Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2141 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 05 kwiecień 2016 - 22:10

Kto im bedzie kupował te nasiona po kosmicznej cenie. Troche przesadzaja z tymi cenami czy to soja czy łubin. Jesli chodzi o pszenice to ceny sa w granicach rozsadku za kwalifikat a tu masakra

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 15:17
  •  

#2142 Share toomi30

toomi30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo, maszyny drogowe budowlane

Napisany 08 kwiecień 2016 - 21:35

@Pstaszek napisałeś wczesniej , że srednia z ha.wyszła ok 400kg w szerokich rzędach a ja siałem co druga i bez uprawy miedzy rzadkami i miałem ok. 800 kg. przy tej suszy odmiana mavka 

#2143 Share tomaszek767

tomaszek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 07:24

Ile siejecie Merlina z własnej produkcji? chodzi mi o obsade przy rzedach co 25cm

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2144 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 09 kwiecień 2016 - 07:32

czy ktoś w polsce uprawial już soję Merlina nie sieje, ale będę miał Amadine i myślę gdzieś max 100 kg siać bo jest drobna. kwalifikatu szło 130 kg ponad. Jeszcze dokładniej będę wiedział jak zrobię próbę kielkowania.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2145 Share tomaszek767

tomaszek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 08:02

Ja tez własnie myślałem że siać koło 100 kg/ha. A kwalifikatu 120 to będzie za dużo w takiej szerokości rzedów twoim zdaniem?

#2146 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 09 kwiecień 2016 - 08:40

czy ktoś w polsce uprawial już soję z tego co mam zapisane to kwalifikatu Merlina sialem 99,4 kg na ha w rzędy co 25 cm. Tak jak pisałem wyżej, ziarno w tym roku dużo drobniejsze więc i masą trzeba zejść. najlepiej zrobić sobie obliczenia na podstawie MTZ
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2147 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 09:59

po jakim czasie soja kiełkuje. Zakupiłem nasiona i sprawdzam siłe kiełkowanie. Wysiałem na mokrą legnine 25 nasion soi. Mineło 3-4 dni i nic. Jedynie speczniała.

#2148 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 17:04

toomi30

I co z tego wynika? Sugerujesz, że ty nic nie robiłeś i miałeś więcej niż ja? Czy może, że Mavka jest lepsza? A może sam nie wiem, co???

Nie możesz tak tego porównywać ja miałem 30ha soi i średni wyszło mi 400kg z 1ha, więc sam rozumiesz, że na niektórych polach było więcej a na niektórych było mniej niż 400kg druga sprawa to nie wiem czy dobrze doczytałeś, ale soja się osypała, więc plon na pewno był większy i to dużo większy liczyłem na plon około 2,5t z 1ha jak widziałeś zdjęcia soi, jakie wstawiałem to sam powinieneś się domyślić, że soja zapowiadała się rewelacyjnie ( w galerii jest parę zdjęć ubiegłorocznej soi, więc możesz sobie zajrzeć do mojej galerii)

Co do gęstości siewu to myślę, że jak soja się nie krzewi to niema, co zbytnio obniżać ilości wysiewu i pamiętajcie, że nie kilogramy a ilość sztuk na 1metr kwadratowy jest ważna no i siła kiełkowania

andrzej1988

Wszystko zależy od zdolności siły kiełkowania myślę, że po tygodniu powinna już skiełkować soja potrzebuje dużo wody, więc nic dziwnego, że na razie pęczniała

Czekaj cierpliwie i nie zapomnij jej podlewać i powinna być w ciepłym pomieszczeniu

Dostałem już część nasion a mianowicie Ansera 8 jednostek, Amandine 4 jednostki, Abelina 4 jednostki, nie dostałem jeszcze Aligatora 4 jednostki i Amarok 4 jednostki Amarok będzie mnie kosztował 240zł 1 jednostka wcześniej pisałem, że jej nie będzie, ale jednak udało się ją ściągnąć tylko, że przyjdzie mnie to bardzo drogo oby się okazała taka jak mi ja zachwalali szczególnie chodzi oto, że się ma krzewić, dlatego ja wziąłem

#2149 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 17:10

kupiłem nasiona nie z centrali tylko od rolnika i tak wlasnie mysle sobie. Nasiona niby stechlizna nie jada, nie smierdza wiec zawilgocone nie powinny byc. poczekam jeszcze. łubin to po 3-4  dniach juz kiełki wypuszczał.

#2150 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 09 kwiecień 2016 - 19:57

@andrzej1988 ja zasiałem w korytku po kwiatach soję z łubinem to łubin pokazał się 3 dni wcześniej od soi.Poczekaj,wzejdzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2151 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 21:39

Ja juz nawet dzisiaj i w pudełku z ziemia zasiałem i podlałem. Moze bez potrzeby panikuje. Poczekam jeszcze...

#2152 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 21:44

No chyba  że była desykowana tomoże być problem

#2153 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 21:50

watpie zeby była desykowana bo gdzie niegdzie sie trafiaja zielone nasionka ale jest ich bardzo mało i gosciu troche narzekał bo nierowno dojrzewała i musiał czekac.

#2154 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 10 kwiecień 2016 - 05:58

braku siły kiełkowania może być skutkiem kilku przyczyn w soji, 

rundupu zamiast reglone do dosuszania na polu, 

suszenia w suszarni (temperatura powyżej 40 stopni i obicia , albo złego zbioru i kilkukrotnego przerzucania nasion (suche nasiona bardzo  latwo traca siłę kiełkowania od samych obić- dziwne ale prawdziwe ). ogólnie to bardzo ciężko zachować siłę kiełkowania powyżej 80 procent. 

przez 3  lata uprawiałem materiał nasienny soji dla CN - i to dałem sobie spokój bo płacą jak za soje plus 30 procent - a upierdliwość straszna. 

#2155 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 10:27

andrzej1988

No nie wiem czy zielone nasiona mogą świadczyć o tym, że nie desykował soi, bo w mojej też są zielone nasiona a desykowałem, ale niema, co panikować jak po tygodniu nie skiełkują tylko później to znaczy, że słaba siła kiełkowania a jak nie skiełkują w ogóle lub tylko na przykład połowa to przyczyn może być wiele tak jak napisał szarywilk czytałem, że nie zaleca się siewu siewnikami pneumatycznymi właśnie z powodu możliwości obijania się nasion, co może przyczynić się do słabych wschodów, więc jak widać coś w tym jest

Widocznie żeby mieć dobrą siłę kiełkowania to trzeba by było sobie na obierać ( na łuskać ręcznie) to wtedy byłby idealny materiał siewny to oczywiście żart, ale można zrobić eksperyment i przed zbiorem nałuskać sobie z 1kg soi i na wiosnę porównać tą nałuskaną z tą koszoną kombajnem będzie można samemu przekonać się, jaka będzie różnica w sile kiełkowania i procencie skiełkowanych nasion jak nie zapomnę to tak zrobię żeby być pewnym, że obijanie nasion soi ma wpływ na ich siłę kiełkowania

#2156 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 12:05

Wilgotne nie powinny być bo kosił w sierpniu, stęchlizną nie czuć A jeszcze takie pytanko. Czy nasiona soi mają być twarde jak łubin czy lekko miękkie bo moje są lekko miekkie. Pytam sie bo pierwszy raz mam do czynienia z soją

#2157 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 10 kwiecień 2016 - 14:47

Soja nigdy nie będzie twarda, gdyż w jej składzie znajduje się olej sojowy, dojrzała ma być taka jak piszesz....

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#2158 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 15:59

aha ok. to juz wiem bo myslałem ze moze troche wilgotna jest ale raczej nie. dzieki za informacje

#2159 Share malmax

malmax

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 12:39

pstaszek zauważyłem iż siejesz Vaderstadem Rapidem soję. Ja właśnie takiego nabyłem 400 rs na talerzach z przodu 2008 rocznik. Chciałbym Cie zapytać na co zwrócić uwagę i jak dobrze go ustawić pod soje, abym jak najmniej błędów zrobił, może masz praktyczne uwagi.

Jak również jeśli kiedyś facelie tym siałeś będę wdzięczny za podpowiedzi, czy na zębatkach do drobnych wysiewać ją czy na normalnych?

Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju informacje.

Edytowany przez malmax, 12 kwiecień 2016 - 12:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2160 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 12 kwiecień 2016 - 17:49

czy ktoś w polsce uprawial już soję Po ile za jednostke siewną merlina płacicie ja kupowałem po 190zł brutto ale tylko 5jednostek