Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#241 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 00:16

czy ktoś w polsce uprawial już soję Nie wiem, co masz na myśli mówiąc ze nie mam racji napisałem, że to nie miejsce na taka dyskusję a jeśli chcesz nam zaproponować uprawę bez chemii to proszę bardzo, ale pisz na temat, czyli o soi inaczej któryś z moderatorów zamknie ten temat chętnie wysłucham twoich racji odnośnie uprawy soi bez użycia chemii jedynie chciałbym ci przypomnieć, że początkowy wzrost soi jest wolny a jeśli siejemy ją w rzędach, co 30-40 cm to zanim soja zakryje międzyrzędzie to niema siły, aby nie pojawiły się tam chwasty ja, mimo że wykonałem zabieg odchwaszczający i siałem soję, co 20cm to i tak Chwasty były, choć w niewielkim nasileniu, ale jednak były to, co by było gdybym nie popryskał a w zeszłym roku wiosna była mokra, więc mechaniczne odchwaszczanie nie przyniosłoby pożądanego efektu a to, że można wykonywać mechaniczną walkę z chwastami to raczej wszyscy wiemy lepiej napisz jak to robić, gdy pogoda nie sprzyja takiej metodzie odchwaszczania możesz mi wieżyc lub nie, ale nie da się wyeliminować na większej powierzchni uprawowej całkowicie chemii a mechaniczna walka nie wyeliminuje nawet w 90 procentach chwastów nawet przy dobrej pogodzie realnie to można około 70 procet mechanicznie zniszczyć oczywiscie zależy to od gleby jaka posiadamy i warónków pogodowych na lżejszych glebach łatwiej zniszczyć chwasty mechanicznie i na małym areale można wyrwać chwasty ręcznie i ta metoda jest bardzo skuteczna nawet w 100 procentach można sie pozbyć chwastów, ale nie sprawdza Się Na większych powierzchniach trzeba by było zatrudnić całą armię ludzi a to niestety jest zbyt nieopłacalne żeby dało się zastosować a co do tego, że za produkty wolne od chemii dostaniesz więcej to teoretycznie tak tylko w praktyce to już nie jest tak różowo napisz o ile wyższą cenne dostałeś za te uprawy, które wymieniłeś w porównaniu z tymi, które są na rynku i pamiętaj, że jeśli by wszyscy produkowali żywność bez chemii to ceny drastycznie by wzrosły a wtedy to już sam się domysł, co by było

Edytowany przez pstaszek, 30 styczeń 2014 - 20:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 17:28
  •  

#242 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 styczeń 2014 - 21:30

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam,
Sialiśmy soje 2-3 lata temu, trafiliśmy na bardzo dobry rok. Soja dała plon w granicach 3-3,5 tony. Hodujemy trzodę chlewną więc cały plon poszedł na pasze ;) Jak dla nas siew soi jest opłacalny, porównując dzisiejsze ceny śruty sojowej to jest to naprawdę opłacalna inwestycja ;)
Pozdrawiam

#243 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 31 styczeń 2014 - 09:09

czy ktoś w polsce uprawial już soję to można nieprzetworzoną soje dawać zwierzętom ?
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 10:21

czy ktoś w polsce uprawial już soję z tego co czytałem to nie, bo soja zawiera substancje anty żywieniowe. Jak świniom dasz trawę do jedzenia to też zjedzą tylko co z tego. Dopiero jak soję się przetworzy to jest dobrą paszą. Bez przetworzenia słyszałem na spotkaniu że dodają do niej EMy i że też jest ok ale nie wiem czy to się sprawdza.

#245 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 10:22

Moje zapytanie było zasadne, bo sprawa uprawy soi jest rozwojowa

Myślę, że nie masz racji, ponieważ bez chemii też da radę :)

http://www.youtube.c...xnOO1Fo5w#t=365

Za produkty wolne od chemii dostaniesz lepszą cenę, co zrekompensuje wyższe nakłady chociażby robocizny

Niektórzy twierdzą, że przy dobrej pogodzie nie ma potrzeby stosowania odchwaszczania chemicznego w soi, ponieważ tworzy gęsty łan

Nawiasem mówiąc w ub. sezonie zupełnie bez chemii miałem 7 ha łubinu żółtego, ponad 4 ha owsa bezłuskowego 1,5 ha bobiku i ok. 5,5 ha pszenżyta jarego nie wspomnę o prosie 5,5 ha.
To w ramach przygotowania do integrowanej ochrony.

Sąsiad przez miedzę uprawiał tak jak ty bez chemi to co rok trzeba było 5m glifosatem jechać u nas od tej granicy, zresztą różnica w wegetacji widoczna gołym okiem.

#246 Share mimcio

mimcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 14:19

Mimcio
U mnie nawożenie było nędzne praktycznie azotu nie zastosowałem a fosfor i potas też niewielka dawka dałem wysiałem annushke oprysk na chwasty afalonem pole też nie było specjalnie przygotowane [...] 1ha teraz wiem, że soja to nie łubin i bez nawożenia na wysoki plon niema, co liczyć myślę żeby uzyskać plon powyżej 2t z 1ha to trzeba by zastosować około 120-140 czystego potasu i 40-70 czystego fosforu ...

Dzieki. Porównując twoją agrotechnikę widzę że robiłem to samo.
Jednym z moich podstawowych błędów był brak wałowania który spowodował długi okres wschodów. Innym problemem okazała się ochrona chem. Zastosowałem Afalon ale w czasie siewów było już u mnie sucho i zabieg niewiele podziałał. Następnie chciałem to naprawić stosując Basagran. Czekałem aż soja wykształci 3 liście ale niestety znów pogoda nie dopisała i gdy wielkość roslin pozwalała na zabieg to się rozpadało na blisko 2 tyg. Efekt - plon na poziomie 500kg/ha.
Ale "nie od razu Rzym zbudowano" jak poradziłem sobie z bobikiem (plon z ubiegłego sezonu ok 4t/ha) to i w uprawie soji z czasem dojdę do odpowiedniego poziomu.

Edytowany przez mimcio, 31 styczeń 2014 - 14:20.

#247 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 19:10

czy ktoś w polsce uprawial już soję Soja ma sporo substancji antyodżywczych, co nie znaczy, że nie można jej dawać zwierzętom, ale dawka nie powinna przekraczać 5% no i trzeba się liczyć z gorszym wykorzystaniem paszy i przyrostami w stosunku do soi ekstrudowanej poniżej link gdzie dokładnie opisano z porównaniem z soją przetworzoną i nie przetworzoną można poczytać i samemu zdecydować czy warto stosować nieprzetworzoną
Pełnotłuste nasiona soi w żywieniu zwierząt

http://www.modr.pl/s...hp?mb=126&t=399

mimcio
Jasna sprawa, że nie od razu będziemy zbierać po 3t z ha, ale dopóki jest dofinansowanie ponad 700zł do 1ha to warto sprawdzić jak naprawdę soja sprawdzi się w naszych gospodarstwach myślę ze po 3-4 latach będzie można coś więcej powiedzieć o przydatności uprawy soi w Polsce, dlatego uprawa soi na dzień dzisiejszy jest dla cierpliwych i łatwo się niepoddających ja jak już pisałem w tym roku sieje 30ha, jeśli nie zarobię na soi to na pewno pozostawi po sobie super stanowisko pod pszenicę ozimą

Nie wiem czy oglądaliście te zdjęcia z nasionami mojej soi, więc wstawiam je jeszcze raz, co sądzicie o tych nasiona czy to może być choroba czy też może coś innego?

http://ifotos.pl/zob...3J_epqrrhh.JPG/
http://ifotos.pl/zob...8J_epqrrah.JPG/
A poniżej zdjęcia już oczyszczonej soi
http://ifotos.pl/zob...8J_epqrrqr.JPG/
http://ifotos.pl/zob...7J_epqrrqn.JPG/

Edytowany przez pstaszek, 31 styczeń 2014 - 19:15.

#248 Share mimcio

mimcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 01 luty 2014 - 00:11

czy ktoś w polsce uprawial już soję Moja po wymłuceniu wygląda jak Twoja po oczyszczeniu, nie znalazłem żadnych nasion pomarszczonych, może to poprostu efekt mniejszego nawożenia mineralnego.

#249 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 01 luty 2014 - 17:53

czy ktoś w polsce uprawial już soję Hmmm no sam nie wiem, o co chodzi, ale kolor też jest inny, gdy się dobrze przyjrzysz na zdjęciu ta oczyszczona też ma takie plamy brązowawe najczęściej w okolicy zarodka a może to wina opadów, ponieważ soja była już gotowa do koszenia i przyszedł deszcz około 2 tygodni sobie popadywał no, ale sam nie wiem zobaczę, co w tym roku będzie

Znalazłem w ogłoszeniach na tablicy soję z podobnymi ciemnymi nasionami, czyli to nie tylko ja mam ten problem zobaczcie poniższy link tego ogłoszenia

http://tablica.pl/of...html#5ce8a84ac1

następne ogłoszenie i podobny problem

http://tablica.pl/of...html#5ce8a84ac1

Edytowany przez pstaszek, 01 luty 2014 - 20:52.

#250 Share sojaXXI

sojaXXI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 03 luty 2014 - 11:19

No tak ale jesli ktoś ma cały samochód 24 tony to tak a jak ja zasieje 3 ha i bede miał moze z 8 do 10 to i co wtedy

mniejsze ilości też będą odbierane przez Agroyoumis. Nawet jak bedziesz uprawiał te 3 ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 03 luty 2014 - 11:26

czy ktoś w polsce uprawial już soję Aha na jakich glebach rosnie u was soja ?
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#252 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 luty 2014 - 21:38

czy ktoś w polsce uprawial już soję U mnie rosła na 3 i 4 klasie, ale widziałem poletka doświadczalne, na których soja była uprawiana na 6 klasie i wyglądała bardzo dobrze

#253 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 04 luty 2014 - 11:55

czy ktoś w polsce uprawial już soję Te nasiona wyglądają trochę jak zniszczone herbicydem użytym do desykacji. Kiedyś w łubinie miałem podobne a były one efektem zbyt wczesnego zastosowania basty. Oczywiście nie kiełkowały bo zarodek był nie w pełni rozwinięty. Może to jest powodem słabego kiełkowania twoich nasion?
Jak desykowałeś to soja skończyła już wegetację?
A gdyby tak zbadać te nasiona na zawartość toksyn grzybowych?

#254 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 luty 2014 - 22:46

czy ktoś w polsce uprawial już soję Soja zakończyła już wegetację, gdy ja desykowałem, więc raczej nie to było by przyczyną oczywiście były rośliny soi, które nie w pełni były dojrzałe, ale nie było tego więcej, jak 5%-7% co mogłoby tłumaczyć te ciemne nasiona, ale na tych oczyszczonych też są plamy najczęściej w okolicy zarodka i jest tego sporo to z tym zbadaniem nasion to niezły pomysł, ale nie mam pojęcia, kto by mógł mi to zrobić

sojaXXI

Skąd posiadasz takie informacje odnośnie skupu soi przez Agroyoumis? A może jesteś przedstawicielką tej firmy? Tak cos Misię wydaje, że reprezentujesz tą firmę

Edytowany przez pstaszek, 05 luty 2014 - 00:10.

#255 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 05 luty 2014 - 11:08

czy ktoś w polsce uprawial już soję Podmioty skupujące zboże badają ziarno na mikotoksyny to może da radę zbadać soję. Można by w ten sposób wykluczyć albo potwierdzić porażenie grzybami

#256 Share mimcio

mimcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 05 luty 2014 - 15:13

czy ktoś w polsce uprawial już soję Powiatowy oddział PIORiN powinien ci zrobić takie badanie bezpłatnie. Kiedyś jeździłem tam z bobikiem bo zaczął żółknąć i nie wiedziałem co jest. Okazało się, że jak sąsiad pryskał zboże to zaleciało za miedzę.

#257 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 luty 2014 - 18:30

czy ktoś w polsce uprawial już soję Podzwonię i się dowiem

#258 Share Suflidowo

Suflidowo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • Zainteresowania:GPR Suflidowo ,pakowanie jaj, sprzedaż jaj, produkcja jaj, hodowla drobiu, jaja klatkowe, jaja z wolnego wybiegu, jaja ściółkowe, jaja z chowu ekologicznego,

Napisany 07 luty 2014 - 13:43

czy ktoś w polsce uprawial już soję Moim zdaniem lepiej importować z krajów Afrykańskich. Tam są genialne warunki do produkcji, sami importujemy np. z Kamerunu :)

#259 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 07 luty 2014 - 14:22

czy ktoś w polsce uprawial już soję no tak tylko my nie chcemy soi kupować tylko produkować a to różnica ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share mtz55

mtz55

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 luty 2014 - 23:54

czy ktoś w polsce uprawial już soję Koledzy w tym roku również planuje soje na 12ha. Mam pare pytań:
1.Jak ma się oprysk po siewie do (Integralnej Ochrony Roślin)
2. Odmiana którą wybrałem to MAvka. Ile kg na ha rozstaw 20 cm.
3. Czy realny jest zbiór, przy sprzyjającej pogodzie do 15-20 Września (Dolnośląskie). Chodzi mi o siew żyta hybrydowego.
4. Czy można ją sprzedać prosto z pod kombajnu? Czy trzeba ją czyścić ?

Edytowany przez mtz55, 13 luty 2014 - 01:02.