Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3514 odpowiedzi na ten temat

#3421 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 czerwiec 2017 - 13:39

Przed chwilą wysiałem jakieś 90 kg - 100 kg Saletry ZAKSAN na soje. Troszke wiało na polu i ten wysiew momentami mi za bardzo sie nie podobał ale powinno byc oki. Soja zaczeła kwitnąć. Byłem dwa dni temu to nawet kwiatka nie było. Ogolnie prezentuje się ładnie, jest ciemno zielona. Po drugiej stronie drogi ktoś ma soje mavke. Też jest ładna ale jasna zielona. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 05:33
  •  

#3422 Share Don`Marion

Don`Marion

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 25 czerwiec 2017 - 00:31

u mnie soja ma ok. 30cm wysokości i tez zaczyna kwitnac...mimo ze jest zółta. Panowie powiedzcie jak długo kwitnie i czy w czasie kwitnienia podrosnie jeszcze w gore? bo jak ma tak zostac to masakra.... mozna ja w czasie kwitnienia przejechac jakims florovitem na pobudzenie i nabranie koloru? jechalem mocznikiem z siarczanem magnezu juz ale prawie zero efektu. 

#3423 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 25 czerwiec 2017 - 06:38

czy ktoś w polsce uprawial już soję Nie boj sie. Ona jeszcze urosnie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3424 Share caseihc

caseihc

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 25 czerwiec 2017 - 09:01

A jakim stężeniem mocznika pryskałeś żeby nie poparzyć?

#3425 Share Don`Marion

Don`Marion

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 25 czerwiec 2017 - 09:24

Dawałem ok. 30kg mocznika na 500l wody. Tam gdzie była gorsza zwiększałem nawet do 40kg i nic jej nie było w sensie poparzenia. Pryskałem wieczorami, nie w pełnym słoncu - dysze średniokropliste. 

#3426 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 28 czerwiec 2017 - 00:42

u mnie soja ma ok. 30cm wysokości i tez zaczyna kwitnac...mimo ze jest zółta. Panowie powiedzcie jak długo kwitnie i czy w czasie kwitnienia podrosnie jeszcze w gore? bo jak ma tak zostac to masakra.... mozna ja w czasie kwitnienia przejechac jakims florovitem na pobudzenie i nabranie koloru? jechalem mocznikiem z siarczanem magnezu juz ale prawie zero efektu. 

Dawałem ok. 30kg mocznika na 500l wody. Tam gdzie była gorsza zwiększałem nawet do 40kg i nic jej nie było w sensie poparzenia. Pryskałem wieczorami, nie w pełnym słoncu - dysze średniokropliste. 

Rozumiem że te dwa wpisy dotyczą tego samego zabiegu? A pytam bo stężenia mocznika to 6-8% a po ośmioprocentowych miewałem przyparzenia na innych roślinach tyle, że tutaj jest mowa o też siarczanie magnezu.

Ja znów swoje bo o fasoli i chlorozach po graminicydzie Labrador. Otóż wcześniejszy zabieg na plantacji bez siarczanu magnezu zaowocował przebarwieniami liści już w czwarty dzień po zabiegu, podczas gdy na innych polach zastosowałem ten sam Labrador ale już po zasileniu dolistnym 3-4% roztworem siarczanu magnezu i minął już piąty dzień i żadnych przebarwień nie widać. To jednostkowa obserwacja i za regułę ją po tym uznać to przesada ale gdzieś kiedyś czytałem lub słyszałem iż siarczan magnezu łagodzi skutki poparzeń roślin zabiegami nalistnymi.

Edytowany przez dysydent, 28 czerwiec 2017 - 00:52.

#3427 Share Don`Marion

Don`Marion

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 28 czerwiec 2017 - 14:10

Tak to ten sam zabieg był. 

Przejechałem wszystko jeszcze florovitem, dziś w nocy mocno dolało, dziś w ciągu dnia ponad 30 stopni więc może to trochę ruszy.....

#3428 Share Radek88

Radek88

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 11:33

Mam pytanie czy mogę podać w tej fazie soi siarczan magnezu w formie oprysku, jeśli tak to jakie stężenie? Na jednej działce podałem przedsiewnie inny nawoź w jego składzie nie było magnezu a mam braki magnezu w glebie praktycznie na wszystkich działkach. Dlatego właśnie uważam, że soja jest słabsza na tej działce z powodu braku magnezu. ( nie wiem jak na soi wygląda niedobór magnezu)

I stąd właśnie moje pytanie czy mogę zastosować siarczan magnezu.

Niżej kilka zdjęć 1 i 2 z działki gdzie soja jest właśnie słabsza. 3 i 4 soja z innej działki. 5 soja z działki gdzie stosowałem niedawno basagran na rdest jak widać na razie z soją wszystko ok.

Pozdrawiam

Załączone miniaturki

• IMG_20170629_1039281 (Copy).jpg
  • IMG_20170629_1040281.jpg
  • IMG_20170629_1005241 (Copy).jpg
  • IMG_20170629_1005401 (Copy).jpg
  • IMG_20170628_1317441 (Copy).jpg

#3429 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 15:26

Tak wygląda moja soja na dzień dzisiejszy.

20170629_153356.jpg

Nawet dość czarna. Przed kwitnienien dostała florovit, molibden i bor a na poczatku kwitnienia 90-100 kg saletry. Mam tylko jeden problem. A tym problemem jest przytulia. No coż. Najwyżej po wykoszeniu pójdzie na wialnie. Najważniejsze że nie widzę komosy, łoboty bo to jest gorsze niż przytulia. Miałem w tamtym roku. Soja odrazu musiała iść na młynek bo się grzała od komosy. Zielenina konkretna, nawet glifosat nie dał rady jej obsuszyć

#3430 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2682 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 15:42

Pola spod Biłgoraja pozna na drugim końcu świata. Szerokie na trzy kroki, długie na trzy kilometry :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3431 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 15:48

hehe. Tutaj akurat jest około 15 metrów. Najszersze pole jakie mam to 24-25 metrów a najwęższe 11 metrów

#3432 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 17:05

Na pytanie o objawy niedoboru magnezu na roślinach dwuliściennych (nie tylko soi) to zanik chlorofilu z tworzeniem się brunatnych do brunatno-czerwonych plamek jakby poparzeń na starszych liściach które mogą lecz nie muszą żółknąć a roślina przenosi magnez do liści młodszych, mogą być podobne do niedoboru wapnia bo brak potasu to brązowieją brzegi liści gdy dla Mg między nerwami na całej powierzchni czasem w częściach bardziej naświetlonych coś w rodzaju skorkowacenia na jabłkach. Mam plac fasoli ze skrajnym niedoborem magnezu lub wapnia ale tu o soi a i szukać mi się zdjęcia nie chce. Zwykle te niedobory ujawniają się na przepuszczalniejszych częściach pola, w zastoiskach wodnych po ulewach gdzie najwięcej wody wsiąka wypłukując wszystkie składniki w głąb.

Na zamieszczonych zdjęciach nie widać objawów braku Mg, raczej lekkiego przeazotowania lub dysproporcji w NPK i tyle "na oko" co też niepewne bo fotografia tonuje barwy różnymi filtrami.

Uzupełnianie PK trochę spóźnione, azotu nie trzeba a magnez profilaktycznie i może gdzie piszą w "mądrych" zaleceniach na internecie czy i ile na kwiat można bo chyba nikt nie praktykował w soi - jak widzę?

#3433 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 29 czerwiec 2017 - 22:18

Czym można zwalczyć oset ? sporo mi tego wyskoczyło 

#3434 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 30 czerwiec 2017 - 00:57

Rozumiem,że w soi i pewnie już kwitnie soja.

Basagran w dawce ponad 1,5l/ha najlepiej ze wspomagaczem parzy w różnym stopniu rośliny ostrożenia. Ja przy 2l/300l wody przyparzyłem liście chwastowi ale minęło dopiero 4 dni i co może jeszcze się pogłębi. To półśrodek bo szybko odrasta a do tego drogi, i pewnie ten ostrożeń już spory. Funkcja parząca jakby zależała od stężenia bardziej niż dawki na ha ale te 1,5l to w/g mnie minimum aby warto było armaty wytaczać. Przyziemne małe rozetki spaliło całkowicie ale pojedynki z pąkami tylko straciły połowę liści przy moim zabiegu (2l/ha/300l, chociaż teraz to robiłbym 1% i 150-200l/ha mikstury). A kwiatki sojowe to nie wiem jak ten zabieg zniosą?

#3435 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1403 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 30 czerwiec 2017 - 06:55

Zniosą, w tamtym roku leciałem basagranem w czasie kwitnienia dawką 2 litry na ha i na moje oko raczej nic nie uszkodziło 

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#3436 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 30 czerwiec 2017 - 17:32

Pytam raczej o następny rok bo teraz poradziłem sobie w inny sposób. 

#3437 Share suffeks

suffeks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 30 czerwiec 2017 - 18:25

to samo miejsce, liscie sa duze prawie jak puszki coli :)

tak wyglada 60kg/ha

ps: panol panie spozniles sie z tym histick czekalem i czekalem

bjPdKxl.jpg

vr83V15.jpg

i reszte pola...

O4bGxNG.jpg

#3438 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 844 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 30 czerwiec 2017 - 19:35

Suffeks pytałem ostatnio, i ponawiam pytanie co to za odmiana???

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

#3439 Share suffeks

suffeks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 30 czerwiec 2017 - 19:40

pisalem wczesniej to jest atlanta, ale nie liczylem ile sztuk na m2, nie ma jeszcze kwiatow :)

Edytowany przez suffeks, 30 czerwiec 2017 - 19:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3440 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 30 czerwiec 2017 - 21:02

Przy tej coli rzuca się w oczy coś jeszcze.

Z taką ilością słomy w wierzchniej warstwie i bez pielnika korzenie mają dość powietrza.

Ile 60kg? Z tego ujęcia robi wrażenie nieco za gęstej jak na to stanowisko.

Tam wcześniej o "bodziakach" było, a jeszcze wcześniej przyparzone rdesty Basagranem.

Te rdesty - niestety - przeżyją bo zdecydowanie za późno, one już kwiat mają a powinny max 4 liście czyli ze trzy cztery tygodnie temu.

Na przyszłość wieloletnie dwuliścienne chwasty na polu gdzie ma być soja wytępić wszelkimi sposobami przed jej siewem a gdy to niemożliwe i są masowo (widać podczas orki różne korzonki) raczej soi na danym polu nie siać bo nie znam środków chemicznych na czyściec błotny, różne "miętowe", skrzyp, ostrożeń, powój (Basagran go wcale  całkowicie nie zwalcza), rdest ziemnowodny, mlecz polny.... i gdyby soja znosiła pełne dawki MCPB z Butoxone problemu by nie było, ale chyba ją pokręci i nawet jeśli przeżyje to plon da mizerny lub żaden.

A i przypomniałem sobie - Basagran parzy rośliny z rodziny baldaszkowych bo i dzika marchew na miedzy popalona w fazie sporej rozety i samosiewy kopru całkowicie w ziemniakach skasowane co akurat mnie nie cieszy bo ogórkowy sezon się zaczyna.

Słabsze plantacje można trochę "podganiać" dolistnymi makro i mikroelementami ale na przyszły rok lepiej skompletować zapasy dla soi w glebie bo i taniej i łatwiej a i roboty mniej niż z jeżdżeniem co kilka dni z jakimi nalistnymi fosforami, potasami, mikroelementami czy magnezem. Tym ostatnim pryskałem dzisiaj już soję przy okazji swojej fasoli. Soja mojego nowego znajomego po tym jak rozpoznał podobne objawy do tych w mojej w fasoli z podejrzeniem na niedobór Mg. Nie cała plantacja z niedoborem a tylko działka po skasowanej trawie. Ma jeszcze sam pojechać saletrami wapniową i potasową bo mikro nic nie dało wcześniej i zobaczymy.

Nie skończyłem o dolistnym. Te magnezy, intermagi kompleksowe jakieś tam efekty w fasoli mi dają ale różnice miedzy glebą na działce bardzo dalekie od zniwelowania i ostatni raz byłem tam z opryskiwaczem. Jeśli złe stanowisko żadne "chlapadła" nalistne nie pomogą, jeśli dobre to z rzadkiego siewu za gęsta wyjdzie bez dolistnych "wyciągaczy kasy". Rośliny zbudowane są m. in. i z korzeni.

Po namyśle'

No no. Uprawa bezorkowa po intensywnych zbożach z pozostawioną słomą plus znajomość argumentów "Pstaszka" w kwestii relacji symbiotycznych z rhizobium - to mogą być standardy dla soi w Polsce .... a myślałem że wiele się na tym forum nie nauczę

Edytowany przez dysydent, 01 lipiec 2017 - 02:22.