Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2421 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 28 maj 2016 - 20:02

A powiedzcie mi, planujecie jakieś dokarmianie soji,  np dolistne lub samym N?

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 01:28
  •  

#2422 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 maj 2016 - 21:16

Jak już pisałem w poście-2379 miałem zamiar w tym roku stosować Bor, Molibden i cynk dodatkowo biostymulatory Terra-Sorb foliar, Asahi SL i Microfert, ale nie wiem czy dojdzie do tego z wiadomego powodu wschody kiepskie, więc chyba nie warto, ale jak by jakimś cudem jeszcze soja powschodziła to na pewno zastosuję

Możliwe, że zastosuje też na tej kiepsko powschodzonej żeby sprawdzić czy takie wynalazki coś w ogóle pomagają na przykład czy taka rzadko powschodzona soja przy zastosowaniu biostymulatora jest wstanie na przykład wytworzyć więcej pędów bocznych i co za tym idzie więcej strąków na roślinie

Poniżej filmik na temat biostymulatorów

https://www.youtube....h?v=SY94CwyQ6C8

https://www.youtube....h?v=5XhidHfMCfI

https://www.youtube....h?v=n3--yG38zQs

https://www.youtube....h?v=L-UgxcVvozA

https://www.youtube....h?v=5TeXK_z9lzI

Ciekawe, ale czy prawdziwe? trzeba zastosować żeby się przekonać

Edytowany przez pstaszek, 28 maj 2016 - 21:24.

#2423 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 28 maj 2016 - 21:54

Pstaszek, a co byś powiedział o zastosowaniu pogłównie saletry lub mocznika? przedsiewnie dałem 250kg polifiski 6

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2424 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 28 maj 2016 - 21:57

Jak najbardziej pójdzie dokarmianie dolistne :mikrokomplex , potem jeszcze raz bor+florovit+PK. No i jeszcze w zależności od rozwoju sytuacji około 20kg N /ha w postaci saletry. W tamtym roku zdało egzamin i w tym tak samo zrobię.

#2425 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 maj 2016 - 22:33

farmervip

Tylko w przypadku jak soja będzie miała wyraźne braki azotu, czyli mało brodawek i jasnozielone liście to warto przed kwitnieniem dać saletrę mocznik nie bardzo się nadaje

Ja osobiście nie daje zależy mi na bakteriach brodawkowych, więc nie daje azotu w ogóle nawet na start

Jak wiadomo są dwie szkoły jedna mówi, że należy dać żeby zanim bakterie zaczną tworzyć brodawki na soi to soja będzie potrzebować azotu i to ma sens oczywiście

A druga szkoła twierdzi, że podanie nawet tej startowej dawki azotu powoduje, że bakterie korzystają z azotu mineralnego i dopóki maja do niego dostęp to nie będą tworzyć brodawek na soi, bo maja podany na tacy azot mineralny, co powoduje, że tych bakterii będziemy mieli mniej a mi zależy na jak najszybszym namnożeniu tych bakterii na moich polach

Pisałem już, że tam gdzie soja była siana już drugi raz to nie było widać objawów braku azotu na soi a na polach gdzie była pierwszy raz to soja była blado zielona i było widać objawy braku azotu no i tu można by było dać azot, ale mi zależy na bakteriach, więc nie daje

Wiec, jak kto woli albo podajemy azot i już w pierwszym roku soja jest ładna, ale ograniczamy rozwój bakterii albo nie dajemy azotu i w pierwszym roku soja jest gorsza, ale za to będziemy mieli więcej bakterii, co w następnych latach będzie oczywiście korzystniejsze dla soi

Czyli obydwie szkoły moim zdaniem maja swoje racje a tylko od was zależy, którą wybierzecie jedynie z tego, co czytałem ogólna dawka, czyli startowa i przed kwitnieniem nie powinna przekroczyć 60kg czystego azotu podobno najlepiej podzielić je na dwie równe dawki po prostu trzeba to wypraktykować, co się lepiej wam będzie opłacało

Jedni od początku stosują wszystkie odzywki zaprawy stymulatory azot ochronę przed grzybami i szkodnikami, ale wtedy nie maja porównania, jakie plony uzyskaliby bez tych zabiegów a co za tym idzie nie wiedza, jaki jest przyrost plonu po zastosowaniu tychże zabiegów i czy to się w ogóle opłaca

Ja jestem zwolennikiem metody najpierw sprawdź ile będzie plonować bez tych zabiegów później zacznij stosować zabiegi i oceń czy ci się to opłaca

Dziwi mnie jak ktoś pisze, że od początku stosuje i widzi efekty a ja pytam a jak to stwierdził jak niema porównania, jaki plon byłby bez stosowania tych zabiegów

W pierwszym roku na pewno będzie różnica po zastosowaniu azotu i odzywek, ale to z powodu braku bakterii, dlatego gdy siejecie po raz pierwszy na danym polu soje to niema sensu robić porównania, bo wiadomo, że tam gdzie nie dacie azotu i odżywek to soja będzie gorsza dopiero w następnych latach na tym samym polu można porównywać i robić doświadczenia

#2426 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 28 maj 2016 - 22:59

Bardzo dobrze pstaszek piszesz i doceniam Twój wkład w dyskusję o soi ale.....

2 lata temu na częsci pól z soją nie podałem azotu tylko jakieś odżywki a na częsci podałem - różnica w plonie olbrzymia (tam gdzie nawożenie blisko 4 ton/ha tam gdzie brak nawożenia poza dolistnym dokłądnie 2,6t/ha) - II i III klasa. W tamtym roku było dosyć sucho ale azot dostała na tyle wcześnie że go użyła i nawożenie dolistne PK pozwoliło w miarę łagodnie przetrwać mojej soi. Kilku znajomych się śmiało że kase pakuję niepotrzebnie - tyle że ja zebrałem średnio około 2,5 T/ha a oni ledwo dobili 1 tony/ha. 

Gdybym był pasjonatem pewnie bym eksperymentował a że jestem prostym chłopem to muszę przyznać że robię to tylko dla pieniędzy i nawożę tak żeby zmaksymalizować plon ;).

#2427 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 maj 2016 - 23:22

Tak jak napisałem każdy zrobi jak będzie uważał

I jak to było w pewnym dowcipie można i tak i tak na tym polega demokracja nic na przymus

Jeżeli uzyskujesz plony w granicach 4t z 1ha to musi się to opłacać to chyba jasna sprawa i co do tego niema wątpliwości

Ja w zeszłym roku liczyłem na plon w granicach 2,5 tony bez oprysków i stosowania mikroelementów, ale jak soja się osypała to zebrałem ledwie 400kg z 1ha i jak pisałem najpierw ustalę, jaki maksymalny plon średni jestem wstanie uzyskać a później będę testował dodatki i ewentualnie azot żeby ostatecznie się przekonać czy on coś da, jeśli w glebie będzie wystarczająco bakterii brodawkowych

Bo jeśli w glebie niema bakterii to już pisałem ze różnica po podaniu azotu będzie znacząca

Ja też jestem materialistą jak większość ludzi i też chodzi mi o kasę po prostu mamy inne metody dochodzenia do tej kasy 

#2428 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 29 maj 2016 - 07:02

Mam podobne spostrzeżenia B3Agro . Nie ma co eksperymentować , ja na razie przedsiewnie 40 kg N na ha . Potem pewno jeszcze 30 kg podczas kwitnienia . Jestem już po pierwszym nawożeniu dolistnym Zn , Mo i po pierwszym zabiegu Corum .

#2429 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 29 maj 2016 - 08:03

Dzięki Pstaszek, mam soje w kilku kawałkach to trochę poeksperymentuje,

B3Agro,  te 4 tony to na pewno mówisz o soji? :blink:

#2430 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 29 maj 2016 - 08:15

No jasne że o soi. 2 lata temu była idealna pogoda. Soja na II  i III klasie , nawożona. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2431 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 maj 2016 - 08:50

Jak dotychczas to tylko firmy sprzedające materiał siewny w szczególności AY osiągały plony na poziomie 4t i więcej strąki zawiązywały się u nich powyżej 14cm nad ziemia, ale u mnie i na tych wszystkich seminariach i doświadczeniach, na jakich byłem nikt tego nie potwierdził jeździłem sporo po różnych seminariach i poletkach doświadczalnych miedzy innymi do Głubczyc tam mają bardzo dobre ziemie, ale plony średnio z 1ha nie przekraczają 3t a i tam twierdzą, że dawka azotu przekraczająca 60kg czystego na 1ha mija się z celem soja poza wytwarzaniem większej masy zielonej i wyleganiem nie dawała zwyżki plonu a nawożenie dawką 60 kg w dwóch dawkach po 30kg azotu tylko w niewielkim stopniu wpływało na zwyżkę plonu mówimy tu o siewie soi na polach, na których była już Soja w Głubczycach siali trzy lata pod rząd soję, aby namnożyć bakterie a później robili doświadczenia odnośnie stosowania azotu i różnych innych mikro i makro elementów i nie stwierdzono jakiegoś drastycznego wzrostu plonu z tego powodu w stosunku do kontroli niektórzy mylą soje z rzepakiem gdzie każdy kilogram azotu daje zwyżkę plonu niestety soja to nie rzepak czy też kukurydza i największe zwyżki plonu można uzyskać, gdy soja ma dużo brodawek wtedy najlepiej plonuje

Dlatego jeśli kolega po fachu B3Agro ma takie plony to tylko pozazdrościć oczywiście ja nie mam II klasy ziemi i jak już pisałem według książkowego opisu gleby, jaką powinno się przeznaczać pod soje to nie powinienem jej uprawiać tak jak i rzepaku czy pszenicy, czyli tak jak większość rolników w Polsce

robzombie

Azot powinien być podany przed kwitnieniem o ile ma spełnić swoje zadanie dawanie go w czasie kwitnienia mija się z celem, jaki ma on wywołać

Jeśli u ciebie to skutkuje to jestem pełen podziwu 

Edytowany przez pstaszek, 29 maj 2016 - 08:54.

#2432 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 29 maj 2016 - 12:38

soja_630_90_2502532.jpg    tasoja_630_90_2696923.jpgk wyglada moja soja, siana 20 maja.

Edytowany przez xsc, 29 maj 2016 - 12:42.

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

#2433 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 maj 2016 - 13:51

Powschodziła bardzo ładnie, ale raczej nie dogoni tych wcześniej sianych

Wreszcie popadało zrobiłem parę zdjęć i coś mi się wydaje że tam gdzie niema soi to raczej już jej nie będzie prawdopodobnie gołębie ja wybrały po rozgarnięciu ziemi tylko kikuty pod ziemia zostały niektóra jest uszkodzona, ale może coś z niej wyrośnie

Edytowany przez pstaszek, 02 czerwiec 2016 - 16:29.

#2434 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 29 maj 2016 - 13:56

ladna. dogoni, dogoni;) Do zimy szmat czasu. Fajnie, ze jest tutaj wiecej uprawiajacych, mozna sie wymienic doswiadczeniem i fotkami. W zeszlym roku sialem w tej samej agrotechnice jak kolega, warunki praktycznie te same, ja sporo pozniej, a mimo wszystko moja plonowa zdecydowanie lepiej. 

Ta ostatnia kiedy siana? Ciekawie posiana..

#2435 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 29 maj 2016 - 14:10

Do mojego postu ze strony 119 i pytań które sie pojawiły w dalszej dyskusji już odpowiadam:

Odnośnie przebarwień po mieszaninach to były dość widoczne żółte przebarwienia ale jak widać na zdjęciach wszystko ładnie minęło.Możliwe że trochę soje przytrzymało ale ponieważ mam sporo innych zajęć nie zaglądałem często na soje. Myślę że to może być przyczyna Comandu bo do zeszłego tygodnia  w pobliżu dwóch pół dzikie maliny były dalej przyżółknięte a to chyba jest spowodowane blokadą chlorofilu o ile dobrze zrozumiałem z postów które pisaliście.

Co do nawożenia azotowego czy przesadziłem... Zauważyłem różnice jak podsiewałem ziemniaki w zeszłym roku Saletrzakiemi 2 przejazdy wyszły na soji i tam była wyższa i miała więcej strąków i dłużej była zielona i sie nie osypała bo wegetacja jej się przedłużyła.

Polifoska 6 to 18kg N. RSM ponad 70L 32% roztworu to 70*1,32*0,32=29,57Kg plus ten z polifoski to suma wychodzi poniżej 50kg czystego składnika.

Poza tym kryzy miałem do zbóż o dużym wydatku i trzeba było ostro gonić żeby rozlać jak najmniej a innych azotowych w tym roku nie posiadałem więc podałem co było.

Azot postanowiłem podać również ze względu iż nie znalazłem na korzeniach w tamtym roku brodawek może dlatego ze nie szczepiłem nasion Nitraginą ale miałem nadzieje że jak uprawiam strączkowe (wcześniej bobik a jeszcze wcześniej peluszkę w płodozmianie Pszenica jęczmień strączki znów pszenica itd.) to powinny na moich polach w glebie być ale niestety... Postanowiłem jak pisałem we wcześniejszym poście posiać co drugi lejek bo mój Merlin nie miał prawie wcale pędów bocznych ale plusem było to że zacienił międzyrzędzia. Myślę że dobre wschody to tez zasługo kółek dociskowych które mam w siewniku i przede wszystkim bezpośrednio po siewie opadów deszczu.

Postaram sie wstawić aktualne zdjęcia jak tylko będę w polu to pstryknę kilka i sie podzielę.

Jest coraz suszej ale w tym tygodniu ma coś polać więc bądźmy dobrej myśli.

#2436 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 maj 2016 - 15:38

Soja była siana w tym samym terminie część 22 a reszta 23 kwietnia po prostu ta mniejsza i rzadsza dłużej wschodziła i ciężko mi stwierdzić, dlaczego bo taka soja jest na tym samym polu oczywiście moje pola to czysta mozaika, więc może to jest przyczyna tego, że tak nierówno powschodziła następna przyczyna to w moim siewniku koła kopiujące idą za talerzami siejącymi prawdopodobnie to jest przyczyna nierównych wschodów tam gdzie ziemia była wilgotniejsza za bardzo ugniotły ziemie i soja nie potrafiła się przebić, dlatego postanowiłem, że jeśli będę siał soje to muszę kupić siewnik punktowy, aby precyzyjnie umieścić nasiona w glebie i niezbyt mocno je docisnąć a takie możliwości dają właśnie siewniki punktowe myślę o takim siewniku można nim siać w rozstawie rzędów od 45cm do 75cm, czyli można nim siać wszystko

http://matermacc.com...el-ms-8230.html

#2437 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 29 maj 2016 - 18:53

Soja była siana w tym samym terminie część 22 a reszta 23 kwietnia po prostu ta mniejsza i rzadsza dłużej wschodziła i ciężko mi stwierdzić, dlaczego bo taka soja jest na tym samym polu oczywiście moje pola to czysta mozaika, więc może to jest przyczyna tego, że tak nierówno powschodziła następna przyczyna to w moim siewniku koła kopiujące idą za talerzami siejącymi prawdopodobnie to jest przyczyna nierównych wschodów tam gdzie ziemia była wilgotniejsza za bardzo ugniotły ziemie i soja nie potrafiła się przebić, dlatego postanowiłem, że jeśli będę siał soje to muszę kupić siewnik punktowy, aby precyzyjnie umieścić nasiona w glebie i niezbyt mocno je docisnąć a takie możliwości dają właśnie siewniki punktowe myślę o takim siewniku można nim siać w rozstawie rzędów od 45cm do 75cm, czyli można nim siać wszystko
http://matermacc.com...el-ms-8230.html

. ale ten siewnik jest pneumatyczny czyli nasiona podczas siewu będą obijane co niekorzystknie wpłynie na kiełkowanie nasion

#2438 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 29 maj 2016 - 19:14

To zaskakujace, ze jest taka roznica. Spodziewalem sie sporych rozbieznosci w terminie siewu. Ja soje sieje na lekkich ziemiach. Stad te wschody.

Taki siewnik fajna sprawa, o ile ma sie nim co siac. Ja sieje malo qq wiec wykorzystanie byloby niewielkie ( troche rzepaku, qq i  soja) wiecej zachodzu z przestawieniam jak siania.

#2439 Share sebas401

sebas401

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 29 maj 2016 - 19:36

Byłam dzisiaj oglądałam soje i jest w porzadku nawet ta która popryskałam agilem i sumi alphą i nic jej nie dolega chociaz dopiero mineło 5 dni od oprysku 

Załączone miniaturki

• IMG_20160529_154928.jpg
  • IMG_20160529_155414.jpg

Edytowany przez sebas401, 29 maj 2016 - 19:43.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2440 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 29 maj 2016 - 19:46

Od graminicydu i pestycydu nic jej nie bedzie.