AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

Pajej    231

kiedy mozna pryskac soje na jednoliścienne?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Chwasty jednoliścienne i samosiewy zbóż zwalcza się w fazie 2-4 liści chwastów dowolnym graminicydem np. Agil 100 EC, Fusilade Forte 150 EC, Targa Super 05 EC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Pstaszek

 

Piwo jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło, ale z umiarem............

 

Na razie nie widzę różnicy między odmianami, na oko jest tak samo, ale wiecie na oko chłop w szpitalu umarł....

 

w niedziele pyknę fotki jednej i drugiej w tej samej perspektywie to może coś ocenisz, dodam dla przypomnienie że moje nasiona to nie kwalifikat.

Jakby od tego że równiutko posiane zależał plon to można cyrklować, a tak to wiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Równe rzędy miały by znaczenie w uprawie między rzędowej wtedy lepiej jak rządki są równe, ale tak to niema większego znaczenia, choć jak się komuś chce to, czemu nie można równo posiać wizualnie zawsze to lepiej się prezentuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Chwasty jednoliścienne i samosiewy zbóż zwalcza się w fazie 2-4 liści chwastów dowolnym graminicydem np. Agil 100 EC, Fusilade Forte 150 EC, Targa Super 05 EC.

mi chodzi o to w jakiej fazie musi byc soja zeby jej nie uszkodzic, bo w mojej jest sporo perzu i juz chciałbym pryskac ale boje sie ze soja jest jeszcze za młoda


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Musisz sam zdecydować, ponieważ niema zarejestrowanego żadnego środka na jednoliścienne w soi to sugeruj się tym jak dany środek stosowany jest w innych strączkowych

 

Ja w zeszłym roku pryskałem jak soja miała około 15 cm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek83    3

W mojej również perz wyskoczył, chciałem go zwalczyć przed siewem ale się nie udało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Tabela chwastów najczęściej występujących w uprawie soi

 

Zwróćcie szczególną uwagę na perz kolor pomarańczowy i pod spodem objaśnienie kolor pomarańczowy *Efekt allelopatyczny

 

 

Więc niema, na co czekać tylko jak najszybciej zlikwidujcie perzu

 

 

 

 

Tabela 2. Chwasty najczęściej występujące w uprawie soi i ich szkodliwość

 

Gatunek chwastu Rodzaj zagrożenia

 

Chwastnica jednostronna                            Ze względu na swoją ciepłolubność stanowi

 [Echinochloa crus-galli (L.) P. Beauv.]           szczególne zagrożenie przy późnym siewie.

 

Komosa biała                                                Gatunek szybko rosnący o wysokiej konkurencyjności

 (Chenopodium album L.)                                   w stosunku do wody i składników pokarmowych,

                                                                                a także silnie zacieniający z powodu osiąganej

                                                                                wysokości (czasem do 150 cm).

 

Ostrożeń polny                                             Gatunek bardzo konkurencyjny w stosunku do wody,

 [Cirsium arvense (L.) Scop]                                składników pokarmowych i światła; utrudnia zbiór.

 

Perz właściwy                                                Długie, podziemne rozłogi utrudniają rozwój systemowi

   [Elymus repens (L.)]                                           korzeniowemu soi; silny efekt allelopatyczny*.

 

Rdestówka powojowata                              Gatunek dobrze znoszący suszę; groźny podczas

[Fallopia convolvulus (L.) A. Löve]                      masowego występowania w czasie wschodów.

 

Szarłat szorstki                                          Gatunek wybitnie ciepłolubny, jego kiełkowanie przypada

(Amaranthus retroflexus L.)                           na późną wiosnę lub lato; niebezpieczny dla plantacji

                                                                            zakładanych z późnego siewu; stanowi zagrożenie zarówno                            

                                                                            przy dużym, jak i średnim poziomie wilgotności.

 

*Efekt allelopatyczny – wydzielanie do gleby substancji czynnych, tzw. allelopatyn, działających

niekorzystnie na roślinę uprawną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

U mnie dopiero ziemie przebija odmiana Mavka siana 25 kwietnia.

A czy ktoś ma sprawdzony sposób na ostrożnia polnego , bo powyłaził mi po zasiewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja mam dwie sprawdzone metody pierwsza stara i niezawodna trzeba zrobić sobie ostrze na kiju patyku tak żeby się nie trzeba było schylać ostrze powinno wyglądać jak szpachla jakieś 5cm szerokości i naostrzone takim ostrzem wycinasz osty przy samej ziemi jest dobrą metoda jak nie masz wiele ostów jak jest go dużo to trzeba się troszkę napracować, ale efekt bardzo dobry

 

Druga metoda to bierzesz LONTREL 300 SL rozrabiasz z wodą w opryskiwaczu plecakowym i spryskujesz miejsca gdzie jest ostrożeń niestety soja też padnie można użyć każdego środka, który zwalcza ostrzenia włącznie z glifosatami

 

Druga metoda jest mniej pracochłonna i też bardzo skuteczna, ale niestety soi w tych miejscach też nie będzie

 

Też mam place z ostrożniem wiec będę pryskał tak jak w zeszłym roku LONTREL 300 SL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek83    3

Panowie zostało wam może z 2 kg  Merlina ?

​Chętnie odkupie, mam kawałek niedosiany i chce to poprawić ręcznym siewnikiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Mi zostało coś koło 20 jednostek chętnie wszystko bym sprzedał, ale 2kg to nie bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja mam dwie sprawdzone metody pierwsza stara i niezawodna trzeba zrobić sobie ostrze na kiju patyku tak żeby się nie trzeba było schylać ostrze powinno wyglądać jak szpachla jakieś 5cm szerokości i naostrzone takim ostrzem wycinasz osty przy samej ziemi jest dobrą metoda jak nie masz wiele ostów jak jest go dużo to trzeba się troszkę napracować, ale efekt bardzo dobry

 

Druga metoda to bierzesz LONTREL 300 SL rozrabiasz z wodą w opryskiwaczu plecakowym i spryskujesz miejsca gdzie jest ostrożeń niestety soja też padnie można użyć każdego środka, który zwalcza ostrzenia włącznie z glifosatami

 

Druga metoda jest mniej pracochłonna i też bardzo skuteczna, ale niestety soi w tych miejscach też nie będzie

 

Też mam place z ostrożniem wiec będę pryskał tak jak w zeszłym roku LONTREL 300 SL

 

W bobiku Pstaszek bardzo dobre jest po wschodowo butoxone na ostrożenia 3lha, nie wiem jak będzie ten środek zachowywał się w soi, ale kawałek nawet plecakowym opryskiwaczem można by spróbować...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

jaco25

Ja w zeszłym roku kupiłem 1 l LONTREL 300 SL,  więc przy dawce na 1ha 0,4l będę miał go na kilka lat, więc raczej nie będę kupował butoxone, ale JacoVR6  czy ktoś, kto ma taki sam problem z ostami to jak najbardziej mógłby go przetestować może akurat nie spali soi tylko musicie obliczyć dawkę na tyle wody ile będziecie używać na przykład jak będzie to 20l wody to będzie to jedna 10ta wody na 1ha, czyli tyle musicie zastosować środka, czyli 1 dziesiątą dawki na 1ha, czyli 0,3l na 20l wody no i czekać na efekt a później podzielcie się na forum z Nami, jaki był efekt

 

Dodam ze środek jest wart zainteresowania, ponieważ ma dość ciekawe spektrum zwalczanych chwastów na przykład rumianki chabry czy wspomniany ostrożeń i w dodatku jest po wschodowy i jest o połowę tańszy od basagranu

 

Ta soja, która wygląda na dzień dzisiejszy najlepiej była posiana najgęściej ta, która jest rzadka jest posiana rzadko a ta, która dopiero wychodzi to jest tam sucho albo rośnie pod drzewami

 

Pod drzewami soja dopiero wschodzi prawdopodobnie zacienienie powodowało, że ziemia była nienagrzana wiec soja słabiej kiełkowała i dopiero teraz wschodzi

 

Czyli jak ziemia jest niedostatecznie ogrzana to nie warto siać soi, bo będzie długo siedziała w ziemi lepiej poczekać aż ziemia się ogrzeje, czyli tak jak piszą, co najmniej powinna mieć 10 stopni

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

jak beda miec w "moim sklepie" to spróbuje, przy okazi i w groszku 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Sprawdź też w soi bo jestem ciekaw efektu jaki będzie po tym środku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

tak zrobie. patrze na zdiecia Twojej soi i jestem pod wrażeniem. moja wyszła na powierzchnie zaczeła rozwijac liście własciwe i tak staneła i nie rosnie. co jej moze dolegac zimne noce?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Trudno powiedzieć z tego, co pamiętam to ty masz inną odmianę, więc ciężko coś jednoznacznie powiedzieć

 

Ostatnie dni u mnie też były chłodne noce, ale w dzień było ciepło dzisiaj jest zachmurzone i zimno

 

Więc nie wiem czy to akurat ochłodzenie czy zimne noce albo to po prostu zależne jest od odmiany

 

Jaką masz odmianę wiem, że z AY, ale nie pamiętam, jaka to była odmiana może ma słaby wzrost początkowy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

W zeszłym roku nie zauważyłem różnicy w początkowym wzroście Merlina i Mavki więc raczej to też nie jest wina odmiany

 

Obserwuj ją może są jakieś inne powody pisałeś, że masz dużo perzu a on działa

 

*Efekt allelopatyczny – wydzielanie do gleby substancji czynnych, tzw. allelopatyn, działających

niekorzystnie na roślinę uprawną.

 

Wiec jak masz go dużo i na całym polu to może właśnie przez ALLEOPATY wydzielane przez perz soja ci nie rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

soje mam na 3 polach, na jednym jest pez inne czyste wiec to odpada...


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Czyli pozostaje obserwacja albo telefon do AY, co oni o tym sadzą

 

Z tego, co pamiętam to chyba miałeś na umowę, więc niech się zainteresują

 

Zrób zdjęcia całości i z bliska pojedynczej soi to może będzie można coś więcej powiedzieć tak na ślepo to niema, co wróżyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Na chwasty, których nie warto pryskać, a trzeba je wytępić, można zastosować mazacz do herbicydów , wwygląda to mniej więcej tak  http://www.mazacze.com.pl/modele.html

Jako środek można zastosować dowolny, który dany chwast niszczy, nawet glifosat

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54
Napisano (edytowany)

@pstaszek Twoja soja rzeczywiście rośnie w oczach.Moja tak jak u @Pajej też jakby stanęła i nie rośnie.

post-18268-0-63876900-1431866302_thumb.jpg

post-18268-0-28976000-1431866335_thumb.jpg

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

jahooo

Fajna rzecz ten mazacz na osty w sam raz

 

KRISS75

Widzę, że leży u ciebie chyba wapno może to jest przyczyna

A może brak dostępnych składników, bo jeśli gleba była kwaśna to składniki są słabo dostępne a i soja kwaśnych gleb nie lubi, dlatego soja będzie się kiepsko rozwijać

Niestety przydałby się deszczyk na to twoje wapno inaczej nie zadziała

Na przyszłość lepiej dać przed wymieszaniem gleby zawsze skuteczniej będzie działać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj