Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#221 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 24 styczeń 2014 - 18:27

czy ktoś w polsce uprawial już soję Solankorn będzie kupował soję??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 09:41
  •  

#222 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 20:08

czy ktoś w polsce uprawial już soję z tego co wiem to w zeszłym roku kupowali to i w tym roku będą.

#223 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 23:26

czy ktoś w polsce uprawial już soję damianzbr
nie wiem czy warto siać soję bez sprawdzenia jej siły kiełkowania ja sprawdzałem moją i raczej nikomu do siewu jej bym nie polecił słaba siła kiełkowania, więc lepiej się zastanów kupując w ciemno to spore ryzyko, ale oczywiście ty ostatecznie podejmiesz decyzję sporo soi widziałem na http://tablica.pl/ zajrzyj tam a na pewno coś kupisz ogłaszają tam też czeską soję po 2zł za 1 kg

sojaXXI
ile sobie cenisz tą soje towarową za 1T. 24T to raczej nie powinieneś mieć problemu z sprzedażą oczywiście teoretycznie, bo w praktyce to cena decyduje o sprzedaży tak dla kupującego jak i sprzedającego

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 00:08

czy ktoś w polsce uprawial już soję Zaskoczyłeś mnie swoim wpisem. Masz jakieś domniemania co do powodu słabej siły kiełkowania? Dosuszana była czymś może?

#225 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 10:48

czy ktoś w polsce uprawial już soję Nie dosuszałem soi, ale był oprysk glifosatem może to jest przyczyna słabej siły kiełkowania a może porażenie chorobami, bo ta soja, (robiłem doświadczenie 100szt.nasion soi), która nie skiełkowała miała pleśń na sobie, więc czy to wina glifosatu czy chorób grzybowych to niestety nie jestem do końca pewien, ale na pewno jest spore ryzyko kupując nasiona do siewu w ciemno, ale tak jak pisałem wcześniej sam musisz zdecydować czy ci się to opłaci, bo w moim przypadku to raczej się to by nie opłaciło około 40% nasion nie skiełkowało lub zaczęło kiełkować, ale coś spowodowało, że kiełki zaczęły brązowieć i pokryły Się pleśnią, więc przy tej Odmianie, Którą posiadam trzeba by było zwiększyć normę wysiewu, o 40% czyli trzeba by było wysiać około 210kg na 1ha (norma wysiewu annushki-150kg 1ha) licząc po 2zł za 1kg to wychodzi 420zł na 1ha za podobną cenę kupisz kwalifikat, więc moim zdaniem to się nie opłaci, aby siać własne nasiona dodatkowo do kwalifikatu dostaniesz dopłatę do materiału siewnego 160zł do 1ha a do własnych nasion nie a więc kalkulacja jest na korzyść materiału kwalifikowanego

#226 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 10:57

czy ktoś w polsce uprawial już soję Tak, ta kalkulacja przemawia za Twoją racją. Będę musiał na spokojnie to jeszcze przemyśleć.

Jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi, a mianowicie jedno stwierdzenie - ,,porażenie chorobami,,
Z tego co czytałem o uprawie soi, jest to jeden z atutów tej rośliny że w naszym regionie nie atakują jej żadne choroby.
Czy jest to prawdą, czy podczas wegetacji roślin u Ciebie, faktycznie nie występowały żadne choroby?

#227 Share mimcio

mimcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 13:31

czy ktoś w polsce uprawial już soję @pstaszek Jak wyglądała u Ciebie sprawa nawożenia i ochrony. Pytam bo w tamtym roku posiałem Merlina i uprawa okazała się wielką klapą. Wiem jakie niektóre błędy popełniłem ale chcę wiedzieć jak Ty uprawiasz?

#228 Share sojaXXI

sojaXXI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 16:14

Tak, ta kalkulacja przemawia za Twoją racją. Będę musiał na spokojnie to jeszcze przemyśleć.

Jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi, a mianowicie jedno stwierdzenie - ,,porażenie chorobami,,
Z tego co czytałem o uprawie soi, jest to jeden z atutów tej rośliny że w naszym regionie nie atakują jej żadne choroby.
Czy jest to prawdą, czy podczas wegetacji roślin u Ciebie, faktycznie nie występowały żadne choroby?

Soja to nowa roślina, w Polsce sie uprawia od niedawna, więc choroby raczej nie występjują. Żeby temu zapobiec, wystarczy zaprawić nasiona Vitavaxem 400 ml na 100 kg nasion i będzie ok.

#229 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 28 styczeń 2014 - 21:12

czy ktoś w polsce uprawial już soję Glownie problem u nas z soja to kto będzie skupowal .. Tak samo jak kiedyś z rzepakiem bylo tak teraz jest z soja

Edytowany przez Michalmeer, 28 styczeń 2014 - 21:14.

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#230 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 22:01

czy ktoś w polsce uprawial już soję Damianzbr
Co do tych chorób grzybowych to sam dokładnie nie wiem jak jest, ale postaram się tu wstawić zdjęcie nasion soi tych, co odpadły w trakcie czyszczenia wyglądają na zaatakowane przez choroby, ale mogę się mylić też myślałem, że choroby soi w Polsce nie powinny dotyczyć, ale moim zdaniem choroby to nie to samo, co szkodniki szkodniki pojawia się z pewnością, ale dopiero po kilku latach a co do chorób grzybowych to te typowo sojowe tez przyjdą z czasem, ale coś musiało porazić nasiona, ponieważ wyglądają nie ciekawie, ale jak wstawie zdjęcie to sami ocenicie, co to może być
Mimcio
U mnie nawożenie było nędzne praktycznie azotu nie zastosowałem a fosfor i potas też niewielka dawka dałem wysiałem annushke oprysk na chwasty afalonem pole też nie było specjalnie przygotowane siałem w mulcz, czyli bez orki plon nie był wysoki 1100kg z 1ha a chciałem uzyskać 2t z 1ha teraz wiem, że soja to nie łubin i bez nawożenia na wysoki plon niema, co liczyć myślę żeby uzyskać plon powyżej 2t z 1ha to trzeba by zastosować około 120-140 czystego potasu i 40-70 czystego fosforu z tego, co się dowiedziałem można w soi zastosować 30-60 czystego azotu w dwóch dawkach pierwsza przed siewem 30kg A druga przed kwitnieniem następne 30kg, ale myślę, że ta druga dawka przedłuży znacznie wegetację soi, co opóźni jej zbiór soje przed siewem zaprawiłem bakteriami brodawkowymi i nic więcej w soi nie robiłem przed zbiorem tylko opryskałem glifosatem, aby dosuszyć chwasty z powodu złego przygotowania pola zbyt nierówno było zbiór soi był utrudniony, co spowodowało duże straty sporo soi zostało niepozbieranej, ponieważ strąki były nisko osadzone a przy nierównym polu nie było możliwości, aby wszystkie strąki pozbierać, ale ogólnie jestem zadowolony jak na pierwszy raz w zeszłym roku posiałem 15ha a w tym roku sieje 30ha tak, że nie załamuj Się i postaraj się wyeliminować błędy, które popełniłeś w zeszłym roku a powinno być lepiej wydaje mi się ze powinieneś zacząć od odmiany ANNUSHKA jest w niej wymagająca i najwcześniej dojrzewa a to przy początkowej uprawie ma na pewno znaczenie
Michalmeer
Może nie jest na razie aż tak duży problem ze sprzedażom, co raczej uzyskanie ceny w granicach 2zł za 1kg kupujący oferują w granicach1600-1700zł, jeśli odbierają sami to cena jeszcze niższa, dlatego jak by nie to, że jest dopłata do strączkowych 719zł do 1ch to uprawa była by całkowicie nie opłacalna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 03:50

czy ktoś w polsce uprawial już soję lissbon w granum 800 zł na hektar kwalifikat. pytałem się 28.stycznia. drogo bardzo. przy wysiewie 70sz/na metr. najbardziej mnie denerwuje to że śruta jest powyżej 2000zł a za nasiona płacą 1700 przy dobrych wiatrach.
ja na chwasty dałem afalon + command i tam gdzie perz elegant (przychamował trochę soję trzeba by w dwuch dawkach) P 90kg F 50 N 40kg przed siewem, 2 razy dolistny. 2t z ha bo brakło wody i góra nie wydała nasion. jeżeli chodzi o wyrównanie pola to jak jest równo to powinno się zebrać soje do spodu ale trzeba golić po ziemi, najlepiej siac w nagrzaną ziemię i słoneczne dni to szybko wzejdzie i wyżej pierwsze stronki zawiąże.

#232 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 08:12

czy ktoś w polsce uprawial już soję Sieja umnie w wsi plony mizerne nawet 2 ton z ha nie ma . Mało opłacalne . Do tego tak jak pisaliście cena ..

Edytowany przez Michalmeer, 29 styczeń 2014 - 08:15.

#233 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 11:17

czy ktoś w polsce uprawial już soję A łubin jeszcze tańszy a plon podobny. Myślę że jest to dobra alternatywa dla niego. Jedyny mankament to konieczność uregulowania pH, w przeciwieństwie do łubinu. Ale akurat to przyniesie więcej pożytku dla pozostałych upraw niż trzymanie kwaśnej gleby dla łubinu. Od wiosny zaczynam uprawiać soję na rzecz łubinu., Mam nadzieję że wyjdzie mi to na dobre.

Merlin 750 zł Już nie pamiętam ile dokładnie jednostek ale jest to cena na 1/ha, termin 3m-ce. Agrolog

#234 Share sojaXXI

sojaXXI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 13:00

Glownie problem u nas z soja to kto będzie skupowal .. Tak samo jak kiedyś z rzepakiem bylo tak teraz jest z soja

Jest bardzo dużo firm skupujących soję. wystarczy otworzyć Internet. No i Agroyoumis będzie skupywać też soję towarową.

#235 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 14:31

czy ktoś w polsce uprawial już soję No tak ale jesli ktoś ma cały samochód 24 tony to tak a jak ja zasieje 3 ha i bede miał moze z 8 do 10 to i co wtedy

#236 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 17:20

czy ktoś w polsce uprawial już soję Wtedy będziesz miał problem. Musisz przeznaczyć na uprawę większą powierzchnię. Minimum te 12 ha.

#237 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:13

czy ktoś w polsce uprawial już soję Witam ponownie
Widzę ze wiosna się zbliża to widać po wznowieniu dyskusji na temat soi soja to temat ciągle nowy, więc jest sporo niewiadomych, ale mam nadzieje tak jak i wielu innych, którzy próbują ją uprawiać, że w końcu wszystko się unormuje, ale nie o tym chciałem pisać obiecałem wstawić zdjęcia nasion soi, które wyglądają jak by je jakaś choroba zaatakowała poniżej wstawiam linki do tych zdjęć od razu informuję, że nie wszystkie są udane, ale myślę, że widać na nich wystarczająco dokładnie to, co chciałem pokazać zapraszam do oglądnięcia i ewentualny komentarz odnośnie tego, co to może być
http://ifotos.pl/zob...3J_epqrrhh.JPG/
http://ifotos.pl/zob...8J_epqrrah.JPG/
http://ifotos.pl/zob...7J_epqrraa.JPG/
A poniżej zdjęcia już oczyszczonej soi
http://ifotos.pl/zob...8J_epqrrqr.JPG/
http://ifotos.pl/zob...7J_epqrrqn.JPG/

#238 Share jarko111

jarko111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 21:43

czy ktoś w polsce uprawial już soję Wkładam kij w mrowisko... :)

Wg mnie w soi w grę wchodzi tylko odchwaszczanie mechaniczne. Z zarejestrowanych środków do ochrony jest tylko Vitavax 200 FS, a na pewno nie afalon, choć stosowany. Co zrobicie jak Was sąsiad podkabluje do priorin-u albo do arimr.
Szczególnie od nowego roku, jak kontrola pobierze próbki gleby?
---------------------------------------------------------------------
Najlepsze są proste rozwiązania...

#239 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 22:11

czy ktoś w polsce uprawial już soję Napisz zapytanie do priorin-u albo do arimr to się dowiesz, co będzie to oczywiście żart :) a co będzie to chyba wszyscy wiemy wiadomo też, że niema zarejestrowanych środków do odchwaszczania czy też na szkodniki czy choroby niejednokrotnie pisałem o tym na tym forum, czyli to najwyższy czas, aby to się zmieniło wiem też, że dwie firmy, które były na seminarium mają zamiar wprowadzić na nasz rynek swoje produkty, które są stosowane w soi, ale oczywiste jest, że jak nie będziemy uprawiać soi to raczej nikt w Polsce nie zarejestruje żadnego środka, bo to sporo kosztuje a więc musi się takiej Firmie to zwrócić a wiec dyskusja na ten temat na tym forum nie przyniesie żadnego efektu, więc lepiej wymieńmy się doświadczeniami, co do uprawy soi a kwestię środków to może by lepiej osobny temat założyć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share jarko111

jarko111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 22:53

czy ktoś w polsce uprawial już soję Moje zapytanie było zasadne, bo sprawa uprawy soi jest rozwojowa

Myślę, że nie masz racji, ponieważ bez chemii też da radę :)

http://www.youtube.c...xnOO1Fo5w#t=365

Za produkty wolne od chemii dostaniesz lepszą cenę, co zrekompensuje wyższe nakłady chociażby robocizny

Niektórzy twierdzą, że przy dobrej pogodzie nie ma potrzeby stosowania odchwaszczania chemicznego w soi, ponieważ tworzy gęsty łan

Nawiasem mówiąc w ub. sezonie zupełnie bez chemii miałem 7 ha łubinu żółtego, ponad 4 ha owsa bezłuskowego 1,5 ha bobiku i ok. 5,5 ha pszenżyta jarego nie wspomnę o prosie 5,5 ha.
To w ramach przygotowania do integrowanej ochrony.
---------------------------------------------------------------------
Najlepsze są proste rozwiązania...