AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

Niestety na razie soja jest napęczniała i nic się nie dzieje codziennie temperatura spada, co najmniej do 0 stopni nawet zauważyłem na jęczmieniu jarym ma przykopcone końcówki od mrozu i jest pożółkły

Dzisiaj nie padało i świeciło słońce, co wróży znów przymrozek dobrze, że soja jeszcze w ziemi, bo by było po niej

Niestety soi nie udało mi się ubezpieczyć od przymrozków wiosennych wszystkie trzy ubezpieczalnie zawiesiły do odwołania ubezpieczenie soi a nawet jarych zbóż i innych wrażliwych na mrozy nie chcą teraz ubezpieczać czysta paranoja na pewno pod koniec maja będą ubezpieczać ( śmiech na Sali)

W przyszłym roku spróbuje ubezpieczyć już w marcu żeby te 14 dni karencji ominąć tylko czy w ogóle będą od przymrozków wiosennych ubezpieczać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Kiepsko to wygląda, jeśli masz zamiar to siać to poczekałbym na ciepłe dni, bo teraz to wątpię żeby to powschodziło w takie chłodne pogody

 

Mam 200 kg na 1,18 ha czyli wychodzi około 170 kg na ha i planuje siać w rzedy 20-25 cm czyli co druga lejka. Może dokupie jeszcze z 50 kg i posieje gęsciej. Miałem z centrali brac ale na ten areał zabuliłbym z 1000 zł a jak by nie wyszło i 1000 w plecy no minus dopłata do straczkowych to wyjdzie ponizej 1000....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jahooo

Ciekawa sprawa z tą zwyżkującą soją ciekawe czy to będzie długotrwała tendencja czy tylko do czasu jak pośrednicy się nachapią

mateuszpies

Nic nie napisałeś o siewniku, jakim zamierzasz siać, więc nie wiem jak można ci pomóc?

Możliwości jest wiele jak poczytasz to forum to zobaczysz, że każdy sieje inaczej można siać, co lejek albo, co drugi albo tak jak ja 2wa sieją 3rzy nie sieją i znów 2wa sieją i tak na zmianę

Wszystko zależy od tego, jaką opcje obierzesz po ustawieniu siewnika robisz próbę kręconą i siejesz

Podstawowa zasada to żeby nie posiać za głęboko najlepiej na 3 cm i żeby była dobrze przykryta to gwarantuje dobre wschody

andrzej1988

Wiadomo, że soja to wielkie ryzyko i wydawać taką kasę za kwalifikat to spore ryzyko, ale siać taką soje jak ty masz zamiar to też ryzyko tylko, że mniejsze koszty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dawno już czymś takim nie siałem wiem tylko, że chyba tam się zębatki do grubo nasiennych zmieniało, ale nie pamiętam może teraz ktoś ci coś więcej powie jak posiada ktoś taki siewnik

Dobrze by było żebyś za kołami traktora miał jakieś spulchniacze jak będziesz miał zamiar siać, co każdy lejek inaczej soja za śladami będzie na powierzchni gleby żeby niemieć z tym problemów to można pozatykać lejki w taki sposób, aby za kołami nie siały wtedy problem będziesz miał rozwiązany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

rolki wystarcza do tych do zbóż. Jak sieje łubin to używam tych zbożowych rolek... nie zmieniam na grube rolki. Z ustawieniem to najlepeij zrobic próbe kręconą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja kazdego roku robie probe kręconą bo nasiona nasionom nie rowne i w kazdym roku  beda miały inną mase.

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zw44    0

andrzej1988 zdolność kiełkowania soi określa się po 8 dniach, najlepiej wysiać w piasku bądź ziemi albo między bibułami (w warunkach domowych miedzy ręcznikami papierowymi) nadmiar wody ma niekorzystny wpływ na kiełkowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No nic dziwnego, ponieważ rośliny bobowate nie udają się na glebach kwaśnych

A uregulowane ph gleby istotnie wpływa na rozwój bakterii brodawkowych, co w niektórych przypadkach się nie sprawdza, ponieważ niektóre łubiny tolerują kwaśny odczyn gleby i mają sporo brodawek

Więc raczej należałoby powiedzieć, że nie wszystkie rodzaje bakterii potrzebują wysokiego ph raczej należy się kierować wymaganiami rośliny, którą będziemy siać, czyli czy to będzie soja Bobik czy na przykład łubin żółty gorzki

Jeśli roślina nie toleruje niskiego odczynu to nie powinno jej się siać na zakwaszonych glebach, bo się nie uda

A więc nie kierujemy się zasadą, że na glebach kwaśnych nie stosujemy bakterii brodawkowych

Bo jak posiejecie na kwaśnych glebach soję bez bakterii to i tak się nie uda, więc zasada jest taka, że bobowate siejemy na uregulowanym odczynie gleby a na kwaśnym to jedynie niektóre łubiny i należałoby je zaprawić bakteriami, bo w kwaśnej glebie jest bardzo mało albo wcale niema bakterii brodawkowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Zastanawiam się czy dawac dawke startową na soję skoro w 2014 roku na tym stanowisku był łubin żółty. Żeby nie przedobrzyć?? Pszenica tam rosła jak durna po łubinie na jesieni az sie bałem i bez nawozu na jesieni tylko wapno w granulacie było dane dopiero na wiosne azot. Pstaszek jak myślisz? Gleba IVa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja osobiście nie daje i nie dawałem wiec na twoim miejscu też bym nie dał tylko zaprawił bakteriami brodawkowymi i bym posiał

Azot zawsze możesz dodać przed kwitnieniem jak by soja była słaba to około 30kg czystego można zastosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

dokupiłem jeszcze 50 kg Anuszki. teraz wyjdzie około 200 kg na ha przy siewie co druga leja. Przy słabszej sile kiełkowania powinno być juz ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
B3Agro    91

200 kg/ha? Ja w tamtym roku siałem 140kg/ha i uważam że ciut za gęsto było. W tym roku sieję annushkę - 130kg/ha i mavkę - 110 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beja    1

Jak się uda to w poniedziałek sieje soje, zamierzam ją wałować, pytanie tylko czy przed opryskiem czy po pryskaniu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Na pewno lepiej przed opryskiem wałować wtedy ziemia będzie bardziej równa i bez brył, co przy oprysku doglebowym ma znaczenie będzie lepiej pokryta powierzchnia gleby środkiem a to lepiej zabezpieczy soje przed wschodzącymi chwastami

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ostatnio wrzuciłem w google hasło "odchwaszczanie soi" i wyskoczył mi środek o nazwie CORUM 502,4 SL. Może ktoś o nim pisał wcześniej. W składzie ma bentazon  480 g/l i imazamoks 22,4 g/l. Co o tym środku myśleć? Ma rejestrację w soi na plantacjach małoobszarowych, ale jest jeszcze taka notka w etykiecie: "Odpowiedzialność za skuteczność działania i fitotoksyczność środka ochrony roślin stosowanego w uprawach małoobszarowych ponosi wyłacznie jego użytkownik". To mnie zaniepokoiło i przypomniałem sobie, że chyba kolega Pstaszek testował bentazon w tamtym roku, z niezbyt dobrym skutkiem.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie nie ja niestosowałem ani nie testowałem bentazonu to oczywiście popularny i bardzo drogi basagran a teraz ma nowego odpowiednika w postaci CORUM tylko, że z dodatkiem imazamoks 22,4 g/l

Pisałem już tu o CORUM i zwracałem uwagę na fakt, że wszystkie środki dopuszczone do stosowania mało obszarowego stosujemy na własną odpowiedzialność jedyny pożytek z takiego dopuszczenia do stosowania to taki, że nikt się nie może przyczepić, że go zastosowaliśmy, ale niestety niema stu procentowej pewności, że nie uszkodzi soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Ostatnio wrzuciłem w google hasło "odchwaszczanie soi" i wyskoczył mi środek o nazwie CORUM 502,4 SL. Może ktoś o nim pisał wcześniej. W składzie ma bentazon  480 g/l i imazamoks 22,4 g/l. Co o tym środku myśleć? Ma rejestrację w soi na plantacjach małoobszarowych, ale jest jeszcze taka notka w etykiecie: "Odpowiedzialność za skuteczność działania i fitotoksyczność środka ochrony roślin stosowanego w uprawach małoobszarowych ponosi wyłacznie jego użytkownik". To mnie zaniepokoiło i przypomniałem sobie, że chyba kolega Pstaszek testował bentazon w tamtym roku, z niezbyt dobrym skutkiem.

Ja testowałem Agro bentazon w zeszłym roku. Dawka 2l/ha ładnie kładzie rozrośnięty rdest i rzodkiew świrzepe, ostrożnia tez przychamowało ( strona 79 w tym temacie) W tym roku kupiłem Wolof 480 SL po stówie za litr.

Odnośnie siewu:

w piątek posiałem odmianę Wioletta w ilości 100kg/ha, dziś Anuszka tak samo. Po zeszłorocznych doświadczeniach stwierdzam że nie warto siać soi w rozstawie gęściej niz 25 cm. Posiałem także 1 ha tak aby móc obrabiać międzyrzędzia opielaczem.  Wiolette opryskałem zaraz po siewie na wilgotną glebe w dawce Nuflon 450 SC 1 l/ha i Kalif 0,2 l/ha. Wszystko zaprawiane Nitraflorą a tam gdzie soja siana po raz kolejny także Vitavaxem. Po oprysku padało ze 3 może 4 godziny ale taki drobny deszczyk, za to dziś przeszła porządna ulewa. Dobrze że nie zdażyłem opryskać anuszki. Trochę boję się czy nie spali mi Wiolety po tym deszczu ale w zeszłym roku też porządnie wlało 2 dni po oprysku i soi nic nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

A ja zabrałem się za mieszanie soi z nitraginą, dobrze że na samym początku jak nie zagrzmiało, okrótnie zlało... Dosłownie ciężko jest zrobić opryski, coś posiać bo codziennie dolewa.

 

Spider- soja nie dostała tym opryskiem? nie objawiła się toksyczność?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

W ubiegłym sezonie nic jej nie było, w tym na razie za wcześnie aby cokolwiek powiedzieć. W zeszłym roku siałem na głębokość 5cm, w tym na 4cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj