Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2181 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 12:24

Czyli sprawa jasna lis zmienił ubarwienie, ale zasady pozostały stare, czyli brak solidności

Dałem im termin do końca tygodnia po tym terminie nie odbiorę nasion niech sobie je sami wysiewają

Niestety firma Euralis Semences nie mogła gorzej trafić wybierając sobie takiego pośrednika do sprzedaży swojej odmiany soi Aligatora

To następna firma, czyli Agrii Polska, która trafi na moja czarna listę

Niestety, ale w dzisiejszych czasach traktowanie klienta w taki sposób jak to czyni Agrii Polska jest niedopuszczalne oni chyba dalej są w świecie realnego socjalizmu i uważają, że konkurencja im nie zagraża 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 14:20
  •  

#2182 Share mpopis

mpopis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 12:31

dalgety właśnie szczepi partię aligatora nitraginą i dowieść mają do końca tygodnia

#2183 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 17:59

Też dostałem taka wiadomość, ale czy to prawda to się okaże pod koniec tego tygodnia nie sądzę, aby wszystkim dowieźli pod koniec tygodnia, ale to się okaże jak ten tydzień minie, więc na razie czekam cierpliwie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2184 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 10:28

czy ktoś w polsce uprawial już soję Mam pytanie. Jaka obieracie strategie walki z chwastami w soi w tym roku? U mnie pole przerobione zostalo wczesna wiosna jak pogoda pozwoli pojdzie randap bo sie zielono zrobilo a potem siew.

#2185 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 11:12

W moim przypadku będzie tak jak już pisałem, czyli trzymam się oprysk po siewie + mechaniczna walka z chwastami po wschodach

Dzisiaj potwierdzono mi dostawę soi Pollux w tym tygodniu do piątku ma być u mnie

jak dotrzymają słowa to będą mieli wielkiego plusa mowa tu o firmie  OSADKOWSKI S.A.

#2186 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 20 kwiecień 2016 - 12:15

Ja planuje opryskac boxerem. Wyjdzie mi jakies 3,2l na ha. W łubinie widze ze działa. Tylko gdzie niegdzie cos tam sie pojawia ale to pikuś

#2187 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 13:25

Ciekawe dwa artykuły, które są sprzeczne, co do opinii jak i czym dokarmiać soje na podstawie tych artykułów widać, że nasi pseudo fachowcy piszą, co chcą i nie koniecznie prawdę

W pierwszym artykule poleca się do dokarmiania MIEDŹ i MANGAN, które są zabójcze dla bakterii brodawkowych a w drugim kategorycznie się tych dwóch mikroelementów zabrania

Dokarmianie dolistnie soi

Optymalne zaopatrzenie soi w składniki pokarmowe powoduje zwiększenie liczby kwiatów oraz lepsze zawiązywanie i wykształcanie strąków i nasion, co wpływa na zwiększenie plonu nasion i poprawienie ich wartości biologicznej.

Warunkiem dobrego współżycia z bakteriami brodawkowymi wiążącymi wolny azot z powietrza jest dostępność obok fosforu i potasu, także mikroskładników, głównie molibdenu, boru, miedzi i manganu. Ponadto w warunkach niekorzystnych dla wzrostu i rozwoju roślin, gdy pobieranie makroskładników przez system korzeniowy jest zbyt wolne lub utrudnione na skutek np. niedoboru wody, zbyt niskiej temperatury czy też nieprawidłowego odczynu gleby, można pomóc roślinie dokarmiając ją dolistnie.

Soję nie dokarmia się dolistnie azotem (mocznik), tylko magnezem (5% roztwór siarczanu magnezu) oraz mikroskładnikami. Dokarmianie dolistnie należy wykonać dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym (faza rozwojowa: 7 wyrośniętych liści i początek pąkowania).

Dokarmianie dolistnie

Soję warto 1-2 razy w sezonie wegetacyjnym dokarmiać siarczanem magnezu. Dodatkowo w uprawie tego gatunku ważny jest cynk i molibden (na glebach lekkich). Niedobory mikroskładników należy uzupełniać nawozami do listnymi nie później niż w fazie drugiej-trzeciej pary przylistków. Absolutnie, nie należy stosować nawozów zawierających miedź i mangan, które są zabójcze dla bakterii brodawkowych!!!

#2188 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 12:56

Uprawia ktoś soję na północnym Mazowszu? okolice Ciechanowa. Myślicie że w tym regionie uda się uprawa tej rośliny?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#2189 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 20:11

Na pewno warto sprawdzić jak w twoim rejonie soja będzie rosnąć jest sporo nowych odmian na pewno coś można wybrać

Dzisiaj dostałem soję Pollux, czyli Osadkowski wywiązał się i dostarczył soję na czas niestety Agrii Polska nie dostarczyła nasion soi Aligator a jak dzwoniłem to powiedziano mi, że są problemy z siłą kiełkowania, ale kręcą ostatnio mówili, że soja jest zaprawiana

Ostatecznie odmówiłem i zrezygnowałem z tej odmiany wielki minus dla firmy Agrii Polska nie polecam współpracy z ta firmą

#2190 Share Poprostuja999

Poprostuja999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 kwiecień 2016 - 17:24

koledzy a zaprawiacie nasiona przed siewem czy tylko sama nitragina?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2191 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 23 kwiecień 2016 - 19:45

Ostatnio rozmawiałem ze znajomym co od kilku lat uprawia soje i twierdzi że zawsze zaprawia tylko samą nitraginą :unsure:  

Jak myślicie środek doglebowy zniszczy mi głuchy owies który już powschodził?

:) :)

#2192 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 kwiecień 2016 - 07:46

Ja myślę, że powinieneś przeczytać dokładnie ulotkę stosowania tego środka 

#2193 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 24 kwiecień 2016 - 09:00

Nie chodzi mi o ulotke tylko o praktyke,   jak tam zasiewy dużo już posiane?

Edytowany przez farmervip, 24 kwiecień 2016 - 09:01.

#2194 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 kwiecień 2016 - 10:56

Rozumiem doskonale, że chodzi ci o praktykę, ale skąd można wiedzieć, czym pryskałeś czy też masz zamiar pryskać czy też nie wiadomo, o co pytasz? To po pierwsze po drugie, jeśli środek, który zastosowałeś czy masz zamiar stosować a niema zbyt dużego wyboru środków w stosowani doglebowym w soi a nie są one na jednoliścienne a w tym na owies głuchy to tylko raczej cud może sprawić, że zadziała na owies głuchy

Po prostu chodzi mi oto żeby jak prosicie o pomoc to podawajcie więcej szczegółów chociażby w twoim przypadku mogłeś napisać, czym pryskałeś czy też masz zamiar pryskać czy też żeby ci ktoś polecił, jaki środek doglebowy mógłby zadziałać na taki owies tak naprawdę to ja nie mam pojęcia, o co ty pytasz? to może by ktoś mógł ci pomóc a tak nie wiadomo, co ci napisać na pewno są środki, które zwalczają owies głuchy po zastosowaniu doglebowym, ale nie koniecznie są stosowane czy też dopuszczone do stosowania w soi może być tak, że zastosowany środek zniszczy ten owies, który powschodził, ale to tylko może

Dlatego najlepiej jak byś napisał, czym chcesz pryskać czy też, czym masz opryskać to może ktoś stosował to ci poradzi

Moja rada najlepiej i najskuteczniej, jeśli jeszcze nie posiałeś soi to zniszcz ten owies po prostu mechanicznie przed siewem na przykład agregatem uprawowym i po sprawie tak wynika z mojej praktyki niestety nie podałeś żadnych informacji wiec ciężko ci coś poradzić

Tak na marginesie nie wyobrażam sobie siew soi w nieprzygotowane pole a z twojego pytania tylko to wynika, że masz zamiar siać soję w nieprzygotowane pole porażka

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ponieważ zapowiadają ochłodzenie i deszcze, ale wczoraj zasiałem wszystkie odmiany soi, czyli soja posiana

Martwi mnie fakt, że jeszcze nie jest opryskana na chwasty a dzisiaj pada, więc może być problem z opryskiem posiewnym doglebowym

#2195 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 24 kwiecień 2016 - 12:14

Praktykowaliście w soi Boxer + linuron albo w innych mieszaninach. Planuje dać kilka kombinacji w soi - Harrier 1,5l + 0,4 Sencor, jako standard , Proman 2l + Command 0,15, Boxer 2l + Proman 2l i Boxer 2l + linuron 1l.. Najbardziej ciekawy jestem mieszanin z Boxerem stąd pytanie o wasze doswiadczenia z tym środkiem.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#2196 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 24 kwiecień 2016 - 14:23

czy ktoś w polsce uprawial już soję Soja merlin u mnie już zasiana tylko oprysk nie wykonany afalon 1,2 i command 0,25

#2197 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 kwiecień 2016 - 15:20

Praktykowaliście w soi Boxer + linuron albo w innych mieszaninach. Planuje dać kilka kombinacji w soi - Harrier 1,5l + 0,4 Sencor, jako standard , Proman 2l + Command 0,15, Boxer 2l + Proman 2l i Boxer 2l + linuron 1l.. Najbardziej ciekawy jestem mieszanin z Boxerem stąd pytanie o wasze doswiadczenia z tym środkiem.

Boxer zastosowałem w Łubinie w dawce 3,2 l na ha bo tak mi wychodziło i dosc dobrze trzyma. Chwastow narazie nie widze. Wysiewany był 4.04. a opryskany dzien później. Jedynie w zaniżeniu gdzie bardzo duzo wilgoci to coś tam wyłazi ale tragedi nie ma.

#2198 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 24 kwiecień 2016 - 20:43

Kolego @Pstaszek dzieki za obszerną wypowiedź, lecz nigdzie  jednak nie mówię że pole pod soje będę miał nie przygotowane, (wiem konkretów nie podałem) soje będe siał na 6 kawałkach i na 2 mam spory problem własnie z głuchym owsem który już powschodził ,czym będe pryskał to jeszcze nie wiem a co do mechanicznej uprawy to nie wiem czy miałeś z nim do czynienia ale z tym dziadostwem nawet oprysk ma problem sobie poradzić,

co do niskich temp to miejmy nadzieje że przejdą szybciej niż przyszły!   ja myśle w połowie tyg zacząć siać

#2199 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 kwiecień 2016 - 23:50

Owszem miałem i uważam, że owies głuchy, który już powschodził nie stanowi żadnego problemu każda mechaniczna uprawa go zniszczy no chyba, że owies jest już po kolana, co na przedwiośniu jest raczej niemożliwe no chyba że jest to forma ozima i powschodził już na jesień taki owies mógłby być trudny do zniszczenia jednym przejazdem agregatu, co nie jest niemożliwe, ale trzeba było by wcześniej zacząć niszczenie mechaniczne a nie przed samym siewem

Dobrze jest użyć do uprawy przedsiewnej agregatu z gęsimi stopkami, które na sto procent go nie przepuszczą

Owszem nie napisałeś, że nie będzie pole przygotowane, ale jasno wynika, że jak posiejesz to go będziesz miał powschodzonego a przecież owies za jeden dzień nie wzejdzie, więc jasno z tego wynika, że będziesz siał w ten powschodzony owies gdybyś miał zamiar przygotować pole pod soję to nie miałbyś z tym powschodzonym żadnego problemu

Owies głuchy jest problematyczny tylko z jednego powodu a mianowicie nie wschodzi w jednym czasie, ponieważ potrafi skiełkować z głębszych warstw gleby, co często dla niektórych niedoświadczonych rolników stanowi problem, ponieważ pryskają zbyt wcześnie, co powoduje, że ten, który powschodził jest zniszczony, ale wychodzi następny i wygląda na to jak by środek nie zadziałał, dlatego z opryskiem na głuchy owies nie należy się spieszyć a nie będziesz miał problemu z owsem głuchym w zbożach najlepszy do zwalczania owsa jest Axial można go stosować w późniejszych fazach rozwojowych zbóż, co umożliwia powschodzenie nawet tego, który skiełkuje z głębszej warstwy gleby

W twoim przypadku jak nawet po uprawie przedsiewnej owies jakimś cudem by przetrwał to zniszczy go po wschodach soi jakimś z graminicydów na przykład Agil więc nie widzę problemu tylko nie należy się spieszyć z opryskiem powschodowym, aby wszystkie nasiona owsa powschodziły

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2200 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 25 kwiecień 2016 - 06:56