekorzyść

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2604 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 21:48

Witam, eksperymentów ciąg dalszy

Dziś mija tydzień od zastosowana środka Wolof C 480 SL (bentazon) w dawce 2l/ha. Rdest tam gdzie był jest już tylko wspomnieniem, ale co najciekawsze ostrożeń też dostał i to porządnie.

zs2.jpg

zs1.jpg

Po niedzieli więcej testów puki soja jeszcze nie kwitnie. Butoxone w dawce 2l/ha jak i 3l/ha niszczy soję całkowicie ale planuje opryskać 2l bentazonu + 0,5 l butoxone.

Dziś także opryskałem odżywką Calio soję która według mnie rośnie na działce gdzie ph jest niskie, zostawiłem nieopryskany pasek to będzie wiadomo czy to pomoże. Dodatkowo tym preparatem opryskałem także ok 2-3 ary tam  gdzie jest bardzo dużo skrzypu. Dawka to 0,3 l/ha z tym że część opryskałem dwa razy aby zobaczyć czy nałożenie się oprysku coś zmienia.

#2605 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 23:21

Ja razem z odżywkami dodaję florovit (1L/ha) - działa szybko , jest tani i efekt "kopa" widać momentalnie

#2606 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 czerwiec 2016 - 08:32

Dzisiaj wstawiam zdjęcia z efektów oprysku Refine 50 w dawce 10g na 1ha moim zdaniem 10g na 1ha to nieco za mało czytałem Czeskie doświadczenia z tym środkiem i tam się podaje dawkę od 10g-18g i wydaje mi się, że spokojnie soja wytrzyma dawkę 18g na 1ha lub dzieloną 2x po 10g spokojnie powinna wytrzymać nawet miałem zamiar to zrobić, ale okazało się, że soja już kwitnie, więc nie będę już kombinować na pewno to sprawdzę w następnym roku jest to ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o zwalczanie chwastów powschodowo, ponieważ koszt dawki Refine 50 w dawce 10g na 1ha to 45zł A więc nawet jakby zastosować 20g na 1ha to koszt środka nie przekroczy 100zł, czyli rewelacja tylko pytanie czy jak będzie dostępny w Polsce to też będzie tyle kosztował, co u naszych Czeskich sąsiadów

Edytowany przez pstaszek, 25 czerwiec 2016 - 15:03.

#2607 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 19 czerwiec 2016 - 12:05

wczoraj opryskałem soje następującymi środkami tebukonazol 0,9l, chlorotalonil 1,6l, bor 2,2l, cynk 1,2l, molibden 1,1kg wszystko  oczywiście na ha,ładnie wymieszałem wiertarką z zamontowanym mieszalnikiem do farby, zastosowałem ok godz 20. Soja kwitnie na całego zobaczymy co z tego będzie

#2608 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 19 czerwiec 2016 - 12:43

Soja w godzinach południowych. Jak nadchodzi wieczór to listki opadaja w dół tak jakby więdła a za dnia ładnie wznosi sie ku górze. Tylko mnie zastanawia co to za odmiana. Nie długo bedzie widac jak zacznie kwitnąć.20160618_152806.jpg

#2609 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 19 czerwiec 2016 - 17:41

Soja po przebarwieniach się regeneruje i zaczyna kwitnąć.Tak wygląda po ostatnich obfitych deszczach.Niestety brodawek nie widać mimo nitraginy.

Załączone miniaturki

• CAM00161.jpg
  • CAM00165.jpg

Edytowany przez KRISS75, 19 czerwiec 2016 - 17:48.

#2610 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 czerwiec 2016 - 18:11

farmtrac675dt

Mieszanka piorunująca miejmy nadzieję ze nie będzie skutków ubocznych

andrzej1988

Nie masz się, czym przejmować soja ci dobrze rośnie, więc jest ok oby tak dalej

Wrażenie więdnięcia to efekt chłodnej nocy soja jakby przysiadła kuli się a jak wstaje słoneczko to odżywa i jest ok u mnie jest tak samo, więc nie masz się, co martwić

KRISS75

Dawno się nie odzywałeś, ale widzę, że z twoja soja wszystko dobrze

Co do brodawek to niestety tak jak pisaliśmy już niejednokrotnie w pierwszym roku jest z nimi kiepsko trzeba się cieszyć jak są jakiekolwiek, bo to daje nam w przyszłej uprawie soi na tym polu ze będzie już ich więcej a jak niema wcale to jest problem

Posprawdzaj na większej powierzchni na przykład sprawdź w jakimś miejscu na jednym metrze kwadratowym wszystkie rośliny soi, jeśli żadna nie będzie miała brodawek no to faktycznie kiepsko

Nawoziłeś azotem twoją soję? Bo wygląda jak by jej nie brakowało azotu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2611 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 19 czerwiec 2016 - 19:10

@pstaszek dostała odżywkę cynku z azotem.W tej chwili ma około 50 cm wysokości.Jak obeschnie i będę mógł wjechać dostanie jeszcze raz mikroelementy żeby jeszcze pobudzić tą słabszą która jest jeszcze lekko brązowa.Zastanawiam się nad posianiem jeszcze raz na tym polu w przyszłym roku.

#2612 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 czerwiec 2016 - 19:17

Dla brodawek było by to dobra sprawa, ale jeśli to, co miałeś w soi to choroba to tylko będziesz miał w następnym roku większy problem z chorobami więc nie wiem czy to dobry pomysł

Wypadałoby siejąc jeszcze raz na tym polu soję od początku chronić ją przed chorobami, czyli obowiązkowo zaprawić i co najmniej dwa opryski w czasie wegetacji inaczej możesz mieć duży problem z chorobami

Ja bym sobie odpuścił bynajmniej jeden rok posiej pszenicę a później znów soję to na pewno nie uchroni cię przed chorobami, ale na pewno będzie mniejsze ryzyko niż siew zaraz w następnym roku

#2613 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 15:55

U mnie soja zaczyna kwitnąc więc koniec z herbicydami na ten rok. Czy kwitnąca soję można opryskać tebukonazolem +bor czy poczekać aż skończy kwitnąć ?, chorób na razie nie widać poza jakimiś pojedyńczymi przypadkami.

#2614 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 16:46

Szczerze mówiąc to zazwyczaj w czasie kwitnienia nie poleca się wykonywanie zabiegów, ale ja też się spóźniłem a raczej zagapiłem i soja u mnie też już kwitnie, ale jak przestanie padać, ( bo u mnie wreszcie popaduje) to jutro mam zamiar opryskać Borem + cynk i bio stymulator mam nadzieje, że nic się nie stanie

Niestety, ale trzeba częściej zaglądać na pole żeby uchwycić odpowiedni moment inaczej robimy żeby zrobić a nie koniecznie z pozytywnym skutkiem, więc na przyszłość muszę częściej obserwować soję inaczej zabiegi nie będą miały sensu

Choć niektórzy twierdza ze lepiej późno niż wcale

#2615 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 20 czerwiec 2016 - 19:32

czy ktoś w polsce uprawial już soję po dzisiejszym dniu będziemy bogatsi o nowe doświadczenia, a dokładniej opryskalem jakieś 40 arów basagranem w dawce 1.6 litra na ha i leopardem 1 litr na ha. Pojawiły się kwiaty, ale zobaczyłem je jak zajechalem na pole. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Będę pisał na bierzaco
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2616 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 19:46

Dzisiaj opryskałem siarczanem magnezu w dawce 5kg na kazde 100 litrów wody. Za około tydzien poprawka. Zauważyłem na większych roslinach że pojawia sie mały kwiatek i jest koloru fioletowego czyli to nie jest Mavka. Merlin napewno tez nie bo bardziej sie rozrasta. Może akurat to jest anuszka?

#2617 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 20 czerwiec 2016 - 20:00

czy ktoś w polsce uprawial już soję moja amadine też ma fiolotowe kwiatki
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2618 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 20 czerwiec 2016 - 20:32

andrzej1988 a nasiona miały pasek charakterystyczny czy były jednolitego koloru?

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#2619 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 21:06

Jak widać wszyscy przegapiliśmy początek kwitnienia oby nie było konsekwencji z stosowania oprysku w czasie kwitnienia ja jutro zastosuję mikroelementy + bio stymulator

Co do kwitnienia i koloru kwiatów to wszystkie odmiany, które posiałem mają ten sam kolor kwiatów jasno fioletowy taki sam jak ma Merlin mało tego liście są u wszystkich odmian, które w tym roku posiałem są owalnego kształtu, więc trudno ci będzie andrzej1988 stwierdzić, co to jest za odmiana, bo raczej na pewno nie jest to Anuszka ona ma zupełnie inny kształt liści i raczej mało prawdopodobne żeby akurat u ciebie anuszka miała owalne liście

No, ale ważne, że ci dobrze rośnie oby tak dalej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2620 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 22:09

andrzej1988 a nasiona miały pasek charakterystyczny czy były jednolitego koloru?

miały pasek. nie były jednolitego koloru