Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2581 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 15 czerwiec 2016 - 17:17

pstaszek  moze wiesz jaką substancje można by zastosować przecież kto jak nie. ty tyle wiesz o soi. rozmawiałeś z ludźmi, byłeś na różnych seminariach 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 05:17
  •  

#2582 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 15 czerwiec 2016 - 19:09

Tak wygląda ta choroba na liściach soi

tam gdzie nie ma tej choroby soja jest ciemno zielona i ładnie się rozwija

Załączone miniaturki

• P1020025.JPG
  • P1020024.JPG
  • P1020027.JPG

#2583 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 15 czerwiec 2016 - 21:00

Soja Anuszka na dzien dzisiajszy. Siana 5 maja. Opryskana po siewie Boxerem a tydzien temu basagranem w dawce 1,7l na ha. Rdest wypala a gdzie był wiekszy to zaczyna tez go brać. Za tydzien nawet z tego wiekszego powinno zrobić sie siano. Za tydzien trzeba bedzie go podgonić mocznikiem i siarczanem magnezu dolistnie. Miejscami jest nierówny. Mam kawałek piaskowatej ziemi to tam rosnie jak szalony a na mocniejszej jest troszke nierówny.20160615_202423.jpg

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2584 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 16 czerwiec 2016 - 07:50

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/czy-soja-ma-w-polsce-szanse,50984.html

czytał ktoś, raczej zachęcać to nie zachęcają do uprawy soi przynajmniej powinni zachować neutralność...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#2585 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 09:13

Każdy może wyrazic swoje własne zdanie. Bez polityki wspierającej , soja nie ma w naszym kraju szans na powszechną uprawę

#2586 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 09:55

farmtrac675dt

No tak nie przesadzajmy z tym, że tyle wiem najczęściej mówiono o stosowaniu Tebukonazolu, ale w tamtych czasach mówiono też, że nie zauważono wzrostu plonu, ponieważ presja chorób w tamtym czasie była bardzo mała lub nie było wcale, więc nie wiem na ile ci ta substancja pomoże, ale można na pewno ją zastosować poza tym mówiono, że soja potrafi się szybko zregenerować po uszkodzeniach chorobowych, więc jak niema tego dużo to powinno być ok

Możesz też zastosować to, co proponuje tomaszek767 jak i wiele innych substancji, ale która będzie skuteczna tego niestety nie wiem na pewno będzie w najbliższych latach więcej doświadczeń z fungicydami w soi, więc też będą podawane, jakie z nich należy stosować w soi i co będą zwalczać a do tej pory stosujemy na ślepo niestety podobnie jak było z chwastami dopóki nic nie zarejestrowano w soi to stosowaliśmy na ślepo i nie zawsze był osiągany zadawalający skutek odchwaszczania, więc dopóki nie będzie zarejestrowanych fungicydów to będziemy je stosować na własne ryzyko i nie chodzi mi o uszkodzenia soi, bo raczej mało prawdopodobne żeby jakiś fungicyd uszkodził soję to ryzyko jest takie, że nie zwalczymy choroby a poniesiemy koszty a tego nie chcemy

Są trzy choroby, które odpowiadają temu, co widać na zdjęciu

Antraknoza (Colletotrichum sp.)

Objawy

Pierwsze objawy choroby, w postaci brunatnoczerwonych

plamek, mogą pojawić się już w fazie siewki, z powodu

porażonych nasion. Najbardziej charakterystyczne

objawy występują jednak na strąkach. Są one okrągławe,

nieco wklęsłe, brunatnego koloru. Często dochodzi

do zahamowania wzrostu strąków i ich zniekształcenia.

Zmiany chorobowe mogą występować także na ogonkach

liściowych i pędach. Z silnie porażonych okryw strąków

grzyb może przedostawać się na nasiona

Askochytoza (Ascochyta sp.)

Objawy na liściach

W czasie wegetacji mogą pojawić się na powierzchni

liści, ciemnobrunatne plamy początkowo bardzo

małe, później powiększające się. Większe plamy

mają jaśniejszy środek, z widocznymi gołym okiem

czarnymi, okrągłymi owocnikami grzyba (piknidiami),

w których produkowane są zarodniki konidialne,

służące do rozprzestrzenia się choroby.

Septorioza – brązowa plamistość

liści soi (Septoria glycines)

Objawy

Pierwsze objawy w postaci nieregularnych, ciemnobrązowych

plam z żółtą otoczką pojawiają się

najpierw na dolnych liściach a w miarę postępu choroby

również na górnych. Liście żółkną a następnie

zasychają i opadają. Silnie porażone rośliny słabo

plonują i często przedwcześnie zamierają. Grzyb zimuje

na porażonych resztkach roślin w glebie. Stanowią

one dla roślin główne źródło zakażenia.

A może być jeszcze coś innego, o czym ja nie wiem, dlatego przy ocenie takich chorób trzeba mieć doświadczenie albo stosujemy środek bez wiedzy i czekamy na efekty

andrzej1988

Soja ładna, ale z tego, co pamiętam to Anushka miała bardziej lancetowate liście niż ta u ciebie wiec nie wiem czy ty Anushka

jaco25

Myślę, że nie warto się tym artykułem przejmować było to w 2014 roku teraz mamy, 2016 więc na pewno napisaliby coś innego

Należy się spodziewać zmian w zasiewach, ponieważ Rząd chce wprowadzić zmiany w dopłatach do strączkowych od przyszłego roku ma nie być w ogóle dopłaty do motylkowych drobnonasiennych maja być też zmiany w roślinach strączkowych grubonasiennych niektóre prawdopodobnie też nie będą mieć dopłat poza tym ma być zniesiony limit hektarów, czyli od przyszłego roku będą dostawać do każdego hektara beż ograniczenia jest to zrobione dla gospodarstw wielkoobszarowych, aby zachęcić ich do siewu strączkowych, co ma spowodować uzyskanie większych partii dobrego materiału dla przemysłu, ponieważ małe gospodarstwa nie są wstanie tego zapewnić

Dlatego należy się spodziewać zmian, ale niekoniecznie na korzyść małych gospodarstw

#2587 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 13:24

Dzięki za odpowiedź pstaszek jutro spróbuje opryskać ją chlorotalonil + tebukonazol = jakaś odżywka tylko niewiem jakie dawki zastosować

#2588 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 15:24

Myślę, że należy się sugerować naszymi strączkami czy zbożami te choroby występują w naszych strączkowych ANTRAKONOZA i ASKOCHYTOZA a SEPTORIOZA w zbożach i innych roślinach na przykład w pomidorach brunatna plamistości liści pomidora, więc myślę, że tym tropem należy iść i stosować dawki, jakie są tam zalecane innego wyjścia na razie nie mamy

#2589 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 07:56

Soja Anuszka na dzien dzisiajszy. Siana 5 maja. Opryskana po siewie Boxerem a tydzien temu basagranem w dawce 1,7l na ha. Rdest wypala a gdzie był wiekszy to zaczyna tez go brać. Za tydzien nawet z tego wiekszego powinno zrobić sie siano. Za tydzien trzeba bedzie go podgonić mocznikiem i siarczanem magnezu dolistnie. Miejscami jest nierówny. Mam kawałek piaskowatej ziemi to tam rosnie jak szalony a na mocniejszej jest troszke nierówny.attachicon.gif20160615_202423.jpg

Kolego , pstaszek Ci już to pisał a ja się dołączę-soja bardzo ładna ale ni w ząb nie wygląda na anuszke ;). Miałem anuszke w tamtym roku mam i w tym i powiem Ci że wygląda zupełnie inaczej - ta bardzie mavkę by mi przypominała.

#2590 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 08:44

to jakoś szybko kosił tą mavke. Pod koniec sierpnia?? siew koniec kwietnia. Szybko mu dojrzała jakoś. To po co miał pisac że to jest anuszka?? Przeciez są lepsze odmiany od anuszki? zobaczy jaki kolor kwiatu bedzie. Jesli biały to Mavka a jeśli fioletowy to Anuszka

Edytowany przez andrzej1988, 17 czerwiec 2016 - 08:53.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2591 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 09:12

andrzej1988

Nie masz się, co denerwować po prostu wyraziliśmy swoje spostrzeżenia, ponieważ sialiśmy tą odmianę i różni się ona od innych właśnie pokrojem kształtem liści Annushka ma liście bardziej lancetowate nie przypominają owalnych, dlatego takie jest nasze podejrzenie, że ktoś cię oszukał

Co do kwiatów to Mavka ma faktycznie białe, ale nie tylko Annushka ma fioletowe na przykład Merlin ma fioletowe i wiele innych odmian ma takie fioletowe kwiaty, więc tym bym się nie kierował no chyba, że będą białe to to na pewno nie będzie Annushka

A co do Ludzi to chyba wiesz, że ludzie potrafią kłamać i czasami nie wiadomo, po co i na co ale najczęściej dla osiągnięcia korzyści materialnych gościu uznał, że Annuszka jest najbardziej popularną odmiana w naszym kraju, więc jak napisze, że to Annushka to będzie ją mógł najłatwiej sprzedać tak mogło być

#2592 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 11:55

on moze sam niewiedział jaką ma bo tez brał od jakiegoś bambra tą soje i tez moze mu powiedział że anuszka. Szkoda ze go sie nie zapytałem na jaki kolor kwitnie. Jak to okaze sie naprawde mavka to sie chyba zapowietrze. Jak bym chciał to mavki było pełno w mojej okolicy a tak jechałem w jedna strone ponad 70 km z myślą że to anuszka.

#2593 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 12:53

Witam byłam dzisiaj zobaczyć jak soja jest po oprysku Agilem i na szczęscie jej nic nie jest a natomiast kostrzewa już żółknie na pierwszym zdjęciu Mavka z mojej zeszłorocznej produkcji a na drugim po prawej Merlin obie już kwitną więc muszę dać im azotu ale u nas dzisiaj pogoda zwariowana słońce, wiatr prawie halny a obok 10km leje deszcz a u mnie nic, może mi podpowiecie jakim zasilić środkiem dolistnie, i ile dać azotu na 1ha teraz, a ta soja jest u mnie 2 rok na tym samym kawalku w zeszłym nie miała ani jednej brodawki a w tym roku jest jej bardzo mało ale coś jest aż 4-5 szt na jednej soi

Załączone miniaturki

• IMG_20160617_132616.jpg
  • IMG_20160617_132823.jpg
  • IMG_20160617_132919.jpg
  • IMG_20160617_133905.jpg

#2594 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 14:48

andrzej1988

No tak to bywa nie zawsze się dostanie to, czego chcemy jak kupujemy z drugiej ręki, ale na razie soja ładna tylko nie przesadzaj z azotem, bo jak to Mavka to będziesz miał problem z dojrzewaniem

sebas401

Na zdjęciach soja bardzo ładna pytanie czy na drugim zdjęciu tam gdzie Merlin są dwie odmiany, bo ta z lewej na tym zdjęciu, co jest Merlin jest jaśniejsza jakby Mavka?

Co do azotu to powinien już być dany przed kwitnieniem, więc jak najszybciej trzeba dać

Soja jest w miarę ciemna więc nie dawałbym więcej jak 100kg saletry na 1ha, bo mogą być problemy z wyleganiem i dojrzewaniem

U mnie pogoda też pod psem wieje jak by chciało głowę urwać, ale deszczu niema

Jest bardzo sucho więc deszcz by się przydał, ale taki spokojny a nie taki jak był ostatnio, że wszystko popłynęło do rowów 

#2595 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 15:05

andrzej1988

No tak to bywa nie zawsze się dostanie to, czego chcemy jak kupujemy z drugiej ręki, ale na razie soja ładna tylko nie przesadzaj z azotem, bo jak to Mavka to będziesz miał problem z dojrzewaniem

sebas401

Na zdjęciach soja bardzo ładna pytanie czy na drugim zdjęciu tam gdzie Merlin są dwie odmiany, bo ta z lewej na tym zdjęciu, co jest Merlin jest jaśniejsza jakby Mavka?

Co do azotu to powinien już być dany przed kwitnieniem, więc jak najszybciej trzeba dać

Soja jest w miarę ciemna więc nie dawałbym więcej jak 100kg saletry na 1ha, bo mogą być problemy z wyleganiem i dojrzewaniem

U mnie pogoda też pod psem wieje jak by chciało głowę urwać, ale deszczu niema

Jest bardzo sucho więc deszcz by się przydał, ale taki spokojny a nie taki jak był ostatnio, że wszystko popłynęło do rowów 

pstaszek

Tak na połowie jest Mavka a na drugiej Merlin który jest ciemniejszy, powiedz co myślisz o ty specyfiku?

Załączone miniaturki

• IMG_20160617_161652.jpg
  • IMG_20160617_161748.jpg

Edytowany przez sebas401, 17 czerwiec 2016 - 15:25.

#2596 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 16:45

Byłby dobry, ale ma jedna wadę zawiera Miedz i Mangan podobno zabójcze dla bakterii brodawkowych, więc nie wiem czy nie zaszkodzi bakterią a tych mikroelementów jest tam najwięcej a tych potrzebnych bardzo mało

Musisz szukać coś bez tych mikroelementów

Molibden, Cynk i Borem jak najbardziej są pożądane Molibden Cynk zalecane w wczesnych fazach rozwojowych soi  później Bor i Cynk przed kwitnieniem i na początku zawiązywania strąków jeszcze raz Bor

Ja już zastosowałem Molibden i Cynk teraz przed kwitnieniem zastosuje Cynk i Bor i jeszcze raz Bor po przekwitnięciu na początku zawiązywania strąków 

#2597 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 20:00

ja planuje dac jedynie dolistnie mocznik w stężeniu 6% i siarczan magnezu w stezeniu 5 % bo miejscami jest mniejsza i nierówna i chyba taka dawka bedzie dobra. Z azotem własnie nie bede szalał bo pole jest drugi rok po łubinie żółtym.

#2598 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 05:34

Niestety nigdy nie stosowałem mocznika, więc nie wiem jak to zadziała czy ci nie poparzy soi jak zrobisz oprysk to podziel się z nami ewentualnymi skutkami.

W oprysku zawsze azot szybciej zadziała niż doglebowo szczególnie jak jest sucho tak jak u mnie gdybym posypał saletrą to prędzej by wyparowała niż by zadziałała doglebowo

#2599 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 08:34

pstaszek

Jaką ilością saletry i wody  będziesz opryskiwał soje bo u mnie tez jest sucho i szkoda rozsiewac saletre skoro o deszczach nic nie mówią tylko coraz większe upały 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2600 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 09:08

a może ktoś dokarmiał dolistnie soję mocznikiem? No własnie i tu pytanie czy nie zaszkodzi bo łubiny potrafi przypalać.