AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

pstaszek    238

andrzej1988

No nie wiem czy zielone nasiona mogą świadczyć o tym, że nie desykował soi, bo w mojej też są zielone nasiona a desykowałem, ale niema, co panikować jak po tygodniu nie skiełkują tylko później to znaczy, że słaba siła kiełkowania a jak nie skiełkują w ogóle lub tylko na przykład połowa to przyczyn może być wiele tak jak napisał szarywilk czytałem, że nie zaleca się siewu siewnikami pneumatycznymi właśnie z powodu możliwości obijania się nasion, co może przyczynić się do słabych wschodów, więc jak widać coś w tym jest

 

Widocznie żeby mieć dobrą siłę kiełkowania to trzeba by było sobie na obierać ( na łuskać ręcznie) to wtedy byłby idealny materiał siewny to oczywiście żart, ale można zrobić eksperyment i przed zbiorem nałuskać sobie z 1kg soi i na wiosnę porównać tą nałuskaną z tą koszoną kombajnem będzie można samemu przekonać się, jaka będzie różnica w sile kiełkowania i procencie skiełkowanych nasion jak nie zapomnę to tak zrobię żeby być pewnym, że obijanie nasion soi ma wpływ na ich siłę kiełkowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Wilgotne nie powinny być bo kosił w sierpniu, stęchlizną nie czuć A jeszcze takie pytanko. Czy nasiona soi mają być twarde jak łubin czy lekko miękkie bo moje są lekko miekkie. Pytam sie bo pierwszy raz mam do czynienia z soją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Soja nigdy nie będzie twarda, gdyż w jej składzie znajduje się olej sojowy, dojrzała ma być taka jak piszesz....


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malmax    0

pstaszek zauważyłem iż siejesz Vaderstadem Rapidem soję. Ja właśnie takiego nabyłem 400 rs na talerzach z przodu 2008 rocznik. Chciałbym Cie zapytać na co zwrócić uwagę i jak dobrze go ustawić pod soje, abym jak najmniej błędów zrobił, może masz praktyczne uwagi.

 

Jak również jeśli kiedyś facelie tym siałeś będę wdzięczny za podpowiedzi, czy na zębatkach do drobnych wysiewać ją czy na normalnych?

 

Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju informacje.

Edytowano przez malmax

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

malmax

Ja mam takiego samego, ale nie talerze z przodu a łapy kultywatora maszyna o ile jest sprawna, czyli elektrozawory działają to nie powinieneś mieć problemów i tłoczysko główne jest sprawne, czyli automatycznie ustawiasz głębokość siewu a jeśli to już nie działa to możesz używać do ustawiania głębokości siewu klipsów na tłoczysku głównym

Dobrze jest przed sianiem dobrze wyczyścić styki w gnieździe z komputera i wtyczce i gnieździe znajdującym się na siewniku najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego aerozolu do styków elektrycznych to zapobiegnie problemom z niestykaniem i co za tym idzie problemów podczas siewu na przykład nieprzerzucanie znaczników czy też dźwigania siewnika

Co do ustawienia siewnika do siewu soi to niema większego problemu robisz próbę kręconą u mnie jest to 28 obrotów a nie 21 jak podaje instrukcja poprzedni właściciel powiedział mi, że trzeba pokręcić 28 razy żeby próba kręcenia była prawidłowa i to u mnie się sprawdza nie wiem jak będzie u ciebie sam musisz to sprawdzić czy będzie na fabrycznych zaleceniach dobrze wysiewał, czyli na 21 obrotów rozstaw rzędów to już indywidualna sprawa albo będziesz siał, co każdy albo, co drugi albo tak jak ja 2 sieją 3 nie sieją i znów 2 sieją itd. Próbę kręconą robisz po ustawieniu, co który lejek ma siać

Co do drobnych nasion to siejesz na tej samej zębatce, ale w siewniku w skrzyni nasiennej są takie plastikowe pokrywki koło wałka wysiewającego są przy każdym wałku wysiewającym zdejmujesz z nich sprężynę metalową i przekładasz tak, aby zakryć duże koło wysiewające a zostawić małe koło wysiewające do drobnych nasion zakładasz sprężynę i gotowy siewnik do siewu drobnych nasion do zboża i grubo nasiennych robisz odwrotnie zakrywasz małe koło wysiewające a zostawiasz duże a jak chcesz, aby jakiś lejek nie siał to zakrywasz tą samą pokrywką obydwa koła i już nie będzie ten lejek siał

Ja osobiście nie siałem nim drobnych nasion ani rzepaku ani innych drobnych nasion, ale poprzedni właściciel powiedział, że przy drobnych nasionach jest problem z kręceniem się talerzy, ponieważ drobne nasiona wymagają płytkiego siewu to talerze nie zagłębiają się na tyle, aby miały wystarczająco duży opór, aby się ciągle obracały to może spowodować nierównomierne wycieranie się talerzy, co spowodować może wytarcie talerza w jednym miejscu a wtedy taki talerz jest do wyrzucenia

Przy cofaniu trzeba uważać na tylną bronę, co prawda jest ona ruchoma, ale jak będziesz cofać a będzie wyższa miedza to możesz je powyginać bez tej brony siewnik zostawia coś w rodzaju mini rządków kartoflanych śmiesznie to wygląda bez tej brony

Pyzatym sprawdź czy wszystkie talerze się kręcą lekko, jeśli jakiś stawia duży opór to sprawdź czy coś nie jest pomiędzy talerzem a redlicą wysiewającą, jeśli jest czysto to sprawdź czy nie jest źle ustawiona redlica względem talerza wysiewającego, czyli czy zbytnio nie dolega do talerza można to wyregulować śrubami przy redlicy są tam też podkładki plastikowe to dzięki nim ustawiasz odpowiednią odległość miedzy talerzem a redlicą dokręcając podkładka się zaciska a luzując śrubę rozpręża jak jest uszkodzona to trzeba wymienić na nowa

A jeśli talerz mimo to ciężko się kreci to trzeba rozebrać i sprawdzić czy łożysko jest dobre w razie problemu z obracaniem się łożyska należy je wymienić na nowe

Jak talerz nadmiernie się rusza na boki ( nie powinien się ruszać na boki) to znaczy ze łożysko też jest do wymiany

To tyle, co mi przyszło w tej chwili do głowy

 

farmtrac675dt

Coś mi się wydaje, że firmy zaczynają wymiękać jeden z pośredników powiedział mi, że w zeszłym roku o tej porze miał już sprzedaną soje na 100ha a w tym roku sprzedał dopiero na 5ha

Prawdopodobnie, czym bliżej siewu będzie tym cena będzie niższa, ale dziwi mnie, że w tych firmach pracuje tak wolno myślący ludzie a niby tacy wykształceni a nie potrafili przewidzieć tej sytuacji

To było do przewidzenia że takie windowanie ceny nasion soi spowoduje drastyczny spadek zainteresowania tymi nasionami tym bardziej, że w zeszłym roku wykolegowano Rolników z dopłatami do strączkowych, co w dużej mierze przyczyniło się do spadku zainteresowania siewem soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pstaszek@ coś mi się wydaję, że jeszcze mało wymiękły bo skoro kolega pisze 190zł za jednostkę gdzie minimum na 1ha potrzeba ze 4 jednostki to jest koszt w granicach 760zł na 1ha, już tu nie raz pisałem, że za tą kasę mam hybrydę rzepaku na 3ha, ale miejmy nadzieję, że coś zaczyna iść w dobrym kierunku. Taka cena nasion kwalifikowanych w ogóle nie adekwatna ani do plonu zbieranego w Polsce ani też do ceny, oraz w dobie nie pewnych dopłat do wysokobiałkowych, połowa z tego wtedy bym zrozumiał. Niestety póki w Polsce nie zmieni się prawo odnośnie GMO to strączkowe w Polsce będą traktowane bardzo marginalnie. Paszę wysokobiałkowe, które w Polsce są sprzedawane wszystkie na soi GMO co Nas producentów strączkowych stawia w bardzo niekorzystnym świetle jedynie zakaz sprzedaży pasz GMO sprawiłby, że Polskie strączkowe miałyby adekwatną cenę do jej wartości ale lobby firm paszowych raczej zbyt duże by coś takiego wprowadzić to tak jak ze sprzedażą przetworzonej żywności od rolnika.

 


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No tak nie jest to jakaś rewelacja, ale ważne, że zaczyna spadać cena materiału siewnego oczywiście najpierw będą taniec te starsze odmiany a później przyjdzie i na te nowe

Jest dostępna nowa odmiana soi podobno jest bardzo plenna nazywa się POLLUX jak ktoś byłby zainteresowany to pod tym adresem jest firma IGP Polska, która wprowadza ją na nasz rynek ja ją najprawdopodobniej zamówię http://www.igp-powder.com/en/about-us/saleslocations/igp-poland/

Jak widać jest coraz więcej firm zainteresowanych sprzedażą nasion soi na naszym rynku to też spowoduje większą konkurencję i też powinno się przyczynić do niższych cen materiału siewnego

Ja w tym roku posieje kilka nowych odmian (5 nowych odmian) z różnych firm wam też radzę się zainteresować innymi firmami i nie trzymajcie się jednej, bo będą was doić bez końca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeszcze coś na temat soi POLLUX na terenie całego kraju rozprowadza ją firma OSADKOWSKI S.A.

A w poniższym linku coś niecoś na temat tej odmiany soi, czyli POLLUX

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/soja-pollux-najwyzszy-potencjal-plonu,63616.html

 

Ja już zamówiłem 4 jednostki, jeśli dostarczą mi je do przyszłego tygodnia tak jak obiecali to ją też posieje

 

http://osadkowski.pl/upload/igp_polska_soja_pollux_2016-5055.pdf

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Jak uda mi się skończyć orki rzepaku to pod koniec tygodnia mam zamiar siać, ale wciąż leje i leje aż ziemia już sapie. Odmiana Amadine


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

sprawdzałem to kiełkowanie i cos tam kiełkuje ale widze że soja długo kiełkuje. Tak podlewałem az nasiona sie rozlazły. Jedna znajoma mowiła że soja tak ma ze długo wyłazi z ziemi, ze musi miec wilgoc i cieplo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

u mnie po próbie kielkowania wyszło 90% w Amadine


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

A mi prawie 100% skiełkowało, nasiona pływały we wodzie ponad tydzień i mają kiełki ok cm


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

No u mnie taz sporo kiełkowało lub zaczeło cos wypuszczac ale z nadmiaru tej wody nasiona wkoncu sie rozpłyneły i zrobiła sie kulasza hehe. Ale tez długo lezała pod legniną z wodą.. Mam 200 kg na 1,20 ha. wiec spokojnie starczy. nasiona widac ze są drobniejsze wiec MTN napewno jest mniejsze bo sam gosciu mowił ze przez susze nasiona sa drobniejsze niz wczesniej.  Wyjdzie mi około 150 kg na ha, wiec powinno byc ok nawet jakby miała byc słabsza siła kiełkowania. Z centrali nie brałem bo koszty nasion mnie przerazają a z soją zaczynam pierwszy rok wiec bałem sie pakowac w koszty. z 900 zł na 1,20 ha by mi wyszło pewnie a tak zapłaciłem za przewiane nasiona na wialni 240 zł za 200 kg. Odmiana Anuszka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    202

powiem wam jak zaoszczędzić trochę kasy, bo kity wciskają firmy które mówią ze trzeba siać 120-180kg/ha albo 5 jednostek gdzie jedna ma 125000 nasion

 

2 lata temu zrobiłem test na jednym polu, 40kg/ha zasiałem, i zebrałem 4 tony z ha

 

strona #2, figure #3 http://extension.agron.iastate.edu/soybean/documents/RowSpacing.pdf

 

1ha = 2.5 acre

15" cali = 38cm

30" = 76cm

1 bu (buszel) = 27kg soi

 

krotko mówiąc, więcej jak 250000 roślin/ha to nic nie da i szkoda kasy

 

ja sieje w rzędach co 25cm, 80kg/ha max osobiście, tak to wygląda zdjęcie z 15 czerwca, siane ~23.04.15

 

pic: http://i.imgur.com/o8bcZut.jpg

 

uczę się na błędach i dużo czytałem jak to robią w usa

 

powodzenia w 2016 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Napisz, jaka odmianę siałeś?

To, że można rzadziej to już dawno o tym pisałem

To, że firmy zachęcają do większego wysiewu to normalna sprawa chcą się jak najwięcej nachapać zanim Rolnik zorientuje się, że można mniej wysiewać

Siałem w dużo szerszym rozstawie niż ty ponad 2 razy szerzej oczywiście taki rozstaw niesie za sobą problem z chwastami soja tak szybko nie zakryje międzyrzędzi, co zmusza nas do stosowania mechanicznej walki z chwastami

Ale trzeba też wziąć pod uwagę, że nie każdą odmiana da nam wysoki plon po zmniejszeniu normy wysiewu najlepsze są odmiany, które tworzą dużo pędów bocznych, na których też są strąki takie odmiany są szczególnie polecane do uprawy w szerokie rzędy o tym też już pisałem

Według tego, co piszesz to wysiałeś około 3 jednostek, czyli jakieś 400-450 tyś nasion na 1ha oczywiście około ja w zeszłym roku wysiałem zamiast 120 jednostek na 30ha tylko 100 jednostek, czyli 15000000 milionów nasion na 30ha, co daje 500 tyś nasion na 1ha odmiana Merlin i 0,7ha Amandine

Ostatnio czytałem, że siew rozstaw szerokość między rzędami niema wpływu na plon soi, czyli według tych fachowców, którzy to opisywali czy w szerokie czy wąskie to plon będzie taki sam, ale pisali o obsadzie 600-700 tyś roślin na 1ha a przy szerokim rozstawie można go zmniejszyć, ale nie napisali o ile można go zmniejszyć jak widać jest dużo sprzecznych informacji, dlatego sami musimy wypracować własny system uprawy soi jak zwykle, ale ma wpływ na zachwaszczenie, co przy szerokich rzędach jest niekorzystne, ale szerokie rzędy umożliwiają niszczenie zaskorupienia ziemi, co na glebach zlewnych i szybko zaskorupiających się szerokie rzędy są korzystne (takie właśnie ja mam i dlatego testuję uprawę w szerokie rzędy) poza tym soja dobrze reaguje na spulchnianie ziemi szczególnie tych szybko zaskorupiających się i zlewnych, gdy ktoś ma ziemie typowo zalecane pod soje to nie musi się tak gimnastykować i może siać w rozstawie do 25cm w innych przypadkach polecam przetestowanie w szerokich rzędach na przykład siew siewnikiem do buraków w szerokości 45cm, jeśli ktoś ma siewnik do buraków to nie musi wiele kombinować, bo jak ma siewnik to ma też opielacz do uprawy miedzyrzedzi jedynie trzeba dopasować tarcze wysiewające do nasion soi, bo chyba te do buraków nie będą dobra, ale tego nie wiem

W zeszłym roku byłem na seminarium gdzie soja była siana właśnie siewnikiem do buraków prezentowała się doskonale wstawiałem też zdjęcia, więc ci, co pamiętają to wiedzą, o co chodzi

Czyli pozostaje nam dużo czytać na temat uprawy soi i to nie koniecznie naszych fachowców oni dopiero się uczą tak samo jak my, więc wiedzą na ten temat tyle samo, co my, dlatego polecam sięgać do informacji tych, którzy uprawiają soje już od wieków na pewno wiedzą na temat uprawy soi więcej niż nasi fachowcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Jak zwykle, sami odwalimy całą robotę z soją, potem jakiś instytut podsumuje wypociny z forum i kilka prac doktorskich na tym się oprze, będą zalecenia w/s uprawy soi w kraju etc. W NORMALNYM kraju za taka wiedzę i doświadczenia rolnik taki jak Pstaszek dostałby od firm nasiennych nasiona gratis i jeszcze wsparcie on-line, aby popularyzować tę roślinę i pokazać się z jak najlepszej strony. U nas niestety, nadal myśli się tylko kategoriami, jak wydymać rolnika w tym roku, a potem choćby i potop. Robią tak wszyscy - firmy nasienne, sprzedawcy nawozów, oprysków, firmy skupowe.

 

W tym roku pozytywnie zaskoczyło mnie podejście dużych firm do cen oprysków - większość środków w obniżonych cenach , ale to raczej zasługa generyków, a nie dobrej woli firm.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Dzisiaj dotarła do mnie następna odmiana, czyli Amarok 4 jednostki nie dotarły jeszcze Aligator, na którego czekam już miesiąc czasu i ostatnio zamówiony Pollux, ale to zrozumiałe zamówiłem go w ostatnich dniach zeszłego tygodnia, więc może się okazać, że go nie będzie, bo dałem im czas do końca tego tygodnia a trzeba ją sprowadzić, bo niema jej w Polsce

Jedynie zawiodłem się na firmie Agrii Polska mieli miesiąc czasu a niebyli wstanie dostarczyć mi Aligatora totalna porażka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj