AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pstaszek    238

Po prostu poszukaj w twojej okolicy jakiś najtańszy graminicyd na przykład Leopard Extra® 05 EC

 i zastosuj go jak soja osiągnie około 15cm

Jak już wielokrotnie o tym pisaliśmy niema zarejestrowanych graminicydów w soi, więc stosujesz na własna odpowiedzialność i to by było na tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Stosowałeś jakieś dokarmianie poza tym, co dałeś do ziemi jakieś stymulatory wzrostu itp.?, bo liście są naprawdę wielgachne jak na Annushkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Chyba jednak mój znajomy miał rację - soja wymaga zasobnej ziemi lub wysokiego nawożenia PK. Takie doświadczenia robili kiedyś w PGR koło Hrubieszowa  (lata 80-te) na 1/2 klasie ziemi - dodatkowe nawożenie PK, wapnowanie, plon przewyższał  co roku 2t/ha bez nawożenia azotowego. Problemem wówczas brak ŚOR do odchwaszczania i problem ze zbiorem (nisko strąki- brak odpowiedniej odmiany)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik2308    49

nie było zadnych stymulatorów tylko poszło wapno granulowane 500 kg/ha. Dolistnie poszło Plonvit soja w dwóch zabiegach po 2 litry. Na górkach soja jest niższa ale liście ma podobne. I dość wysoko osadzone dolne strąki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Witam

 

Od dawna nie pisałęm nic na tym forum, i włąsciwie jedyny temat , który czytam to ten poswiecony uprawie soji, uzyskałem stąd bardzo duzo wiedzy na temat uprawy, i czuje się zobowiązany podzielić się swoimi doswiadczeniami.

 

Soję sieje trzeci rok, od poczatku odchwaszczana Sencorem z Commandem, w pierwszym roku było w miarę, ubiegły rok było tragicznie, ratowałem się póxniej Basagranem, było  drogo i tak sobie, w tym roku zastosowałem posiewnie Sencor i Command, a póxniej nalistnie Corum, i jestem zachwycony jego działaniem, zniszczyło praktycznie wszystkie  chwasty dwuliścienne, nawet duze rumiany .

 

Juz byłem gotów odpuścić sobie uprawe soji, ale obecnie, mając tak skuteczny herbicyd, na pewno będe próbował dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

A to ciekawa sprawa, dlaczego się kładzie za gęsta? czy pole było zasobne w azot i zbyt wybujała?

Też mam taki kawałek pola jakież 30-40arów na jednym kawałku gdzie zawsze leży zboże czy też soja czy co bym tam nie posiał to zawsze leży a tak samo jest nawożony jak pozostała część pola widać jest tam lepsza ziemia bardziej zasobna w próchnicę

redek

tak trzymaj i nie zniechęcaj się 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Pstaszek - ja się nie zniechęcam, w tym roku bardzo zadowolony jestem, miło popatrzeć na pole

 

http://***.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=151&image_id=32617

 

http://***.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=151&image_id=32592

 

zdjęcia z czerwca, ale nowszych nie mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Całkiem dobrze wygląda i czysta a to gwarantuje plon oczywiście jak się nic nie wydarzy

Widzę, że dosyć szerokie rzędy stosujesz jakąś uprawę międzyrzędową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Rzędy co 45 cm, zakładana obsada 60szt/m2 , tylko ochrona chemiczna.

 

Na dzisiaj jest już duzo wieksza, tak do pasa prawie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Siałeś może siewnikiem punktowym? Czy zwykłym? Ja mam zamiar w przyszłości siać punktowym siewnikiem

To już powinna mieć jakieś około 80 cm, kiedy siałeś, w jaki miesiącu i jaka to jest odmiana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Siałem Prontem, czyli pneumatycznym, którym ne powinno się siać, nie wiem, dlaczego.

 

Siana 4-5 maja,na jednym zdjęciu Abelina, na drugim Merlin.

 

Staram się siać mozliwie płytko, zeby tylko nasiona były przykryte, bo  w poprzednich latach ziemia zaskorupiała się, i soja miała problem wzejść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Podobno pneumatyczne siewniki uszkadzają soje i są gorsze wschody, ale to tylko podobno ja nie mam pneumatycznego wiec nie potwierdzam ani nie zaprzeczam

Co do głębokości siewu to potwierdzam, że najlepsze wschody są przy płytkim siewie jak jest przesuszona gleba to lepiej poczekać na deszcz i po deszczu posiać płytko niż siać w suchą ziemie głębiej, bo jak przyjdzie deszcz i zaklepie ziemie to soja będzie miała duże problemy z wschodami tak jak w tym roku było u mnie, chociaż nie siałem głębiej jak 4cm, ale w niektórych miejscach widocznie siewnik posiał głębiej i były problemy z wschodami

Dlatego chcę siać punktowym siewnikiem one bardziej precyzyjnie utrzymują zadana głębokość siewu, co powinno gwarantować lepsze wschody

andrzej1988

W zeszłym roku była tragedia soja w 70-80% się wysypała, ale to był wyjątkowy rok

A czy pryskać sklejaczem sam nie wiem, ale możesz sprawdzić, jaki będzie efekt po oprysku sklejaczem i podziel się z nami tym na forum

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik2308    49

Mavka się wyłożyła bo chyba była za gęsto posiana anushka narazie stoi ładnie. Tez sie zastanawiam właśnie nad tym sklejaczem ciekawe czy to ma sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Najlepszy sposób, aby się przekonać czy taki oprysk sklejaczem coś da to popryskać połowę a drugą nie i wszystko szybko się wyjaśni

U mnie soja wciąż rośnie i kwitnie a niema deszczu jak tak będzie to znów nie wszystkie strąki będą miały nasiona albo będzie ich po 1dnym góra 2wa nasionka w jednym strąku bez deszczu będzie kiepsko

A co u was słychać w soi?

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

U mnie rośnie,cały czas popaduje deszcz.Pojawiają się strączki.Zauważyłem na razie mniej więcej po 2 ale zawiązki kwiatków jeszcze są.Zobaczymy co dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja mam zamiar w tym miesiącu popryskać na grzyba i na strąkowca

Na strąkowca nieco późno, bo powinno zacząć się pryskać na niego jak pierwsze piętro kwiatów przekwitnie i pojawia się pierwsze zawiązki, ale w takim wypadku trzeba by powtarzać oprysk, co 7-14 dni aż soja przestanie kwitnąć

Ja mam zamiar zastosować Mospilan działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.

Na strąkowca jest zalecana dawka 0,2 kg, co wychodzi niestety, ale dosyć drogo, dlatego jestem ciekaw jego działania

Na grzyba pójdzie tebu-0,5l + acanto-0,5l, ale żeby był efekt to jest potrzebny deszcz bez deszczu soja nie wyda dobrego plonu, więc jak u ciebie KRISS75 popaduje to tylko się cieszyć bez wody wszystkie zabiegi są nieefektywne u mnie wszystkie zboża ozime są już prawie uschnięte myślę że koniec miesiąca będzie trzeba myśleć o żniwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Abelina dzisiaj , prawie metr wysokości, i ciągle kwitnie

 

http://***.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=151&image_id=32881

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik2308    49

Mavka i anushka tez ciągle kwitną i maja około 90 cm ale dzisiaj przeszedł grad u nas i ciekawe co z nich zostało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No piękna oby się nie wyłożyła plon powinien być wysoki

U mnie dzisiaj popadało o 21 pierwszej i jutro też ma padać to może coś z tej soi będzie

Mam już oprysk, czyli mospilan i tebu + acanto teraz tylko pogody potrzeba żeby popryskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj