AGRObombula

czy ktoś w polsce uprawial już soję

Polecane posty

aezakmi666    21

Dzis sypniete po 100kg na ha saletry. Jedno pole mam ok soja dłuzej wyłaziła ale teraz pięknie wygląda druga zaś zarosła skrzypem. Pole to zbierał facet ktory dal 2 lata temu wapno ogólnie rzepaki też siał więc powinno być zadbane.ja na jesieni też wywalilem 3t na ha wapna tego sypkiego ale jak widać przykwaśno jest . Ciekawe jak odbije się to na plonie ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
na kwaśnej ziemi to po soi cudów nie można oczekiwać. Źle reaguje na pH, ale to teoria nie poparta moją praktyką bo soję siałem na działkach z uregulowanym odczynem
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2

tylko skrzyp nie jest wyznacznikiem kwaśnej ziemi, tylko zwięzłej i nie napowietrzonej, bo jak wytłumaczyć skrzy rosnący na hałdach wapna? Mam kawałki na paskudnej glinie z dobrym ph a mimo wszystko mam tam skrzyp, i jest problem ze zwalczeniem tego dziadostwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

soja od chwastów opryskana. Wczoraj i przed niedzielą pryskałem od jednoliściennych Jenotem 100 EC. Chwastnica już była troche rozkrzaczona nawet nie troche tylko bardzo. Miejsami trafia mi się troche przytulia. Najwyżej przejde sobie z dziabaczką i wykarczyje. Nie ma jej dużo. Anuszka ma troszke brodawek więc azotu nie bede jej dawał na kwitnienie natomiast niby ta Mavka dostanie ale czekam bardziej solidnego deszczu. Wczoraj spadło 1,5l wody. Na koncu pola w anuszcze było sporo komosy. Harmony ją przyhamował i troche podpalił. Jest poniżej soi. Boje się pryskać odzywkami i asahi żeby jej może nie pobudzić. Zastanawiam się czy w tym miejscu nie poprawić jeszcze raz harmony ale czy to już nie bedzie za dużo dla soi? Liście niby w tej komosie dół jest zielony ale taki zdrewniały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
ja poprawiam harmony w dawce 6g/ha + obowiązkowo trend. U mnie po 10g/ha soja nie wykazuje fototoksyczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

0,5l na ha ale dałem 0,56l bo tak mi wyszło bo kupiłem 2l na 3.55 ha. W rzepakach niby pisze że 0,3 do 0,4l

Pivot czyli na początku dawałeś 10gram a potem poprawka 6gram??

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
andrzej1988 . Miałem poprawiać 6g harmony ale po dzisiejszej lustracji nie widzę takiej potrzeby. 10g+trend zrobiło robotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja chyba też nie bede robił poprawki. Komosa staneła w miejscu  i jest pod soją. Jest taka poparzona, karłowata ale nie zniszczona całkowice. Dzisiaj pryskałem Anuszke 0,6l asahi i 16kg siarczan magnezu. Mavka(najprawdopodobniej to mavka) tez w miare sobie radzi ale na lekkiej ziemi jest rzadka ale tak ogolnie to nawet się zbiera. W planach saletra około 100 kg. Troche jej dam kopa że by troche się rozgałęziła bardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31

zanim podasz saletrę sprawdź czy nie masz brodawek. 16kg siarczanu w jakiej ilości wody podałeś? jakie stezenie? Rano jechałem 3% siarczan 3%mocznik i plonvit motylkowe 1,5l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Na Anuszke nie bede dawał saletry bo tam 2 lata temu była soja i trafiają sie  brodaweczki a na tą mavke pójdzie saletra bo jest pierwszy raz soja. U mnie na polach  gdzie była pierwszy raz soja brodawek nie było. 16 kg dawałem na około 340 litrów wody. działka 1,20 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

DSCF7425.JPG.65d66b3904b888af239e6d1c438d7ab1.JPG

Brodawki tam gdzie soja jest uprawiana już  trzeci raz. Tutaj bez nawożenia startowego  azotem.

Tydzień temu opryskałem jedną działkę bentazonem w dawce 1,5 l/ha i pomimo oprysku ok godziny 21 soja została poparzona. prawdopodobnie susza i wysoka temperatura spowodowała te objawy. Dwa lata wcześniej większa dawka nic soi nie zrobiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
u mnie brodawek brak mimo, że soja uprawiana już 2 raz w ciągu 3 lat. Niby zaprawiana, bez azotu startowego, nie zaprawiana żadnymi vitavaxami czy innymi wynalazkami. Co do herbicydów w soi to raz przypaliłem i od tamtej pory czym bym nie pryskał powschodowo to wczesnym rankiem, żeby nie lać zimnej wody na nagrzane rośliny. Od tamtej pory żadnych przykrych skutków ubocznych. Dziś się dopoatrzyłem, że tam gdzie się nałożyło Harmony soja pożółkała, ale to była dawka 20g/ha więc miała prawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Pivot i jakie z tego wnioski wyciągnąłeś, co twoje doświadczenie na ten fakt braku brodawek?

W mojej soi brodawki też są w dużej ilości bez azotu startowego ostatnimi czasy nie pada wiec soja zdrowa, ale jest sucho a soja kwitnie wiec jak nie popada to będzie słabe kwitnienie no a co za tym idzie mało strąków się zawiąże, czyli znów susza winna.

IMAG0522.JPG

 

Edytowano przez pstaszek
zdjęcia usuniete
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
Doszukuję się winy w nitraginie albo sól potasowa i nieszczęsne chlorki tak działają. Nie wiem co o tym myśleć... jakieś pomysły? Macie jakieś sprawdzone zaprawy? Ja zaprawiałem z biofood w żółtym opakowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Może używasz wody kranówki z chlorem, on zabija bakterie dlatego najlepiej szczepić wodą ze studni lub deszczówką. Kolejna rzeczą jest ph gleby, poniżej 6 brodawki słabiej się zawiązują. Ja szczepię i od razu w siewnik i na pole. W pierwszym roku było ich bardzo mało , w kolejnych latach już więcej. Możesz mieć także dużo azotu w glebie i soja mając ten azot dostępny nie będzie wchodziła w symbiozę z bakteriami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pivot    31
Zaprawiam w betoniarce i prosto do siewnika. pH unormowane 6,5. Stanowisko po zbożu bez startowego N. Przedsiewnie sól potasowa + superfosfat. Bakteri - brak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

01_Spider ma rację przyczyn może być wiele Ja tylko raz na jednym polu 0,70ha nie mogłem się doszukać brodawek pamiętam, że tam zastosowałem podwójną dawkę potasu możliwe, że to było przyczyną, ale w następnym roku już miałem nigdy nie miałem tak żeby w drugim roku siewu soi na tym samym polu nie było brodawek fakt, że pola w moim przypadku mają powyżej 6,5 ph, ale z tego, co czytałem to ph poniżej 5,5 ph są niezalecane pod soję, bo w takich warunkach brodawki się nie rozmnażają przy ph gleby 6 nie powinno być problemu oczywiście wyższe ph jest lepsze nawet do max ph 7 jest ok.

Na przykład w tym roku nasiona Aligatora nie był zaszczepione i Ja go nie szczepiłem a brodawki też na nim są w poprzednich latach też nie wszystkie odmiany były zaszczepione, ale jak soja była, co najmniej drugi raz na tym samym polu a w pierwszym roku były brodawki to nawet na tej niezaszczepionej też brodawki się pojawiły oczywiście nie tak dużo jak na tych zaszczepionych brodawkami, ale były.

Co do nadmiaru azotu w glebie to jest to możliwe, ale wtedy twoja soja powinna być nieźle nabuzowana w tym momencie wzrostu, ponieważ miałaby azot w nadmiarze nie zrobiłeś żadnego zdjęcia twojej soi takiego ogólnego, więc nie wiadomo czy ma nadmiar azotu, ale gdyby na początku miała go w nadmiarze to brodawki by nie zginęły o ile były żywe jak je wprowadzałeś do gleby, bo by korzystały z azotu w glebie a jak by go zabrakło to i tak by musiały współpracować z roślinami soi w późniejszym okresie, więc z tym azotem to na dwoje babka wróżyła na pewno brodawki przez ten azot nie zginą jak je żywe do gleby wprowadziłeś to tam będą do następnego razu, ale muszą być żywe to dają sobie radę. Więc jak widać nadal jesteśmy w punkcie wyjścia i nic nie wiemy.

Poniżej soja na dzień dzisiejszy tak się prezentuje ostatnie dwa zdjęcia soi po deszczu nawalnym i chorobie, która ją zaatakowała po tym deszczu i chorobie widać bardzo dużą różnicę w wielkości i gęstości soi soja na tym kawałku dostała dwukrotnie stymulator wzrostu i mikroelementy podałem jej dwa dni temu 120kg saletry, ale jest sucho, więc nie wiem, kiedy zadziała po zastosowaniu saletry spulchniłem ziemie pielikiem, więc jest wymieszana z ziemią poza tym na tym kawałku spulchniałem już 5 razy ziemie a na pozostałych kawałkach tylko 3 razy moim zdaniem napowietrzanie ziemi uratowało na tym kawałku sporo słabych roślin soi bez spulchniania soja była by jeszcze rzadsza, ponieważ te słabsze rośliny by się nie zregenerowały.

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez pstaszek
zdjęcia usuniete brak miejsca
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

W mojej na jednym polu troche miejscami pojawiła się przytulia ale nie dziwie się bo sencor nie bierze przytuli a harmony ma w sredniowrazliwych. Nawet jest mniej wrazliwa niz komosa. A tak wygląda Anuszka wieczorem. Dzisiaj zauważyłem że zaczyna kwitnąć.

 

20180607_201808.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Wczoraj rozsiałem saletre 100 kg na hektar w tej drugie co jest troche słabsza i rzadzsza. Miejscami poszło około150 kg ale to w tych rzadszych miejscach. Jutro zrobie zdjęcie z tej drugiej niby Mavki. Nadają jakies deszcze jutro więc saletra dobrze powinna sie rozpuścić. Siałem puławską. Dzisiaj nawet śladu po niej nie ma ale deszcz potrzebny bo sucho jak diabli. Ogólnie soja nie wygląda źle ale mogłoby być lepiej. Dostanie za tydzień jeszcze raz Asahi i siarczan magnezu ale tego jeszcze nie jestem pewien, zobaczymy jak bedzie wyglądać po saletrze no i w niektórych miejscach jest sporawo przytulii. Wialnia pójdzie w ruch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

2.5h zaczyna kwiatnac kwitnie na fioletowo . drugie tyle inna odmiana ale chwast zawalil w jednym rogu skrzyp w drugim dziki rzepak w trzecim ha£ajda a czwarty ładny ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj