Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2261 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 05 maj 2016 - 05:01

Witam,

Widzę, że nie tylko u mnie popadało przydałoby się ubezpieczenie od deszczu nawalnego, ale niestety ubezpieczalnie nie chcą ubezpieczać soi od zdarzeń losowych jedynie od gradu, dlatego proponuje wszystkim, którym ubezpieczalnie odmawiają ubezpieczenia soi, aby skierować sprawę do Rzecznika Finansowego a tu numer do tegoż Rzecznika Finansowego (22) 333-73-28 i adres, pod którym możecie złożyć bezpłatną skargę na daną Ubezpieczalnię:

https://www.rf.gov.p...yjmowania-skarg

Rzecznik twierdzi, że stosowanie praktyk 14dniowej karencji w uprawach obowiązkowych też jest niezgodne z ustawą, dlatego jak ubezpieczalnia wam odmówi ubezpieczenia czy też będzie stosować karencje 14 dniową czy też dłuższą tak jak mi PZU 30 dni od przymrozków wiosennych to żądajcie pisemnego uzasadnienia od ubezpieczalni i kierujcie sprawę do Rzecznika Finansowego

Z patologia trzeba walczyć albo wszystkich nas dosięgnie jak widać nie tylko firmy nasienne chcą nas wykorzystać a tak naprawdę naszą niewiedzę i fakt ze nie walczymy o swoje prawa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 17:13
  •  

#2262 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 05 maj 2016 - 15:06

Anuszka posiana. Wieczorem opryskam Boxerem i zobaczymy co wyrośnie.. Przy ciepłej pogodzie i wilgoci w ziemi ile czasu trzeba zeby soja pojawiła sie na wierzchu??

#2263 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 05 maj 2016 - 20:19

czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj opryskana, warunki idealne po dość sporym deszczu więc elegancko się pryskalo. Co ciekawe po takich deszczach wcale w nie ma mokra, wszystko wsiaka. Nawet koła się bardzo nie lepiły.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2264 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 maj 2016 - 04:49

Jutro miną 2 tygodnie jak posiałem soję zimno i obfite deszcze nie sprzyjają jej wschodom ziemia jest zlana jak słońce przypiecze to zrobi się skorupa i soja będzie miała problem się przebić oj niedobrze niedobrze się dzieje

A z drugiej strony teraz nie byłbym wstanie jej posiać ciągle popaduje i jest za mokro, czyli trzeba czekać

Jedyny plus z tych opadów to fakt, że środki zadziałają może nawet zbyt dobrze i przyhamują wschody soi

#2265 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 06 maj 2016 - 14:34

czy ktoś w polsce uprawial już soję a co powiecie na temat środka plateen 41,5wg substancje czynne:flufenacet, metrybuzyna stosować bezpośrednio po siewie w dawce 2kg. tak jest napisane w farmer

#2266 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 maj 2016 - 17:51

Co można powiedzieć o plateen 41,5 WG?

Na pewno ciekawe spektrum zwalczania chwastów po za tym wymaga wilgotnej gleby podczas oprysku i dobrze doprawionej gleby obfite opady deszczu po zastosowaniu mogą wpłynąć niekorzystnie na wschody soi nie ciekawe jest też to, że nie należy stosować na glebach lekkich i przepuszczalnych

Cena na 1ha w granicach 240zł na 1ha

Ale ważne, że jest kolejny środek do naszej dyspozycji w soi

#2267 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 06 maj 2016 - 19:09

Metrybuzyna jest już znana - to przecież Sencor i zamienniki. Dlatego nie stosować na glebach lekkich i piaszczystych, no i wymaga wilgotności. I ostrożnie z dawkami, bo metrybuzyna w dużych dawkach działa szkodliwie na soję.

#2268 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 06 maj 2016 - 20:10

czy ktoś w polsce uprawial już soję Pstaszek, a wychodzi ta Twoja do wierzchu? a ten plateen to powala ceną...
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2269 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 06 maj 2016 - 20:21

Pstaszek dzisiaj zacząłem siać merlina sieje w szerokich rzędach co 40cm wysiewam swoje nasiona w normie 115kg przy sile kiełkowania ok 85% czy nie będzie za gęsto, chodzi głównie o odstępy między roślinami bo na 3 m mam 7 rzędów.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#2270 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 06 maj 2016 - 20:28

czy ktoś w polsce uprawial już soję Gdzieś czytałem, że do siewu w szerokie rzędy dużo lepsze są siewniki punktowe ze względu na równe odstępy, bo zbożowe sieją kupkami. Ale kto będzie kupował punktowy dla kawałka soi tak jak w moim przypadku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2271 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 maj 2016 - 01:02

Co prawda to prawda, że metrabuzyna nic nowego, ale z dodatkiem flufenacet ten środek ma dość ciekawe spektrum zwalczania chwastów oczywiście należy być ostrożnym z jego stosowaniem szczególnie w soi

Ciekawy jestem jak mi wyjdzie Proman z dodatkiem command i sencor cenowo jest podobnie jak Plateen

Soja zakiełkowała, ale nie powschodziła  jeszcze jak dobrze pójdzie to jeszcze tydzień się będzie męczyć oczywiście jak się nie zrobi skorupa

Myślę, że nie powinno być za gęsto 40cm to nie jest mało a czy te 115kg merlina będzie za gęsto to się okaże po wzejściu soi jak wszystka wzejdzie, co raczej mało prawdopodobne to może się wyłożyć, bo będzie jej zbyt dużo w jednym rzędzie, co spowoduje konkurencję i przepychanie się do światła, co na pewno osłabi rośliny soi będą zbyt wiotkie, ale to tylko przypuszczenia miejmy nadzieję, że siew w szerokie rzędy rozwiąże ten problem

Ja mam na  4m siewnika 12 rzędów, bo sieje, co 3ci lejek, ale po 2 rzędy, więc na czterech metrach wychodzi mi 12 rzędów, więc twoje 7 rzędów wcale nie będzie za gęsto na 3m

A co do punktowych siewników to prawda są dużo lepsze równomiernie rozmieszczają nasiona w rzędach wysiewają na jednakowa głębokość i najnowsze modele też sieją 2 rzędy obok siebie później przerwa około 70cm i znów 2 rzędy dodatkowo wysiewają nasiona w tych 2 rzędach asymetrycznie, co sprawia, że nasiona nie leżą naprzeciwko siebie no, ale kto sobie pozwoli na taki siewnik jak nie wiadomo czy będziemy siać tą soję

W linku poniżej widać dokładnie zasadę siewu siewnikami TWIN 6x2 - wysiew w podwójnych rzędach pneumatyczny

http://www.matermacc...O LUTY 2014.pdf

http://www.raitech.p...c_ms_twin.ehtml

Tylko cena takiego siewnika jest powalająca

http://otomoto.pl/of...y-ID15HTl9.html

Edytowany przez pstaszek, 07 maj 2016 - 01:07.

#2272 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 07 maj 2016 - 04:49

właśnie tego się obawiam bo jak ja bym miał 4 m to miałbym 9-10 rzędów czyli dużo większa konkurencyjność  w rzędzie jak u Ciebie boję się, że rośliny będą słabsze cóż, cześć jak zacząłem posieje w szerokie rzędy a cześć co lejek boje się 11ha tak siać trzeba się na własnej skórze przekonać...

#2273 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 maj 2016 - 05:50

Racja lepiej wszystkiego tak nie siej będziesz miał porównanie

Tą, co posiejesz, co 40cm będziesz stosował uprawę międzyrzędową?

#2274 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 07 maj 2016 - 06:32

Mam do kupienia siewnik do buraków, punktowy Gama za 600zł - do soi jak znalazł. Sąsiad zrezygnował z uprawy buraków i sprzedaje sprzęt w cenie złomu. W ubiegłym roku wystawił wielorak, to się ludzie bili na podwórku, bo ogłosił go za 600zł.

Siewnik do buraków wymaga lekkich przeróbek, ale wysiew razem z nawozem w rzędy co 35-40cm mógłby dać niezłe efekty. Tyle, że dla mnie to przerost formy nad treścią na moje 20-30 arów soi.

#2275 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 maj 2016 - 12:07

O ile pamiętam to ten siewnik ma tarcze otworowe, więc pierwsza rzecz to trzeba dorobić tarcze kiepsko to widzę, ale jak ktoś chciałby się pomęczyć to jak gościu oddałby w cenie złomu to może ktoś by się skusił, ale moim zdaniem do soi to raczej kiepski pomysł

Może właśnie na takie arowe sprawy to on by się nadał, bo na większe kawałki to bym nim nie zaryzykował

#2276 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 07 maj 2016 - 13:58

Tak, ma tarcze otworowe, wystarczy je rozwiercić na rozmiar kalibracyjny soi, już się nad tym zastanawiałem, ale dałem sobie spokój. U mnie co 2 dzień pada lekki deszcz (zlewy jeszcze nie było), ale dziś wyraźny spadek temperatury - jest tylko 12-13 stopni w dzień, a soja lubi ciepło do wschodów.

Wygląda to mniej więcej tak http://www.agrolkutn...-3041020031.jpg

Edytowany przez jahooo, 07 maj 2016 - 14:00.

#2277 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 maj 2016 - 14:12

A no tak pamiętam siało się takimi tarczami cukrówkę, co do soi to nasiona musiałyby być kalibrowane inaczej albo by niektóre nie wchodziły do otworu albo jak by weszła a za bardzo by wystawał to by ją rozpołowiło myślę, że raczej do soi to by było ciężko go przystosować 

No i taka ciekawostka odnośnie ubiegłego roku o tej porze soja wyglądała tak jak na poniższym zdjęciu a w tym roku nawet jeszcze się nie przebija

Sami widzicie, jaki wpływ na soje ma przebieg pogody dzisiaj świeci słońce, ale wieje zimny wiatr, co na pewno nie przyspieszy wschodów 

Edytowany przez pstaszek, 25 maj 2016 - 22:38.

#2278 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 07 maj 2016 - 21:10

Pstaszek posiałem wczoraj 1,5ha w 7 rzędów, siewnikiem 3m, ale dzisiaj zmodyfikowałem siew i resztę posiałem tj,9,5ha w 11 rzędów jakoś te 11 bardziej mi pasuję gdyż soja będzie bardziej rozmieszczona, z tym, że leje dopasowane są tak by wielorak się zmieścił i do tego bym mógł ciągnikiem o szerokości kół 40 cm wjechać i nie deptać oponami zobaczymy co z tego wyniknie.

#2279 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 08 maj 2016 - 04:41

Nie wiem jak ustawiłeś ten siewnik, ale co lejek na 11siejących to to raczej, co 40cm nie wyjdzie no chyba, że ustawiłeś tak jak ja i sieją 2 koło siebie później przerwa i tak dalej inaczej raczej, co 40 na 3metrach się nie da ustawić 11 lejków

Teraz będziesz miał porównanie, co do tej soi, co siałeś wcześniej

A ja mam zamiar kupić jeszcze jeden opielacz wielorak coś ta soja mnie zbyt drogo wychodzi mam tylko nadzieje, że w końcu się odwdzięczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2280 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 08 maj 2016 - 08:24

Dyskusja generalnie ciekawa tylko zastanawia mnie co wy robicie tymi opielaczami? Przecież to nie ma żadnego sensu pod względem ekonomicznym.

U mnie działa to w ten sposób : command + afalon w maksymalnych dawkach. Później ewentualna poprawka Supero. I czyściutko.