X

Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2101 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 22 marzec 2016 - 13:45

No tak o samosiewach zapomniałem, ale jak na głęboko przeorze to nie powinno być źle chyba

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 11:02
  •  

#2102 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 17:47

Na samosiewy Refine albo Harmony  - nie zwalczy, ale skutecznie wstrzyma wzrost rzepaku, zwłaszcza, jak jest mały.

#2103 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 22 marzec 2016 - 22:06

czy ktoś w polsce uprawial już soję jest to do dostania w kraju?
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2104 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 10:03

Skoro ludzie tym pryskają, to da się to kupić. Ja w sklepie nie widziałem, ale prawdę mówiąc, to w ubiegłym roku nie było nic dopuszczonego do opryskiwania w soi, a ludzie sobie jakoś poradzili.

#2105 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 23 marzec 2016 - 11:28

Kolego jahooo jak to nie było nic dopuszczone do soi.Chyba że chodzi Ci o same samosiewy.

#2106 Share mpopis

mpopis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 11:37

właśnie zamówiłem na próbę nowe dwie odmiany od saatbau linz :Anser i Paradis, posieję po 1ha, obok pozostałych odmian które mam z zeszłego roku

#2107 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1759 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 12:52

To co poza sencor liquid miało w roku 2015 rejestrację w soi ? Chyba, że czegoś nie doczytałem ?

#2108 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 23 marzec 2016 - 13:50

Po za Sencorem nic.Odniosłem się do Twojego postu.Napisałeś że nie było nic dopuszczone a ja napisałem co było ;)

#2109 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 23 marzec 2016 - 19:17

czy ktoś w polsce uprawial już soję A co sądzIcie o butoxone ja w grochu na dwuliścienne go stosowałem tylko że chwasty były przyduże a i dawke dałem małą bo 2,5l/ha

#2110 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 23 marzec 2016 - 21:37

farmtrac675dt kolega Pstaszek@ testował butoxone i niestety soja nie przetrwała.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2111 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 18:36

Witam, jestem w trakcie realizacji zamawiania soi i na 99% będę miał te odmiany ALIGATOR, ANSER, ABELINE, AMANDINE no i MERLINA też będę siał będzie go najwięcej pod wielkim znakiem zapytania zostaje odmiana soi AMAROK dopiero po świętach będę wiedział czy będę ją miał w tym roku posieje tylko 20 ha myślę, że to i tak dużo zważywszy na fakt, że na razie nic się nie mówi o dopłatach do strączkowych, więc siejemy w tym roku na własny koszt

Co do chemii to mam już na 6,5 ha Proman + Command + sencor liquid to jedna mieszanka reszta będzie pryskana sencor liquid + command, czyli tak jak w zeszłym roku a po siewie mam zamiar zastosować refine 50 niestety nie jest jak na razie dostępny w Polsce mam go z Czech

Poza tym planuję zastosować tak jak i w ubiegłym roku uprawę między rzędzi

Czyli ten rok to rok testowania w moim gospodarstwie odmian soi mam nadzieję, że któraś z tych odmian sprawdzi się w moim gospodarstwie

W tym roku na pewno nie będę już testował żadnych środków do odchwaszczania soi jest coraz więcej zarejestrowanych, więc niema sensu szukać innych na pewno będzie ich coraz więcej, więc ten temat sobie odpuszczam

Nie będę zachęcał nikogo do siania soi, ale myślę, że warto z nią poeksperymentować tym bardziej pozostawia więcej azotu w glebie niż groch wstawię tu tabelę, którą już wcześniej wstawiałem dla przypomnienia

Gatunek rośliny                                Gatunek bakterii                                        Związany azot, kg/ha/rok

Łubin                                               Bradyrhizobium sp.                                              20–200

Groch                                    Rhizobium leguminosarum bv. viceae                             55–77

Bób                                        Rhizobium leguminosarum bv. viceae                            45–552

Soczewica                              Rhizobium leguminosarum bv. viceae                            88–114

Soja                                             Bradyrhizobium japonicum                                       40–200

Fasola                                 Rhizobium leguminosarum bv. phaseoli                            40–70

Jak widać soja ma spore przebicie w stosunku do grochu prawie 3 krotnie więcej azotu można uzyskać po soi niż po grochu

Czyli nie zachęcam do siania soi, ale proponuję rozważyć jej uprawę

#2112 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 12:41

Pstaszek zawsze miałeś 30ha, co na pozostałych 10 będziesz uprawiał jeśli nie tajemnica :P Boxerem nie myślisz prysnąć soi bo też dostał rejestracje bo mnie kusi boxerem spróbować.

#2113 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 marzec 2016 - 21:36

Zmniejszyłem areał z powodu wysokich kosztów i braku dopłaty do strączkowych no i jak pokazał zeszły rok można nieźle wtopić na soi ja wtopiłem ponad 50 tyś zł, więc jak nie znajdę odmiany, która będzie w moim gospodarstwie plonować na poziomie 3 tony średnio z ha to raczej zrezygnuje z uprawy soi

Na tych 10 ha, które nie obsieje soja będzie jęczmień jary sieje go żeby spełnić wymogi dywersyfikacji

Co do boxera to raczej nie w tym roku jak pisałem kupiłem już środki i z nowych przetestuje proman w mieszance z commandem i sencorem no i po wschodach refine 50 myślę, że na ten rok wystarczy testowania, bo będzie kilka odmian soi no i dwa nowe środki 

#2114 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 11:19

Pstaszek a skąd info, że dopłat do motylkowych nie będzie? refine ktoś u nas rozprowadza czy od Naszych Południowych Sąsiadów? 3t z ha to dosyć wygórowany plon ale myślę że jakby było te 2,5t to już na jakiś plus by wyszedł.

#2115 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 16:46

Co do dopłat to właśnie niema żadnej informacji jak na razie, więc należy przypuszczać, że będzie tak jak z materiałem siewnym dopiero jak wszyscy posieją to powiedzą ile będzie dopłaty

Co do refine to pisałem, że sprowadziłem z Czechosłowacji u nas na razie chyba nikt się tym nie zajmuje

Plon 3 tony zapewniłby opłacalność a 2,5 tony to moim zdaniem w naszych warunkach przy tak wysokiej cenie materiału siewnego to raczej granica opłacalności, więc podwyższyłem poprzeczkę i średnio musi być 3t z 1ha trzeba się też liczyć, że co roku nie będzie średnio 3t z 1ha, ale może być też więcej, dlatego średni plon w przeciągu 5ciu lat nie powinien spaść poniżej 2,5t z 1ha no chyba ze będziemy siać tylko własny materiał siewny to średnia z 5ciu lat może być na poziomie 2t z 1ha

Tak bynajmniej ja to widzę w moim gospodarstwie oczywiście każdy kalkuluje po swojemu, więc nie narzucam tu, że tak ma być tylko tak ja bym to widział w moim gospodarstwie

#2116 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 27 marzec 2016 - 19:25

pstaszek jaką dajesz dawke łącząc te dwa herbicydy sencor liquid... + command...?

i ile dni po siewie ten oprysk i na jakiej klasie ziemi bo to też ważne?

#2117 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 20:15

Zależy, na jakiej gleby, ale zazwyczaj sencor 0,5-0,55l na 1ha + command 0,15-0,2l na 1ha

Oprysk staram się wykonać zaraz po siewie, czyli jak najszybciej klasa gleby III i IV na słabszej stosuje mniejsze dawki w zaleceniach sencora mówi się, aby zastosować do 3 dni po siewie staram się tego przestrzegać, choć nie zawsze jest to możliwe 

#2118 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 21:10

Mi chodziło plon 2,5t ale przy założeniu że mam swoje nasiona, ja przy tej cenie soi haraczu za kwalifikat płacić nie myślę, chyba że zejdą z ceną do nasion bobiku i grochu gdyż plon soi ni jak ma się do plonu grochu czy bobiku także opłacalność podobna a cena nasion soi kosmos w stosunku do ww. no chyba że ciut na rozmnożenie.

#2119 Share tomaszek767

tomaszek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 22:14

Czy ktoś testował w warunkach polowych zaprawianie nasiona baytanem trio? ja robiłem doświadczenie wazonowe zimą i w porównaniu z nasionami nie zaprawionymi niczym baytan trochę zahamował wzrost roślin ale bardzo ładnie ochronił przed grzybem ale to było doświadczenie wazonowe. szukam kogoś kto to zrobił na co najmniej 1ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2120 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 28 marzec 2016 - 08:26

jaco25

No tak przy wykorzystaniu własnych nasion to te 2,5 tony na pewno będą przynosić zysk

tomaszek767

Praktycznie większość zapraw ma wpływ na kiełkowanie, czyli chodzi mi oto, że nasiona zaprawione wschodzą nieco później od niezaprawionych

Pytanie, co chcesz zwalczyć tą zaprawą w soi? Jeśli zgorzel siewek to, czemu akurat baytan trio?

Do zaprawiania soi są zalecane takie substancje czynne Fludioksonil, metalaksyl, Karboksyna, tiuram

Mogą być takie zaprawy Sarox T 500 FS (karboksyna, tiuram), Vitavax 200 FS (karboksyna, tiuram), Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS (tiuram) oczywiście żadna z tych zapraw tak jak i baytan trio nie maja rejestracji do stosowania w soi

Zazwyczaj w doświadczeniach używają zaprawy Vitawax 200 FS, w dawce 400 ml + 400 H2O na 100 kg nasion myślę, że ten Baytan trio nie jest konieczny, po co zwiększać koszty

Zaprawianie trzeba wykonać wcześniej, ponieważ ma wpływ na rozwój bakterii brodawkowych a bakterie brodawkowe przed samym siewem, co zmniejsza ryzyko zniszczenia ich przez zaprawy