Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3073 odpowiedzi na ten temat

#801 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 16 luty 2015 - 18:24

Koledzy,nie komplikujcie prostych rzeczy.

Soja jest rośliną ekstensywną i jej pielęgnacja może nieco poprawi plony a może wcale. W ostatnim Top agrar jest nieźle napisane - tylko gleby bardzo dobre, próchniczne, strukturalne i ciepłe a jednocześnie zasobne w wilgo. Bez zbednych ceregieli powinna dawać od 2,5 tony wzwyż bo jeśli dopłaty będą nie 240 Eur tylko np 120 to  mniejszy plon nie wchodzi w grę.

W moim sąsiedztwie na nieco mniej próchnicznych i mniej zasobnych w wodę glebach niż moje,  dużo lepszy gospodaż niż ja -  700 kg mniej na takich samych odmianach.

Moim zdaniem dla soi  60% sukcesu to stanowisko, 20% odmiana,10% nawożenie,, 10% agrotechnika.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 00:30
  •  

#802 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 luty 2015 - 19:49

jaco25

Na pewno warto sprawdzić tą technologię tak właśnie robią Włosi i twierdzą ze to ma pozytywny wpływ na soję szczególnie na gorszych glebach bardziej zlewnych mniej żyznych itp. Taka uprawa ma na celu poprawić stosunki powietrzno wodne (podobno ma to wpływ na lepsze zawiązywanie brodawek i zmniejsza ryzyko występowania niektórych chorób a co za tym idzie oczywiście wyższe plony), czyli niszczenie skorupy szczególnie po deszczach no i niszczenie chwastów ja w przyszłym roku mam zamiar kupić głębosz, więc sprawdzę czy głębsze spulchnienie gleby będzie miało, jako taki wpływ na plon a jak to zwiększy plony to na pewno zacznę stosować Uprawę międzyrzędową, Ale to przyszłość na razie sieje bez orki i w szerszych rzędach chyba wybiorę, co 3 lejek

nojsze

Widzę, że nie chce ci się przeczytać forum wielokrotnie pisaliśmy o odmianach dostosowanych do naszych warunków wymienię najbardziej popularne Anushka, Mavka, Merlin i Polskie odmiany Aldana i Augusta wybór należy do ciebie

Ulman

Na pewno to, co napisałeś ma sens i nie mam zamiaru tego podważać, ale nie wszyscy mamy takie gleby, więc musimy sprawdzać każdą technologię, aby być pewnym czy jesteśmy wstanie na tych glebach, które mamy uzyskać plon, który pozwoli uprawiać soję po zniesieniu dopłat, bo przecież one wiecznie nie będą. Z tego, co piszesz to powinniśmy sobie od razu odpuścić, bo nie mając takich gleb nie uzyskamy takich plonów, ale nie bez powodu piszę o Włoskiej technologii uprawy soi, czyli uprawia pasowej gdzie udowadniają, że na glebach zlewnych zakamienionych są w stanie uzyskać wysoki plon w granicach 5t z 1ha a to dzięki uprawie w szerokich rzędach(z głębokim pasowym spulchnieniem gleby) i uprawie tych międzyrzędzi, więc dlaczego by nie sprawdzić tej technologii w naszych warunkach a może będzie miała sens

#803 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 16 luty 2015 - 21:06

Może być tak że ten typ uprawy przyniesie korzyści ale mam wrażenie że włosi mają zupełnie inne odmiany, klimat, długośćwegetacji, sumę temperatur, długość dnia itd.Widziałem  póżne odmiany na polach AY i ich pokrój mógł się nadawać do szerszyhc międzyrzędzi. Łodygi były grubsze rozgałęzione a rośliny wyższe i widać było że przy rozstawie 13 cm jest im za ciasno.

Ciekawy jestem jakie będą wyniki waszych doświadczeń

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#804 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 luty 2015 - 22:24

To, co piszesz to prawda i nie podlega dyskusji, ale oni udowodnili, że uprawa pasowa w ich warunkach może dać wyrze plony niż tradycyjna, dlatego mam cichą nadzieje ze u nas tez podniesie plony prawdopodobnie w tym roku będę miał okazje zobaczyć na własne oczy tą metodę uprawy w województwie opolskim, czyli niedaleko ode mnie jakieś 70 km gospodarz kupił ich maszyny do uprawy pasowej ma być pokaz, ale na razie nie wiem, kiedy maja mi dać znać jak wszystko będzie ustalone nie wiem tez, co będzie siane, ale przypuszczam ze kukurydza wolałbym żeby to była soja, ale to mało prawdopodobne Jak by była soja to na pewno będę odwiedzał tego gospodarza w ciągu roku żeby sprawdzić jak rośnie soja w takiej uprawie podobno najważniejsza sprawa jest to ze w tej uprawie nie rusza się ziemi tam gdzie nie będą rosnąć rośliny dzięki temu zachowuje się dobrą wilgotność w pasie nieruszanym a w pasie spulchnionym stwarza się idealne warunki do wzrostu rośliny dzięki głębokiemu spulchnieniu tego pasa gdzie będą siane rośliny i zastosowania od razu nawożenia w pasie uprawianym ta technologia daje na pewno lepsze efekty na gorszych glebach gdzie są braki wody tam efekt jest bardziej widoczny niż na glebach Żyznych i o dobrej wilgotności, dlatego tak się nią interesuję

A co do odmian to już pisałem ze Merlin ma sporo pędów bocznych i ma na nich strąki w przeciwieństwie do Mavki, która ma mało pędów bocznych i prawie wcale niema na nich strąków ciekawa odmiana jest Aligator widziałem go w doświadczeniach miał bardzo dużo pędów bocznych i na wszystkich miał strąki i to tez jest celem moich doświadczeń szukanie właśnie takich odmian, chociaż aligator jest późną odmiana to jest interesujący, ale na pewno trzeba by było go dosuszać, dlatego na razie z tych odmian, które siałem Merlin spełnia większość tych cech, które szukam

#805 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 17 luty 2015 - 13:27

Pstaszek a bezpośrednio po siewie wałujesz soje czy nie? bo wyczytałem w którymś biuletynie informacyjnym, że nie należy wałować soi ze względu na możliwość uszkodzenia sytemu kiełkującego.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#806 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 luty 2015 - 14:44

Też o tym czytałem nawet kiedyś na tym forum o tym wspominałem pisało tam też żeby nie siać siewnikami pneumatycznymi, bo one też uszkadzają nasiona (myślę, że chodzi tu o siewniki, które mają długie przewody, którymi lecą nasiona wtedy mogą się uszkadzać, ale w punktowych pneumatyczne z tarczami bezpośrednio przy ziemi to raczej nie powinno się nic dziać), ale osobiście nie wałuje mój siewnik posiada na całej szerokości, koła które ugniatają glebę miedzy lejkami wiec nawet niema potrzeby wałować wiec nie wiem jak to jest z tym wałowaniem, ale pamiętam ze ktoś tu pisał, że powałowa soję tylko nie pamiętam Kto. Na pewno lekkim wałem i przy niewielkiej prędkości nie powinno być problemu, ale tego na 100% nie wiem

#807 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 17 luty 2015 - 21:06

Czytałem jak się nie mylę to na stronie Saatbau że nie zalecają wałowania,z kolei Hodowla roślin Strzelce zaleca.Tak że zdania są różne.Ja kupiłem wały i będę wałował.

#808 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9018 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 luty 2015 - 21:09

Pstaszek a bezpośrednio po siewie wałujesz soje czy nie? bo wyczytałem w którymś biuletynie informacyjnym, że nie należy wałować soi ze względu na możliwość uszkodzenia sytemu kiełkującego.

No można uszkodzić. Nasiona soi są strasznie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, wystarczy że przy czyszczeniu będą spadały z duża prędkością na twarde podłoże i siła kiełkowania może sporo spaść.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#809 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 17 luty 2015 - 21:21

To skąd takie rozbieżności w opiniach różnych firm?Soi z firmy X nic nie będzie a z firmy Y zaszkodzi?

Odnośnie zastosowanych oprysków Izoherbu,Mustanga i Lancetu też otrzymałem rozbieżne opinie a dzwoniłem do PIORINu i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu skąd wziąłem Augustę.Czekam jeszcze na wypowiedź Saatbau co do Merlina.

Edytowany przez KRISS75, 17 luty 2015 - 21:35.

#810 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 luty 2015 - 21:55

Dlatego że opinie są tak różne to warto samemu poeksperymentować KRISS75 ma zamiar wałować wiec już będzie jedna opinia dobrze by było żebyś zostawił z jeden dwa siewniki nie po wałowane wtedy będzie widać różnicę w wschodach o ile taka będzie ja mogę tylko powiedzieć z mojej strony, co zaobserwowałem jak sieje moim siewnikiem to jak jest wilgotna gleba a przejadę po posianej soi drugi raz z podniesionymi lejkami to soja dużo gorzej wschodzi i jest rzadsza, czyli na pewno nie warto wałować wilgotnej gleby no chyba ze dużo nasion soi jest na powierzchni to wtedy było by nawet wskazane Ale nie wałem z ostrymi kolcami tylko gładkim, bo ten z kolcami to na pewno uszkodzi soję

Przy głębszym siewie 4-5cm raczej nasion wał nie powinien uszkodzić, ale jak przyjdzie ulewa po takim wałowaniu to soja będzie miała problemy ze wschodami wiec osobiście bym nie wałował umie koła dociskają glebę, ale ni bezpośrednio na rzędach tylko pomiędzy nimi, więc to nie jest to samo, co wałowanie, czyli zagęszcza glebę obok nasion a nie bezpośrednio nad nimi, co ułatwia wschody soi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#811 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 luty 2015 - 17:27

Może warto przeczytać

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/soja-agrotechnika-oplacalnosc-i-zastosowanie-w-zywieniu-zwierzat,55660.html

#812 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 18 luty 2015 - 20:04

Jeżeli chodzi o siew soi w szeroki rozstaw rzędów to bardzo dobry pomysł. Tylko dobrać odpowiednią odmianę trzeba w sensie bujną i dużo strąków co ma. Napewno takie uprawki międzyrzędowe pozytywnie wpłyną na rozwój bakteri. W ostatnim roku to aż się prosiło o napowietrzenie gleby u mnie po ulewnych deszczach. Na próbę przechakałem 5 rządek na długość 15m i było widać różnice w tempie wzrosu po spulchnieniu. 

Edytowany przez rafalwwe42, 18 luty 2015 - 20:08.

#813 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 18 luty 2015 - 20:45

Ja się skłaniam ku sianiu co drugi lejek.Zostawię z dwa siewniki bez wałowania,wały mam gładkie a mam zamiar wałować ze względu na lekkie ziemie aby zachować wilgotność.

#814 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 19 luty 2015 - 08:27

Może walcem pierścieniowym lekkim jakby po wałował to by nic takiego nie stało. Ja mam ochotę posiać chociaż z 0,3ha tylnymi lejami a mam ich13 i z tego co drugi zamknąć tak, żeby wjechać zetorem 7211 z wielorakiem i zrobić uprawkę wtedy na 3m rządków będzie 7 i rozstawa co 42,5cm więc zetor powinien się zmieścić odmiana Merlin.

Jeszcze jedno odnośnie substancji anty żywieniowych miałem kilka lat temu soje i dawałem tucznikom razem z bobikiem i nie widziałem żadnych ujemnych skutków poza lepszymi przyrostami. Bobik też ma taniny substancje anty żywieniowe i dajemy go tucznikom. Moim zdaniem soje tucznikom od 30-130kg 10% soi raczej bez problemu.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#815 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 luty 2015 - 09:15

Dobrze, że macie różne zdania i chcecie swoje pomysły wdrożyć w życie moim zdaniem wiedza praktyczna jest bezcenna

Co do tych nieszczęsnych substancji antyżywieniowych to wydaje mi się, że ma to znaczenie na dużych fermach gdzie każde obniżenie przyrostu ma duże znaczenie myślę, że nie należy podchodzić do sprawy w taki sposób, że jak damy soję tucznikom to one pozdychają no chyba ze przedawkujemy to raczej z prze białkowania będą większe problemy niż z powodu substancji antyzywieniowych, ale na pewno jest prawdą, że substancje antyżywieniowe obniżają przyrosty i czym więcej tuczników mamy tym większe straty tak ja to widzę

Poniżej ciekawy artykuł pozbywania się substancji antyżywieniowych nowa technologia

http://www.wiescirol...nikow&Itemid=28

#816 Share AdrianCander

AdrianCander

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 19 luty 2015 - 14:17

Mam pytanie bo sąsiad mi mówił ze agencja wycofała soje z dopłat wysokobiałkowych i ze tylko jest to podstawowe 110 euro. Prawde to jest?? jak byscie mogli to sprawdźcie to i dajcie znać.... 

Rolnik100

#817 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 19 luty 2015 - 15:54

Sąsiad chyba cię nie lubi skoro wmawia ci takie bzdury

Jeszcze jeden artykuł o związkach antyżywieniowych warto przeczytać potwierdza to, co pisałem wcześniej w żywieniu tuczników przyrost jest o 5% niższy, czyli prawie wcale, ale mato oczywiście duże znaczenie w dużych fermach hodowlanych

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/wykorzystanie-nasion-soi-z-krajowych-zbiorow-w-zywieniu-zwierzat,55678.html

#818 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 24 luty 2015 - 11:17

Jeżeli ktoś jest zainteresowany kontraktacją w Jarosławiu, to prowadzone są zapisy na nasiona odmiany Merlin. Innej nie będą mieć. Jednostka siewna ma być po 180 zł. Kontrakt podpisywany jest przy odbiorze nasion, które będą w kwietniu. Zresztą do zapisanych mają dzwonić.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#819 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 24 luty 2015 - 18:10

PODSTAWY AGROTECHNIKI SOI

Warto przeczytać

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/podstawy-agrotechniki-soi,55683.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#820 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1154 postów

Napisany 24 luty 2015 - 19:10

Jeżeli ktoś jest zainteresowany kontraktacją w Jarosławiu, to prowadzone są zapisy na nasiona odmiany Merlin. Innej nie będą mieć. Jednostka siewna ma być po 180 zł. Kontrakt podpisywany jest przy odbiorze nasion, które będą w kwietniu. Zresztą do zapisanych mają dzwonić.

Na jakich zasadach maja kontraktować, tj w jekiej cenie i kto to robi organika były PZZ?

Ja mam umowe w AY zobacze jak mi sie współpraca z nimi bedzie kuładac, ale jarosław mam blizej i Merlin to lepsza odmiana

Rolnik z powołania :-)