AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pstaszek    238

Można by dyskutować z tym, co na pisałeś podam przykład kolegi, który w zeszłym roku siał groch, ale z powodu trudności z zbytem nasion w tym roku posiał część areału Łubin i część areału groch łubinu namłócił mniej niż ja soi a grochu dużo mniej niż w zeszłym roku mało tego nie może tego sprzedać, bo wszędzie gdzie się spojrzy są ogłoszenia sprzedam groch (trzeba by było oddać za grosze, więc czeka do wiosny może znajdą się jacyś chętni na nasiona grochu)

Czyli jak widać jest ogólny problem z strączkami nasz rynek nie jest przygotowany na skup i przetwarzanie strączkowych i tutaj należy szukać problemów

Soja nie jest moim zdaniem trudna uprawa jak było widać na zdjęciach, które wstawiałem soja zapowiadała się bardzo dobrze i nie robiłem nic nadzwyczajnego

Są oczywiście problemy z odchwaszczaniem brak środków chwastobójczych to jeden z powodów słabych plonów soi

Soja jak nie zagłuszy chwastów to niema, co liczyć na wysoki plon

Dlatego ważne jest, aby były środki do odchwaszczanie żeby nie było trzeba eksperymentować mam nadzieję, że to, co słyszałem na tegorocznym seminarium dotyczącym soi, że na wiosnę będzie 10 nowych zarejestrowanych środków w soi to napawa optymizmem

Już tej jesieni ma rejestrację środek Boxser 800 EC 3-4l na 1ha do 3 dni po siewie, więc może na wiosnę będzie, w czym wybierać

Nadal twierdzę, że nasze strączkowe będą mieć małe znaczenie, ponieważ przemysł nie jest nimi zainteresowany paszarnie musiałyby być zmuszone do dodawania do pasz naszych strączkowych, co skomplikowałoby im produkcje pasz a soja jest tym, czego szukają a raczej śruta sojowa, więc musza powstać tłocznie oleju sojowego problem tylko w tym ze soja zawiera 17-20% oleju a rzepak ponad 40% wiec trudno będzie jej się na naszym rynku przebić właśnie z powodu rzepaku

Czyli podstawa to zbyt bez niego nawet dopłaty nie spowodują, że będziemy siać soję w dużych ilościach, bo czym więcej jej siejemy tym taniej musimy ja sprzedać a tylko firmy kupujące od nas soje robią na tym interes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Witam.Soja zważona i sprzedana.
W uprawie uproszczonej z nitraginą ,azotem przedsiewnie I normą siewu 150 kg zebrałem 3300 kg z 2.95 ha co daje 1118 kg.
białko 28.8
Wilgotność chyba 14% była.

Ale co ciekawsze:
Uprawa strip till bez nitraginy z azotem ale przed kwitnieniem i normą siewu 99 kg/ha zebrałem 1122kg z 0,55 co daje 2040kg/ha. Białka nie znam bo na siew zostawiłem, wilgotność 12,7%.
Powodów do radości nie ma ale jak na ten rok uważam że nie najgożej.
nie mniej jednak wiem w jakim kierunku warto iść, wiele czynników było z goła odmiennych ale prawie dwukrotny plon po strip tilli chyba musi o czymś świadczyć?
Soja po strip tillu "trzymała się" około 2 tyg dlużej.

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ciekawy artykuł odnośnie dopłat do wysokobiałkowych

 

Dopłata do wysokobiałkowych dziwnie niska

 

http://www.agrofoto.pl/finanse/doplata-do-wysokobialkowych-dziwnie-niska,60216.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Dziwne to rzeczywiście z tymi wysokobiałkowymi, żeby było 3 razy mniej niż zakładano,  może kasę  na coś przechachmęcili i teraz głupków strugają? u Nas wszystko możliwe, wcale by mnie to nie zdziwiło, już były przekręty z modulacjami, pierwsze zabierali potem coś oddawali także wypadałoby ,,naszego drogiego ministra, zapytać, który tak się interesuję rolnictwem".


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zgadza się to prawdziwy przekręt z tym 326 EURO do strączkowych jak jasno wynika z tego, co tu piszą zakładany areał wcale nie jest o wiele większy od tego, jaki zakładano w momencie ustalania kwoty dopłaty do wysokobiałkowych, czyli 326 EURO

Albo zabrali na suszowe albo celowo zrobili taka podpuchę żeby Rolnicy posiali wysokobiałkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Jest jeszcze trzecia opcja, napchali swoje sakiewki i nabrali wodę w usta.... Normalne.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Zgadza się to prawdziwy przekręt z tym 326 EURO do strączkowych jak jasno wynika z tego, co tu piszą zakładany areał wcale nie jest o wiele większy od tego, jaki zakładano w momencie ustalania kwoty dopłaty do wysokobiałkowych, czyli 326 EURO

Albo zabrali na suszowe albo celowo zrobili taka podpuchę żeby Rolnicy posiali wysokobiałkowe

 

Zgadza się możliwe, że na suszę zabrali i koniec, bo niby dlaczego mieliby ze swoich oddać, modulacja jak była to też tłumaczyli, że to co zabiorą to będzie w razie jakiejś klęski baju baj... Jedyna pozytywna rzecz to, to że Ci co tylko pod dopłaty byle jak, byle co, żeby tylko coś rosło się skończy.

Także po co mówić że będzie przed zasiewem tyle a potem jest 3x mniej to jawne wprowadzenie kogoś w błąd i nie wiem czy to nie ma na to paragrafu za zbiorowe jawne oszustwo. Niestety nie pierwszy ale już może ostatni raz takie coś od rządu Pani premier kłamczuchy wyszło...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Zgadza się to prawdziwy przekręt z tym 326 EURO do strączkowych jak jasno wynika z tego, co tu piszą zakładany areał wcale nie jest o wiele większy od tego, jaki zakładano w momencie ustalania kwoty dopłaty do wysokobiałkowych, czyli 326 EURO

Albo zabrali na suszowe albo celowo zrobili taka podpuchę żeby Rolnicy posiali wysokobiałkowe

 

jedynie kto zarobił dobrze w tym roku na białku to firmy nasienne, bo dużo osób kupowało materiał kwalifikowany,

a ten do tanich nie należał.

Firmy nasienne pewnie w wiadomo czyich rękach!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Dokładnie Ci tylko z tego wszystkiego zbili kokosy bo my naiwniacy wierzyliśmy że za dopłaty do wysokobiałkowych kasa się zwróci, a tu zonk, i teraz nie tyle prośba a apel do wszystkich, siejmy swoją soje jeśli tylko mamy taką możliwość dajmy nauczkę firmom rozprowadzającym nasiona. Dla mnie przy tej cenie soi i przy tych plonach absurdem jest dać 200zł za 25kg materiału siewnego...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Popieram propozycję jaco25 każdy, kto może niech posieje swoje nasiona ukróćmy zuchwałość firm sprzedających materiał kwalifikowany ta cena, którą proponują nie wynika z kosztów a jedynie z zachłanności tych firm, więc kichać na ich kwalifikat siejmy własne nasiona 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mic01    0

Również podpisuję się pod tym apelem, w przyszłym roku sieję swoim materiałem. Więcej nie dam się zrobić w balona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Popieram propozycję jaco25 każdy, kto może niech posieje swoje nasiona ukróćmy zuchwałość firm sprzedających materiał kwalifikowany ta cena, którą proponują nie wynika z kosztów a jedynie z zachłanności tych firm, więc kichać na ich kwalifikat siejmy własne nasiona 

I ja popieram. W tym roku obsiałem 12 ha soi swoim materiałem. Nie było widać różnicy we wschodach. Fakt soja u mnie dała ok 800-1000kg z ha ale to wina suszy a nie nasion. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Wrzucałem na wiosne zdjęcia soi znajomego. Po skoszeniu tego konkretnego kawałka, który fotografowałem, plon około 2t/ha. Ale to tylko około 1ha zostało skoszone, 3ha poszły pod talerzówkę, bo nie opłacałoby się kosić ze względu na zachwaszczenie. Tak na oko byłoby tam z 400-500kg/ha, ale zbiór kombajnem to masakra. Znajomy ocenił, że zbiór się nie opłaca. Dokładną wagę będę znał po oczyszczeniu ziarna.

Pole po pszenicy ozimej, bez nawożenia NPK.  Siane swoim materiałem. Odmiana Merlin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

Też w tym roku tak będę siał. Mam swoją Annushkę , niby suchy rok na 2 kawałkach miałem problem z sarnami ale sypnęła jak dla mnie rewelacyjnie. Był tylko oprysk przedwschodowy , (oczywiście nawóz przed siewem też) , odżywki i 100kg-140kg /ha saletrosanu. Jak w tym roku zejdę jeszcze z kosztów nasion to może się soja okazać jedną z bardziej dochodowych upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Jeśli dobrze wyczyści się swoje nasiona to nie widzę powodu aby miałyby być one gorsze. Z pewnością nie można ich wysiewać w nieskończoność ale 2-3 nie powinno być widać różnicy w plonowaniu


Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

Podobnie jak chociażby z pszenicą robimy. Co roku siejemy po 1ha 2 -3 odmian kwalifikatem żeby mieć na następny rok na zasiew swoim materiałem .Koszt nieduży i cały czas "świerzy" materiał. Z soją też tak trzeba bedzie zrobić. A oczyszczać oczywiście będziemy, a jak zima się zacznie to babci się zawiezie z 1T i niech powoli selekcjonuje ziarenka w długie zimowe wieczory  :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dopiero wczoraj z różnych względów orałem po soi pod pszenice i z tego co zauważyłem to orka idzie bardzo lekko i ziemia się super rozsypuje. Może miało też wpływ na strukturę obfite wapnowanie przed soją, ale to jak narazie jedyna pozytywna rzecz którą mogę napisać o tej uprawie. Co do siewu, o ile się na niego zdecyduję to też swoimi nasionami i tylko Amadine. Jest późniejsza, ale łatwiej zebrać wszystkie strąki bo ma je wyżej i nie dostała tak suszą po tyłku jak Merlin.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Rośliny palowym palowym systemem zawsze lepiej wpływają na strukturę gleby, więc nic dziwnego ze orka poszła gładko


Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wiadomo, ale rzepak też ma palowy korzeń i po nim powiedziałbym, że orka idzie ciężej. Nie odbiegajmy już od tematu.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas401    3

Ja pierwszy rok zasiałam soje Mavke i u mnie plon to prawie 900kg z ha i tez mam zamiar zasiac swoim materiałem ale tez bym odkupiła od kogos odmiane Merlin ok 100kg  w okolicach małopolski jak ktoś ma prosze pisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Wiadomo, ale rzepak też ma palowy korzeń i po nim powiedziałbym, że orka idzie ciężej. Nie odbiegajmy już od tematu.

Idzie ciężej bo samosiewy wyciągają wodę. Jeśli zrobi się z nimi porządek to po problemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Moja soja przesiewana 9 czerwca Merlin (po spalonej Mavce) w piątek wykoszona wilgotność 17% po dosuszeniu plon wyszedł 1950 z ha.


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Może coś będzie z tych wniosków suszowych, jeśli oczywiście złożyliście taki wniosek

 

ARiMR zakończyła weryfikację wniosków o pomoc suszową, zapowiada wypłaty

 

http://www.agrofoto.pl/artykul-arimr-zakonczyla-weryfikacje-wnioskow-191954.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj