Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3514 odpowiedzi na ten temat

#3281 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 12:37

Właśnie dlatego jestem ciekaw :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 23:00
  •  

#3282 Share dzidzia202

dzidzia202

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 16:22

Hey

wczoraj pryskałem na 1 liścienie Agilem w dawce 1 litr po deszczu ale na suche rośliny, dziś też trochę popadało. Tak chodziłem po polu i zauważyłem że od dołu żółkną mi liście wiecie może co to może być. soja siana 12.05. Przed deszczami wczoraj nie padało jakieś 2 tygodnie.

Załączone miniaturki

• IMG_20170606_161740.jpg
  • IMG_20170606_164114.jpg
  • IMG_20170606_164108.jpg

#3283 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 16:32

Ile Commanda (chlomazonu) i w mieszance z czym bo i Afalon i Penigan (Stomp ) podobne dają objawy w połączeniu z chlomazonem. Jeśli trafiłem to nie musisz nawet odpowiadać bo już wiesz, jeśli nie trafiłem -oczywiste że chciałbym się dowiedzieć czym to pryskane bo na drugi rok mam pole pod soję.

Przyjrzałem się bardziej i Metrybuzyna na drugim i trzecim chyba była i chyba z chlomazonem. Zgadł nie zgadł - to opryski przedwschodowe przedawkowane lub mieszanina przekombinowana i nieciekawie to wygląda bo może jeszcze się pogorszyć jak porządnie nie poleje. Zbyt to żółte i fotosynteza nie nadąża za stratami przez poparzenia pomijając pierwsze zdjęcie.

Paradoksalnie Agil może trochę "podleczyć" destrukcje biochemiczne po chlomazonie, ale metrybuzyna i linuron dają zwykłe poparzenia i - w najlepszym wypadku następne piętra rośliny będą zdrowsze.

Edytowany przez dysydent, 06 czerwiec 2017 - 16:45.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3284 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 16:59

Wyskoczyło mi trochę dziadostwa od miedz, mogę jechać teraz z Corum ? Jaką dać dawkę ?

Załączone miniaturki

• 18986423_1424193804315263_269983101_o.jpg

Edytowany przez celtis, 06 czerwiec 2017 - 17:04.

#3285 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2675 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 17:20

Raczej skrzypu nie zwalczysz

#3286 Share dzidzia202

dzidzia202

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 18:18

czy ktoś w polsce uprawial już soję Przed wschodowo robiłem samym afalon 1l na hektar a teraz tym agilem też 1 litr na hektar.

#3287 Share DawidWciso

DawidWciso

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 19:11

no nie gadajcie że ją wytnie... czytałem i takie dawki ludzie stosują przy sencor. tym bardziej ze bezpośrednio po oprysku i w trakcie były obfite opady deszczu, tak naprawdę do połowy maja były obfite opady i deszczu i śniegu;]

co do skrzypu kwaśna ziemia kreda lub wapno po zbiorach i to dużo;] a Corum chyba nie da rady. Ja mam trochę przytuli i zastosuję chyba 1 dawkę 0,6l/ha Corum + Dash 0,6l/ha. W razie czego za 2 tygodnie druga taka sama...

micek161

#3288 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 477 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 19:13

witam

w soi bezpieczny i sprawdzony oprysk po siewie afalon po wschodach basagran , comand to nie za bardzo dobry pomysł pryskałem groch siewny afalonem i comandem jak co roku wsiane dwie odmiany jedna to tarchalski druga odmiana nabyta od sąsiada i nie wiem jaka nazwa bo nie pamięta i na tej odmianie nie było widać porażenia a w  tarchalskim dużo siewek pożółkło jakby były porażone i praktycznie nie ruszyły skarłowaciały mam pewność że od oprysku omijałem słup i gdzie ruszałem poszła duża dawka pas na szerokość belki karłowaty zbrązowiały lub nie ma , mokra i zimna wiosna  , liściozwój to pamiętam że w fasoli to miedzianem pryskałem

#3289 Share DawidWciso

DawidWciso

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 19:19

A co do objawów na dolnych liściach to to samo co u mnie mam nadzieję że się poprawi najwyżej za kilka dni dolistnie jakiś nawóz...

ja w tamtym roku pryskałem Afalonem i nic nie wziął chwast na chwaście spadek plonu soi do jakiś 2,5t/ha

micek161

#3290 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2675 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 19:29

Można polecieć z Asahi na wzmocnienie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3291 Share dzidzia202

dzidzia202

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 19:50

czy ktoś w polsce uprawial już soję Dolistne będę stosował proleaf max zostało mi po zbożu więc wykorzystam dam jakieś 2litry na hektar. Tylko musi trochę podrosnąc jeszcze.

#3292 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 21:04

Na skrzyp w dwuliściennych oprysku nie ma, nie tylko w soi. W fasoli eksperymentują saletrą wapniową nalistnie ale jakie dawki i z jakim skutkiem? Nie wiem. Przy próbie ratowania z poparzeń chlomazonem warto dostarczyć składniki chlorofilu jednocześnie ze stymulatorami (np: Asahi) czyli magnez, żelazo nieco azotu a dobrze gdyby i gotowe aminokwasy - bo są jakieś tam gotowe kompozycje nalistne ale nie pamiętam jakie bo ulotka na podpałkę poszła a i cen nie znam bo może - "skórka za wyprawkę", efekty nieweryfikowalne bo każdy przypadek inny i nie wiadomo czy pomogło z zabiegu czy i samo by przeszło?

Gdy mieszanina herbicydów to dawki się kompensują i potęguje się efekt chwastobójczy i fitotoksyczny. Ja dawką pendimetalina 2,5l+ linuron 0,8l+ chlomazon 0,1l popaliłem ok 6-8% plantacji fasoli wielokwiatowej sąsiada podczas gdy u mnie bez problemu taka sama (oczywiście dawki środków zawierających te substancje) efekty poparzeń charakterystyczne dla linuronu). Każdy z tych środków osobno w tych dawkach nic by fasoli nie zrobił a i chwastów by pełno zostało, różnicę w efekcie na dwu plantacjach sprawiła różna głębokość siewu (u sąsiada płycej tak że motykami miejscami zasypywali) a już po wschodach czy nawet w trakcie poszły dwie ulewy. W ub r takie same dawki nie zlikwidowały dostatecznie chwastów mimo wilgotnej stale podczas wschodów gleby ale przy bardzo małych opadach łącznie.

Mieszaniny dają lepsze efekty chwastobójcze ale trudniejsze do zoptymalizowania w skali różnych innych uwarunkowań jak rodzaj gleby, gł. siewu, przebieg pogody i t. d.

Z tego zestawu dla soi pendimetalina za wysoka bo na nią wrażliwsza a jaka optymalna - nie wiem, soi nie uprawiam od czasów gdy pendimetaliny jeszcze nie było. Podobno linuron wycofany i jego rolę w mieszankach może przejąć herbicyd Boxer w spektrum zwalczanych chwastów i - podobno - mniej parzący, praktyka pokaże ale to już na drugi rok.

Przed wschodowo robiłem samym afalon 1l na hektar a teraz tym agilem też 1 litr na hektar.

Jeżeli tak to masz pecha bo ilość opadów po zabiegu była akurat taka że wmyło linuron dokładnie w strefę największej masy korzeni siewek soi i teraz je pali a soja stara się odbudować i efekt tego wyścigu to przynajmniej opóźnienie wegetacji. Sytuację poprawi porządny deszcz. Chociaż w fasoli pobielenia liści bardziej po chlomazonie, pewnie soja inaczej reaguje.

no nie gadajcie że ją wytnie... czytałem i takie dawki ludzie stosują przy sencor. tym bardziej ze bezpośrednio po oprysku i w trakcie były obfite opady deszczu, tak naprawdę do połowy maja były obfite opady i deszczu i śniegu;]...

U ciebie rośliny stracą tylko dolne piętro liści od oparów z gleby a skoro był deszcz to powinno być już lepiej.

Edytowany przez dysydent, 06 czerwiec 2017 - 21:08.

#3293 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 07 czerwiec 2017 - 10:00

Tego skrzypu to wyskoczyły mi tylko niewielkie place i w miejscach od miedz <_<  Pola wapnowane ale ph pewnie w granicach 5.5 bo to nowe kawałki. 

Na samosiewy zbóż, perz to tylko agil ?

Edytowany przez celtis, 07 czerwiec 2017 - 10:01.

#3294 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 czerwiec 2017 - 11:56

na samosiewy zbóż mój wpis w temacie "fasola"

Skrzypu to ja mam ze dwadzieścia arów masowo w fasoli i to jest dopiero skrzyp, nie tam jakieś twoje pojedyncze i to placami, a podobno go kupują i nie wiem które zostawić? :)

Edytowany przez dysydent, 07 czerwiec 2017 - 12:15.

#3295 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2115 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 07 czerwiec 2017 - 17:09

20170607_170457.jpg

Tak wygląda soja na dzień dzisiajszy. Gdzie niegdzie pojawił mi sie rdest kolankowy. Jest sens pchać się w basagran 1,5 l na ha?? bo w tej dawce rdest spali ale nie ma go jakoś sporo. Miejscami sporo jest jednolisciennych i może jutro prysnę jakimś leopardem 1 l na ha. Od siewu mineło miesiąc. Cięzko ona rośnie przez ten okres. Strasznie powolny ten wzrost jest ale jakiś tam jest.

Edytowany przez andrzej1988, 07 czerwiec 2017 - 17:10.

#3296 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 czerwiec 2017 - 17:41

Nie wiem jak soja radzi sobie z rdestami bo w fasoli pozostawione 1sz/m2 dało taki las w żniwa że na rotacyjnej nożyki się zamykały ale to było kilka lat temu kiedy grad przerzedził fasolę i nie zagłuszyła tych pojedynków. Kiedy indziej więcej chwastów było różnych ale fasola gęsta i zbiór podcinarką wyszedł. Doświadczenie potrzebne na ile zachwaszczenie jest niegroźne bo 1,5l Basagranu "piechotą nie chodzi". Soja jest bardzo wymagająca co do fosforu i potasu, przy niedoborach będzie ciemnozielona (zwłaszcza fosforu) a mimo to nie rośnie, dotyczy to zresztą wszystkich roślin ale motylkowych szególnie, zakwaszenie też soi nie w smak i przychylam się do stwierdzenia że niewiele mniej wymagająca od buraków a bardziej od fasoli.

#3297 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2115 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 07 czerwiec 2017 - 20:16

fosforu to ma az nadto. Dostała 160 kg Polidapu ale gdzies czytałem ze w poczatkowej fazie soja rośnie mizernie.

#3298 Share dysydent

dysydent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 czerwiec 2017 - 20:42

Szwagier miał kawałek kilka lat temu bo nasion fasoli zabrakło i przywiózł przy okazji kontrabandy z Ukrainy nasiona (może to była nawet roudup ready). Posiana była w pierwszych dniach maja, opryskana razem z fasolą, raczej wyszła bo i zebrana sucha ale plon taki wyszedł że żaden z nas ze szwagrem do dzisiaj jej nie sieje a i zbiór ledwie przed wrześniowymi deszczami. Ona cały sezon wolno rosła w porównaniu z fasolą jaśkiem i ewidentnie dla niej za posno było tak że zostaliśmy przy fasoli ale teraz ta spadła z ceny i przyglądam się soi.

Po ile ją skupowali rok temu?

#3299 Share Radek88

Radek88

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 07 czerwiec 2017 - 20:54

Witam

Oto moja soja i zdjęcie chwastu to rdest?? Jest tylko w kilku miejscach placami na jednej działce, także pewnie 1l basagranu wystarczy, 

Soja siana 05.05

Pozdrawiam

Załączone miniaturki

• IMG_20170607_2030251.jpg
  • IMG_20170607_2031461.jpg
  • IMG_20170607_2031351.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3300 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2675 postów

Napisany 07 czerwiec 2017 - 20:55

W ubiegłym roku w Skierbieszowie po 1350 brutto/tona. Dobra odmiana daje w naszych warunkach na IV klasie do 2,2t/ha. W ubiegłym roku z 3ha średni plon 1,8t/ha odmiana Merlin.

Ja siałem kilka lat polską odmianę Aldana. Schodzi z pola około 5-10 września, plon do 2t z ha