AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Widzę, że nie zrozumieliście tego, co chciał wam przekazać suffeks niema znaczenia gdzie się tak sieje chodzi o samo doświadczenie, które dowodzi, że przy mniejszej obsadzie można uzyskać taki sam plon i to jest główne przesłanie a to, że w Ameryce uzyskuje się ponad 4t a w Włoszech 5-6t a u nas tylko 2,5-3,5t to niema znaczenia

Włączcie logiczne myślenie, jeśli uzyskujecie 1,5-2t z 1ha przy gęstym siewie i macie z tego tytułu duże koszty materiału siewnego to kolega suffeks zasugerował, że możecie mieć taki sam plon przy zmniejszonej normie wysiewu i to jest sedno tego, co wam chciał przekazać prosta logika a jak rzadki ten siew powinien być u was to już tylko wy musicie sami sprawdzić na pewno na słabych glebach niema, co przesadzać z rzadkim siewem, ale na lepszych można sobie pozwolić na dużo więcej

Oczywiście przy takim siewie nie można sobie pozwolić na słabą ochronę przed chwastami czy też jej zaniechać, co można zrobić przy gęstym siewie, ale gęsty siew powoduje wyleganie i słabe kwitnienie a co za tym idzie i słaby plon więc warto może sprawdzić rzadsze siewy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9206

Staszek ma rację. My na razie idziemy w gesty siew z obawy przed zachwaszczeniem, ale lepszy byłby wysiew punktowy w mniejszej obsadzie, Tylko do tego wymagane byłoby szerokie spektrum środków na chwasty zarejestrowanych w soi i do tego skutecznych. U nas na razie jest z tym problem. Soja GMO rządzi się innymi prawami. Dlatego teoria sobie, a praktyka na razie trochę odbiega.

Jak napisałem ze 2-3 lata temu, ze praktykuję wysiew soi w rzadsze międzyrzędzia  i obróbkę mechaniczną na chwasty połączoną z uzupełnieniem chemicznym, to wiele osób powątpiewało, czy nie upadłem na głowę. Staszek wypróbował u siebie i okazało się to możliwe nawet na większym areale, a wnioski z uprawy wrzucał na forum. Tak że czasem coś, co wydaje się "niedorzeczne" w rzeczywistości ma głębszy sens i drugie nieznane dno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thomas015    2
Napisano (edytowany)

Witam, jaki nawóz i w jakich ilościach pod soje? I jak z tym azotem jest w uprawie soi ( kiedy, ile, i jaki??)

Czy 200kg polifoski 6 i 100kg saletry wystarczy przed siewem?

Pozdrawiam

Edytowano przez thomas015

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

do 30 kg czystego N przed siewem i w razie niezawiazania brodawek na korzeniach to w fazie kwitnienia kolejne max 30 kg N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

ja juz trzeci rok daje tylko przed siewnie czyli pod korzen około 100-120 kg polifoska 6 i nic wiecej juz nie sypie, tylko walka z chwastami i w tamtym roku mialem ok 2500 kg/h dokładnie nie ważyłem  , wcześniej było różnie a to susza a to większa presja chwastów i pole słabsze, kiedyś pytałem czy ktoś stosował HARMONY 75 kupiłem ze wschodu jak i kiedy stosować w jakiej dawce, jak działa??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik2308    49

ponawiam pytanie czy stosował ktoś plonvit soje?? jak tak prosze o opinie

Ja stosowałam ale tylko 2 zabiegi były wykonane. Soja stała się ciemniejsza ale różnicy w płonie nie widziałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294
Napisano (edytowany)

Moja soja siana 12maja. Tak późno że względu na warunki cieplne. Siew z nasion kupionych od gospodarza. Siewu nie czyscilem był zaprawa ony nietragina. Siew ok 150kg/ha.oprysk sam afalon ok 2l/ha.

Zapomniałem dodać że po siewie dałem ok 100kg/ha Saletrzaku.

post-215260-0-88946900-1495635989_thumb.jpg

post-215260-0-56108000-1495636040_thumb.jpg

Edytowano przez dzidzia202

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Dzidzia ładna soja moja wygląda tak:

 

 

 

Dodam tylko że odmiana Merlin siany 24.04 w normie 120kg/ha zaprawiana Vitavaxem bez żadnych nitragin, dostała 280kg/ha Polifoski 6 i jakieś 80kg/ha Canwilu, planowane oprysk na jednoliścienne oraz odżywki Bor i Cynk, może spróbuje jeden kawałek na grzyba,


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja przy swojej byłem w sobote to zaczynała wyłazić z ziemi. Siana 6.05. Pojade w sobote znowu to juz pewnie bedzie ją bardzo dobrze widać. Mam nadzieje ze sąsiad Commandem mi nie opryska bo tyton po sasiedzku a srodek niestety jest bardzo lotny. Nie wiem jak soja ale łubin waskolistny, jęczmiona i malina są cholernie wrażliwe na chlomazon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Ładnie wzeszła ale powiem Ci jedno, że duży błąd robisz nie dając inokulantu. Siedzę na Ukrainie gdzie soję się uprawia na wielką skalę i nie znam gospodarza żeby nie dawał inokulantu. To ogromnie zmienia stan rzeczy. Widzę, że ładnie nawoziłeś...ale u nas mielismy dosłownie takie przypadki, ze uzycie HiSticku zwiększało plon o 30%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

panol przez ostatnie dwa lata dawałem nitragine ale rewelacji nie było tylko że była to Polska nitragina więc może dlatego Histicku nigdy nie stosowałem kto wie może na przyszły sezon się spróbuje

dzidzia Agilem został mi z rzepaku więc na pewno go wykorzystam


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Jakie mikro składniki stosować? Wystarczy to co jest w Plonvit Soja czy coś jeszcze dodawać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    206
Napisano (edytowany)

tak wyglada 60kg/ha

 

ps: panol panie spozniles sie z tym histick czekalem i czekalem

 

bjPdKxl.jpg

 

ueQ6oYl.jpg

Edytowano przez suffeks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
heniek    2

Witam  wszystkich. Podczepię się pod ten temat o soi uprawianej w Polsce, dzis znalazłem taką informację w necie http://www.wiadomosci24.pl/artykul/nowy_niebezpieczny_patogen_w_uprawach_gmo_185338.html

Jeśli to jest prawda to ten patogen może być już u nas w naszych stadach, roślinach i organizmach.

Może to dobrze że ARiMR zaczęla poprzez dopłaty promować produkcję roślin wysokobiałkowych i może dzieki temu krajowa produkcja tych pasz opózni lub zmniejszy straty wywołane tym świństwem które się w GMO wykluło.Koncerny pewnie już kombinują nad szczepionkami lub inną chemią bo przypadkiem otwarł im się nowy rynek zbytu.

Pozdrowienia dla wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Jakie mikro składniki stosować? Wystarczy to co jest w Plonvit Soja czy coś jeszcze dodawać ?

 

Głównymi mikro składnikami są bor, cynk i molibden

https://www.agrofoto.pl/uprawa/straczkowe/mikroelementy-w-uprawie-soi,52.html

a tu masz za co poszczególny mikroelement odpowiada.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Głównymi mikro składnikami są bor, cynk i molibden

https://www.agrofoto.pl/uprawa/straczkowe/mikroelementy-w-uprawie-soi,52.html

a tu masz za co poszczególny mikroelement odpowiada.

Tyle to już gdzieś wyczytałem, tylko nigdzie mogę znaleźć zapotrzebowania w g/tonę i dlatego pytam jak to wygląda w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Witam

Soja posiana 9-10, 11 oprysk afalon + comand.

Na jednej działce próbuje uprawy bez-orkowej soja posiana po pszenicy, obawiam się wczesnych samosiewów.

Kiedy mogę zastosować oprysk na jednoliścienne, chodzi mi o jak najwcześniejszy termin, w jakiej fazie musi być soja i jak z dawkowaniem, czy np we wcześniejszych fazach soi bezpieczniej będzie zmniejszyć dawkę środka?

Pozdrawiam

Ponawiam pytanie i dorzucam zdjęcie soi (i chwastów), trzecie zdjęcie z innej działki bez chwastów.

 

Pozdrawiam

post-31112-0-64590900-1495827385_thumb.jpg

post-31112-0-65350200-1495828755_thumb.jpg

post-31112-0-57127100-1495828862_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2

znowu dostaniemy kopa, dotacje do strączków można sobie wsadzić w ...ę . Najpierw obiecają, my siejemy, a oni gest Kozakiewicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj