Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2121 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 10:27

Kolego @Pstaszek  wcześniej tzn ile będzie dobrze, tydzień wystarczy? mam jeszcze takie pytanie odnośnie nawożenia N  pszenicy po siji, jakie stosujecie

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 03:07
  •  

#2122 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 17:03

Nie chodzi oto żeby był to tydzień czy dwa wcześniej tylko oto, że jak zaprawiasz przeciwko grzybom to najpierw zaprawa na grzyba a przed samym siewem bakteriami brodawkowymi możesz zaprawiać na grzyba przed dniem siewu czy też w tym samym dniu, co będziesz siał tylko żeby bakterie brodawkowe miały jak najkrótszy kontakt z zaprawą przed siewem

Co do stosowania azotu pod pszenicę po soi to ja stosuje metodę tak zwanych okien nawozowych, czyli daje na początek 120l RSM i zostawiam mały kawałek bez stosowania RSM te okienko daje mi możliwość zdecydowania, kiedy będzie brakować pszenicy azotu, czyli jak te okienko będzie wyraźnie jaśniejsze od pozostałej części gdzie był stosowany RSM to sygnał, który mówi, że trzeba zastosować następna dawkę

A to ciekawy artykuł na ten temat

Okno nawozowe - sposobem na określenie terminów nawożenia zbóż

trzeba skopiować i wkleić w przeglądarce

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/okno-nawozowe-sposobem-na-okreslenie-terminow-nawozenia-zboz,56906.html

Edytowany przez pstaszek, 28 marzec 2016 - 17:11.

#2123 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 17:46

Metoda fajna, ale jak masz duże kawałki pola. Na moich po 30-40 arów ciężko taki kawałek zostawć, musiałby mieć z 1 ar aby coś można było porównać

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2124 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 17:53

@Pstaszek dzięki,   @jahooo na małych tez się da zawsze możesz w połowie pola wyłączyć rozsiewacz :)

#2125 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 18:05

No tak, ale taki 1 ar na 1ha różnicy nie robi, a żeby mieć jakiś wgląd w to, co się dzieje, trzeba by tak robić na każdym kawałku. Na takim 15-20arów 1 ar to już "kawałek".

Metodę obserwacyjną robię i tak, tyle, że bez mozaiki na polu. Dodatkowo, nie sprawdza się to na polach z różnorodną strukturą gleb, a takie u mnie przeważają.  Jeśli na polu o wielkości 1ha masz trzy rodzaje gleby , tzn  glina - borowina - gleba torfowa, to gdzie to okno zostawić ? Każda z nich inaczej trzyma wodę, inaczej się nagrzewa, ma inne właściwości kwasowe. 

Pisałem już w innym temacie, że każdy musi dostosować cykl uprawowy do własnych warunków mikroklimatycznych. Gdy koledzy z okolic Zamościa chcieli w tym samym terminie co koledzy z Piaski siać nawóz - nie dało się wjechać na pole, bo inna gleba, inny klimat, mimo, że to tylko 60km odległości.

Dziś byłem w polu - pszenica czeka na noce bez przymrozków, w piątek rano było -5 stopni. Cieplej zrobiło się dopiero dziś, 11 stopni w cieniu. Dlatego też u mnie zasiewy jarej pszenicy dopiero się rozkręcają, wcześniej nie dało się uprawić pod zasiew. Nawóz można rozsiać po przymrozku, ale z agregatem nie wejdzie.

W tym roku raczej szału nie będzie z soją. Gdyby nie zazielenienie i inne wymogi, pewnie 90% osób by jej w tym roku nie posiało, a i to ograniczą się do minimum.

Pstaszek , będziesz coś modyfikował w uprawie mechanicznej ? Jakiś nowy sprzęt planujesz ?

#2126 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 18:29

Można na każdym kawałku stosować wystarczy wyłączyć na 2-3m rozsiewacz albo opryskiwacz wystarczy jedną połowę albo w opryskiwaczu jedną sekcję to nie muszą być duże odległości Niemcy na dużych kawałkach stosują kilka takich okien ja na moich nawet jak ma 6-7ha kawałek to robię tylko jedne okno wiadomo, że czym więcej okien tym lepiej, ale jak znacie swoje pola i dany kawałek nie różni się zbytnio to wystarczy jedno okno bynajmniej u mnie się to sprawdza warto bynajmniej przetestować aż dojdziecie do wprawy

Co do kawałków gdzie masz 3 rodzaje gleby czy tam ileś to i tak nie da się w tym samym terminie zaspokoić na tym kawałku potrzeby roślin trzeba by było każda część pola jechać w innym terminie, więc zrobiłbym góra trzy okna na najsłabszym średnim miejscu i na najlepszym a azot zastosowałbym według tego średniego a jeśli byłby to duży kawałek to pokusiłbym się stosować według wskazań okien na każdą część osobno oczywiście to wymaga większego zachodu, więc na małych kawałkach takie dzielenie się nie opłaca jedne okno na takich kawałkach wystarczy i tak będzie lepiej niż byśmy stosowali na oko

Co do sprzętu to tylko zmodernizuje ten wielorak, który już mam i żadnych inwestycji w maszyny do soi na razie nie zamierzam robić brak opłacalności na dzień dzisiejszy nie zachęca do inwestowania, czyli będzie tak jak w zeszłym roku siew w szerokie rzędy oprysk na chwasty i uprawa międzyrzędzi 

#2127 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 19:44

A ja sie tak zastanawiam czy jest naprawde sens siać w szerokie rzędy, skoro i tak musisz pryskać i jeszcze bawić sie w plewienie?

#2128 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 19:52

Chemia też kosztuje, poza tym coś tam po niej zostaje. Doświadczenia moje i to, co opisał Pstaszek pokazują, że metoda mechaniczna nie jest droga, jest skuteczna, dodatkowo zaś napowietrza glebę, co ułatwia soi (bakteriom) asymilację azotu.  Ja kilka lat poza afalonem na start nie stosowałem żadnej chemii, nawet nawozów pod soję , tylko uprawę mechaniczną i plon wynosił około 2t/ha.  W przypadku braku dopłat do soi należy liczyć koszty.

Metoda mechaniczna nie pozostawia po sobie żadnych substancji ubocznych rozkładu chemii, co ma znaczenie w przypadku roślin następczych. Prawdopodobnie zwiększy się ilość pozostałego w glebie azotu.  Wzrost soi nie jest hamowany, więc i plon powinien być większy.

Niestety, nie znalazłem żadnych materiałów, aby były prowadzone takie badania. Nie są one na rękę koncernom chemicznym, więc ich nie sponsorują.

#2129 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 20:00

Coś w tym na pewno jest ale pstaszek i tak stosuje hemie, co do zwiększenia plonu to faktycznie tak jest? zaobserwował to ktoś?

#2130 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 20:08

a co powiecie o siewie, znajomy co dowiadywał się od znajomych co mieli soję, to niby siać ją siewnikiem zbożowym, w każdym rzędzie, bo niby jak będzie tak posiana to będzie ze sobą bardziej konkurować i rośliny przez to będą wyższe, przez co niiby ma się więcej miejsca zrobić na strączki... 

Ja mam odwrotne doświadczenia, tam gdzie było posiane gęsto miałem najmniejszy plon, rośliny wysokie ale mało strąków.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2131 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 28 marzec 2016 - 20:36

Pstaszek kiedy wjeżdżasz w soję z mechanicznym niszczeniem chwastów.Nie uważasz że zwiększasz koszty.Najpierw pryskasz a później wzruszasz ziemię co pobudza chwasty do wzrostu.

#2132 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 06:43

jahooo napisał praktycznie wszystko, co trzeba soja bardzo dobrze reaguje na mechaniczną uprawę potwierdzali to też Włosi ja po pierwszym roku uprawy też to potwierdzam a i jahooo w swoich doświadczeniach też to potwierdza

Powtórzę jeszcze raz, że nie mam zamiaru prowadzić walki z chwastami mechanicznie chodzi mi bardziej o napowietrzanie ziemi niszczenie zaskorupienia a przy okazji jak będą chwasty to też je zniszczę

Nie wyobrażam sobie nie robić pierwszego zabiegu chwastobójczego gdybym chciał niszczyć tylko mechanicznie to musiałbym zainwestować w bronę chwastownik

Oprysk po schodowy też będzie przeprowadzony tylko wtedy jak będzie taka potrzeba nie będę pryskał jak nie będzie chwastów czy też jak mechaniczne spulchnianie zniszczy je na tyle, że nie będzie potrzeby stosowania po wschodowo chemii

Co do terminu stosowania uprawy mechanicznej to będzie to zależeć od zaskorupienia gleby nie będę bez potrzeby jeździł po polu chciałbym zacząć po wschodach soi tak żeby było wyraźnie widać rzędy to jest około miesiąca po siewie w tym czasie środki zazwyczaj już tak nie działają i przepuszczają chwasty, ale to też trzeba będzie dopracować

Co do kosztów to na początku też myślałem, że to będzie drogo, bo będę musiał jeździć pomału, ale okazało się, że w ciągu jednego dna zrobiłem cały areał, czyli 30 ha wiec przeliczając to nie wychodzi to drogo a na pewno taniej niż chemiczna walka z chwastami, ale tak jak wcześniej napisałem żeby prowadzić walkę z chwastami mechaniczną trzeba by było jeszcze kupić bronę chwastownik

Co do gęstego siewu to zgadzam się tu w całości z 01_Spider też to zauważyłem gęsty siew nie sprzyja plonowaniu teoretycznie mówi się, że w gęstym siewie strąki zawiązują się wyżej, ale oprócz tego jest zagrożenie wyleganiem, więc nie wiem czy to dobry kierunek poza tym trzeba więcej materiału siewnego a to jest na rękę firmą sprzedającym materiał siewny

Włosi też potwierdzają, że siew w szerokie rzędy jest korzystniejszy dla soi trzeba jednak dobierać odmiany o większej krzewistości (wytwarzające pędy boczne, na których są strąki) Włosi sieja soję w ilości nieprzekraczającej 400 000 nasion na 1ha a nam się mówi, że mamy siać 600-700 tyś nasion na 1ha mi w zeszłym roku zostało około 20 jednostek a miałem kupionych 120 jednostek jak widzieliście na zdjęciach soja wcale nie wyglądało, że jest za rzadko posiana ładnie zaciągnęła rzędy niestety nie mogę określić, jaki by był plon z powodu suszy zebrałem około 400kg z 1ha mnóstwo nasion leżało na ziemi z powodu pękania nasion, dlatego w Tym roku powtórzę to doświadczenie

Oczywiście ja na razie robię doświadczenie, ale w zeszłym roku w opolskim byłem na seminarium i tam siali soję siewnikiem punktowym, co 45cm i stwierdzono, że jest to korzystne dla soi i można siać soję w szerokie rzędy poza tym wszystkie firmy sprzedające nasiona podają rozstaw w granicach 20-40cm wiec nie jest to nic nadzwyczajnego

#2133 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 29 marzec 2016 - 08:17

Chemia też kosztuje, poza tym coś tam po niej zostaje. Doświadczenia moje i to, co opisał Pstaszek pokazują, że metoda mechaniczna nie jest droga, jest skuteczna, dodatkowo zaś napowietrza glebę, co ułatwia soi (bakteriom) asymilację azotu.  Ja kilka lat poza afalonem na start nie stosowałem żadnej chemii, nawet nawozów pod soję , tylko uprawę mechaniczną i plon wynosił około 2t/ha.  W przypadku braku dopłat do soi należy liczyć koszty.

Metoda mechaniczna nie pozostawia po sobie żadnych substancji ubocznych rozkładu chemii, co ma znaczenie w przypadku roślin następczych. Prawdopodobnie zwiększy się ilość pozostałego w glebie azotu.  Wzrost soi nie jest hamowany, więc i plon powinien być większy.

Niestety, nie znalazłem żadnych materiałów, aby były prowadzone takie badania. Nie są one na rękę koncernom chemicznym, więc ich nie sponsorują.

Zaraz zaraz, nie śledzę ostatnio co się dzieje w temacie. Kolego nie ma być dopłat do soi? A do jakich strączkowych ma być? Przy takim obrocie sprawy sianie soi całkowicie mija się z celem...

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2134 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 29 marzec 2016 - 08:36

master20002@ koledze jahoo@ chodziło raczej o wszystkich strączkowych ale to nic nie pewnego bo nigdzie nie znalazłem artykułu, który by twierdził, że w tym roku dopłaty będą albo ich nie będzie, wnioski na nowe dopłaty przyszły więc coś się powinno niebawem wyjaśnić...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#2135 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 12:22

Nie ma nigdzie informacji, że będą, i nie ma że nie będzie. Po prostu wiele osób niezależnie od dodatkowych dopłat posieje strączkowe, w tym soję. Bez dodatkowej dopłaty należy jeszcze bardziej uprościć uprawę, aby zredukować koszty. W sumie będzie to tylko siew dla dodatkowego azotu oraz aby spełnić warunki zazielenienia, jak ktoś ma takie wymogi.

#2136 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 29 marzec 2016 - 18:44

czy ktoś w polsce uprawial już soję zgadza się ale u wielu takie coś zmienia plan zasiewow. miałem siać po rzepaku całość, a tak to posieje tyle ile muszę, a reszta będzie kukurydza.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#2137 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 01 kwiecień 2016 - 17:27

dzisiaj zakupiłem Boxer na soje. Kupiłem za jednym zamachem bo i na łubin brałem. Planowana dawka to 3,1 l na hektar.

#2138 Share 01_Spider

01_Spider

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 07:59

Mam zamiar zakupić w tym roku nitraginę w żelu stąd: http://allegro.pl/ni...6093001676.html

Czy ktoś może ją stosował ?

#2139 Share mpopis

mpopis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 11:43

hodowcy nasion twierdzą, że wysiew soi ze swojego rozmnożenia ( odstępstwo rolne ) jest wbrew prawu ? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2140 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 09:35

Co do zaprawy żelowej to osobiście nie stosowałem, więc nie znam jej skuteczności, ale na pewno żel dobrze będzie pokrywać nasiona soi

mpopis

Co do: odstępstwa rolnego

To już wcześniej o tym pisałem, ale dla przypomnienia jeszcze raz wstawię

Agencja Nasienna Sp z o o

22 stycznia o 11:32 · 

#‎SOJA? TYLKO KWALIFIKOWANY MATERIAŁ SIEWNY!

W związku z coraz częściej spotykanym siewem nasion soi pochodzących z własnego zbioru, Agencja Nasienna w Lesznie informuje rolników, że takie siewy są przestępstwem, gdyż naruszają wyłączne prawo hodowców. Soję siać należy tylko, jako kwalifikowany materiał siewny!

#‎Hodowca, tworząc nowe odmiany roślin uprawnych, obejmuje je ochroną prawa wyłącznego. Oznacza to, że hodowca jest właścicielem odmiany i tylko on lub upoważniona przez niego osoba lub firma może przygotować do siewu i/lub wysiać materiał tej odmiany. Upoważnienie takie musi mieć formę pisemną. Najczęściej hodowca zastrzega warunki udzielonego upoważnienia oraz opłatę, którą hodowca ustala samodzielnie. Taka umowa nazywa się licencyjną, a opłata - opłatą licencyjną. Jeżeli chcesz wysiać soję z własnego zbioru, musisz zwrócić się do hodowcy, który jest jej właścicielem, z prośbą o udzielenie licencji na ten siew. Trzeba będzie dobrze uzasadnić tę prośbę. Przede wszystkim trzeba będzie również udowodnić, że materiał przeznaczony do siewu pochodzi z własnego zbioru, a nie z nielegalnej wymiany z sąsiadem lub z targowiska. Pamiętaj, że hodowca nie musi się zgodzić! Wówczas pozostanie wyłącznie siew z własnego zbioru.

Jeszcze jeden artykuł też warto przeczytać:

http://www.tygodnik-...wa-odmianowego/